Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 16
  1. 06-07-19 23:10 #1
    Προεπιλογή 8 μηνες με χλιαρα αποτελεσματα - τι να κανω;
    Καλησπερα

    εχω κλεισει 8 μηνες, πηγαινω γυμν μερα παρα μερα και κανω βαρη, χωρισμενα σε μυικες ομαδες των 2 (στ-δικ/πλ-τρικ/ποδ-ωμοι)
    εχω επισης μια αρκετα οκ διατροφη, με αβγα ριζογκοφρετες πρωινο, μετα γιαορτι με αμυγδαλα, μετα κοτοπουλο στηθς με ρυζι, μετα σαλατα τονο μετα γιαουρτι παλι
    και αυτα τα τρωω 8 μηνες τωρα

    και με ολα αυτα παλι βλεπω ελαχιστη εως μηδαμινη διαφορα
    ξερω οτι πρεπει να αυξανεις τα βαρη κ τα εχω αυξησει λιγο αλλα δε μπορω παραπανω.


    αρχιζω να σκεφτομαι οτι τα βαρη δεν ειναι γυμναστικη για εμενα κ ισως πρεπει να δοκιμασω αλλο τυπο γυμναστικης... ισως ΤΡΧ? Εχετε αποψη? ειμαι 29, 185 κ 82 κιλα, με ανοιχτους ωμος κ πλατες αλλα αδυνατα ποδια κ χερια. δεν ξερω αν ανηκω σε καποια απο τους 3 τυπους σωματος, εχω στοιχεια απο ολες.

    σκεφτομαι επισης περσοναλ. αν ξερετε καποιον στειλτε ΠΜ. Μενω αθηνα κεντρο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-07-19 02:23 #2
    Προεπιλογή
    Λογικά ξεκίνησες σαν αρχάριος χωρίς να έχεις καμία σχέση με τα βάρη, οπότε πρέπει να δεις που ήσουν πριν και σε τι κατάσταση και που είσαι τώρα.
    Μήπως οι στόχοι που είχες βάλει ήταν αρκετά ψηλά για μονο οκτώ μήνες προπόνηση οπότε λογικό είναι να μην έχεις και τα ανάλογα αποτελέσματα μήπως βιάζεσαι, εσύ τι ακριβώς θέλεις, γενικά υπάρχει συνέπεια,υπομονή και επιμονή για την προπόνηση -δε λέω αν κάνεις Σπλιτ η κάποιο άλλο πρόγραμμα -η όχι, στογυμναστήριο δίνεις πόνο που λέμε η δε βαριέσαι, προσπαθώ να καταλάβω από αυτά που λες αλλά με μπερδεύεις αν θες γράψε τι στόχο έχεις ακριβώς.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-07-19 09:28 #3
    Προεπιλογή
    οχι δεν με λες και αρχαριο, εχω κανει γυμναστικη με βαρη στο παρελθον αρκετες φορες αλλα οχι σταθερα και μονιμα.

    μπορω να σου στειλω φωτος εδω απο πριν τους8 μηνες και σημερα για να καταλαβεις τι εννοω.
    στοχοσ μου ειναι η βελτιωση, δεν εχω τρελες απαιτησεις απο 8 μηνες αλλα μου φαινεται οτι δεν αλλαξε τιποτα και κανω αρκετη προσπαθεια (εχω να φαω πιτσα σουβλακια κλπ ενα χρονο τωρα)
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-07-19 12:04 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    η προπονηση ειναι το σημαντικοτερο κομματι για να δεις διαφορα, ειδικα αν εισαι αρχαριος, κ οχι η διατροφη ασχετως του τι λενε οι "επιστημονες" του ειδους..κ αυτο εμπρακτως αποδεικνυεται γιατι, κ τον κορυφαιο διατροφολογο στον γαλαξια να βρεις κ να σου βγαλει προγραμμα, αν δεν κανεις σωστες προπονησεις μυς δεν θα βαλεις.
    οποτε ειναι ασχετο το αν εχεις να φας σουβλακια κ πιτσες..
    οποτε στη θεση σου θα αναθεωρουσα λιγο το ειδος των προπονηεων που κανω, κ θα το αλλαζα οπου χρειαζοταν.
    κ επειδη ανοιξες το θεμα στην ενοτητα για προγραμματα προπονησης, γραψε κ τι κανεις για να εχουμε κ μια βαση σε αυτα που σου απανταμε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-07-19 13:01 #5
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepend Εμφάνιση μηνυμάτων
    και με ολα αυτα παλι βλεπω ελαχιστη εως μηδαμινη διαφορα
    ξερω οτι πρεπει να αυξανεις τα βαρη κ τα εχω αυξησει λιγο αλλα δε μπορω παραπανω.
    εδω ειναι το πρόβλημα σου. Πρέπει να βγεις εξω απο τη ζώνη ανεσής σου για να δεις κάποιο αποτέλεσμα.
    Δεν είναι ότι δε μπορείς, απλά δε θες/δεν μπορείς να ζοριστείς.

    Οπότε ναι, ένας καλός πέρσοναλ τρέινερ θα σε βοηθούσε. Καλή τύχη στο να βρείς έναν καλό .
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-07-19 16:54 #6
    Προεπιλογή
    εσυ αναλαμβανεις;
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-07-19 19:05 #7
    Προεπιλογή
    Τα κιλά σου στη ζυγαριά έχουν ανέβει? Η διατροφή που κάνεις είναι υπερθερμιδικη η απλά τρώς υγιεινά χωρίς να μετράς? Επιπλέον τι προπόνηση κάνεις? Έχεις προγράμμα, περιοδικοτητα ,πιέζεσαι στις ασκήσεις που κάνεις ? Σίγουρα κάτι απ όλα αυτά κάνεις λάθος η όλα, δεν μπορεί να μην έχεις πρόοδο σε 8 μήνες.

    Στάλθηκε από το M5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-07-19 19:12 #8
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Όλα ξεκινάνε από τον προγραμματισμό. Μπορεί το bb split προσωπικά να μην σε βοηθάει και γι' αυτό δεν μπορείς να αυξήσεις και να αυξάνεις τα κιλά προοδευτικά. Ίσως αν ξεκίναγες από το πρόγραμμα να ήταν μια καλή ιδέα και λύση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 07-07-19 20:32 #9
    Προεπιλογή
    Λοιπον παιδια η διατροφη μου πανω κατω 8 μηνες τωρα ειναι αυτη


    1. 6 ασπραδια, 3 ριζογκοφρετες, 3 φετες κοτοπουλο συσκευασμενες, σκουπ
    2. τοταλ 2%, 20 αμυγδαλα ωμα, κουτ μελι, χυμος πορτοκαλι φυσικος
    3. κοτοπουλο στηθος ψητο 250γρ, μπασματι 100γρ
    4. τονος 130γρ καθαρο, κοτατζ 100γρ, 5 ασπραδια, σκουπ
    5. τοταλ 2%, λιγα αμυγδαλα ενιοτε

    Σε αυτα τελευταια προσεθεσα λιγο γαλα και μια κουτ φυστικοβουτυρο το πρωι. Επισης ενιοτε κανενα φρουτο εποχης.


    Πολυ σπανια κανω cheat.

    τωρα οσον αφορα το προγραμμα μου, το εχω αλλαξει 2-3 φορες, για την ωρα ειναι καπως ετσι

    1. ΣΤΗ-ΔΙΚ
    - Πιεσεις μπαρα στο σμιτθ 4χ12 (βαζω πλεον 40-50κιλα)
    - Κροσ οβερ (25-30κιλα)
    - ανοιγματα (10κιλα)
    - πιεσεις σε επικληνη (7.5κιλα η 10κιλα)
    ...
    - καμψεις μπαρα ορθιος (10-15 κιλα)
    - πλαγιες καμψεις αλτηρα (10-12.5κιλα)
    - dumbbell curl (7.5-10κιλα)

    2.ΠΛΑ-ΤΡΙ
    - εμπροσθολ τροχαλια (35-40κιλα)
    - χιαστι ελξεις τροχαλια (12.5κιλα)
    - κωπηλατ κλειστη λαβη (30-35κιλα)
    - ελξεις τροχαλια κλειστη λαβη (αυτην την αλλαζω με αλλες ανα καιρο)
    ...
    - βυθισεις σε παγκους
    - πιεσεις σχοινι (12.5-15)
    - στο σμιθτ πιεσεις (10κιλα)

