Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 04-10-19 17:18 #1
    Προεπιλογή Προγραμμα για τραυματισμένο.
    Καλησπέρα σε ολους,
    δε θελώ να σας κουράσω με πολλες λεπτομέριες,το νοήμα ειναι πως ειμαι 24 χρονών και πριν 23 μήνες ακριβώς έπαθα εσω και εξω πλάγεια επικονδυλιτιδα και στα 2 χερια και απο τότε εχω κανει τα παντα,30 φυσικοθεραπίες πηγα σε 4 γιατρους,κορτζινουχες ενεσεις αντιφλεγμωνοδη μυοχαλαροτικα.Νοεμβριο του 17 έγινε...τοτε έκανα σε αρκετά μεγαλη ένταση βάρη,με superset dropset και 2 μυικές ομαδε την ημέρα,και μια μερα που έκανα αρνητικές στο μαξιλάρι (δικεφαλο) ένιωσα το δεξι μου χερι να φευγεί μπροστα,και γενικότερα σταδιακά κατάλαβα οτι κατι δεν πηγαινε καλά γιατι είχα ενοχλήσεις αλλά όχι κατι ακραίο.τελος παντων το νοημα είναι οτι αφου εγιναν αυτα νοεμβριο,κατεληξα μάιο να κανω τις πρωτες φυσικοθεραπιες(γενικά εκανα και λειζερ και κρουστικο) ο ενας γιατρος ελεγε βιοθερμια ο αλλος παγοθεραπια..με τρελανανε..και ο 1ος γιατρος μάλιστα ελεγε οτι δεν εχω κάποιο προβλημα και να μπω γυμναστηριο κατι που δεν εκανα και να παρω μαγνησιο + πολυβιταμινες,(γιαυτό οι πρωτες 10 φυσικοθεραπιες εγιναν μαιο) αυτο το διάστημα δεν κουρασα καθόλου τα χερια μου,και εκανα μαγνητικη τον οκτομβρη (στην οποια δείχνει μικροθλασεις και τετοια,,για το δεξι μου χερι που έφυγε μπροστα δεν έδειξε κατι και η αληθεια είναι οτι ακομα απορώ τι ηταν) και μπηκα στρατο έπειτα οπου και εκεί καταφερα να μη τα επιβαρύνω,δεν αλλαξε κατι εκει μεσα δηλαδη.Αρχικα το ερωτημα μου είναι αν γνωρίζει καποιος κατι πανω σε αυτο.Τα εχω δοκιμάσει ολα...εκει που κατέλειξα ειναι παγοθεραπεια και κάποιους είδους ασκηση σιγα σιγα..αλλα έχουν γίνει τοσο αγύμναστα τα χέρια που με 2κιλο κάνω κατι ασκησούλες και πάλι νιώθω κάποιο τσιμπιματακι..ισως ναναι ψυχολογικο ισως οχι..Το καλοκαιρι λιγο κολυμπι παραπάνω να εκανα με έπιανε καποια ενωχληση και μιλαμε τωρα για 5-10 λεπτα ανα 2-3-4 μερες...γενικοτερα όλο αυτο το διαστημα οι πονοι ειναι μικρης εντασης δεν εχω κάποιο προβλημα δηλαδη,αλλα 1ον δε σηκωνα βαρυα και 2ον το προβλημα μου ειναι οτι θελω να ξαναγυμναστω δεν αντεχω αλλο!
    Ειπα πολλα τελικά,
    Κανω αερόβιο μονο πια,κοιλιακους,καθισματα,ραχαιους κλπ. εστω αν μπορουσα να κανω κάμψεις ή κολυμπι που δε νομιζω πως μπορω να παω ως εκει για να κολυμπισω 10 λεπτα και να φυγω,,γιατι δε νομιζω να μπορει να βγει 30-45-60 λεπτα προπονηση...δε μπορω όμως κατι αλλο.
    Οποιος έχει περάσει αναλογη φαση και μπορει να με βοηθησει θα ημουν ευγνόμων.. ή εστω κάποιο προγραμμα στο οποίο χωρίς βαρη ίσως να μπορούσα να κανω κατι.π.χ να με πει φορα μια τσαντα γεματη και κανε καθισματα.οτιδιποτε για να δυναμωσω λιγο..χρειαζομαι γυμναστική και για την ψυχολογία μου και για την υγεία μου.
    Ευχαριστω όποιον εκατσε να ασχοληθεί εστω και λιγο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-10-19 11:37 #2
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Φίλε μου έχω περάσει έσω έξω επικονδυλυτιδα και στα 2 χέρια

