Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 22-09-19 21:06 #1
    Προεπιλογή Καλός σας βρήκα παιδιά! keto guy!
    Γεια σας παιδιά! Είχα λογαριασμό και παλιά! Αλλά δεν μπορώ να κάνω login στο mail μου και Έτσι δεν μπορώ να ανακτησω τον παλιο λογαριασμό μου, αλλά δεν πειράζει νέα αρχή!

    Τον τελευταίο χρόνο απηχα από γυμναστική και διατροφή και πήρα αρκετά κιλά, έφτασα 100κιλα συγκεκριμένα με ύψος 1.77. Πριν 2 μήνες ξεκίνησα κυκλική κετονικη διατροφή τρώγοντας 65f 30p 5c σε deficit χωρις να μετραω ιδιαιτερα θερμιδες και το ΣΚ έκανα carb load Για 24 ώρες.
    Έχασα στο σύνολο 20 κιλά τα οποία είναι λίπος, νερα και μάλλον και μυϊκή μάζα. Έχει 1 βδομάδα που ξεκίνησα γυμναστήριο και ακολουθώ την ίδια διατροφή αλλα έχω αυτό το λίπος στην κοιλιά το οποίο δεν λέει να φύγει με τίποτα!
    Σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερο να αλλάξω διατροφή Για να πάρω μυϊκή μάζα ή μπορεί να αυξηθεί η μυϊκή μάζα και με την συγκεκριμένη διατροφή?

    Λέω μήπως φταίει η διατροφή και χάνω σε συγκεκριμένα σημεία λόγω ότι μπορεί να μην αναπτυσσόταν οι μυς λόγω της έλλειψης γυμναστικής και της διατροφής σε χαμηλό υδατανθρακα!

    Φωτο μου πριν και μετά

    Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-09-19 22:14 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    γεια χαρα φιλε
    απο τις φωτογραφιες, φαινεται αυτο που γραφεις..οτι δλδ ξεκινησες πριν μια βδομαδα γυμναστηριο.
    η διατροφη απο μονη της χωρις βαρη δεν κανει κ πολλα πραγματα..οκ, σιγουρα εχασες αρκετα κιλα, αλλα μετα τι?
    δεν εχεις μυικοτητα οποτε θες δουλεια εκει..με τον καιρο θα φυγουν κ τα υπολοιπα, αλλα καποια σημεια θα ειναι σιγουρα πιο δυσκολο να φυγουν απο αλλα.

    επισης..κετο, χωρις να μετρας θερμιδες..κ πως ξερεις δλδ ποση πρωτεινη παιρνεις, ποσο υ/α, κ ποσα λιπαρα?
    προφανως κ εισαι υποθερμιδικα, γιατι χανεις, αλλα προφανως κ δεν ξερεις αν εισαι σε κετωση..η σκεφτομαι κατι λαθος?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-09-19 22:35 #3
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα φίλε μου!

    Σε κετωση ειμαι σίγουρα, επειδή την έκανα και παλιά για αρκετό καιρό(κοντά στους 6 μηνες) ξέρω πως αισθάνεσαι όταν πας να μπεις και όταν είσαι. Μυρωδιά στόματος, ενέργεια , δεν υπάρχουν πρηξιματα στο gym, το brain fog που λένε.

    Δεν ξέρω αν προσφέρει κάτι παραπάνω η κετο απλώς με βοηθάει πάρα πολύ με fasting να ελέγξω τις ποσότητες από της θερμιδες όπως και τα νερά που χάνεις στην αρχή και έχεις ένα ψυχολογικό boost.
    Δεν μετράω macro για κετο και το πάω εμπειρικά από την προηγούμενη φορά που έκανα.
    Τώρα θέλω να τα σοβαρεψω λίγο τα πράγματα γιατί είμαι σαν να μάζεψα στο πλυντήριο .

    Στην κατάσταση που είμαι σκέφτομαι με κυκλική κετο και τζιμ θα βάλω άραγες κανένα μυϊκό κιλό? Η να περιμένω να στέγνωσω και μετά να κάνω την κανονική διατροφή για όγκο?


    Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-09-19 22:46 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    αυτα που αναφερεις, δεν λενε τπτ, σαν συμπτωματα.
    η κετονικη θελει μεγαλη ακριβεια για να γινει οσον αφορα τα μακροσυστατικα, κ επειδη δεν μετρας, μαλλον κανεις μια διατροφη με χαμηλο εως μηδενικο υ/α, αλλα οχι κετο..τεσπα, εχουν μαλλιασει τα δαχτυλα μου να τα γραφω, αλλα οκ, οπως βολευεται ο καθενας, δεν θα τα χαλασουμε εκει.
    για την μυικοτητα που ρωτας, δεν ξερω να σου πω, ειναι θεμα του καθε οργανισμου αυτο..οποτε αν κανεις κετο, με πρωτεινικη επαρκεια, ολο κ κατι θα βαλεις..

