Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 28-07-19 13:56 #1
    Lightbulb Αξιολόγηση διατροφής σε συνδυασμό με πρωτεΐνη
    Καλησπέρα σε όλους,

    Σαν νέο μέλος στην ομάδα του bodybuilding.gr, θα ήθελα να ζητήσω τις συμβουλές σας.

    Εδώ και 3 μήνες έχω ξεκινησει εντατικα γυμναστήριο (4-5 φορές/βδομαδα, χωρίς trainer, σχοινάκι και βάρη)

    Το βασικό μου ερώτημα αφορά το συνδιασμό τροφής και άσκησης αλλα θα επανέλθω σε αυτό όταν σας δώσω μερικές πληροφορίες για εμένα και το τί ακριβώς ζητάω να επιτύχω.

    Συγκεκριμένα, είμαι 34 ετών (χωρίς να παίζει κάποιο ρόλο) και είμαι στα 78 κιλά. Δεν είχα ξανασχοληθει με γυμναστηρια στο παρελθον οποτε το σώμα μου είναι όχι αδύνατο αλλα ούτε γεμάτο. Στόχος είναι να ανεβάσω λίγο τα κιλά μου (περι τα 80-85) χάνοντας το περιττό λίπος αλλα αυξάνοντας αισθητά τον όγκο μου.

    ::::::::::::Τωρινή διατροφή::::::::::::

    Πρωινό 7ΑΜ-8ΑΜ

    2-3 αυγά (μόνο 1 κρόκο)
    Γάλα χαμηλών λιπαρών με βρώμη και αποξηραμμένα φρούτα

    Δεκατιανό 10ΑΜ

    1 φρούτο (επι το πλήστον μήλο)

    Μεσημεριανό 12ΜΜ

    Ρύζι με κοτόπουλο ή
    Ρύζι με μοσχαρι

    Πριν το γυμναστήριο 5ΜΜ

    1 μπανάνα

    Γυμναστήριο στις 6ΜΜ

    Μετά το γυμναστήριο 8ΜΜ

    Σολωμός ή κοτόπουλο σαλάτα

    Βραδινό 10ΜΜ-11ΜΜ

    Γιαούρτι χαμηλών λίπαρών
    10 γρ αμύγδαλα


    Με την παραπάνω διατροφή, διαπιστώνω ότι χάνω βάρος σιγά σιγά (ακόμα και αν μερικές φορές τρώω junk food) οπότε σκέφτομαι να πάρω κάποια πρωτεϊνη για να βοηθησει στην αύξηση όγκου αλλα και στην κάλυψη πρωτεινών που δεν μπορώ να λάβω μέσω της συγκεκριμενης διατροφης. Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάποιο αξιόλογο brand καθώς μένω στο εξωτερικό και θα την παραγγείλω Online.

    Θα ήθελα τη γνώμη σας για την παραπάνω διατροφή και τις συμβουλές σας.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-07-19 20:18 #2
    Προεπιλογή
    Τρως πολυ λιγο, εκτος και εχεις τεραστιες ποσοτητες κρεατος/ρυζιου. Βρες τις θερμιδες που χρειαζεσαι για να αυξησεις βαρος και μαθε να μετρας θερμιδες. Πρωτα φτιαξε την διατροφη σου και μετα δες αν χρειαζεσαι συμπληρωμα (λογικα θα χρειαζεσαι, καλες ειναι on,body attack ή myprotein για οικονομια, αν και το ιταλικο βγαζει καλες προσφορες στις on).
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 28-07-19 22:21 #3
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Καταρχήν πρέπει να αποφασίσεις τι θες να κάνεις
    Να πάρεις κιλά η να χάσεις λίπος
    Και τα 2 μαζί δε γίνονται
    Επίσης να ξέρεις ότι τα 8 μυϊκά κιλά που θες είναι πάρα πολλά και δεν είναι ρεαλιστικός στόχος τουλάχιστον όχι κάτι που μπορεί να γίνει σε λιγότερο από 2 3 χρόνια

    Από κει και πέρα το φαγητό σου μοιάζει πολύ λίγο και μάλλον είναι για αυτό και αδυνατίζεις

    Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να αρχίσεις να μετράς το φαγητό σου ώστε να προσθέτεις και να αφαιρείς ανάλογα το στόχο σου
    Απάντηση με παράθεση