Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 26-08-19 17:06 #1
    Προεπιλογή Πρόγραμμα όγκου - Σετ Και επαναλήψεις.
    Θέλω να πάρω την γνώμη σας για το πόσα
    σετ και επαναλήψεις πρέπει να γίνονται για όγκο.
    Ευχαριστώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-08-19 17:14 #2
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    φιλε μου δεν υπαρχουν απαντησεις σε τετοιες ερωτησεις

    ειναι κατι τοσο γενικο σα να ρωτας ποση βενζινη πρεπει να βαλω στο αμαξι μου
    που θα πας? τρεχεις? ποσο παιρνει? ποσο αντεχει η τσεπη σου?

    ομοιως καθε ποτε πας γυμναστηριο? τι προπονηση κανεις? ποιο ειναι το επιπεδο σου? παιζεις αρνητικες? ντροπ?

    ακομα και ολες τις παραμετρους να μας δωσεις δεν υπαρχει στανταρ απαντηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-08-19 17:19 #3
    Προεπιλογή
    Δεν με βοηθά η απάντηση σου , το πολλά κιλλα και 8με 12 επαναλήψεις δεν βοηθά στην μυϊκή ανάπτυξη?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-08-19 17:30 #4
    Προεπιλογή
    Τα σετ και οι επαναληψεις ποικιλουν αναλογα διαφορους παραγοντες ενας βασικος εξ αυτων το επιπεδο σου.. Επισης μεταβαλονται με το χρονο. Αλλα set/reps χρειζεσαι τωρα και αλλα σε 6 μηνες η 1 χρόνο π.χ.

    Γενικα οι επαναλήψεις ειναι καλο να ειναι γυρω στις 10. Ειναι ενα νουμερο που τα κανει ολα και συμφερει. Τωρα τα σετ τα μονταρεις και αυτα αναλογα, πχ μπορεις να κανεις μια ασκηση απο 3 σετ μερα παρα μερα, ή 2 ασκησεις απο 3 η δυο σετ δυο φορες τη βδομαδα. Η αν σου αρεσει να κανεις μια μυικη ομαδα τη φορα μπορεις να κανεις 9-12 σετ/μυικη ομαδα μια φορα την εβδομαδα. Νομιζω αυτα τα νουμερα ειναι ενα καλο baseline για να ξεκινσεις, και μετα θα ψαχτεις και θα τα μονταρεις με τον καιρο. Αναλογα βλεπεις ποσο τραβαει και προσθετεις αν σου φαινονται λιγα ή αφαιρεις αν σου φαινοντια πολλα και δεν αναρωνεις μεταξυ τωων προπονησεων!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-08-19 17:33 #5
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πασά μ
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-08-19 09:24 #6
    Arrow Πρόγραμμα
    Θέλω να μ πείτε για να δω όγκο, ποιες μυϊκές ομάδες
    πρέπει να κάνω μαζί κ πόσο συχνά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-08-19 11:03 #7
    Προεπιλογή
    Για εμένα δεν έχει τόσο σημασία ποιες μυικές ομάδες θα κάνεις μαζί.

    Άλλοι πχ κάνουν πλάτη με στήθος μαζί, άλλοι πλάτη με δικέφαλα, άλλοι πλάτη με τρικέφαλα, άλλοι όλο το πάνω σώμα σε μία μέρα, άλλοι full body.

    Πιστεύω πως μπορείς να κάνεις 1 με 2 φορές τη βδομάδα κάθε μυική ομάδα αλλά στη δεύτερη περίπτωση να είναι πιο λίγα τα σετ κάθε προπόνησης.

    Και ξεκούραση 3 μέρες στάνταρ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john1888 : 27-08-19 στις 11:10
    Απάντηση με παράθεση