Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 08-07-19 11:58 #1
    Προεπιλογή θεραπεια εναλλακτικη για θλαση. Αποψεις?
    Καλησπέρα στο γρουπ...
    Έχω Θλάσεις δευτέρου βαθμού. Δεν είναι πρώτη φορά που παθαίνω θλάση. Μαζί με τις φυσικοθεραπείες που κάνω ..μου πρότειναν να δοκιμάσω και θεραπεία με υπερβαρικό οξυγόνο .. έχει δοκιμάσει κάποιος άπο το γκρουπ αντίστοιχη θεραπεία για παρόμοιο τραυματισμό να μου πει αν είδε κάποια διαφορά ( γρηγορότερη επαναφορά ) . Αν ναι που είχατε κάνει . Έγω μένω γλυφάδα και έκλεισα σε αυτό που σας έστειλα!
    Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-07-19 03:30 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    το σίγουρο είναι οτι οι θλάσεις περνάνε πιο γρήγορα απο τραυματισμους σε συνδέσμους τένοντες και χόνδρους και πλέον οι θεραπείες έχουν εξελιχθεί πάρα πολυ σε σχέση με πολλα χρόνια πρίν που είχαν να κάνουν και με τον κάθε οργανισμό πως ανταποκρίνετε σε τραυματισμούς παρα στις μεθόδους που σήμερα είναι σαφως πιο εξελιγμένες και αποτελεσματικές
    Το πρόβλημα είναι το οτι παθαίνεις θλάσεις τακτικα και αυτο δεν είναι καλό γιατι δείχνει οτι δεν προσέχεις και το λέω έχοντας επίγνωση λόγω του ότι στα σχεδόν 40 χρόνια που κάνω βάρη σε επίπεδο πρωταθλητισμού, με την γυμναστικη έχω φτιάξει ζημιες παρα να πάθω ζημιές απο προπόνηση , ήμουν σχεδόν ανάπηρος στα πόδια αφού κόπηκε κυριολεκτικα το γόνατό μου σε ατύχημα το 89 και μέχρι το 2006 συνέχιζα παρα το πρόβλημα να μπορω να γυμνάζομαι και να κατεβαίνω σε αγώνες χωρίς να είμαι κανένα ελαφρυ σασί αφού τα αγωνιστικα κιλά ήταν απο 107 -111
    Δεν χρειάζεται βιασύνη εκτός αν είσαι περίπτωση αθλητου που κάνει πρωταθλητισμό όπως ενός ποδοσφαιριστη που παίζονται πολλα για την καριέρα του και τον χρόνο ανάρρωσης

    Τα πράματα ειναι απλα , πηγαίνεις σε ενα αθλητίατρο κατα προτίμηση ενα γιατρό που ασχολείται με θλάσεις ποδοσφαιριστών για την καλύτερη αξιολόγηση κατ αρχήν του προβλήματος και στη συνέχεια την θεραπεία και αποκατάσταση ανάλογα με τον βαθμό της θλάσης

    Το υπερβαρικο οξυγόνο λίγο δύσκολα να υπάρχει ββερ που να έκανε χρήση εδω στο φορουμ και γενικότερα , αλλα και να κάνεις κατι χωρίς την αξιολόγηση ενός ειδικου θα είναι τζάμπα χρήμα και χρόνος που ίσως θα μπορούσε να αξιοποιηθεί καλύτερα
    Επίσης θεραπείες που δεν θα κάνουν χειρότερη την κατάσταση η φαρμακευτικές που θέλουν οπωσδήποτε ιατρική γνωμάτευση, τις κάνεις εαν έχεις δυνατότητα και βλέπεις στην πράξη πόσο βοήθησαν
    ένας γιατρός που έχει εμπειρία με ποδοσφαιριστές και γνωρίζει τον πιο γρήγορο τρόπο ανάρρωσης, (γιατι αυτούς τους ενδιαφερει η ταχεία ανάρρωση) θα σε έβγαζε πιο γρήγορα απο την απορία , γιατι οι θλάσεις είναι σύνηθες φαινόμενο σ αυτούς
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-07-19 02:40 #3
    Προεπιλογή
    Αρχικά, που έπαθες θλάση;
    Απάντηση με παράθεση