    επισης μια 2η παρατηρηση, που ειμαι σιγουρος οτι θα την περασεις (κ αυτη) στα ψιλα.
    τους μυς θα στους βαλουν τα βαρη, οπως εγραψα (παλι) απο πανω κ οχι η διατροφη..αν στους εβαζε η διατροφη, θα ειχες ηδη μυς επειδη εκανες ηδη διατροφη, κ δεν θα καναμε αυτη την κουβεντα..οσο πιο γρηγορα το καταλαβεις, τοσο καλυτερο για τους μυς σου.
    αυτο το γραφω γιατι εστιαζουμε για διατροφη, ενω το τζυμ, το αφηνουμε καπου εκει πισω, χωρις να αναφερεις τι ακριβως ειναι αυτο που κανεις οταν πηγαινεις κ σε τι επιπεδο εισαι προπονητικα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-09-19 22:59 #5
    Προεπιλογή
    Μου αρέσει που είσαι σχολαστικός και δεν περνάς στο ντούκου κάποια πράγματα !
    Για την κετωση έχω ketostix και είμαι φουλ στις κετωνες οπότε είμαι οκ εκεί.
    Για το τζιμ κακώς που δεν ανέφερα, ακολούθησα ως τώρα της κυκλικής κετο που προτείνεται. Δηλαδή της πρώτες 2 μέρες της βδομάδας depletion 1 μερα το πάνω μέρος 1 μερα το κάτω μέρος του σώματος, στο μέσο της βδομάδας αερόβια και Σάββατο full body . Απλώς ακολούθησα αυτά που λέει ο συγγραφέας lyle McDonald.

    Απλώς μου αρέσει που έχασα κιλά αλλα δεν ξέρω αν θα με ωφελήσει παραπάνω αυτή η διατροφή Για να αλλάξω το σώμα μου. Δηλαδή γεμισματα κλπ. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι αν κάνω την κανονική διατροφή π.χ. 40-40-20 ότι θα βάλω και λίπος μαζί και θα δείχνει πολύ πιο χάλια το σώμα μου.

    Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-09-19 23:15 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    καλα λοιπον..τοτε μπορεις να δοκιμασεις να αλλαξεις την διατροφη σε κατι πιο συμβατικο, αυξανοντας την πρωτεινη..βεβαια, αν δεν μετρας θερμιδες, δεν ξερεις κ ποσο θα πρεπει να την αυξησεις αφου δεν ξερεις κ ποσες θερμιδες παιρνεις αυτη τη στιγμη απο πρωτεινη..ειμαι σχολαστικος, ο ατιμος

    αν κανεις "κανονικη" διατροφη, κ μεινεις υποθερμιδικα, λιπος δεν θα βαλεις..απλα να ξερεις, οτι ακομα κ υποθερμιδικα, το σωμα διαχειριζεται τα μακροσυστατικα, βασει πολλων παραγοντων..ενα σωμα με μεγαλη μυικοτητα θα μπορεσει να διαχειριστει καλυτερα τις θερμιδες απο καθε μακροσυστατικο σε σχεση με ενα σωμα που δεν εχει μυικοτητα, κ μετα ειναι κ τα ενδοκρινολογικα, ηλικια κοκ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-09-19 23:34 #7
    Προεπιλογή
    Στο φορουμ είμαι για να μάθω και να ακολουθήσω ένα πιο σωστό τρόπο γυμναστικής και διατροφής! Τώρα θέλω να το σοβαρέψω λίγο και θα μετράω και υπολογίζω τα πάντα . Εσύ όπως βλέπεις τις φωτο τι προτείνεις για πιο σωστά κατανεμημένο σώμα σε αναλογία λίπους και μυών?

    Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-09-19 23:40 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    γενικα, εισαι σε καλο δρομο..το θεμα ειναι αυτο που εγραψα κ απο πανω, οτι σου λειπει η μυικοτητα..αν ειχες περισοτερη θα εδεινε σιγουρα διαφορετικα το σωμα σου..επικεντρωσου εκει, κ μεινε υποθερμιδικα.
    σε γενικες γραμμες, πρωτεινη 1.5γρ ανα κιλο, λιπαρα μην πεσεις κατω απο 35% του συνολικου ποσοστου των θερμιδων σου, κ ο,τι περισεψει το συμπληρωνεις με υ/α..
    για να γινουν ολα αυτα πρεπει να υπολογισεις θερμιδες, bmr κλπ κλπ..ξεκινα απο εκει σαν βαση, δωστου ενα διαστημα να δεις πως σε παει κ το προσαρμοζεις στην πορεια..βαρη οπωσδηποτε, κ θες κ αεροβια 2-3 φορες τη βδομαδα στη φαση που εισαι.
    Απάντηση με παράθεση