Θέμα: off season diet

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 26-09-19 00:18 #1
    Προεπιλογή off season diet
    Μετα απο καποια πειραματα που εκανα με διαφορες τροφες εκατσα και εφτιαξα τις 3 διαφορετικες διατροφες αυτες ακολουθοντας το λεγομενο flexible diet μιας και ειδα πως και στην προηγουμενη προετοιμασια αλλα και σε αυτη με παει καλα και θα ηθελα την γνωμη σας Ειχα βαλει σαν μαξιλαρακι τις 3000 θερμιδες αλλα καμια δεν τις φτανει και ισως καλυτερα, Εχω 365-375 γραμμαρια υδατανθρακα 75-85 γραμμαρια λιπαρα και 170-180 γραμμαρια πρωτεινη ( επι 2,4-2,5 την εχω την πρωτεινη μου)

    Διατροφη 1: 2800 θερμιδες: 368 υδατανθρακες 75 λιπαρα και 162 πρωτεινη

    Γευμα 1: 100 βρωμη + 30 πρωτεινη + 15 φυστικοβουτυρο
    Γευμα 2: 4 αυγα + 4 φετες ψωμι + 25 γραμμαρια κετσαπ
    Γευμα 3: 120 κοτοπουλο + 150 ρυζι (ωμη ζυγιση) + 5 λαδι + 25 γραμμαρια κετσαπ
    Γευμα 4: 120 γραμμαρια μπιφτεκι κοτοπουλο σπιτικο + 140 μακαρονια (ωμη ζυγιση) + 30 γραμμαρια μαγιονεζα

    Διατροφη 2: 2850 θερμιδες: 419 υδατανθρακες 66 λιπαρα και 150 πρωτεινη

    Γευμα 1: 100 γραμμαρια cookie crips + 250μλ γαλα 1,5% + 30 πρωτεινη
    Γευμα 2: 4 φετες ψωμι + 25 φυστικοβουτυρο + 30 μαρμελαδα φραουλα
    Γευμα 3: 120 κοτοπουλο + 150 ρυζι + 5 λαδι + 25 γραμμαρια κετσαπ
    Γευμα 4: 150 γραμμαρια μπιφτεκι κοτοπουλο σπιτικο + 140 μακαρονια + 25 κετσαπ + 30 μαγιονεζα

    Διατροφη 3: 2800 θερμιδες: 381 υδατανθρακες 74 λιπαρα και 160 πρωτεινη

    Γευμα 1: 100 γραμμαρια honey cheerios + 250μλ γαλα 1,5% + 30 πρωτεινη
    Γευμα 2: 2 τοστ με 1 φετα γαλοπουλα 1 φετα γκουντα + 15 κετσαπ
    Γευμα 3: 150 γραμμαρια ρυζι + 4 αυγα + 5 λαδι + 15 κετσαπ
    Γευμα 4: 120 γραμμαρια κοτοπουλο + 140 γραμμαρια μακαρονια + 30 γραμμαρια μαγιονεζα

    Στα 2 βασικα γευματα θα υπαρχει σαλατα ( αγγουρι ντοματα συνηθως) καπως ετσι το σκεφτομαι το πλανο τι λετε και εσεις??0
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-09-19 08:58 #2
    Προεπιλογή
    Μιας και είναι off season διατροφή ,δεν σκέφτεσαι να βάλεις φρούτα, όσπρια κλπ.
    Πολύ μονότονη με μικρές διαφορές μου φαίνεται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-10-19 13:14 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο strong(er) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και είναι off season διατροφή ,δεν σκέφτεσαι να βάλεις φρούτα, όσπρια κλπ.
    Πολύ μονότονη με μικρές διαφορές μου φαίνεται.
    οσπρια γενικα δεν τρωω δεν μου αρεσουν και μου προκαλουν φουσκωμα και πολλα αερια, οπως και η βρωμη οποτε θα την βγαλω και θα βαλω ρυζαλευρο απο τα xtreme stores τωρα για φρουτα συνηθως δεν τα χρησιμοποιω αλλα γενικα βαζω μπανανα και μηλο, δεν θα γινονται 100% ετσι καθε μερα απλα θελω να εχω καποια συγκεκριμενα μακρος και αναλογα την ορεξη να κανω αλλαγες ειτε στην πρωτεινη ειτε στον υδατανθρακα
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-10-19 17:10 #4
    Προεπιλογή
    Σκεφτηκα απο το να εχω ενα συγκεκριμενο πλανο διατροφης να κανω κατι αλλο που θα ειναι πιο πρακτικο και θα μπορω αναλογα με την ορεξη να τρωω οτι θελω. Χωρισα τα φαγητα στις 3 συμαντικες λιστες Υδατανθρακες Πρωτεινες και Λιπαρα και απλα καθε μερα θα διαλεγω οτι θελω να τρωω και απλα θα υπολογιζω τις θερμιδες καπως ετσι θα τα χωρισω να υπαρχουν ολα αυτα σπιτι και απλα καθε μερα θα κανω οτι επιλογη μου αρεσει και θα την προσαρμοζω στα μακρος μου τι λετε??

    Υδατανθρακες:

    Ψωμακια μπεργκερ
    Αραβικες πιτες
    tortillas
    Πουρες πατατας + πουρες γλυκοπατατας (ετοιμος απο το μπαρμπα σταθη 100% πατατα)
    Μακαρονια
    Τορτελινια με προσουτο
    Κριθαρακι
    Ρυζι μπασματι
    Φαβα
    Μουσλι με σοκολατα
    Honey cheerios
    Nesquik δημητριακα
    Σοκολατουχο γαλα
    Μπανανες
    Μηλα
    Σαλατες
    Noodles (Μοσχαρι,κοτοπουλο,γαριδα,παπια,βοδινο)
    Σαλτσα ζυμαρικων
    Κετσαπ με στεβια

    Πρωτεινες:

    Κοτοπουλο στηθος
    Μπιφετκι κοτοπουλο (στηθος κοτοπουλο,λαδι καρυδας,ανθοτυρο,ασπραδι αυγου)
    Αυγα
    Γαλοπουλα
    Τυρι
    Χοιρινο

    Λιπαρα:

    Ελαιολαδο
    Μαγιονεζα light
    κροκοι αυγου
    Βουτυρο

    Αναψυκτικα: (δεν θα τα εχω αγορασμενα ολα ανα μηνα θα αγοραζω και κατι διαφορετικο)

    Coca cola zero-Στεβια
    Πορτοκαλαδα με Στεβια
    Λεμοναδα με Στεβια
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-10-19 23:42 #5
    Προεπιλογή
    Η τελευταία επιλογή στο off season μου φαίνεται πιο ωραία σε ποικιλια μιας και μπορείς να μπεις στην διαδικασία να μετράς τα μάκρος σου κάθε μέρα.
    Εγω προσωπικά θα έκανα κάποιες αλλαγές παράδειγμα στον υδατάνθρακα θα έβγαζα το ψωμι και την αραβικη πίτα θα κράταγα όλα τα υπόλοιπα και θα πρόσθετα πλιγούρι, στην πρωτεΐνη θα πρόσθετα γιαούρτι και cottage σίγουρα και στα λιπαρά θα έβαζα ξηρους καρπούς (αμύγδαλα, κασιους και καρύδια) και αβοκάντο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-10-19 08:20 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Menios_vou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τελευταία επιλογή στο off season μου φαίνεται πιο ωραία σε ποικιλια μιας και μπορείς να μπεις στην διαδικασία να μετράς τα μάκρος σου κάθε μέρα.
    Εγω προσωπικά θα έκανα κάποιες αλλαγές παράδειγμα στον υδατάνθρακα θα έβγαζα το ψωμι και την αραβικη πίτα θα κράταγα όλα τα υπόλοιπα και θα πρόσθετα πλιγούρι, στην πρωτεΐνη θα πρόσθετα γιαούρτι και cottage σίγουρα και στα λιπαρά θα έβαζα ξηρους καρπούς (αμύγδαλα, κασιους και καρύδια) και αβοκάντο.
    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου, αλλα γιατι να βγαλεις το ψωμι και την αραβικη?? πιστευω δεν υπαρχει λογος, επειδη ειναι απλςο υδατανθρακας?? γενικα προσπαθω να κανω οσο γινετια πιο οικονομικο το οφφ μου και το γιαουρτι και το cottage πως και οι ξηροι καρποι με το αβοκαντο δεν ειναι και τοσο οικονομικοι για καθημερινη χρηση
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-10-19 11:50 #7
    Προεπιλογή
    Μια χαρά είναι αλλά μπορείς να βγάλεις κάποιες επεξεργασμένες τροφές που έχεις.
    Η ηλικία σου και ο σωματότυπος σε βοηθάει οπότε δεν έχεις πρόβλημα γενικά.
    Η αθλητική διατροφή δεν είναι οικονομική πάντως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-10-19 13:00 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο strong(er) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά είναι αλλά μπορείς να βγάλεις κάποιες επεξεργασμένες τροφές που έχεις.
    Η ηλικία σου και ο σωματότυπος σε βοηθάει οπότε δεν έχεις πρόβλημα γενικά.
    Η αθλητική διατροφή δεν είναι οικονομική πάντως.
    Σιγουρα ναι η αθλητικη διατροφη δεν ειναι οικονομικη αλλα εφοσον δεν ειμαι επαγγελματιας αθλητης για να ζω απο αυτο μπορω να μην την κανω στο 100% ασε που γενικα ολα τα τροφιμα σε σωστες ποσοτητες βοηθανε στον στοχο μας, δεν ειναι αναγκη να παρω τα λιπαρα μου απο αβοκαντο και αμυγδαλα οταν ειμαι στο off season μπορω να φαω φυστικοβουτυρο και ελαιολαδο η δεν χρειαζεται να παρω την πρωτεινη μου απο απαχο μοσχαρι η χοιρινο ψαρονεφρι μπορω να την παρω απο κοτοπουλο στηθος η κιμα κοτοπουλο (σπιτικο) γενικα εχουμε αρκετες επιλογες για να προσαρμοσουμε μια διατροφη στα μετρα μας δεν χρειαζεται να εξαιρουμε κανενα τροφιμο (ακομα και η μαγιονεζα εχει τα θετικα της) αν και πιο κακης ποιοτητας λιπαρα βοηθαει στην ισορροποια των ορμονων (δεν ειπα να τρωμε ολο το μπουκαλι αλλα 20-30 γραμμαρια δεν βλαπτουν πουθενα)
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση