Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 21-07-19 23:03 #1
    Προεπιλογή Μια βοήθεια οποίος μπορεί. ..
    Καλησπέρα σας , Όποιος θέλει να με βοηθήσει σας παρακαλώ. ..είμαι 1.80 και 75 κιλά .πάντα πρόσεχα την διατροφή μου κ ήμουνα στα 65 με 68 κιλά με γυμναστική 3 φορες την εβδομάδα. Πριν 6 μηνες σταμάτησα την δουλειά με έναν πολύ άσχημο τρόπο , με έπιασαν τα ψυχολογικά μου και έβαλα 10 κιλά . Σταμάτησα γυμναστήριο, έτρωγα κ κοιμόμουν όλη μέρα. Το σώμα μου άλλαξε εντελώς , γέμισα κυτταρίτιδα ακόμα κ στα μπράτσα μου κ η χαλάρωση πολύ κ παντού . Η ερώτηση μ η εξής . Θέλω να κάνω μια νέα προσπάθεια σε διατροφή κ γυμναστική . Ρώτησα τον γυμναστή μου κ μ λέει ότι πρέπει να τρώω πρωτεινικα κ αερόβια με βάρη . Ο διατροφολογος δε μ λέει ότι πρέπει μόνο πρωτεΐνη το μεσημέρι κ ένα φρούτο με γιαούρτι το βραδύ κ χωρίς γυμναστική μόνο λίγο περπάτημα. Ποια είναι η γνώμη σας ? Εγω θέλω να κάνω βάρη στο γυμναστήριο γτ μ αρέσουν κιόλας αλλά ο διατροφολογος μ λέει ότι θα γίνω σαν αρκούδα . Επίσης μ απαγορευσαι πρωτεΐνη κλπ γτ μ είπε ότι θα γίνω διπλάσια . Μια βοήθεια ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-07-19 00:50 #2
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Σε παρακαλώ. Στείλε μου σε π.μ. το όνομα του διατροφολόγου; να τον ξεχεσω

    Καθοδηγήσου από όσα σου είπε ο γυμναστής σου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-07-19 02:07 #3
    Προεπιλογή
    Για αρχή, διέγραψε το τηλέφωνο του διατροφολογου σου .
    Έπειτα, κάνε αυτό που σου είπε ο γυμναστης σου.
    Ισορροπία στην διατροφή σου, καλή προπόνηση και όλα θα πάνε καλά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-07-19 08:38 #4
    Προεπιλογή
    Καλημέρα, ο διατροφολόγος σου δεν ξέρει τι του γίνεται!!! Οι συμβουλές του γυμναστή σου είναι αυτές που θα σε βοηθήσουν.. άσε τον διατροφολόγο να ζει στον κόσμο του!

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-07-19 09:27 #5
    Προεπιλογή
    Καλημέρα κ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας . Μήπως μπορεί κάποιος να μ προτείνει κάποιον διατροφολογο που να ασχολείται με ειδική διατροφή για αθλητές? Γιατί δεν ξέρω από διατροφή κ νομίζω πως μένω στασιμη . Κάποιον να με καθοδηγει ? Η διατροφή μ είναι η εξής . Πρωί κοτατζ με φρυγανιές δεκατιανο φρούτο μεσημέρι ψητό με σαλάτα βράδυ σαλάτα με τυρί ή αυγά η γιαούρτι με 1 φρούτο . Όταν πάω γυμναστήριο το απόγευμα περνώ μια πρωτεΐνη καθαρή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gwgw12369 : 22-07-19 στις 09:32
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-07-19 17:51 #6
    Προεπιλογή
    Γειά σου Γωγώ,

    Αρχικά θα συμφωνήσω στο ότι ο διατροφολόγος σου είναι διατροφολόγος από τα Jumbo στην καλύτερη.

    Έπειτα θα σου πω πως είναι προτιμότερο να αφιερώσεις λίγο χρόνο για να διαβάσεις μερικά πράγματα σχετικά με το πως λειτουργεί ο ανθρώπινος οργανισμός, τι σημαίνει "χτίζω μυς", τι σημαίνει "χάνω λίπος", τι σημαίνει "χάνω βάρος", τι σημαίνει "ξεκουράζομαι". κλπ
    Ό,τι χρειάζεται να ξέρεις υπάρχει εκεί έξω, δωρεάν, ειδικά αν ξέρεις και μπορείς να κάνεις έρευνα στα Αγγλικά.

