Kαλησπέρα παιδιά,
Τυχαία σας ανακάλυψα στο ίντερνετ στην αναζήτηση των μαγικών φίλτρων για το τέλειο σώμα
Με λένε Νίκο είμαι 47 χρονών και μένω στην Αθήνα.
Εχω ύψος 1.72 cm - και αυτή την στιγμή 75,5 κιλά.
Μετά από πολλά χρόνια απραξίας με την γυμναστική έκανα 2 αποτυχημένες προσπάθειες στο bodybuilding 6 μήνες την πρώτη φορά και 9 μήνες την δεύτερη(πριν έναν χρόνο) σε ένα από τα γνωστά γυμναστήρια με τις φθηνές συνδρομές των Δυτικών προαστίων.
Να ομολογήσω ότι με διατροφή όσο μπορούσα προσεγμένη έχασα αρκετά γρήγορα κιλά και πήγα 68-69.
Βέβαια όλοι είχαν αρχίσει να μου λένε ότι σαν άρρωστος φαίνεσαι...πως έγινες έτσι κ.τ.λ.
Αυτό που έβλεπα στο καθρέφτη με απογοήτευε γιατί έμοιαζα σαν παιδάκι του γυμνασίου...αδύνατα ποδαράκια...πρόσωπο και μια εικόνα όχι κάποιου που σηκώνει βάρη.
Τέλος πάντων εδώ και 7 μήνες ξεκίνησα πάλι γυμναστήριο με σκοπό ότι μπορώ να αλλάξω το σώμα μου και ότι δεν θα τα ξαναπαρατήσω ξανά.
Να σας επισημάνω ότι δεν έβαλα ποτέ την ηλικία σαν παράγοντα γνωρίζοντας βέβαια τα μειονεκτήματα που έχω σε σχέση με νεότερους αθλούμενους.
Ξαναμπήκα στην διαδικασία να προσέχω την διατροφή μου όσο μπορώ και παίρνω και αυτά τα συμπληρώματα :

Το πρωί: δημητριακά τα απλα(τον γνωστό κόκορα) και νιφάδες βρώμης με light γάλα, 1 χαπάκι πολυβιταμίνης, 1 κάψουλα cla, μισό scoop πρωτεΐνη(είναι μία φόρμουλα μαζι με κρεατινη κλπ.)
Κατά τις 10-11 ένα φρούτο(μήλο ή γερμά ή νεκταρίνι κτλ).
Στις 13:30 ένα τόστ πολύσπορο με ολόκληρο αυγό, μαρούλι και γαλοπούλα.
Να επισημάνω ότι έχω μαζί μου και τσιμπολογάω μια χούφτα αναλατα αμύγδαλα,2 κράκερ ολικής παπαδοπούλου, σταφίδες ή σταφύλια.

Το μεσημέρι ότι φαγητό φτιάχνει η γυναίκα(χωρίς ψωμί..ζάχαρη την έχω κόψει εντελώς...όπως και τα γλυκά) και 1 κάψουλα cla.

Πριν την απογευματινή προπόνηση πέρνω μισή μεζούρα νιτρικό....κατά την διάρκεια της προπόνησης στο σέικερ 700ml νερό με ενα scoop ηλεκτρολύτη και ένα κουταλάκι του γλυκού BCAA 4:1:1...μετά την προπόνηση ενάμισι scoop πρωτεΐνη...

To Βράδυ κατά τις 10:00 - 10:30 σαλατα με διάφορα χόρτα...μία κουταλιά ελαιόλαδο και 2 μπιφτέκια κοτόπουλο ή γαλοπούλα ή μοσχάρι ή τόνο μαζί με 1 κάψουλα cla και κπαοιες φορές πριν κοιμηθώ γιαούρτι σκέτο light.

O στόχος που έχω είναι να πάρω καθαρά μυικά κιλά(να υποθέσω ότι όλοι αυτό θέλουμε)...ή τουλάχιστον να γυμνάσω αυτά που έχω κάνοντας στο περίπου ισοθερμιδική διατροφή.
Ενώ έχω δυναμώσει και στα βάρη που σηκώνω και το νιώθω στο σώμα μου δεν φένετε κατι ιδιαίτερο όταν κοιτάζω τον καθρέφτη.... στην προπόνηση πρήζομαι μια χαρά...φαίνονται και φλέβες αλλά όταν τελειώνω μετά από λίγο εξαφανίζονται όλα ως δια μαγείας
Καταφέρνω να κάνω και 4-5 έλξεις στο μονόζυγο που δεν μπορούσα ούτε μία.
Η κοιλίτσα δυστυχώς μένει...ξέρω ότι αν κάνω υποθερμιδική δίαιτα θα χάσω αρκετά εύκολα κιλά αλλά αυτό δεν το ξανακάνω..θέλω να μοιάζω με έναν άνθρωπο που σηκώνει βάρη.
Σας ευχαριστώ που ακούσατε την fitness εξομολόγηση μου.
Οποιεσδήποτε συμβουλές θα ήταν ευπρόσδεκτες!

*Μήπως θα πρέπει να σταματήσω να κοιτάω στον καθρέφτη...να συνεχίσω να γυμνάζομαι..να προσέχω την διατροφή μου χωρίς υπερβολές και να αφήσω τον χρόνο να δείξει ότι είναι να δείξει ή κάνω κάτι λάθος?

Σας παραθέτω και το πρόγραμμα μου παρακάτω(ανα 2 μήνες μου το αλλάζουν)

Ζέσταμα 5-10 λεπτά(ελλειπτικό ή διάδρομο ή ποδήλατο)

ΔΕΥΤΕΡΑ: ΠΛΑΤΗ
Εμπροσθολαίμιες έλξεις τροχαλια 4χ10
Κωπηλατική αλτηρα 3+3 χ12
Μονόζυγο κλειστή λαβή 4χ10(εγώ προσπαθώ να κάνω 2 σετ 4-5 χωρίς βοήθεια και άλλα 2 σετ 10reps με βοήθεια)
Χιαστή cross over
Αρσεις όμων με αλτήρες 3χ15

TΡΙΤΗ: ΣΤΗΘΟΣ
Πιέσεις οριζ.μπάρα 4χ10
Peck Deck 1-1 χέρι 3+3 χ10
Πιέσεις επικλινή αλτήρες 4χ10
Cross Over μεγάλο 3χ10
Βυθίσεις 3χ όσες μπορώ

ΤΕΤΑΡΤΗ: Δικέφαλοι-Τρικέφαλοι
Κάμψεις με αλτήρες επικληνή
Κάμψεις τροχαλίας '21' 3 σετ 7χ7χ7
Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης 3+3 12reps

Πιέσεις σχοινί 3χ12
Γαλλικές πιέσεις με αλτήρες 3χ12
Push ups με κλειστά τα χέρια 3χ12

ΠΕΜΠΤΗ:ΠΟΔΙΑ-ΩΜΟΙ
Για ζεσταμα εκτάσεις και κάμψεις δικεφάλων 3χ15
front squat 3x10
deadlift(αλτήρες) 3χ10
Ακροστασίες Γαστροκν και πρέσσα ποδιών 3χ10

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: ΚΥΚΛΙΚΟ
ΣΤΗΘΟΣ - PUSH UPS ME ΠΟΔΙΑ ΠANΩ ΣΤΟ ΒΟΧ 3Χ12
ΠΛΑΤΗ ΟΠΙΣΘΟΛ. ΕΛΞΕΙΣ ΤΡΟΧΑΛΙΑ 3Χ12
ΔΙΚΕΦΑ-ΤΡΙΚΕΦ - ΚΑΜΨΕΙΣ ΣΦΥΡΙ 3Χ12 ΠΙΕΣΕΙΣ ΚΛΕΙΣΤΗ ΛΑΒΗ ΑΛΤΗΡΕΣ
ΠΟΔΙΑ - ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ ΣΤΟ SMITH 3X12
ΩΜΟΙ - ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΟΥΣ 3Χ12

Επίσης κοιλιακούς κάνω Δευτερα Τετάρτη Παρασκευή:
SITUPS 3X15
Αρσεις ποδιών στο πολύζυγο 3X15
Σανίδα 3χ1'
Ραχιαίοι-αντιθετο χέρι-πόδι 3χ20
(μου είχανε κάθε μέρα κοιλιακούς αλλά προτιμώ να κάνω 3 φορές την εβδομάδα)


ΣΑΒΒΑΤΟ @ ΚΥΡΙΑΚΗ: ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