Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 12-06-19 10:14 #1
    Προεπιλογή Ολική ρήξη αχίλλειου τένοντα
    Παιδιά καλησπέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τον χώρο!

    Βρίσκομαι στα 26 μου χρόνια και πριν 2 μήνες υπεβλήθην σε χειρουργείο για ολική ρήξη αχιλλείου τένοντα. Θα ήθελα τη γνώμη σας αν είναι δυνατό, αντολαμβανόμενος ότι είναι πολύ λεπτό το θέμα.

    Συγκεκριμένα, έγινε αρχικά λάθος διάγνωση και τέλος πάντων χειρουργήθηκα μετά από 20 μέρες. Ουσιαστικά, είχα κομμένα τένοντα για 20 μέρες και αυτό σίγουρα επιβάρυνε την κατάσταση. Στο δια ταύτα λοιπόν , έγινε το χειρουργείο και περάσε ο πρώτος μήνας με την μπότα (και στις 2 βδομάδες κόπηκαν και τα ράμματα). Παρ'όλα αυτά, πάνω στο τραύμα, σ'ένα ράμμα παρατήρησα ότι βγαίνει υγρό και γενικά υπήρχε δυσκολία στο να κλείσει το δέρμα και ο γιατρός "άνοιξε" το σημείο εκείνο και έβγαλε ένα περισσευούμενο( ; ) ράμμα. Αν κατάλαβα σωστά, ο οργανισμός δεν απορρόφισε το ράμμα αυτό και έτσι έγινε αυτή η επιπλοκή η οποία μέχρι και σήμερα με ταλαιπωρεί μιας και το τραύμα δεν έχει κλείσει ακόμα

    Επειδή κατάγομαι από επαρχία και χειρουργήθηκα σε κεντρικό νοσοκομείο μεγάλης μιας και κανένας γιατρός από την πόλη μου δεν ήθελε να με χειρουργήσει, θα ήθελα τη γνώμη σας για την πορεία της αποκατάστασης. Και βέβαια έχω επαφή με τον γιατρό, απλώς θα μ'ενδιέφερνε και μια περαιτέρω απόψη αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία. ( το δέσιμο του τένοντα έγινε με μόσχευμα όπως φαίνεται και αυτό το μάυρο που φαίνεται είναι μήπως το έλυτρο;Δηλαδή κόπηκε και το έλυτρο μάζι; )

    Παραθέτω και δύο φωτογραφιές από το χειρουργείο.


    Όνομα: IMG_4996.jpg Εμφανίσεις: 724 Μέγεθος: 119,3 KB

    Όνομα: IMG_4998.jpg Εμφανίσεις: 659 Μέγεθος: 104,6 KB

    Σας ευχαριστώ πολύ και ζητώ συγγνώμη για την κατάχρηση!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-06-19 11:21 #2
    Προεπιλογή
    Γεια χαρά φίλε μου.

    Καταρχήν η ερώτηση πώς έγινε λάθος η διάγνωση σε ολική ρήξη Αχιλλείου? Δεν το είδαν? Δε σε εξέτασαν?

    Δευτερον σε κάθε ραφή τένοντα μια πιθανή επιπλοκή είναι η εκ νέου ρήξη. Σε αυτό το χειρουργείο όμως συγκεκριμένα το πλέον κρίσιμο θέμα είναι η αποκατάσταση του τραύματος. Θέλει πολύ υπομονή για να μη στραβωσει το πράγμα.

    Τρίτον αν καταλαβαίνω καλά , συνέβη το εξής. Στο χειρουργείο αυτό μόλις ράψεις τον τένοντα , ράβεις και το έλυτρο του (αυτό δεν πετυχαίνει πάντα) αλλά είναι σημαντικό να γίνει γιατί από αυτό το έλυτρο "τρεφεται" ο τένοντας.Αυτο για να καταλάβεις είναι σαν μια λεπτή μεμβράνη. Γι αυτό αν είναι εντελώς σκισμένο δεν μπορείς εύκολα να το ράψεις. Αλλά πρέπει.
    Στη συνέχεια ράβεις το υποδόριο , με ράμματα που είναι από τον οργανισμό απορροφουμενα και στη συνέχεια ράβεις το δέρμα απ' έξω με ράμματα που σε 12 με 14 μέρες θα κοπουν και θα βγουν. Αν λες ότι ένα σημείο στο δέρμα ήταν ανοικτό και ο γιατρός το άνοιξε και έβγαλε ένα "περισσευουμενο ραμμα" που δεν είχε απορροφηθεί , καταλαβαίνω ότι έβγαλε ράμμα του υποδόριου. Μα αυτό δεν απορροφάται σε 15 μέρες. Θέλει χρονικό διάστημα.