    Αν ακολουθείς το πρόγραμμα ενός διατροφολόγου/ γυμναστή χωρίς να καταλαβαίνεις τον λόγο για τον οποίο το κάνεις τότε πάντα θα εξαρτάσαι από αυτόν και πιθανόνο να δημιουργήσεις κακή σχέση με το φαγητό.
    Παράδειγμα, σου έχει 150 γραμμάρια μακαρόνια και 150 γραμμάρια κοτόπουλο αλλά είσαι κάπου που δεν έχεις πρόσβαση σε αυτά τα υλικά/ γεύματα, τι κάνεις? τα παρατάς και λες "δεν !@#! ένα γεύμα είναι θα φάω και μια σαπίλα?" ή τα αντικαταστείς με κάτι παραπλήσιο σε θερμίδες και macros?

    Το ίδιο ισχύει και για την προπόνηση φυσικά. Ακολούθησε κάποια fix προγράμματα για ένα διάστημα 2-3 μηνών να δεις πως αντιδράει το σώμα σου, αν το ευχαριστιέσαι και βολεύει στο πρόγραμμά σου. και αφού δοκιμάσεις διαφορετικές προπονήσεις ή τρόπους εκγύμνασης (παραδοσιακά βάρη, crossfit, χορό, πολεμικές τέχνες κλπ κλπ) θα είσαι σε θέση να ξέρεις πως να φτιάξεις το πρόγραμμά σου.


    Ξέρω ότι ίσως δεν είναι η απάντηση που περίμενες/ ήθελες αλλά αν πραγματικά θέλεις όχι απλά να επιστρέψες στην φόρμα που ήσουν αλλά να είσαι σε θέση να συνεχίσεις να το κάνεις για χρόοοονια, τότε πρέπει να αποκτήσεις τις παραπάνω
    γνώσεις.

    ** Έντιτ: Μη φοβάσαι να "αυτοσχεδιάσεις" όσον αφορά την προπόνηση. Τι εννοώ, εγώ προσωπικά είχα κουραστεί/ βαρεθεί/ δεν βόλευε στο πρόγραμμά μου να συνεχίσω να κάνω προπονήσες με βάρη όπως είχα συνηθίσει τόσα χρόνια. Ψάχτηκα λίγο με το Crossfit, διάβασα πολλά άρθρα και blogs, είδα πάρα πολλά σχετικά βίντεο (όχι μόνο από αθλητές που κάνουν Crossfit) και προσάρμοσα τις προπονήσεις μου ώστε να τις κάνω πιο "υβριδικές", ευχάριστες και εύκολο να τις βάλω στο πρόγραμμά μου. Δεν είναι καθαρά Crossfit αλλά δεν είναι και ακριβώς Bodybuilding. Μία προπόνηση μπορεί να διαρκεί από 1μιση ώρα μέχρι και 15 λεπτά ανάλογα με το πόσο χρόνο έχω στη διάθεσή μου, πόσο όρεξη έχω, τι εξοπλισμό έχω κλπ κλπ.

