Καλησπέρα σε ολους,
δε θελώ να σας κουράσω με πολλες λεπτομέριες,το νοήμα ειναι πως ειμαι 24 χρονών και πριν 23 μήνες ακριβώς έπαθα εσω και εξω πλάγεια επικονδυλιτιδα και στα 2 χερια και απο τότε εχω κανει τα παντα,30 φυσικοθεραπίες πηγα σε 4 γιατρους,κορτζινουχες ενεσεις αντιφλεγμωνοδη μυοχαλαροτικα.Νοεμβριο του 17 έγινε...τοτε έκανα σε αρκετά μεγαλη ένταση βάρη,με superset dropset και 2 μυικές ομαδε την ημέρα,και μια μερα που έκανα αρνητικές στο μαξιλάρι (δικεφαλο) ένιωσα το δεξι μου χερι να φευγεί μπροστα,και γενικότερα σταδιακά κατάλαβα οτι κατι δεν πηγαινε καλά γιατι είχα ενοχλήσεις αλλά όχι κατι ακραίο.τελος παντων το νοημα είναι οτι αφου εγιναν αυτα νοεμβριο,κατεληξα μάιο να κανω τις πρωτες φυσικοθεραπιες(γενικά εκανα και λειζερ και κρουστικο) ο ενας γιατρος ελεγε βιοθερμια ο αλλος παγοθεραπια..με τρελανανε..και ο 1ος γιατρος μάλιστα ελεγε οτι δεν εχω κάποιο προβλημα και να μπω γυμναστηριο κατι που δεν εκανα και να παρω μαγνησιο + πολυβιταμινες,(γιαυτό οι πρωτες 10 φυσικοθεραπιες εγιναν μαιο) αυτο το διάστημα δεν κουρασα καθόλου τα χερια μου,και εκανα μαγνητικη τον οκτομβρη (στην οποια δείχνει μικροθλασεις και τετοια,,για το δεξι μου χερι που έφυγε μπροστα δεν έδειξε κατι και η αληθεια είναι οτι ακομα απορώ τι ηταν) και μπηκα στρατο έπειτα οπου και εκεί καταφερα να μη τα επιβαρύνω,δεν αλλαξε κατι εκει μεσα δηλαδη.Αρχικα το ερωτημα μου είναι αν γνωρίζει καποιος κατι πανω σε αυτο.Τα εχω δοκιμάσει ολα...εκει που κατέλειξα ειναι παγοθεραπεια και κάποιους είδους ασκηση σιγα σιγα..αλλα έχουν γίνει τοσο αγύμναστα τα χέρια που με 2κιλο κάνω κατι ασκησούλες και πάλι νιώθω κάποιο τσιμπιματακι..ισως ναναι ψυχολογικο ισως οχι..Το καλοκαιρι λιγο κολυμπι παραπάνω να εκανα με έπιανε καποια ενωχληση και μιλαμε τωρα για 5-10 λεπτα ανα 2-3-4 μερες...γενικοτερα όλο αυτο το διαστημα οι πονοι ειναι μικρης εντασης δεν εχω κάποιο προβλημα δηλαδη,αλλα 1ον δε σηκωνα βαρυα και 2ον το προβλημα μου ειναι οτι θελω να ξαναγυμναστω δεν αντεχω αλλο!
Ειπα πολλα τελικά,
Κανω αερόβιο μονο πια,κοιλιακους,καθισματα,ραχαιους κλπ. εστω αν μπορουσα να κανω κάμψεις ή κολυμπι που δε νομιζω πως μπορω να παω ως εκει για να κολυμπισω 10 λεπτα και να φυγω,,γιατι δε νομιζω να μπορει να βγει 30-45-60 λεπτα προπονηση...δε μπορω όμως κατι αλλο.
Οποιος έχει περάσει αναλογη φαση και μπορει να με βοηθησει θα ημουν ευγνόμων.. ή εστω κάποιο προγραμμα στο οποίο χωρίς βαρη ίσως να μπορούσα να κανω κατι.π.χ να με πει φορα μια τσαντα γεματη και κανε καθισματα.οτιδιποτε για να δυναμωσω λιγο..χρειαζομαι γυμναστική και για την ψυχολογία μου και για την υγεία μου.
Ευχαριστω όποιον εκατσε να ασχοληθεί εστω και λιγο.