    Και μετά? Έχουμε τρύπα στο σημείο? Πώς το έχει κλείσει? Ή είναι ανοικτό το τραύμα? Βγαίνει υγρό?

    Επίσης όταν λες μόσχευμα? Τι μοσχευμα? Όχι δικό σου προφανώς. Τώρα γιατί με μόσχευμα δεν καταλαβαίνω.
    Το μαύρο που δείχνεις στη φωτό , αν βλέπω καλά, συμπεραίνω ότι είναι πηγμα αίματος. Λογικά η πρώτη φωτό είναι πριν τη ραφή και η δεύτερη μετά τη ραφή. Αυτό καταλαβαίνω. Αυτό εμφανίζεται αμέσως μόλις ανοίξεις το σημείο , και το πλένουμε καλά , καμία φορά το ξύνουμε με κουτάλι (ειδικό) για να το καθαρίσουμε. Το έλυτρο είναι κομμένο στο σημείο που είναι κομμένος ο τένοντας. Ψηλότερα όμως είναι άθικτο.

    Την άλλη φορά όταν πας για έλεγχο του τραύματος βγάλε και μια φωτό απ' το πώς δείχνει η πληγή σήμερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-06-19 11:41 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρά φίλε μου.

    Καταρχήν η ερώτηση πώς έγινε λάθος η διάγνωση σε ολική ρήξη Αχιλλείου? Δεν το είδαν? Δε σε εξέτασαν?

    Δευτερον σε κάθε ραφή τένοντα μια πιθανή επιπλοκή είναι η εκ νέου ρήξη. Σε αυτό το χειρουργείο όμως συγκεκριμένα το πλέον κρίσιμο θέμα είναι η αποκατάσταση του τραύματος. Θέλει πολύ υπομονή για να μη στραβωσει το πράγμα.

    Τρίτον αν καταλαβαίνω καλά , συνέβη το εξής. Στο χειρουργείο αυτό μόλις ράψεις τον τένοντα , ράβεις και το έλυτρο του (αυτό δεν πετυχαίνει πάντα) αλλά είναι σημαντικό να γίνει γιατί από αυτό το έλυτρο "τρεφεται" ο τένοντας.Αυτο για να καταλάβεις είναι σαν μια λεπτή μεμβράνη. Γι αυτό αν είναι εντελώς σκισμένο δεν μπορείς εύκολα να το ράψεις. Αλλά πρέπει.
    Στη συνέχεια ράβεις το υποδόριο , με ράμματα που είναι από τον οργανισμό απορροφουμενα και στη συνέχεια ράβεις το δέρμα απ' έξω με ράμματα που σε 12 με 14 μέρες θα κοπουν και θα βγουν. Αν λες ότι ένα σημείο στο δέρμα ήταν ανοικτό και ο γιατρός το άνοιξε και έβγαλε ένα "περισσευουμενο ραμμα" που δεν είχε απορροφηθεί , καταλαβαίνω ότι έβγαλε ράμμα του υποδόριου. Μα αυτό δεν απορροφάται σε 15 μέρες. Θέλει χρονικό διάστημα.


    Και μετά? Έχουμε τρύπα στο σημείο? Πώς το έχει κλείσει? Ή είναι ανοικτό το τραύμα? Βγαίνει υγρό?

    Επίσης όταν λες μόσχευμα? Τι μοσχευμα? Όχι δικό σου προφανώς. Τώρα γιατί με μόσχευμα δεν καταλαβαίνω.
    Το μαύρο που δείχνεις στη φωτό , αν βλέπω καλά, συμπεραίνω ότι είναι πηγμα αίματος. Λογικά η πρώτη φωτό είναι πριν τη ραφή και η δεύτερη μετά τη ραφή. Αυτό καταλαβαίνω. Αυτό εμφανίζεται αμέσως μόλις ανοίξεις το σημείο , και το πλένουμε καλά , καμία φορά το ξύνουμε με κουτάλι (ειδικό) για να το καθαρίσουμε. Το έλυτρο είναι κομμένο στο σημείο που είναι κομμένος ο τένοντας. Ψηλότερα όμως είναι άθικτο.

