Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 05-05-19 10:31 #1
    Προεπιλογή Διατροφή/χάσιμο λίπους/ μηδενικους υδατάνθρακες/New member
    Καλησπέρα σε όλους . Ονομάζομαι Δημήτρης.

    Ξεκίνησα μια διατροφή εδώ και 20 ημέρες.
    Τις πρώτες 10 ημέρες έτρωγα μόνο Πρωτεϊνούχα φαγητά. Δλδ κρέας ψάρι αυγά βραστά.
    Τις επόμενες 10 ημέρες πρόσθεσα σαλάτα πράσινη σε δύο γεύματα τις ημέρας.
    Από συμπληρώματα παίρνω μόνο μια πολυβηταμινη. Άσκηση αερόβια 30 λεπτά 4 φορές την εβδομάδα. Καθημερινά περπάτημα 1 ώρα το ελάχιστο....
    Αποτέλεσμα ξεκίνησα 121 κιλά . -έχασα 12 κιλά σε λίπος. Ελάχιστο όγκο. Έχασα 12 κιλά συνολικά δλδ.
    Ερώτηση!
    Υδατάνθρακα θα προσθέσω σήμερα 150-200 γρ ρύζι άσπρο. Μόνο στο μεσημεριανό μου . Θα σας προλάβω όσο αναφορά περί πατάτας. Επειδή είμαι στο εξωτερικό και μ δίνετε η δυνατότητα να βάλω μόνο ρύζι.. ξέρει κανείς επιπτώσεις στο σώμα μου από εδώ και έπειτα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-05-19 12:30 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Καλημέρα.
    Εχεις υπολογίσει τις τροφές σου τι θερμίδες συγκεντρώνουν;
    Θερμίδες συντήρησης και θερμίδες που λαμβάνεις; Αν προσθέτοντας υδατάνθρακες είσαι πιο κάτω απο τις θερμιδες συντήρησης, θα συνεχίσεις να χάνεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-05-19 13:50 #3
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Καλημερα Δημητρη, αν οντως ειχες μηδενικο υ/α κ λιπαρα, αυτο που κανεις ειναι τελειως λαθος κ εγκυμονει κινδυνους για την υγεια..δεν ξερω που το διαβασες, η ποιος στην εδωσε αυτη τη διατροφη, αλλα αν αυτοσχεδιασες, εχεις κανει μεγαλο λαθος..
    τα λιπαρα απο το κρεας η το ψαρι, εκτος αν ειναι σε μεγαλες ποσοτητες, η εκανες λιπαρες επιλογες στα ειδη αυτα, αμφιβαλω αν θα εσωσαν την κατασταση...να ξερεις οτι το σωμα ολο αυτο που κανεις το λαμβανει σαν μια κατασταση στρες, η οποια θα εχει επιπτωσεις στην υγεια σου, στο ενδοκρινολογικο σου κ αλλου..
    στη θεση σου θα το διορθωνα το συντομοτερο δυνατο..καλη συνεχεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-05-19 16:33 #4
    Προεπιλογή
    Ναι . Διάβασα την κετογονικη δίαιτα . Όσο αναφορά τα λιπαρά τα οποία έπαιρνα ήταν από ελαιόλαδο κρόκους αυγών και τα λίπη από τα κρέατα. Προσπάθησα να είναι ισοδύναμη και αντικατάσταση τον υδατάνθρακων με αυτών των λιπαρών.οσο αν μέτρησα τις θερμίδες βγαίνουν 1500 ημερησίως max. Αυτό που κάνω έβαλα υδατάνθρακες 200γρ στο μεσημεριανό μου και πρόσθεσα μικρή ποσότητα από γιαούρτι. Σας ευχαριστώ που απαντήσατε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-05-19 16:45 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    για να μπεις σε κετωση χρειαζονται καποιες μερες, αναλογα το πως λειτουργει το σωμα σου παντα..επισης, η πρωτεινη μπορει να σε βγαλει απο την κετωση δεν ειναι θεμα του υ/α μονο..οποτε αν δεν μετρησες με ketostix, για να δεις πανω κατω τι εχεις κανει, κατα πασα πιθανοτητα αυτοσχεδισες..
