καλησπέρα,
πρώτη φορά χρησιμοποιώ συμπληρώματα καθώς λόγω υποχρεώσεων το φαγητό και η ξεκούραση ελαχιστοποιήθηκαν το τελευταίο έτος. βρέθηκε στα χέρια μου η συγκεκριμένη πρωτεΐνη. γνωρίζω μερικά πράγματα περί nutrition αλλά χρειάζομαι κάποιες συμβουλές από τους πιο "μυημένους" εδώ.
Έτσι λοιπόν θα πω πως είμαι στις 4 (στην χειρότερη 3) προπονήσεις CF την εβδομάδα. Είμαι 33 χρονών, 1,74, 80kg, με ποσοστό λίπους γύρω στο 20-21%. Δεν θέλω να χάσω κιλά, ούτε να πάρω όμως. Κάνω 3 κύρια γεύματα ημερησίως (πρωινό-μεσημεριανό-βραδινό) και σίγουρα 1-2 cheats στην εβδομάδα. Προσέχω γενικά τα γεύματα μου να είναι πλούσια σε πρωτεΐνη και υδατάνθρακα και όχι τόσο λιπαρά.

Χρειάζομαι αντοχή στην προπόνηση και αν γίνεται μείωση λίπους και αύξηση μυικού ιστού (το δεύτερο Ok ξέρω πως γίνεται αλλά η θέληση προς το παρόν απουσιάζει!) .


πάμε τώρα στην ερώτηση. έχω καταλήξει πως χρειάζομαι σίγουρα πρωτεΐνη και ηλεκτρολύτες (το καλοκαίρι και ήδη από τώρα οι κράμπες στις γάμπες κάνουν την εμφάνιση τους). διάβασα εδώ μέσα ότι καλό θα είναι αντί για πρωτεΐνη να κοιτάξω για bcaa...το συγκεκριμένο ομολογώ δεν έχω ιδέα τι και ποιο...το μόνο που γνωρίζω ότι πρόκειται για αλυσίδα αμινοξέων.
χρειάζομαι αντοχή στην προπόνηση και μυική ενδυνάμωση χωρίς όμως να βαρύνω παραπάνω
κοιτάζω για αυτά...

αλλά μάλλον από ότι διαβάζω καλύτερα να αντικαταστήσω το 1ο με ενα bcaa aminolast...χωρίς να ξέρω όμως ποια τα οφέλη και τι να προσέξω...
είμαι ανοικτός σε προτάσεις...σας ευχαριστώ για την βοήθεια!