Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 05-09-19 11:01 #1
    Post Χολοκυστοπάθεια και αθλητική διατροφή.
    Γεια σε όλους!

    Απολογούμαι για το μεγάλο ποστ, αλλά κάπου πρέπει να τα πω.

    Αρχές καλοκαιριού διεγνώσθην με δύο πέτρες στη χολή, σχετικά μέτριου μεγέθους.
    Έχω μεγάλο πρόβλημα στη διατροφή μου, καθώς λόγω των παρακάτω συνθηκών έβαλα αρκετά κιλά και δυσκολεύομαι να τα χάσω, πράγμα ασυνήθιστο για μένα, λόγω σημαντικών περιορισμών στη διατροφή μου.

    Πριν αναπτύξω το πρόβλημά μου, λίγες πληροφορίες για μένα.
    Κατ' αρχάς, είμαι 32 ετών, 1.74 cm ύψος και 95 κιλά.
    Πριν λίγα χρόνια έφτασα και 107 κιλά, αλλά με μεγάλη προσπάθεια (διατροφή και άθληση), την άνοιξη του 2016 έπεσα στα 82 κιλά σε 2,5 μήνες.
    Ακολούθησα υποθερμιδική low carb δίαιτα με πέντε γεύματα. Δεν ανέβηκα ποτέ πάνω από 2200 θερμίδες/ημέρα. Δεν μπορώ ακριβώς να πω τα μάκρος μου, αλλά ήταν κοντά στα 40/40/20.
    Είδα τρομερή αλλαγή στο σώμα μου, γράμμωση και όγκο.
    Τότε όμως, ήταν κακή περίοδος, αφού δεν εργαζόμουν, οπότε είχα τον χρόνο να πιέσω τον εαυτό μου για να βελτιώσω την υγεία μου.
    Και το πέτυχα, μόνο με πρωινές προπονήσεις 5 ή 6 μέρες/βδομάδα τυπικού σπλιτ, αφού δεν μ' αρέσει η πολυκοσμία -και κακοσμία- των απογευμάτων στα γυμναστήρια.
    Αυτή τη στιγμή, δόξα τω Θεώ, εργάζομαι. Όμως ξεκινάω στις 7 το πρωί και προσπαθώ να γυμνάζομαι το μεσημέρι μετά τη δουλειά (γραφείου), κάτι που δεν φαίνεται να αρέσει πολύ στον οργανισμό μου. Αλλά το συνηθίζω.

    Στο διάστημα που έχασα τα 25 κιλά, εμφανίστηκαν πέτρες στους νεφρούς ή νεφρά -όχι στη χολή- και τότε άρχισε η κατρακύλα ξανά.
    Και εξηγούμαι.
    Αν και δεν υπάρχει σαφής συσχετισμός μεταξύ διατροφής και χολολιθίασης, ο θεράπων ιατρός, μου είπε ότι η απότομη απώλεια βάρους δημιούργησε τις πέτρες στα νεφρά. Πάντως, υπάρχει κληρονομικότητα.
    Οι κολικοί που πέρασα με γονάτισαν πραγματικά, και μπορώ να πω με σιγουριά ότι με τρόμαξαν σχετικά με τι διατροφή να κάνω στο εξής, αφού συνέχισαν να με ταλαιπωρούν για τρία καλοκαίρια.
    Παρά το γεγονός ότι η πέτρα έπεσε, υπάρχει ενδόμυχα ο φόβος ότι θα ξαναπονέσω, αυτή τη φορά από τη χολή, και είναι κάτι που το έχω συσχετίσει με τη διατροφή μου. Και βέβαια, από τη χολή δεν πέφτει τίποτα φυσιολογικά!
    Τρία χρόνια μετά, ανέβηκα στα 95 κιλά, άλλαξε δραματικά η σύσταση του οργανισμού και βέβαια στο ναδίρ η αυτοπεποίθηση.

    Φέτος, μετά το Πάσχα, δοκίμασα keto για 1 μήνα χάνοντας 6 κιλά άνετα, χωρίς καθόλου γυμναστική.
    Δυσκολεύτηκα αρκετά, με ζαλάδες και τα γνωστά, αλλά σε 4 μέρες συνήθισα.
    Μετά τη διάγνωση των πετρών στη χολή, αρχές καλοκαιριού, έκοψα την keto και δυστυχώς άρχισα τις παρασπονδίες.
    Επανήλθα στα 95 κιλά μέχρι τώρα που μιλάμε.

    Έχω ξεκινήσει πάλι τη γυμναστική, δεν είμαι αρχάριος και μπορώ να πιέσω πολύ τον εαυτό μου.
    Κάνω αερόβια αρκετή -και HIIT, παρά τα κιλά μου- και είμαι άνετος με πολλά σετ αντιστάσεων, είτε κάνω υπερτροφία είτε όχι.
    Το πρόβλημά μου έγκειται μόνο στη διατροφή.
    Σύμφωνα με τον γιατρό η παρακάτω διατροφή είναι η ενδεδειγμένη.
    Όμως, έχω μεγάλο πρόβλημα να την ακολουθήσω.

