Παιδιά καλησπέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τον χώρο!

Βρίσκομαι στα 26 μου χρόνια και πριν 2 μήνες υπεβλήθην σε χειρουργείο για ολική ρήξη αχιλλείου τένοντα. Θα ήθελα τη γνώμη σας αν είναι δυνατό, αντολαμβανόμενος ότι είναι πολύ λεπτό το θέμα.

Συγκεκριμένα, έγινε αρχικά λάθος διάγνωση και τέλος πάντων χειρουργήθηκα μετά από 20 μέρες. Ουσιαστικά, είχα κομμένα τένοντα για 20 μέρες και αυτό σίγουρα επιβάρυνε την κατάσταση. Στο δια ταύτα λοιπόν , έγινε το χειρουργείο και περάσε ο πρώτος μήνας με την μπότα (και στις 2 βδομάδες κόπηκαν και τα ράμματα). Παρ'όλα αυτά, πάνω στο τραύμα, σ'ένα ράμμα παρατήρησα ότι βγαίνει υγρό και γενικά υπήρχε δυσκολία στο να κλείσει το δέρμα και ο γιατρός "άνοιξε" το σημείο εκείνο και έβγαλε ένα περισσευούμενο( ; ) ράμμα. Αν κατάλαβα σωστά, ο οργανισμός δεν απορρόφισε το ράμμα αυτό και έτσι έγινε αυτή η επιπλοκή η οποία μέχρι και σήμερα με ταλαιπωρεί μιας και το τραύμα δεν έχει κλείσει ακόμα

Επειδή κατάγομαι από επαρχία και χειρουργήθηκα σε κεντρικό νοσοκομείο μεγάλης μιας και κανένας γιατρός από την πόλη μου δεν ήθελε να με χειρουργήσει, θα ήθελα τη γνώμη σας για την πορεία της αποκατάστασης. Και βέβαια έχω επαφή με τον γιατρό, απλώς θα μ'ενδιέφερνε και μια περαιτέρω απόψη αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία. ( το δέσιμο του τένοντα έγινε με μόσχευμα όπως φαίνεται και αυτό το μάυρο που φαίνεται είναι μήπως το έλυτρο;Δηλαδή κόπηκε και το έλυτρο μάζι; )

Παραθέτω και δύο φωτογραφιές από το χειρουργείο.


Όνομα: IMG_4996.jpg Εμφανίσεις: 736 Μέγεθος: 119,3 KB

Όνομα: IMG_4998.jpg Εμφανίσεις: 664 Μέγεθος: 104,6 KB

Σας ευχαριστώ πολύ και ζητώ συγγνώμη για την κατάχρηση!