    Την άλλη φορά όταν πας για έλεγχο του τραύματος βγάλε και μια φωτό απ' το πώς δείχνει η πληγή σήμερα.

    Καλησπέρα! Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλη αυτή την ανάλυση και τεκμηρίωση. Επειδή στο ατύχημα που είχα πρήστηκε ο αστράγαλος πάρα πολύ, μου είπαν ότι είναι διάστρεμμα! Αλλά όπως απεδήχθη παίζει να έπαθα διπλή ζημιά ή απλώς να έγινε εντελώς λάθος διάγνωση

    Μου έκοψε τα ράμματα ο γιατρός μετά από 15 μέρες από το χειρουργείο και μου έμεινε ένα ράμμα το οποίο φαίνεται στην πρώτη εικόνα παρακάτω! Παραθέτω την πρώτη εικόνα με το "περισσευούμενο" ράμμα. Η δεύτερη εικόνα δείχνει το πόδι μέτα το βγάλσιμο του τραύματος και η τελευταία εικόνα είναι στο περίπου η σημερινή κατάσταση

    Είδα κάποια χειρουργεία σχετικά με ολική ρήξη αχιλλείου και παρατήρησα πως σε όλα έγινε απλή συρραφή ενώ στη δικιά μου ο γιατρός είπε οτι χρησιμοποίησε μόσχευμα δικό μου. Τι να πω, είναι ισως το χειρουργείο το δικό μου πιο βαρύ από των άλλων που είδα μιας και πέρασαν 20 μέρες;


    Όνομα: 60129220_447069202773876_7919663606398976000_n.jpg Εμφανίσεις: 748 Μέγεθος: 40,2 KBΌνομα: 1.jpg Εμφανίσεις: 613 Μέγεθος: 44,9 KBΌνομα: 3.jpg Εμφανίσεις: 548 Μέγεθος: 47,2 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-06-19 12:00 #4
    Προεπιλογή
    Στην τρίτη φωτογραφία πάντως δε δείχνει κακό το τραύμα. Σχετικά καλά φαίνεται.

    Δηλαδή από που πήρε το μόσχευμα για να το βάλει εκεί?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-06-19 12:05 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην τρίτη φωτογραφία πάντως δε δείχνει κακό το τραύμα. Σχετικά καλά φαίνεται.

    Δηλαδή από που πήρε το μόσχευμα για να το βάλει εκεί?

    Ναι, ετσι νομιζω κι εγω. Αν και αργα το τραυμα σιγα σιγα κλεινει. Χρησιμοποιω αυτοκολλητο προστατευτικο το οποιο ειναι σαν τοπικη αντιβιωση για να μην υπαρξει μολυνση.

    Θυμαμαι πως μετα το χειρουργειο ειπε συγκεκριμενα "δεν επαθες ολικη ρηξη, επαθες υπερολικη ρηξη. Και επειδη δε δενοταν το πραγμα, πηρα ενα μοσχευμα δικο σου και το εδεσα". Τωρα να κανω λαθος ή να μην καταλαβα σωστα; μπορει. Αυτο που εμενα με φοβιζει ειναι τυχον επιπλοκη διοτι συνεχως εχω μικρα τσιμπηματα στο ποδι (μπορει να ειναι και ψυχολογικο). Αυριο θα παω να τον βρω για να κανει εναν ελεγχο. Συνηθιζεται οι γιατροι να μην μιλανε πολυ ειτε γιατι δεν θελουν να μας αγχωσουν ειτε γιατι μπορει να κανανε και αυτοι καποιο λαθος. Εγω θελω να γνωριζω οσο πιο κατατοπιστικα γινεται τι συμβαινει για να μην εχω ψευδεις προσδοκιες οτι ισως και πιο γρηγορα στρωσει η κατασταση!
    Απάντηση με παράθεση