    Δίαιτα χολοκυστοπαθών
    Επιτρέπονται
    Άπαχο κρέας βραστό ή ψητό
    Άπαχο γάλα-τυρί-γιαούρτι
    Ζυμαρικά, ρύζι, πατάτες (βραστές, ψητές, πουρέ)
    Λαχανικά, σαλάτες βραστές, όχι ωμά*.
    Λάδι ελάχιστο.
    Φρούτα
    Ψωμί, μπισκότα, μέλι, ζάχαρη.

    Απαγορεύονται
    Βούτυρο, αυγά, παχιά κρέατα, γαλακτερά
    Αλλαντικά, κυνήγι
    Λιπαρά, σάλτσες, τηγανητά
    Λάχανο, κολοκυθάκια, μελιτζάνες
    Ξηροί καρποί
    Όσπρια
    Σοκολάτα, κακάο, γλυκά λιπαρά.
    Οινοπνευματώδη

    *Υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις για τα ωμά πράσινα λαχανικά, για το ασπράδι και την καφεΐνη.

    Αντιλαμβάνεστε ότι με την keto, ήμουν εντελώς off.

    Σημειώσεις: Δυσκολεύομαι απίστευτα να δεχτώ την απώλεια αυγών και ξηρών καρπών και φουλ γαλακτοκομικών.
    Ο οργανισμός μου τα ζητάει μονίμως. Ήταν βασικές τροφές στο επιτυχημένο μου προ τριετίας πρόγραμμα.
    Αυγά, αμύγδαλα, γάλα και cottage ήταν πάντα στο ημερήσιο μου πρόγραμμα.

    Τι μπορώ να κάνω από 'δω και πέρα;
    Πού θα βρίσκω την πρωτεΐνη που απαιτείται χωρίς όλα τα παραπάνω;
    Δεν ζητάω να παρακάμψω τις ιατρικές συμβουλές, αλλά ένα πλάνο που συνδυάζεται με σωστή άθληση ώστε να μπορώ να χτίσω μύες.
    Δεν γίνεται να τρώω μόνο κοτόπουλα, αν και τρελαίνομαι.

    Στόχος είναι να πέσω στο 15% λίπος. Δεν έχω κάνει DEXA, αλλά με δερματοπτυχομέτρηση που είχα κάνει πριν 3 χρόνια, όντας στην ίδια κατάσταση που είμαι τώρα, είχα 25% λίπος. Κοιτάζοντας και στον καθρέφτη, τόσο είμαι πάνω κάτω.

    Τι έκανα μέχρι τώρα από τον Αύγουστο, κόντρα στις ιατρικές συμβουλές.
    Intermittent fasting 16/8 που μου φαίνεται φυσιολογικότατο και το ακολουθώ άνετα, παρά το ότι ξυπνάω στις 6. Τρώω 10:30 - 18:30, που μπορεί να γίνει 11:00-19:00 (όλα μεταφέρονται μισή ώρα αργότερα), προπόνηση στις 15:30.
    -Καφές αμερικάνο σκέτο ή πράσινο τσάι ή πολύκομπο (αραιά) μέχρι τις 10:30
    -10:30, 2 βραστά αυγά, ξηρούς καρπούς και ταχίνι ολικής άλεσης σε ψωμί ολικής άλεσης ή τόνο κονσέρβα αντί για αυγά
    -14:00, Μπανάνα ή βρώμη με γάλα
    -17:30, Κοτόπουλο με ρύζι, σαλάτα πράσινη, cottage πλήρες ή γάλα πλήρες 250ml
    Εναλλακτικά, όσπρια με cottage ή ανθότυρο και ντοματοσαλάτα.
    -18:30, 3 βραστά αυγά ασπράδια, πράσινο μήλο (καρπούζι το καλοκαίρι), γιαούρτι στραγγιστό.
    Εναλλακτικά, 3 βραστά αυγά ασπράδια, γιαούρτι κεσεδάκι στραγγιστό με μέλι και ξηρούς καρπούς, όχι φρούτο.
    Τα σ/κ συνήθως τρώω ψάρι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitrios29 : 05-09-19 στις 11:11
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-09-19 12:22 #2
    Προεπιλογή
    Φίλε μου τα πράγματα είναι απλά. Αν οι πέτρες σε έχουν ενοχλησει, να έχεις κάνει δηλαδή κολικό χοληφόρων κλπ, τη χολή πρέπει να τη βγαλεις. Τα υπόλοιπα είναι ψιλά γράμματα . Και μετά αν εινια θα μονταρεις τη διατροφή ανάλογα, αν θες θα σου πω πως. Αν δεν έχεις συμπτώματα από τη χολή και ήταν τυχαίο εύρημα τότε συνεχίζεις κανονικά ,απλά προσέχεις να μη χάσεις κιλά απότομα γιατί η ταχεία απώλεια βάρους σχετίζεται με χολολιθίαση και σίγουρα δε θες να γίνει χειρότερα .
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-09-19 14:36 #3
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Μόνο οι πέτρες στα νεφρά με πόνεσαν και όπως είπα έπεσαν.
    Αν δημιουργηθούν και άλλες, δεν το γνωρίζω.
    Προς το παρόν, ο υπέρηχος έδειξε φυσιολογική άμμο.

    Στον ίδιο πρόσφατο υπέρηχο, τυχαία ανακαλυφθηκαν και οι πέτρες στη χολή, οι οποίες δεν με ενόχλησαν.
    Είμαι σε αναμονή χειρουργείου το επόμενο καλοκαίρι.
    Ναι, η αναμονή είναι 10 μήνες.
    Ιδιωτικά δεν πάω λόγω κόστους.

    Ουσιαστικά, η ερώτησή μου είναι περισσότερο προς ομοιοπαθείς ή κάποιον διατροφολόγο με εμπειρία επί τούτου.
    Μου φαίνεται απίθανο να μην υπάρχει κάποιος που να ακολουθεί αθλητική διατροφή και να αθλειται χωρίς να έχει εμπειρία από πέτρες, μια τόσο συνήθη πάθηση.

    Τη διατροφή μετά την επέμβαση την αντιλαμβάνομαι.
    Τώρα τι κάνουμε;
    Εσύ λες, συνεχίζω ως έχει, όμως όλες σχεδόν οι πηγές πρωτεϊνών απαγορεύονται. Και δεν γίνεται συνέχεια κοτόπουλο.

    Πώς θα ενεργοποιήσω τη λιπολυση χωρίς βασικές πηγές πρωτεϊνών;
    Το μόνο που νιώθω ότι μπορεί να συμβεί είναι μια βασική απλούστατη διατροφή με στόχο μια απώλεια 10 κιλών σε βάθος 10 μηνών, δηλαδή να το πάω πολυυυύ χαλαρά για να μην στρεσαρω τον οργανισμό μου. Όχι τίποτα εξτριμ, απλά να πιέσω παραπάνω ώστε να δω αποτέλεσμα.
    Καθαρά ψυχολογικα, δεν μπορώ να έχω τέτοια υπομονή.

    Είχα στόχο ως τα Χριστούγεννα να έχω φτάσει πολύ κοντά στο 15%.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitrios29 : 05-09-19 στις 14:38
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-09-19 17:30 #4
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    τι εννοεις οταν λες "όλες σχεδόν οι πηγές πρωτεϊνών απαγορεύονται"?

    άπαχο κρέας μπορείς να φας
    αν δε κανω λάθος μπορεις δηλαδη να φας κοτοπουλο, ψαρονεφρι, γαλοπουλα
    απαχα γαλακτομικα μπορεις να φας
    φανταζομαι και ψαρια μπορεις να φας?
    επισης απο τα λιγα που ξερω το ασπραδι δε θα το φοβομουν αλλα αν ο γιατρος λεει οχι οκ

    μονο αυγα και ξηροκαρπια δε μπορεις που τα 2α ετσι κι αλλιως συνηθως τα τρωμε για τα λιπαρα τους

    με τα συμπληρωματα τι γινεται?
    εχεις σκεφτει να καλυψεις τη πρωτεινη σου με συμπληρωμα? υπαρχουν και πρωτεινες αρακα, ρυζιου κλπ αν δε θες ορου γαλακτος
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-09-19 20:11 #5
    Προεπιλογή
    Άπαχο κρέας μόνο κοτόπουλο.
    Ψάρια να φάω μια φορά τη βδομάδα.
    Γαλοπούλα δεν μου αρέσει, ψαρονεφρι ούτε καν. Είναι ακριβό.
    Σολωμό προσπαθώ να τρώω αλλά δυστυχώς δεν είναι οικονομικός.
    Θα έλεγα ότι μπορώ να τρώω πιο συχνά σαρδέλες.

    Για το ασπράδι έγραψα ότι ελέγχεται η καταλληλοτητα του.
    Το τρώω δειλά δειλά.
    Απαχα γαλακτοκομικα δεν μπορώ, αηδιάζω.

    Δεν έχω πάρει ούτε βιταμίνες στη ζωή μου.
    Ούτε καν λόγος για συμπληρώματα.
    Φοβάμαι και λόγω του ιστορικού με τους κολικούς νεφρού.
    Ρώτησα τρεις γιατρούς τα τελευταία χρόνια για συμπληρώματα πρωτεΐνης και όλοι με απέτρεψαν να πάρω.
    Αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει δυσπιστία για την ασφάλεια τους σε βάθος χρόνου.
    Ειδικα σε μένα που έχω θέμα στα νεφρά, ίσως με χειροτερεψει.

    Θα ήθελα όμως τις προτάσεις σου για whey, μήπως εν τέλει καταλήξω να χρειαστώ, εάν δεν μπορώ να προσλαμβάνω την απαραίτητη πρωτεΐνη από την τροφή.
    Παρόλο που θα πάω κόντρα στις συμβουλές.

    Τι να πω...
    Θα κάνω μονίμως εξετάσεις να βλέπω πού βρίσκομαι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitrios29 : 05-09-19 στις 20:14
    Απάντηση με παράθεση