Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. 07-05-19 13:25 #1
    Προεπιλογή συμβουλές για συμπληρώματα CrossFit
    καλησπέρα,
    πρώτη φορά χρησιμοποιώ συμπληρώματα καθώς λόγω υποχρεώσεων το φαγητό και η ξεκούραση ελαχιστοποιήθηκαν το τελευταίο έτος. βρέθηκε στα χέρια μου η συγκεκριμένη πρωτεΐνη. γνωρίζω μερικά πράγματα περί nutrition αλλά χρειάζομαι κάποιες συμβουλές από τους πιο "μυημένους" εδώ.
    Έτσι λοιπόν θα πω πως είμαι στις 4 (στην χειρότερη 3) προπονήσεις CF την εβδομάδα. Είμαι 33 χρονών, 1,74, 80kg, με ποσοστό λίπους γύρω στο 20-21%. Δεν θέλω να χάσω κιλά, ούτε να πάρω όμως. Κάνω 3 κύρια γεύματα ημερησίως (πρωινό-μεσημεριανό-βραδινό) και σίγουρα 1-2 cheats στην εβδομάδα. Προσέχω γενικά τα γεύματα μου να είναι πλούσια σε πρωτεΐνη και υδατάνθρακα και όχι τόσο λιπαρά.

    Χρειάζομαι αντοχή στην προπόνηση και αν γίνεται μείωση λίπους και αύξηση μυικού ιστού (το δεύτερο Ok ξέρω πως γίνεται αλλά η θέληση προς το παρόν απουσιάζει!) .


    πάμε τώρα στην ερώτηση. έχω καταλήξει πως χρειάζομαι σίγουρα πρωτεΐνη και ηλεκτρολύτες (το καλοκαίρι και ήδη από τώρα οι κράμπες στις γάμπες κάνουν την εμφάνιση τους). διάβασα εδώ μέσα ότι καλό θα είναι αντί για πρωτεΐνη να κοιτάξω για bcaa...το συγκεκριμένο ομολογώ δεν έχω ιδέα τι και ποιο...το μόνο που γνωρίζω ότι πρόκειται για αλυσίδα αμινοξέων.
    χρειάζομαι αντοχή στην προπόνηση και μυική ενδυνάμωση χωρίς όμως να βαρύνω παραπάνω
    κοιτάζω για αυτά...

    αλλά μάλλον από ότι διαβάζω καλύτερα να αντικαταστήσω το 1ο με ενα bcaa aminolast...χωρίς να ξέρω όμως ποια τα οφέλη και τι να προσέξω...
    είμαι ανοικτός σε προτάσεις...σας ευχαριστώ για την βοήθεια!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-05-19 13:36 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    γεια χαρα φιλε, δεν επιτρεπονται λινκ για καταστηματα συμπληρωματων περαν του χορηγου του φορουμ, που υπαρχει πανω στο banner του eshop.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-05-19 13:51 #3
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα.
    Tα BCAA είναι τα τρία αμινοξέα διακλαδιζόμενης αλυσίδας (BCAAs) και είναι τα λευκίνη, ισολευκίνη, και βαλίνη που δεν παράγονται απο τον οργανισμό μας και τα παίρνουμε απο τροφές ή συμπληρώματα
    Στα συμπληρώματα τα βρίσκουμε σε μια αναλογία 2:1:1 ή 4:1:1 , δίνοντας προτεραιότητα στην λευκίνη και τα χρησιμοποιούμε για την γρήγορη απορρόφησή τους.
    Μια πολύ καλή λύση είναι το Xtend της Scivation αλλά γενικά οι επιλογές άπειρες.
    Εγω για το crossfit θα πρότεινα και ένα προεξασκητικό με την εννοια της ενέργειας και του focus που προσφέρουν, καθώς οι προπονήσεις είναι εξαντλητικές.
    Καλώς ήρθες στο forum.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-05-19 14:01 #4
    Προεπιλογή
    με συγχωρείτε δεν το γνώριζα και σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. μπορώ να γράψω ποια χρησιμοποιώ τώρα? είναι η ergonutrition ergo whey pro αλλά νομίζω πως χρειάζομαι μία "καθαρότερη" για αυτό και προορίζομαι σε isolate απλά δεν ξέρω αν αξίζει να πάρω και κάποιο άλλο συμπλήρωμα για ενέργεια που είχα βρει (WEIDER ISO ENERGY) ή να στραφώ σε bcaa...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-05-19 14:20 #5
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Aν μπορείς βάζε τα συστατικά απο το κάθε συμπλήρωμα, καθώς δεν γνωρίζουμε όλους τους κωδικούς που είναι απεριόριστοι, ή παρέπεμψέ μας σε Link απο το section Αξιολόγησης, δεν υπάρχουν όλα, αλλά υπάρχουν πολλα
    Γενικά για ενέργεια συνήθως υπάρχουν ροφήματα με απλό υδατάνθρακα τυπου δεξτρόζη,μαλτοδεξτρίνη για την γρήγορη ενέργεια που χρειάζεσαι μέσα στην προπόνηση αλλά πιστεύω (και εγραψα πιο πάνω γιατί) τα BCAA είναι πιο καθαρή λύση.
    Τωρα για την isolate, εχει να κάνει με την ταχύτατα χώνευσης (αφομοιώσης) και κάτι γρ. σακχάρων που πιθανόν να έχουν διαφορα με μια concetrate ή blend.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-05-19 15:35 #6
    Προεπιλογή
    αρχικά να ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.
    λοιπόν αυτη που παίρνω τωρα έχει τα εξης

    per serving (30g)
    energy : 110 kcal
    calories from fat : 3
    total fat : 1,7g
    of which saturated : 0,57g
    trans fat : 0,06g
    cholesterol :48mg
    sodium : 137,1 mg
    total carbs : 1,2g
    of which sugars : 1,11g
    dietary fiber : 0g
    protein : 23,7g
    calcium : 138mg
    iron :1,42mg

    μπορώ να συνεχίσω την ίδια πρωτεΐνη αν δεν θέλω να πάρω κιλά? επίσης τι προτείνετε από bcaa? αυτό που γράφω στο αρχικό Post ή ένα ροφήμα που έχω βρει (weider iso energy) με τα παρακάτω facts?

    per 100g
    Ενέργεια : 366kcal
    Πρωτεϊνη : 4,5g
    Υδατάνθρακες : 87g
    Λίπος : 0g
    'Iνες : 0g
    Βιταμίνη C : 250mg
    Aσβέστιο : 340mg
    Κάλιο : 585mg
    Μαγνήσιο : 555mg
    Νάτριο : 0,6g
    Χλωριο : 788mg
    L-Γλουταμίνη : 4,4g


    Υ.Γ : Polyneikos είδα ότι αυτό που προτείνεις "ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΕ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ."
    Δεν γνωρίζω τον λόγο που το λέει αυτό...δεν είμαι καν κατηγορία elite...αντε να πούμε scaled...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panosad : 07-05-19 στις 15:47
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-05-19 18:43 #7
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    1. Η πρωτεινη ως περιεκτικότητα, ειναι μια χαρα
    2. To ροφημα ISO ENERGY είναι 87/100 υδατάνθρακες, όπως το φαντάστηκα
    3. Tα BCAA δεν ειναι για προχωρημένους αθλητές με την έννοια που το θέτεις, απλά είναι μια συνηθης σύσταση που αναφέρεται στα περισσότερα προιοντα πλέον, πιθανόν ως υποχρέωση των προμηθευτών, κυρίως σε προεξασκητικά ή θερμογεννετικά που μπορεί να σε "τινάξουν" αν δεν είσαι εξοικειωμένος
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-05-19 23:23 #8
    Προεπιλογή
    άρα συνοψίζοντας ένα bcaa συμπλήρωμα θα μου δώσει το push στην προπόνηση που χρειάζομαι καλύτερα από κάθε άλλο συμπλήρωμα σωστά καταλαβαίνω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-05-19 19:32 #9
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Εγω θα συνδυάζα, τις ημέρες προπόνησης, ενα προεξασκητικό με BCAA!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 09-05-19 09:05 #10
    Προεπιλογή
    καλημέρα, ευχαριστώ πολύ με τις συμβουλές θα ξεκινήσω με ένα συμπλήρωμα bcaa (αυτό που μου έγραψες σε ένα post προηγούμενο και είδωμεν!)
    Απάντηση με παράθεση