Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 23 από 23
  1. 19-02-09 12:17 #16
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο veronica
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο polyneikos
    Μήπως για αρχη να πεις τι διαθετεις από εξοπλισμο στο σπίτι σου;
    Όσο για το τρεξιμο έξω απαγορευεται δια ροπάλου το τσιμεντο,δηλαδη οι δρόμοι,αν μπορεις να βρεις ταρταν καλής ποιοτητας ή χόρτο αλλά χωρίς λακουβες,ισόπεδο.Ο δρόμος έχει πολλους κραδασμους και φορτίζονται πολύ τα γόνατα,οι αστραγαλοι κτλ..Αν θες αναφερεις τι προβλημα έχεις στο γόνατο,είμαι παθων και ξερω καποια πραγματα...
    σπιτι δεν εχω κατι..διοτι ποτε δεν χρειαστηκε..στο γυμναστηριο-γηπεδο ειχα παντα ο,τι ηθελα και δεν υπηρχε λογος να εχω κατι στο σπιτι.
    Οσο για τα γονατα επειδη ειναι μεγαλη ιστορια θα σου πω ενα πραγμα.Παθαινω συχνα διαταση τενοντα με αποτελεσμα να κλειδωνουν τα γονατα μου και να μενουν λυγισμενα καποιους μηνες.
    Eχεις επισκευτει γιατρο για το προβλημα σου? Δεν σου εχει δωσει λυσεις. Α:ρχικα προς οφελος σου για την καθημερινοτητα σου, πρεπει να εισαι οσο το δυνατον πιο ελαφρια, ωστε να μην καταπονεμουνται τα γονατα απο το σωματικο βαρος.
    Επομενως καλα εκανες και σκευτηκες να γυμναστεις οσο μπορεις.

    Για αρχη μπορεις να εξοπλιστεις με ενα ζευγαρι βαρακια και ενα λαστηχο. Το λαστιχο συνηθως εχει ενδειξεις για ασκησεις που μπορερις να κανεις και για τα ποδια χωρις να επιβαρυνεις τα γονατα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-02-09 14:28 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο veronica
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο polyneikos
    Μήπως για αρχη να πεις τι διαθετεις από εξοπλισμο στο σπίτι σου;
    Όσο για το τρεξιμο έξω απαγορευεται δια ροπάλου το τσιμεντο,δηλαδη οι δρόμοι,αν μπορεις να βρεις ταρταν καλής ποιοτητας ή χόρτο αλλά χωρίς λακουβες,ισόπεδο.Ο δρόμος έχει πολλους κραδασμους και φορτίζονται πολύ τα γόνατα,οι αστραγαλοι κτλ..Αν θες αναφερεις τι προβλημα έχεις στο γόνατο,είμαι παθων και ξερω καποια πραγματα...
    σπιτι δεν εχω κατι..διοτι ποτε δεν χρειαστηκε..στο γυμναστηριο-γηπεδο ειχα παντα ο,τι ηθελα και δεν υπηρχε λογος να εχω κατι στο σπιτι.
    Οσο για τα γονατα επειδη ειναι μεγαλη ιστορια θα σου πω ενα πραγμα.Παθαινω συχνα διαταση τενοντα με αποτελεσμα να κλειδωνουν τα γονατα μου και να μενουν λυγισμενα καποιους μηνες.
    Eχεις επισκευτει γιατρο για το προβλημα σου? Δεν σου εχει δωσει λυσεις. Α:ρχικα προς οφελος σου για την καθημερινοτητα σου, πρεπει να εισαι οσο το δυνατον πιο ελαφρια, ωστε να μην καταπονεμουνται τα γονατα απο το σωματικο βαρος.
    Επομενως καλα εκανες και σκευτηκες να γυμναστεις οσο μπορεις.

    Για αρχη μπορεις να εξοπλιστεις με ενα ζευγαρι βαρακια και ενα λαστηχο. Το λαστιχο συνηθως εχει ενδειξεις για ασκησεις που μπορερις να κανεις και για τα ποδια χωρις να επιβαρυνεις τα γονατα.
    Οι γιατροι δεν ξερουν την τυφλα τους..και δεν ειναι οτι πηγα σε ασχετους..πηγα σε κορυφη γιατρους..και οταν λεω δεν ξερουν την τυφλα τους εννοω δεν ξερουν τι εχω!!!
    σε ακτινογραφιες και ετσι..δεν φαινεται τιποτα.
    μηνισκος-χιαστος δεν ειναι..κοκκαλο δεν ειναι..
    ειναι καθαρα τενοντας..οπως το ειπα διαταση τενοντα.
    και πηγα και σε φυσιοθεραπευτη και σε ορθοπεδικο και σε φιλο οικογενειακο ιατροδικαστη πλεον..
    Δεν μπορει να αλλαξει αυτο που εχω..δεν θα περασει με τον καιρο,δεν θα καλυτερευσει..δεν μπορει να γινει επεμβαση κανενος ειδους..(γιατι ο τενοντας ειναι ενα μεγαλο νευρο στην ουσια).Το μονο που ξερω ειναι οτι γεννηθηκα με ελλειψη κολλαγονου στους τενοντες εξ ου και η ελλειψη ελαστικοτητας και το κλειδωμα.Εγω εμαθα να δω με αυτο..εχω αποκλεισει πολλες κινησεις απο τη ζωη μου.Απλως θελω να βελτιωσω οσο μπορω την κατασταση.
    Ευχαριστω παιδια..
    Δυο ατομα εμπιστευομαι..το ενα ειμαι εγω και το αλλο δεν εισαι εσυ!

    Μπορει να μην με ξερω καλα..αλλα με ξερω καλυτερα απο οποιονδηποτε..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-02-09 15:05 #18
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.626
    Προεπιλογή
    Μαγνητικη εχεις κανει;;;Η Ακτινογραφία δείχνει μόνο κοκκαλα,δεν είναι τόσο αναλυτικη εξεταση,η μαγνητικη τομογραφία δείχνει τα παντα.,,
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-02-09 15:13 #19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο polyneikos
    Μαγνητικη εχεις κανει;;;Η Ακτινογραφία δείχνει μόνο κοκκαλα,δεν είναι τόσο αναλυτικη εξεταση,η μαγνητικη τομογραφία δείχνει τα παντα.,,
    για καποιο λογο τοτε λεγανε οτι δεν υπαρχει λογος να κανω..3 πουλακια καθονταν..τωρα πια δεν εχει νοημα..ειναι αργα ετσι κι αλλιως..δεν επρεπε να ειχε γινει ποτε αυτο..τωρα που εγινε..και διαλυθηκαν ολα..δεν εχει νοημα..
    Δυο ατομα εμπιστευομαι..το ενα ειμαι εγω και το αλλο δεν εισαι εσυ!

    Μπορει να μην με ξερω καλα..αλλα με ξερω καλυτερα απο οποιονδηποτε..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-02-09 15:20 #20
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Αν πας σε εναν καλο αθλητίατρο ή ορθοπεδικό μπορει ανα διαστηματα να σου κανει επεμβαση υγρος ενζυμων και να σου απαλυνει τον πονο.
    Πολλοι αθλητες απο την καταπονηση απο τα πολλα κιλα στο γυμναστηριο εχουν παθει παρομοιες βλαβες και κανουν αυτο που σου λεω.
    Θα ρωτησω καλυτερα και θα σε ενημερωσω για την περιπτωση σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-02-09 15:23 #21
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER
    Αν πας σε εναν καλο αθλητίατρο ή ορθοπεδικό μπορει ανα διαστηματα να σου κανει επεμβαση υγρος ενζυμων και να σου απαλυνει τον πονο.
    Πολλοι αθλητες απο την καταπονηση απο τα πολλα κιλα στο γυμναστηριο εχουν παθει παρομοιες βλαβες και κανουν αυτο που σου λεω.
    Θα ρωτησω καλυτερα και θα σε ενημερωσω για την πιπτωση σου.
    Ευχαριστω..
    Δυο ατομα εμπιστευομαι..το ενα ειμαι εγω και το αλλο δεν εισαι εσυ!

    Μπορει να μην με ξερω καλα..αλλα με ξερω καλυτερα απο οποιονδηποτε..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-02-09 16:24 #22
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    απ οτι καταλαβα εχεις χρονια τενοντιτιδα στο γονατο, δηλαδη ο τενοντας που ειναι ουσιαστικα το σημειο οπου συνδεεται το οστο με το μυ πασχει απο εκφυληση δηλαδη εχει αρχισει να χανει τις ελαστικες του ιδιοτητες και προκαλει πονους στις περιαθροικες περιοχες ειτε συχνα τραβηγματα στους μυες...
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-02-09 16:28 #23
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο the_big_litho
    απ οτι καταλαβα εχεις χρονια τενοντιτιδα στο γονατο, δηλαδη ο τενοντας που ειναι ουσιαστικα το σημειο οπου συνδεεται το οστο με το μυ πασχει απο εκφυληση δηλαδη εχει αρχισει να χανει τις ελαστικες του ιδιοτητες και προκαλει πονους στις περιαθροικες περιοχες ειτε συχνα τραβηγματα στους μυες...
    ειναι αυτο που εξηγησα παραπανω..ειναι λιγο δυσκολο να δωσω σε καποιον να καταλαβει..εεε..οταν λυγιζω τα γονατα..μενουν λυγισμενα.Αυτο κρατα.Απαγορευεται να λυγιζω τα γονατα.Μενουν λυγισμενα και κλειδωνουν εκει..και τεντωνουν μετα απο μηνες.
    Δυο ατομα εμπιστευομαι..το ενα ειμαι εγω και το αλλο δεν εισαι εσυ!

    Μπορει να μην με ξερω καλα..αλλα με ξερω καλυτερα απο οποιονδηποτε..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12