    οπως κ να εχει, αν διατηρησεις μια καλη ισορροπια στα μακρος που παιρνεις, κ παραμεινεις υποθερμιδικα θα χανεις βαρος..το αν θα χανεις μονο λιπος απο τη στιγμη που δεν κανεις προπονησεις με βαρη ειναι αλλο θεμα που κ αυτο πρεπει να το αξιολογησεις..η αεροβια απο μονη της δεν εχει ικανοτητα να διατηρει μυικο ιστο..αν εισαι ψηλος τα 110 κιλα που εισαι τωρα μπορει να ειναι σχετικα οκ, πανω σου, κ καλο θα ειναι να ξεκινησεις κ προπονησεις με βαρη..σε αντιθετη περιπτωση δωστου λιγο χρονο ακομα μεχρι να χασεις κ αλλο, αλλα κ παλι καλο θα ηταν να κανεις καποιου τυπου προπονησεις με σωματικο βαρος εστω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-05-19 17:25 #6
    Προεπιλογή
    Beefmeup σε ευχαριστώ. Ναι τώρα θα μπω σε άσκηση με βάρη για όλο το καλοκαίρι. Είμαι 1,84 . Στο καθρέφτη έχω φτάσει σε πολύ καλό σημείο πλέον. Αλλά θεωρώ ότι θέλω να χάσω ακόμα 8-9 κιλά λίπος μόνο στην κοιλιά. Αλλού λίπος έχω ελάχιστο. Θα του δώσω τον χρόνο όπως ακριβώς λες .. απλά τώρα που έβαλα υδατάνθρακες σε ρύζι Υπάρχει περίπτωση να πάρω κιλά? Μιλάμε για 200γρ την ημέρα. Η θα μου δώσει μπουσταρισμα να χάσω κ αλλά? Και καταλαβαίνω μέσα σε 20 μέρες τα 12 είναι πάρα πολλά , από αυτά προέρχονται σίγουρα και υγρά. Αλλά μυϊκά θα έλεγα έπεσα πάρα πολύ λίγο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-05-19 17:33 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    γραψαμε απο πανω κ γω κ ο Κωστας οτι απο τη στιγμη που εισαι υποθερμιδικα θα χανεις βαρος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-05-19 17:50 #8
    Προεπιλογή
    Κατανοητοί και οι δύο. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας . Θα επανέλθω με αποτέλεσμα τον επόμενο μήνα. Καλώς σας βρήκα στο forum σας!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 07-05-19 18:52 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα Δημητρη, αν οντως ειχες μηδενικο υ/α κ λιπαρα, αυτο που κανεις ειναι τελειως λαθος κ εγκυμονει κινδυνους για την υγεια..δεν ξερω που το διαβασες, η ποιος στην εδωσε αυτη τη διατροφη, αλλα αν αυτοσχεδιασες, εχεις κανει μεγαλο λαθος..
    τα λιπαρα απο το κρεας η το ψαρι, εκτος αν ειναι σε μεγαλες ποσοτητες, η εκανες λιπαρες επιλογες στα ειδη αυτα, αμφιβαλω αν θα εσωσαν την κατασταση...να ξερεις οτι το σωμα ολο αυτο που κανεις το λαμβανει σαν μια κατασταση στρες, η οποια θα εχει επιπτωσεις στην υγεια σου, στο ενδοκρινολογικο σου κ αλλου..
    στη θεση σου θα το διορθωνα το συντομοτερο δυνατο..καλη συνεχεια
    θα συμφωνησω απολυτα.το ιδανικο ειναι να δημιουργησεις μια διατροφη με ποικιλια τροφων και σωστο καταμερισμο θερμιδων και ο εκαστοτε στοχος θα επιτευχθει,οι ακροτητες μονο ασχημα αποτελεσματα θα εχουν στην υγεια.
    Απάντηση με παράθεση