    3. ΩΜΟΙ-ΠΟΔ
    - πλαγιες εκτασεις αλτηρες ορθιος (10κιλα)
    - πιεσεις αλτηρες καθιστος (12.5κιλα)
    - στρατιωτικες μπαρα ορθιος (10-15κιλα)
    - εμπροσθιες αρσεις αλτηρες (7.5-10κιλα)
    ...
    σκουατ (λιγα κιλα)
    πρεσσα ποδιων (50-60κ)
    καθισματα (5κιλα στα χερια)
    εκτασεις τετρακ οργανο (12.5-15κ)




    Αυτά! σιγουρα κανω κατι λαθος, το θεμα ειναι τι...
    θα με βοηθησει να ακουσω γνωμες σας!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 07-07-19 21:45 #10
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    η διατροφη δεν λεει τπτ φιλε τα ειπαμε..
    η προπονηση θελει σιγουρα αλλαγη...τι πιεσεις με 7μιση κιλα αλτηρες για στηθος, δεν πας πουθενα με αυτα..κ αυτο το "λιγα κιλα" καθισματα, επισης.
    κοιτα να ανεβασεις κιλα στις ασκησεις που κανεις, κ δες κατι αλλο σε προγραμμα να ανεβασεις συχνοτητα προπονησεων μεσα στη βδομαδα..κατι σε full body/upper-lower.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-07-19 22:07 #11
    Προεπιλογή
    7.5 στο καθε χερι εννουσα, συνολο 15

    οπως και να χει, αυτα τα κιλα ειναι το μαξ που μπορω να πιασω για 12 επαναληψεις
    αν ανεβω θα κανω πολυ λιγοτερες... να το προσπαθησω;
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-07-19 22:30 #12
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    για προσπαθησε το.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-07-19 23:04 #13
    Προεπιλογή
    Συμφωνώ στο θέμα της προπόνησης ότι πρέπει να κάνεις πιο αγαπημένα πράγματα , αλλά με αυτή τη διατροφή δεν πρόκειται να αναπτυχθείς ποτέ, ο υδατάνθρακας του είναι πάρα πολύ χαμηλά και απορώ πως έχει όρεξη για προπόνηση, ακόμα και για δουλειά, ούτε για γράμμωση δεν τρώμε τόσο λίγο υδατάνθρακα, αυτό που πρέπει να κάνεις αρχικά είναι να βάλεις υδατάνθρακες σε όλα σου τα γεύματα για αρχή μικρές ποσότητες να δεις πως θα αντιδράσει το σώμα σου όσο παίρνεις κιλά σταθερά (δηλαδή η ζυγαριά πρέπει να ανεβαίνει περίπου 0.5 κιλά στις 10 μέρες) δεν αλλάζεις τπτ όταν κολλήσεις ξανανεβαζεις άλλο λίγο.

    Στάλθηκε από το M5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-07-19 23:32 #14
    Προεπιλογή
    τον φοβαμαι τον υδατανθρακα, περισυ ετρωγα ρυζι μπασματι το βραδυ και ειχε γινει η κοιλια κ τα πλαινα μου πολυ χαλια... ειδα κ επαθα μετα να τα συνεφερω.
    να δοκιμασω αλλο υδατανθρακα; πχ καστανο ρυζι; πες ιδεες αν εχεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 07-07-19 23:44 #15
    Προεπιλογή
    Το θολωμα είναι σχετικό με το πόσο τρώς, ρύζι δεν χρειάζεταινα βάζεις σε κάθε γεύμα, μπορείς να βάζεις Μεταπροπονιτικα, στο πρωινό βρώμη ή πλιγούρι στο μεσσημεριανο πατάτα, αλλά και πάλι μετρημένα ,επιπλέον αεροβια κάνεις? Γιατί μόνο με τρεις προπονήσεις αν δεν έχεις και ένταση δεν δημιουργείς και μεγάλο πλεόνασμα θερμίδων.

    Στάλθηκε από το M5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία