Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 14-09-19 16:57 #1
    Προεπιλογή Ασκήσεις μετά από ομφαλοκήλη
    Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το forum σας.
    Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι. Είμαι 41 ετών, ξεκίνησα πριν 6 μηνες γυμναστήριο (3 φορές την εβδομάδα, 1,5 με 2 ώρες). Γενικά δεν είμαι άσχετος με το χώρο, κάνω κατά καιρούς για λίγο και πάντα ερασιτεχνικά. Όλα πήγαιναν καλά, όμως πριν λίγο καιρό μάλλον από μία νέα άσκηση, έβγαλα μία πολύ μικρή ομφαλοκήλη. Έκανα χειρουργείο και τώρα είμαι στην ανάρρωση.
    Επειδή δεν κάνω με trainer θα ήθελα τα φώτα σας σε δύο πράγματα.
    1- Ο γιατρός μου είπε ότι μετά από έναν μήνα μπορώ να ξεκινήσω χαλαρά αλλά μετά από πόσο καιρό θα μπορώ να κάνω άφοβα;
    2- Βραχυπρόθεσμα αλλά και μακροπρόθεσμα, υπάρχουν κάποιες ασκήσεις που πρέπει να προσέχω ή να αποφεύγω εντελώς; Μήπως πρέπει να βάλω και κάποιου είδους ζώνη;
    Να θυμήσω ότι δεν κάνω τρελά βάρη, κάνω εντελώς ερασιτεχνικά και με μόνο σκοπό ένα σχετικά «καλό» σώμα.

    Ευχαριστώ πολύ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-09-19 19:36 #2
    Προεπιλογή
    Φίλε καλώς ήρθες!
    Να ξέρεις και τις δύο απαντήσεις που χρειάζεσαι τις έχει ο γιατρος σου. Είναι ερωτήσεις που αφορούν την επιβάρυνση που "σηκωνει" το χειρουργείο.
    Δηλαδή ο χειρουργός οφείλει να γνωρίζει πότε θα είναι έτοιμος ο ασθενής. Ρώτησε τον και θα έχει σίγουρα τις απαντήσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-09-19 19:48 #3
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα ξανά και ευχαριστώ για το reply. Ο γιατρός μου είπε να περιμένω έναν μήνα και μετά να αρχίσω πάλι γυμναστική, δεν τον ρώτησα όμως συγκεκριμένα για ασκήσεις γυμναστηρίου. Σκέφτηκα ότι ίσως κάποιος που έχει πάθει το ίδιο (και λόγω της εμπειρίας σας) θα μπορούσε να μου πει 2-3 απλές συμβουλές πιο πολύ πάνω σε συγκεκριμένες ασκήσεις που ίσως επιβαρύνουν την περιοχή και ίσως θα έπρεπε να αποφύγω.
    Ευχαριστώ πάντως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-09-19 20:00 #4
    Προεπιλογή
    Φίλε ασθενής από ασθενή αλλά και χειρουργείο από χειρουργείο διαφέρουν. Ο χειρουργός που σου έκανε την εγχείρηση ξέρει όχι τις ασκήσεις του γυμναστηρίου αλλά τι επιβάρυνση σηκώνει το χειρουργείο. Ο άνθρωπος μπορεί να μην έχει ιδέα από γυμναστήριο. Αλλά μετά το χειρουργείο λέμε πχ πλήρη επιβάρυνση ή μερική ή καθόλου επιβάρυνση. Ανάλογα με το είδαμε στο χειρουργείο. Αυτός θα σου πει. Αν σου πει ένα μήνα σημαίνει σε ένα μήνα αναμένεται να έχουν δέσει όλα καλά.
    Εσύ θα τον ρωτήσεις "σε ένα μήνα πλήρη επιβάρυνση;" και αυτός θα σου πει. Και πες του : κάνω βάρη , μπορώ? Και θα σου πει αυτός.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Levrone : 14-09-19 στις 20:04
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 18-09-19 23:33 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ikon_1497 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα ξανά και ευχαριστώ για το reply. Ο γιατρός μου είπε να περιμένω έναν μήνα και μετά να αρχίσω πάλι γυμναστική, δεν τον ρώτησα όμως συγκεκριμένα για ασκήσεις γυμναστηρίου. Σκέφτηκα ότι ίσως κάποιος που έχει πάθει το ίδιο (και λόγω της εμπειρίας σας) θα μπορούσε να μου πει 2-3 απλές συμβουλές πιο πολύ πάνω σε συγκεκριμένες ασκήσεις που ίσως επιβαρύνουν την περιοχή και ίσως θα έπρεπε να αποφύγω.
    Ευχαριστώ πάντως.
    Να ξέρεις οτι ο Λεβρόν πιο πάνω σε έγραψε σαν Γιατρός που είναι την πιο σωστη και ορθολογική απάντηση , εμείς ότι και να πούμε εμπειρικά δεν πρέπει παρα σαν μια άποψη να τα λάβεις υπόψιν και τίποτε άλλο , όταν υπάρχει επέμβαση τότε είναι απλα τα πράματα και το πόσο θα χρειαστει η ανάρρωση το γνωρίζει καλύτερα ο γιατρός που έκανε το χειρουργείο
    Και επειδη ο γιατρός μπορει και να μην γνωρίζει τις δραστηριότητες του κάθε ασθενη και τι σκοπεύει να κάνει καλό θα είναι να κάνεις μια συζήτηση , όπως πχ ένας ποδοσφαιριστής που έκανε επέμβαση θα τού πούν σε πόσο διάστημα θα είναι έτοιμος για να μπεί σε προπονήσεις και μπορεί μετα απο επανεξέταση να μπεί και πιο γρήγορα
    Και αυτο είναι σοβαρο γιατι μια βιασύνη μπορεί να κάνει να υποτροπιάσει και να έχεις χειρότερα τραβήγματα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση