Θέμα: PPL

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 20-11-19 18:19 #1
    Προεπιλογή PPL
    Καλησπέρα παιδιά... Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα πρόγραμμα ppl, είτε κάποιο που υπάρχει εδώ μέσα στο φόρουμ είτε κάποιο άλλο λινκ. Αλλιώς πιο πρόγραμμα θα ήταν κατάλληλο για 5 ημέρες την εβδομάδα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-11-19 14:18 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    Για να σου απαντήσουμε θα πρέπει πρώτα να μας γράψεις μερικά πράγματα για εσένα όπως ηλικία και πόσο καιρό ασχολείσαι με βάρη.

    Έχεις δεκάδες επιλογές όπως

    5ημερο Push-pull-leg
    Δηλαδή
    1η εβδομαδα
    Push 1
    Pull 2
    Leg 1
    Push 2
    Pull 1
    Κενο
    Κενο

    2η εβδομάδα
    Leg 2
    Push 1
    Κλπ

    Έπειτα υπάρχει το upper/lower που μπορείς να κάνεις Δευτέρα, Τρίτη, Πέμπτη, Παρασκευή και σαββατο μέρα να βάλεις κάποιες Συμπληρωματικες ασκήσεις. Ασφαλώς αυτό μπορείς να το κάνεις και 4ημερο.

    Ασφαλώς υπάρχει και το full Body 3-4 μέρες που πάλι είναι πολύ καλή επιλογή. Διαλέγεις και παίρνεις
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-11-19 23:56 #3
    Προεπιλογή
    Είμαι 24 ετών και με βάρη ασχολούμαι γύρω στα 4 χρόνια αλλά σε σπαστά διαστήματα λόγω διακοπών, σχολής. Έχω χρόνο για 5 φορές την εβδομάδα και ψάχνω ένα σωστό πρόγραμμα. Σκέφτομουν ένα ppl σαν αυτό που πρότεινες αλλά θέλω να το ολοκληρώνω το πρόγραμμα μέσα σε μια εβδομάδα. Σκεφτόμουν αν έβγαινε η μία μέρα legs και πρόσθετα σε κάθε προπόνηση 4 σετ squat στην αρχή όπως είδα κάπου εδώ μέσα στο φόρουμ... Αλλιώς αν έκανα push pull legs upper lower κενό.... Θα ήταν πιστεύω κατι καλό και αυτό; το βασικό μου θέμα είναι πως θέλω να βρω ένα καλό ppl πρόγραμμα και δεν βρίσκω κάποιο να μου αρέσει και θα ήθελα αν κάποιος έχει λινκ η κάποιο άλλο έτοιμο να προτείνει... Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-11-19 09:42 #4
    Προεπιλογή
    4 προπονήσεις pl ειναι αρκετές την βδομάδα καθώς η επιβάρυνση του ΚΝΣ είναι μέγαλη ειδικά όσο ανεβαίνουν τα κιλά,upper-lower είναι μια καλή προσέγγιση.
    Με λίγο ψάξιμο στο νετ θα βρεις αρκετά προγράμματα, ξεκινά με αρχάριων για μερικούς μήνες.
    Συνήθως σε αυτά κανείς τα βασικά lift σε κάθε προπόνηση+ κάποιες συμπληρωματικές ασκήσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-11-19 15:16 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    Το ότι έχεις χρόνο για 5 δε συμαινει ότι πρέπει να κάνεις σονυ και καλά 5 προπονήσεις.εγω θα πρότεινα ένα upper/Lower για αρχή 4 μέρες εστιάζοντας για αρχή σε βασικές ασκήσεις όπως Πιέσεις μπαρας, στρατιωτικές πιεσεις, Squats, Deadlift, Κοπιλατικη με μπαρα. Αν θες να προσθέσεις παραπάνω προπόνηση θα έβαζα κάποιο είδος αεροβιο τις άλλες μέρες.

    Από εκεί και πέρα δεν ξέρω γιατί θες σονυ και καλά ένα ppl. Ναι θα μπορούσες να κάνεις Push, pull, leg, upper, lower όμως δεν ξέρω κατά πόσο στην φάση που είσαι τώρα θα είναι το βέλτιστο. Όλα εξαρτώνται από το επίπεδο σου, τον στόχο, τον χρόνο και άλλα πολλά.Ωστόσο πάνω από όλα αυτά είναι να απολαμβάνεις το πρόγραμμα που κάνεις.Αν θες όπως και δηποτε ένα ppl εχεις επιλογές ωστόσο σίγουρα δεν είναι το μόνο που θα σου δώσει οφελη
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aris1994 : 22-11-19 στις 15:22
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-11-19 03:35 #6
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. Καταλαβαίνω ότι μου είπατε και συμφωνώ. Επίσης το να απολαμβάνω το πρόγραμμα είναι βασικό και μέχρι τώρα το ppl είναι αυτό που απολαμβάνω περισσότερο... Θα δοκιμάσω ένα upper/lower να δω πως θα πάει και αν έχω αντοχές μέσα στη βδομάδα ίσως κάνω αυτό που είπα για συνδυασμό ppl με upper/lower. Γνωρίζετε κάποιο καλό πρόγραμμα να κοιτάξω γιατί δεν βρήκα κάτι που να μου κίνησε το ενδιαφέρον;
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 28-11-19 14:54 #7
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fighter_me Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. Καταλαβαίνω ότι μου είπατε και συμφωνώ. Επίσης το να απολαμβάνω το πρόγραμμα είναι βασικό και μέχρι τώρα το ppl είναι αυτό που απολαμβάνω περισσότερο... Θα δοκιμάσω ένα upper/lower να δω πως θα πάει και αν έχω αντοχές μέσα στη βδομάδα ίσως κάνω αυτό που είπα για συνδυασμό ppl με upper/lower. Γνωρίζετε κάποιο καλό πρόγραμμα να κοιτάξω γιατί δεν βρήκα κάτι που να μου κίνησε το ενδιαφέρον;
    Ενα που βρήκα στα γρήγορα εδω ειναι αυτό: Upper/Lower split!

    Απάντηση με παράθεση