Καλησπερα σας, ειμαι νεο μελος, αλλα αρκετα μπερδεμενη και δεν ξερω που παν τα 4 ειλικρινα.... Δεν εχω ασχοληθει με γυμναστικη περα απο 1 μηνα γυμναστικης που εκανα πριν 1 χρονο..και αυτο με βαρια καρδια διοτι ο γυμναστης που ειχα με εκανε να αισθανθω πολυ ασχημα οταν του ειπα αυτο που θελω να πετυχω...Του ειπα οτι θελω να φτασω σε επιπεδο bikini fitness (δεν θελω να κατεβω σε αγωνες και τετοια,απλα θα μου αρεσε να εχω ενα καληγραμμο κορμι και υγιη για μενα προσωπικα) και ο τυπος εβαλε τα γελια λεγοντας μου οτι ποτε δεν θα το καταφερω αυτο οτιδηποτε και να κανω, διοτι ειμαι αρκετα παχουλη και δεν θα εχει νοημα να μπω σε αυτη την διαδικασια..και να κανω μονο λιγο αεροβιο μπας κ χασω κανα κιλο αλλα να μη περιμενω πολλα πολλα. Φυσικα εγω απογοιτευτικα, εφυγα απο το γυμναστηριο μετα απο 1 μηνα, δεν ξαναεπιχειρησα να κανω κατι για αυτο γιατι πιστευα οτι αν παω σε αλλο γυμναστηριο θα μου πουν παλι τα ιδια, και τα παρατησα...Τοτε ημουν 110 κιλα. Αρα ειμαι ενα ατομο αγυμναστο, το μονο που κανω ειναι μια διαιτα με διαιτολογο εχω φτασει στα 92 κιλα , εχω υψος 1,68 και διαβαζοντας σας εδω στο φορουμ βρηκα και αλλους με παρομοια κιλα με τα δικα μου που θελουν να γυμναστουν και ετσι πηρα λιγο τα πανω μου και σκεφτομαι να πιασω το ονειρο μου απο τα μαλλια και να παω σε ενα γυμναστηριο ξανα... ομως με εχετε μπερδεψει λιγο με οσα αναφερετε για διατροφες, προσπαθησα να υπολογισω και το BMR μου αλλα το λινκ με το ζιπ δεν λειτουργει που το εχετε ανεβασει σε αλλο θεμα. οποτε με εναν προχειρο υπολογισμο απο το http://www.calories.com.gr/ μου βγαζει 2039.52 θερμίδες και 1539.52 θερμίδες για να χασω μισο κιλο την εβδομαδα. να σημειωσω οτι η διατροφολογος μου εβγαλε οτι εχω ποσοστο λιπους επανω μου 45% αλλα δεν θυμαμαι ποσο μυικο ιστο μου ειχε βρει παντως ηταν πολυ χαμηλο. Ο λογος που σας γραφω ειναι γιατι ειμαι απιστευτα μπερδεμενη και δεν ξερω απο που να αρχισω για να εκπληρωσω τον στοχο μου. Θελω να πω... μηπως πρεπει να βρω εναν personal trainer? και αν ναι, εκεινος δινει και διατροφη μαζι? Εχω τοσες πολλες ερωτησεις να σας κανω βασικα.... που δεν ξερω τι να πρωτογραψω... Ενας διατροφολογος μπορει να βγαλει διατροφη βασισμενη στο BMR και με βαση το οτι θελω να ξεκινησω γυμναστικη? ξερω οτι πρεπει να δουλεψω σκληρα αλλα δεν ξερω απο που να αρχισω...