Θέμα: λορδωση

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 07-06-19 10:05 #1
    Προεπιλογή λορδωση
    Παιδες λογω παραμελησης της γυμναστικης τελευταια εχω παρουσιασει λορδωση.Ξερει κανεις ασκησεις αποκαταστασης?Εχω δει hip bridge και plank.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-06-19 11:48 #2
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Γενικά θα σε βοηθήσουν ασκήσεις κοιλιακών και διατάσεις για τον λαγονοψοΐτη γιατί πιθανόν έχει πάθει βράχυνση.

    Τα σκίτσα είναι διατάσεις για τον λαγονοψοΐτη...

    Όνομα: IMG_20190607_114449.jpg Εμφανίσεις: 202 Μέγεθος: 61,9 KB

    Όνομα: IMG_20190607_114421.jpg Εμφανίσεις: 245 Μέγεθος: 96,2 KB

    Αυτές οι ασκήσεις που πρότεινες είναι μέσα σε αυτές που μπορούν να σε βοηθήσουν αλλά ενίσχυσέ τες περαιτέρω και με άλλες ασκησεις...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαράλαμπος : 07-06-19 στις 11:54
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-06-19 17:43 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χαράλαμπος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά θα σε βοηθήσουν ασκήσεις κοιλιακών και διατάσεις για τον λαγονοψοΐτη γιατί πιθανόν έχει πάθει βράχυνση.

    Τα σκίτσα είναι διατάσεις για τον λαγονοψοΐτη...

    Όνομα: IMG_20190607_114449.jpg Εμφανίσεις: 202 Μέγεθος: 61,9 KB

    Όνομα: IMG_20190607_114421.jpg Εμφανίσεις: 245 Μέγεθος: 96,2 KB

    Αυτές οι ασκήσεις που πρότεινες είναι μέσα σε αυτές που μπορούν να σε βοηθήσουν αλλά ενίσχυσέ τες περαιτέρω και με άλλες ασκησεις...
    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Η λορδωση μου δηλαδη οφειλεται στη αδυναμια των κοιλιακων και βραχυνση λαγονοψοιτη?Οντως τους κοιλιακους μου τους εχω παραμελησει γενικα.Δεν οφειλεται στην αδυναμια γλουτιαου? Γιατι με σκουοτ και ντεντλιφτ ποτε δεν ειχα προβλημα αδυναμιας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-06-19 18:35 #4
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Χωρίς να είμαι γιατρός, δεν νομίζω ότι ευθύνονται οι αδύναμοι γλουτιαίοι γι' αυτό το πρόβλημα καθώς οι γλουτιαίοι μύες εκφύονται από το ισχίο (και όχι από τη σπονδυλική στήλη όπως ο λαγονοψοΐτης για παράδειγμα) και καταφύονται στο μηριαίο οστό.

    Γενικά, όμως, γυμνάζοντας όλους τους μύες του σώματος μόνο θετικό θα είναι για τη συνολική ισορροπία.

    Βέβαια, εδώ σωστή απάντηση θα πάρεις από τον levrone , αν το δει το θεμα , που είναι γιατρός με ειδικότητα στην ορθοπαιδική.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-06-19 20:37 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χαράλαμπος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να είμαι γιατρός, δεν νομίζω ότι ευθύνονται οι αδύναμοι γλουτιαίοι γι' αυτό το πρόβλημα καθώς οι γλουτιαίοι μύες εκφύονται από το ισχίο (και όχι από τη σπονδυλική στήλη όπως ο λαγονοψοΐτης για παράδειγμα) και καταφύονται στο μηριαίο οστό.

    Γενικά, όμως, γυμνάζοντας όλους τους μύες του σώματος μόνο θετικό θα είναι για τη συνολική ισορροπία.

    Βέβαια, εδώ σωστή απάντηση θα πάρεις από τον levrone , αν το δει το θεμα , που είναι γιατρός με ειδικότητα στην ορθοπαιδική.
    https://www.youtube.com/watch?v=0_pMfZThW54

    αυτο ειδα. αν μπορει ας μας απαντησει ο levrone.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-06-19 20:52 #6
    Προεπιλογή
    Φίλε το θέμα είναι όπως το παρουσιαζεις κάπως ασαφές. Δηλαδή σταμάτησες τη γυμναστική και παρατηρείς λόρδωση? Αυτό το συμπεραινεις εσύ? Θέλω να πω το βλέπεις στον καθρέφτη σου?

    Εντάξει το να πω το κλασσικό γυμνασου ομοιόμορφα ξανά , ε... είναι κλασσικό. Δεν έχω κάποια άλλη απαντηση.
    Δεν ξέρω αν χρειάζεσαι γιατρό ή μάλλον φυσικοθεραπευτή.
    Βασικά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι το πράγμα όπως το λες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-06-19 21:02 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε το θέμα είναι όπως το παρουσιαζεις κάπως ασαφές. Δηλαδή σταμάτησες τη γυμναστική και παρατηρείς λόρδωση? Αυτό το συμπεραινεις εσύ? Θέλω να πω το βλέπεις στον καθρέφτη σου?

    Εντάξει το να πω το κλασσικό γυμνασου ομοιόμορφα ξανά , ε... είναι κλασσικό. Δεν έχω κάποια άλλη απαντηση.
    Δεν ξέρω αν χρειάζεσαι γιατρό ή μάλλον φυσικοθεραπευτή.
    Βασικά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι το πράγμα όπως το λες.
    Παραμελησα τη γυμναστικη εννοω την εντατικη γυμναστικη στο gym και εκανα σπιτι μονο λιγα πραγματα.προβολες ποδιων single leg rdl push ups και ειδα τη μεση μου πισω να κανει μια εντονη κουρμπα αυτο.
    Απάντηση με παράθεση