    ** 'Εντιτ2: Προσπάθησε να είσαι δραστήρια μέσα στη μέρα σου, έχει μεγάλη διαφορά μακροπρόθεσμα. Μέχρι πριν 5 μήνες που ζούσα και δούλευα Θεσς (προγραμματιστής είμαι, πρακτικά υπάρχουν μέρες που αν δεν πήγαινα γυμναστήριο έκανα 3.000 βήματα όλη μέρα ίσα ίσα για να βγάλω βόλτα τον σκύλο). Στη δουλειά πηγαινοερχόμουν με το αμάξι γιατί εκεί που δούλευα δεν βόλευε καμιά συγκοινωνία ούτε στο ελάχιστο.
    Τον Φεβρουάριο μετακόμισα στο Ρότερνταμ και άλλαξε πολύ η καθημερινότητά μου, κάνω ~25 λεπτά ποδήλατο τη μέρα για να πηγαινοέρχομαι δουλειά-σπίτι, ανεβοκατεβένω 3-4 φορές τη μέρα στη δουλειά/ σπίτι που είναι και τα 2 σε 2ο ή 3ο όροφο με τα σκαλιά και γενικά εδώ ο κόσμος κάνει δραστηριότητες έξω αντί να πηγαίνει για καφέ οπότε αντί να κάθεσαι 2 ώρες να μιλάς μπορεί να περπατάς σε ένα πάρκο ή να παίζεις κάποιο άθλημα. Χωρίς να αλλάξω τίποτα στη διατροφή και την προπόνησή μου παρατήρησα ότι πεινούσα και έτρωγα πολύ παραπάνω τον πρώτο καιρό που ήρθα εδώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη daddids : 23-07-19 στις 18:05
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-07-19 19:40 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    καλησπερα και απο μενα γωγω.εγω δεν ειμαι σε θεση να κρινω κανεναν απλα αν οντως σου ειπε ετσι ο διατροφολογος..απλα δεν ισχυουν,οποτε τον απορριπτεις.θα συμφωνησω με το μελος daddis και θα σου προτεινα να διαβασεις καποια αρθρα στο φορουμ που πιστεψε με θα σε βοηθησουν πολυ και θα καταλαβεις τα μακροθρεπτικα των τροφων και τη λειτουργικοτητα τους και θα μπορεις να φτιαξεις τη διατροφη σου στα μετρα σου.το να σου δωσει καποιος στα τυφλα μια διατροφη δεν θα ειναι ευκολο να την τηρησεις...ενω αν μελετησεις καποια πραγματα θα δεις που στο τελος θα κανεις μονη σου τις απαραιτητες αλλαγες αναλογα με το στοχο σου καθε φορα.αρχικα θα πρεπει να βρεις τις ημερησιες θερμιδικες σου αναγκες.επισης μπορεις να παρεις και μια ιδεα απο τα λογκ αλλων μελων.το ιδιο θα σε συμβουλευα και με την προπονηση,αλλα αφου εχεις διπλα σου γυμναστη,καλο ειναι να σε καθοδηγησει αυτος για να μην κανεις με λαθος τεχνικη τις ασκησεις.
    οταν μελετησεις λιγο και βγαλεις μια διατροφη,γραψτην εδω να την διορθωσουμε ολοι μαζι.
    πιστεψε με ολα αυτα που σου γραφω δεν ειναι δυσκολο,απλα θεληση χρειαζεται.
    και εγω πριν καποια χρονια δεν ηξερα τιποτα και μεσω του φορουμ εφτιαξα και διατροφη και προπονηση και εβαλα και τα κιλα που ηθελα.
    καλη αρχη ευχομαι
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 24-07-19 10:29 #8
    Προεπιλογή
    Απλα να σας αναφερω εδώ ότι επειδή δεν κατέχω καθόλου από διατροφή μπερδεύω λίγο το μυαλό μου . Γενικά διαβάζω πολλά σχετικά άρθρα για διατροφή Κ μέσα από το forum Κ γενικά από το ίντερνετ και κάποια πράγματα συγκρούονται. Διαβάζω στα περισσότερα blog ότι τα κυρίως γεύματα συνοδευοντε πάντα με πρωτεΐνη Κ σαλάτα. (Όπως επίσης Κ αυτή είναι Κ οι απόψεις των διατροφολογων ). Εδώ στο φόρουμ διαβάζω ότι προσθέτουν στο κυρίως γεύμα Κ πατάτα Κ ρύζι κάτι π ο διατροφολόγος το απαγορεύει ρητά! Μιλαω στο γυμναστήριο με κάποιον π ασχολείτε με βάρη του λέω ότι το βράδυ ξυπνάω κατά τις 2 Κ τρώω ότι νανε γτ πειναω Κ μ λέει είναι λογικό γτ ο οργανισμός σου Δεν περνει αυτά π χρειάζεται γενικά στερείται!!!
    Μου αναφέρεται για macros τα οποία δεν έχω ιδέα τι είναι...ειμαι άσχετη!!!!! Πίνω κάπου στα 3 λίτρα νερό την ημέρα Κ μ λένε ότι είναι πολύ 8 με 10 ποτήρια είναι υπεραρκετά. Και γι'αυτό επειδή το μυαλό μ συγχέει τις αντιθέσεις διαφόρων γι αυτό ψάχνω Κ κάποιον να μ προσαρμόσει μια διατροφή σύμφωνα με το πρόγραμμα γυμναστικής μου και τους στόχους μου . Γιατί μόνη μ τόσο καιρό π προσπαθώ με γυμναστική Κ διατροφή δική μ το μόνο π καταφέρνω είναι να νοιώθω εξαντλημένη (λογικά λόγω έλλειψης φαγητού) και στάσιμη και στα κιλά.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 24-07-19 10:56 #9
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Χωρίς παρεξήγηση αλλά αν δε ξέρεις τι ειναι τα μάκρος τότε δεν έχει ψαχτει καθόλου

    Λογικό είναι να μπερδεύεσαι γιατί επικρατούν πολλές διαφορετικές απόψεις Χωρίς να σημαίνει ότι Μια είναι λάθος ή σωστή και Χωρίς να σημαίνει ότι κάποια είναι καλύτερη από την άλλη και στη διατροφή και στο τρόπο προπόνησης
    Για αυτό τον λογο λέμε πάντα τι δουλεύει καλύτερα στον καθένα

    Μόνο διαβαζοντας και δοκιμάζοντας θα βγάλεις άκρη

    Τώρα επειδή κάθε αρχή και δύσκολη καλό είναι να ξεκινήσεις με κάποιον πιο έμπειρο που να ασχολείται με προετοιμασία αθλητών ειδικά για τα πρώτα βήματα σου
    Τέτοιοι υπάρχουν πολλοί συνήθως έχουν μαγαζιά με συμπληρώματα και επί το πλείστον δε χρεώνουν τις συμβουλές παρά μόνο τα συμπληρώματα
    Απάντηση με παράθεση