    Έκανα αποχή φυσιοθεραπειες και ότι έκανες κι εσύ, μέχρι και βλαστοκυτταρα

    Το αποτέλεσμα? Πρώτη προπόνηση πρώτη άσκηση και ενόχληση

    Να ξέρεις ότι το παντρεύτηκες και μάθε να ζεις με αυτό, εγώ τουλάχιστον έτσι έκανα

    Κάνω βάρη κανονικά εδώ και πολλά χρόνια σχεδόν πάντα με μικρό ενοχλήσεις

    Παίξε με τις μοίρες στις λαβές σου να δεις που ενοχλεί λιγότερο έως καθολου
    Άκου το σώμα σου, αν νιώθεις ότι πονάει παραπάνω άλλαξε άσκηση να χρησιμοποιείς πάγο μετά τις προπονήσεις και τέλος δοκίμασε κάποιο συμπλήρωμα για τις αρθρώσεις
    Εμένα το arthrosis της power health με βοηθάει αρκετά και το χρησιμοποιώ σχεδόν σε μόνιμη βάση
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-10-19 12:12 #3
    Προεπιλογή
    πω πω πως την παθαμε ετσι γαμωτο.....
    ευχαριστω φιλε μου...
    Αρα ουτε PRP ενεσεις αξιζει να δοκιμασω ε;
    επίσης εσυ οταν πρωτομπηκες μετα την μεγαλη αποχη,πηγαινες καθημερινα η κάθε 2 μερες ασπουμε;μπορω να ξανα φτασω σε σημειο να σηκώνω εστω τα βασικα κιλα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-10-19 16:03 #4
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Όταν ξανά ξεκίνησα ξεκίνησα κανονικά με 5μερο Σπλιτ

    Κιλά σήκωσα και πιο πολλά από πριν αλλά όπως σου είπα με προσοχή και μόνο όταν νιώθω ότι με παίρνει να πιέσω παραπάνω

    Βέβαια όπως σου είπα αν παίξεις λίγο με τις μοίρες στις λαβές μπορεί να μην σε ενοχλεί και καθόλου

    Κάνε δοκιμές μόνο έτσι θα καταλάβεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 09-10-19 13:52 #5
    Προεπιλογή
    Φίλε θα τα πάρω ένα ένα:
    1. Η διάγνωση σου είναι λίγο περίεργη μιας και αυτό που περιγράφεις με το μαξιλάρι δεν αποτελεί μηχανισμό κάκωσης/τραυματισμού για αυτή τη συγκεκριμένη παθολογία (ιδιαίτερα αν μιλάς για την έξω επικονδυλαλγία. Για την έσω, μπορεί αν και αυτή η υποχώρηση εξακολουθεί να φαίνεται περίεργη για κάτι τέτοιο)
    2. Δυστυχώς σε περιπτώσεις τενοντοπάθειας, κανένα παθητικό μέσο (ρεύματα, πάγος κλπ) δεν φαίνεται να βοηθάει στην αποκατάσταση (τα κρουστικά μόνο έχουν δείξει κάποια υποσχόμενα αποτελεσμάτα). Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι προοδευτική φόρτιση της περιοχής. Η ενόχληση-πόνος που μπορεί να νιώθεις δεν σημαίνει επιπλέον βλάβη ΑΛΛΑ είναι ένας προστατευτικός μηχανισμός (η περιοχή έχει γίνει λίγο παραπάνω ευαίσθητη, αν και ο ιστός μπορεί να αντέξει). Προφανώς αν του αλλάξεις τα πετρέλαια, δεν αποκλείεται να το τραυματίσεις περαιτέρω, αλλά σε γενικές γραμμές η ενόχληση-πόνος σε χαμηλά όρια είναι ευπρόσδεκτη για την αποκατάσταση.
    3. Τα prp δεν φαίνεται να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικά σε τενοντοπάθειες ΑΛΛΑ ορισμένοι δηλώνουν καλά αποτελέσματα. Μιας και έχει λίγες ανεπιθύμητες ενέργειες (δηλαδή είναι σχετικά ακίνδυνο), η γνώμη μου είναι πως αν έχεις τα χρήματα, δοκίμασε το.
    4. Κορτιζόνη στον τένοντα!?!?? ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ! Σε πρώτη φάση προκαλεί ανακούφιση αλλά έχει πολύ άσχημα αποτελέσματα σε βάθος χρόνου και έχει απαγορευτεί! (Φυσικά και δεν φταις εσύ αλλά εκνευρίζομαι με όσους την προτείνουν, και ακόμα περισσότερο που μια αναζήτηση στα ελληνικά δείχνει πως...την προτείνουν πολλοί).
    5. Κατά τη γνώμη μου βρες κάποιον άλλον φυσικοθεραπευτή να σου δώσει κάποιο πρόγραμμα προοδευτικής επιβάρυνσης της περιοχής και βλέπεις. Φυσικά το σημαντικότερο είναι να σε αξιολογήσει για το αν έχεις όντως τενοντοπάθεια και στα δύο χέρια (και έσω και έξω). Μια ενδελεχής κλινική αξιολόγηση είναι must!
    6. Όσο το αφήνεις να ξεκουράζεται, τόσο πιο πολύ κακό τους κάνεις. Οι τένοντες λατρεύουν τη φόρτιση και μόνο έτσι προσαρμόζονται στα φορτία που θέλεις να τους βάλεις.

    Ελπίζω να βοήθησα! Βρες κάποιον επαγγελματία υγείας να σου τα εξηγήσει καλύτερα...
    Περαστικά φίλε!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-10-19 01:30 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SnowbalL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε θα τα πάρω ένα ένα:
    1. Η διάγνωση σου είναι λίγο περίεργη μιας και αυτό που περιγράφεις με το μαξιλάρι δεν αποτελεί μηχανισμό κάκωσης/τραυματισμού για αυτή τη συγκεκριμένη παθολογία (ιδιαίτερα αν μιλάς για την έξω επικονδυλαλγία. Για την έσω, μπορεί αν και αυτή η υποχώρηση εξακολουθεί να φαίνεται περίεργη για κάτι τέτοιο)
    2. Δυστυχώς σε περιπτώσεις τενοντοπάθειας, κανένα παθητικό μέσο (ρεύματα, πάγος κλπ) δεν φαίνεται να βοηθάει στην αποκατάσταση (τα κρουστικά μόνο έχουν δείξει κάποια υποσχόμενα αποτελεσμάτα). Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι προοδευτική φόρτιση της περιοχής. Η ενόχληση-πόνος που μπορεί να νιώθεις δεν σημαίνει επιπλέον βλάβη ΑΛΛΑ είναι ένας προστατευτικός μηχανισμός (η περιοχή έχει γίνει λίγο παραπάνω ευαίσθητη, αν και ο ιστός μπορεί να αντέξει). Προφανώς αν του αλλάξεις τα πετρέλαια, δεν αποκλείεται να το τραυματίσεις περαιτέρω, αλλά σε γενικές γραμμές η ενόχληση-πόνος σε χαμηλά όρια είναι ευπρόσδεκτη για την αποκατάσταση.
    3. Τα prp δεν φαίνεται να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικά σε τενοντοπάθειες ΑΛΛΑ ορισμένοι δηλώνουν καλά αποτελέσματα. Μιας και έχει λίγες ανεπιθύμητες ενέργειες (δηλαδή είναι σχετικά ακίνδυνο), η γνώμη μου είναι πως αν έχεις τα χρήματα, δοκίμασε το.
    4. Κορτιζόνη στον τένοντα!?!?? ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ! Σε πρώτη φάση προκαλεί ανακούφιση αλλά έχει πολύ άσχημα αποτελέσματα σε βάθος χρόνου και έχει απαγορευτεί! (Φυσικά και δεν φταις εσύ αλλά εκνευρίζομαι με όσους την προτείνουν, και ακόμα περισσότερο που μια αναζήτηση στα ελληνικά δείχνει πως...την προτείνουν πολλοί).
    5. Κατά τη γνώμη μου βρες κάποιον άλλον φυσικοθεραπευτή να σου δώσει κάποιο πρόγραμμα προοδευτικής επιβάρυνσης της περιοχής και βλέπεις. Φυσικά το σημαντικότερο είναι να σε αξιολογήσει για το αν έχεις όντως τενοντοπάθεια και στα δύο χέρια (και έσω και έξω). Μια ενδελεχής κλινική αξιολόγηση είναι must!
    6. Όσο το αφήνεις να ξεκουράζεται, τόσο πιο πολύ κακό τους κάνεις. Οι τένοντες λατρεύουν τη φόρτιση και μόνο έτσι προσαρμόζονται στα φορτία που θέλεις να τους βάλεις.

    Ελπίζω να βοήθησα! Βρες κάποιον επαγγελματία υγείας να σου τα εξηγήσει καλύτερα...
    Περαστικά φίλε!
    +1
    Θα πρόσθετα πολύ καλό Ζεστάμα με λάστιχα, και στις βαριές προπόνησης ανάλγητηκη κρέμα και πάγο για αποθεραπεία και πρόληψη.

    Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-10-19 19:55 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SnowbalL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε θα τα πάρω ένα ένα:
    1. Η διάγνωση σου είναι λίγο περίεργη μιας και αυτό που περιγράφεις με το μαξιλάρι δεν αποτελεί μηχανισμό κάκωσης/τραυματισμού για αυτή τη συγκεκριμένη παθολογία (ιδιαίτερα αν μιλάς για την έξω επικονδυλαλγία. Για την έσω, μπορεί αν και αυτή η υποχώρηση εξακολουθεί να φαίνεται περίεργη για κάτι τέτοιο)
    2. Δυστυχώς σε περιπτώσεις τενοντοπάθειας, κανένα παθητικό μέσο (ρεύματα, πάγος κλπ) δεν φαίνεται να βοηθάει στην αποκατάσταση (τα κρουστικά μόνο έχουν δείξει κάποια υποσχόμενα αποτελεσμάτα). Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι προοδευτική φόρτιση της περιοχής. Η ενόχληση-πόνος που μπορεί να νιώθεις δεν σημαίνει επιπλέον βλάβη ΑΛΛΑ είναι ένας προστατευτικός μηχανισμός (η περιοχή έχει γίνει λίγο παραπάνω ευαίσθητη, αν και ο ιστός μπορεί να αντέξει). Προφανώς αν του αλλάξεις τα πετρέλαια, δεν αποκλείεται να το τραυματίσεις περαιτέρω, αλλά σε γενικές γραμμές η ενόχληση-πόνος σε χαμηλά όρια είναι ευπρόσδεκτη για την αποκατάσταση.
    3. Τα prp δεν φαίνεται να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικά σε τενοντοπάθειες ΑΛΛΑ ορισμένοι δηλώνουν καλά αποτελέσματα. Μιας και έχει λίγες ανεπιθύμητες ενέργειες (δηλαδή είναι σχετικά ακίνδυνο), η γνώμη μου είναι πως αν έχεις τα χρήματα, δοκίμασε το.
    4. Κορτιζόνη στον τένοντα!?!?? ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ! Σε πρώτη φάση προκαλεί ανακούφιση αλλά έχει πολύ άσχημα αποτελέσματα σε βάθος χρόνου και έχει απαγορευτεί! (Φυσικά και δεν φταις εσύ αλλά εκνευρίζομαι με όσους την προτείνουν, και ακόμα περισσότερο που μια αναζήτηση στα ελληνικά δείχνει πως...την προτείνουν πολλοί).
    5. Κατά τη γνώμη μου βρες κάποιον άλλον φυσικοθεραπευτή να σου δώσει κάποιο πρόγραμμα προοδευτικής επιβάρυνσης της περιοχής και βλέπεις. Φυσικά το σημαντικότερο είναι να σε αξιολογήσει για το αν έχεις όντως τενοντοπάθεια και στα δύο χέρια (και έσω και έξω). Μια ενδελεχής κλινική αξιολόγηση είναι must!
    6. Όσο το αφήνεις να ξεκουράζεται, τόσο πιο πολύ κακό τους κάνεις. Οι τένοντες λατρεύουν τη φόρτιση και μόνο έτσι προσαρμόζονται στα φορτία που θέλεις να τους βάλεις.

    Ελπίζω να βοήθησα! Βρες κάποιον επαγγελματία υγείας να σου τα εξηγήσει καλύτερα...
    Περαστικά φίλε!


    Φιλε μου ευχαριστω για την απαντηση,
    Για εσω/εξω επικονδ. τα εβγαλε η μαγνιτικη υποτιθετε..γενικοτερα εχω εκνευριστει παρα πολυ με τους γιατρους αυτα τα χρονια..
    Κορτιζόνη μαλιστα πρότειναν 2 απο τους 4 που εχω παει..και ο τελευταιος τωρα πριν ορισμενες βδομαδες,μου βαρεσε τη 1 και παω υποτιθετε ξανα για το αλλο χερι και λεει αστο δε θα κανουμε,μπες γυμναστηριο.Τον μαιο του 18 ο αλλος επισης μου βαρεσε prezolon και με ειπε να σταματησω ακομα και το αεροβιο που πηγαινα και εκανα για να μενουν ακινητα..Ε εκει ηρθε η κατηφορα..Θα κρατήσω αυτο που λες ότι οσο τα αφηνω τοσο πιο πολυ κακο τους κανω.Δευτερα θα ξεκινησω επιτελους ξανα γυμναστηριο..μακαρι να πανε ολα καλα..σιγουρα για αρχη θα κανω λιγα πραματα και λιγα κιλα..ελπιζω να μην υπαρξει προβλημα..πηρα επισης και για τα 2 χερια αυτα τα tennis elbow brace τα μικρα που πιέζουν λιγο σε εκείνο το σημειο..Τα πρότεινε και ο γιατρος ας πουμε..Εγω γενικοτερα έκανα παντα 5/7 και μαλλον αυτο ηταν το λάθος μου...Εσυ προτείνεις τα γνωστα δευτερα-τετ-παρασκευη απο 2 μυικές ομαδες; + αεροβιο λογικα αν και μου κακοφαινεται να πηγαινω γυμναστηριο και να κανω μονο αεροβιο για καμια τριτη η πεμπτη (εχω εναν διαδρομο σπιτι βεβαια αλλα δεν ειναι και στην καλυτερη κατασταση)
    Τελευταια ερωτηση : εχω μια Whey hydro isolate 2kg η οποία ειχε αγοραστεί προ-τραυματισμου,δεν την άνοιξα ποτε και λήγει ιανουαριο του 20..θα έχει καμια σημασία αν παίρνω μετα την προπ προτείνη; θα ειναι λιγα τα κιλα που θα σηκωνω..+ αν θα άξιζε να παρω bcaa.

    Αυτα τα ολιγα,ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας
    αν κάποιος έχει να προτείνει φυσικοθεραπεφτή απο θεσσαλονίκη που όντως να μπορει να βοηθήσει και να έχει γνώση θα ήμουν ευγνώμων..γιατι απο συστημένους γιατρους χόρτασα δεν βοηθησαν ποτε...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-10-19 01:26 #8
    Προεπιλογή
    Η τενοντοπάθεια σε γενικές γραμμές, ανάλογα με τον τένοντα, θέλει το λιγότερο 8 μήνες να στρώσει και συνήθως συμβαίνει λόγω υπέρχρησης. Είναι καλό να δουλευτεί πρώτα αντοχή με λάστιχα η χαμηλό βάρος (5-10% της μέγιστης) 15-20 επαναλήψεις τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα και στη συνέχεια, μετά από 2 μήνες να δουλέψεις δύναμη, στις ίδιες ασκήσεις που θα κάνεις για τον τένοντα, με μεγαλύτερο βάρος 10-12 επαναλήψεις κάνοντας σταδιακή και ΠΟΛΥ αργή υπερφόρτωση. Ταυτόχρονα μπορείς να κάνεις ασκήσεις στο γυμναστήριο οι οποίες δεν σε πονάνε στα συγκεκριμένα σημεία. Στείλε προσωπικό μήνυμα εάν θες εγγυημένο φυσικοθεραπευτή στη θεσσαλονίκη..δεν θα το μετανιώσεις!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-10-19 00:00 #9
    Προεπιλογή
    Καλό θα ήταν να βρεις πρώτα κάποιον φυσικοθεραπευτή να σε αξιολογήσει κλινικά ώστε να επιβεβαιώσει την τενοντοπάθεια. Μπορεί να φαίνεται περίεργο αλλά δεν είναι λίγες οι φορές που η λεγόμενη τενοντοπάθεια...δεν έχει καμία σχέση με τον τένοντα. Δηλαδή γίνεται συχνά λάθος διάγνωση.
    Σε κάθε περίπτωση, μην ξοδέψεις τα χρήματα σου σε φυσικοθεραπευτή ο οποίος ενώ στην πρώτη συνεδρία θα σου επιβεβαιώσει τενοντοπάθεια, θα ξεκινήσει να σου "πουλάει" ακριβά μηχανήματα με ωραία λαμπάκια και υπερφυσικές ιδιότητες ή που θα ζητήσει να πηγαίνεις κάθε λίγο και λιγάκι για ασκήσεις. Η πραγματική τενοντοπάθεια θέλει πολύ προσωπικό χρόνο και, δυστυχώς, υπομονή (φυσικά με την καθοδήγηση ενός θεραπευτή, αλλά τόσο όσο).

    Για τα συμπληρώματα που ρωτάς, προσωπικά δεν έχω ιδέα.

    Θα σου στείλω και πμ για έναν φυσικοθεραπευτή στη Θεσσαλονίκη.

    Υ.Γ.: Ειλικρινά τώρα, υπάρχει άνθρωπος (δεν μιλάω μόνο για γιατρούς ή φυσικοθεραπευτές) που τόλμησε να προτείνει διακοπή τρεξίματος για πόνο στον αγκώνα. Τι στο καλό; Από πορσελάνι νομίζει πως είναι φτιαγμένος ο αγκώνας και οι τένοντες από ιστό αράχνης; Πραγματικά ίσως η τραγικότερη συμβουλή που έχω ακούσει μέχρι στιγμής!
    Απάντηση με παράθεση