Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 01-12-19 21:03 #1
    Προεπιλογή νεος παλιος στην παρεα !
    καλησπερίζω την παρέα !
    είμαι σχετικά μεγάλος , 43 είμαι , στα 29 σταματησα πρωταθλητισμο (πυγμαχία), και από τότε τίποτα από ασκήσεις λογο τραυματισμού στο γόνατο . επιτέλους πηρα απόφαση να παω τουλάχιστον γυμναστήριο, για να ρίξω λίγο βάρος και να αυξήσω δύναμη και αντοχή ! υψος 1.80 και βάρος 96 κιλα ! εχω συμβουλευτεί με φυσιοθεραπευτή μου και μπορώ να κανω τα πάντα εκτός από αναπηδήματα και διάδρομο. Καποιος μπορει να μου πει ένα πρόγραμμα με βαρη ? ευχαριστω !!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-12-19 21:49 #2
    Προεπιλογή
    Αν επιτρέπετε, γιατί ο φυσικοθεραπευτής απαγορεύει διάδρομο και άλματα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-12-19 22:10 #3
    Προεπιλογή
    λογο κραδασμών ! το είχα παρατήσει το γόνατο , αφού δεν πονούσε δεν το πρόσεχα ! ο γιατρος με εστειλε να κανω φυσιο , και μου επέτρεψε να κανω βαρη, όχι όμως τζόκινγκ και σχοινάκι που για μενα ήταν τα βασικα για ασκήσεις κάρδιο ! είπε πως αφού υπάρχει βελτίωση να συνεχίζω αλλα με προσοχή ! μην πάμε για χειρουργείο !!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-12-19 22:37 #4
    Προεπιλογή
    Ναι, απλά ποια είναι η διάγνωση και τι θέλουμε να αποτρέψουμε με την αποφυγή αυτών των δραστηριοτήτων. Ουσιαστικά αυτό δεν έχω καταλάβει.
    Δηλαδή πχ λόγω οστεοαρθρίτιδας γόνατος;

    Να πω μόνο, έτσι για να υπάρχει, ότι η άσκηση (αερόβια ή βάρη) αποτελεί ισχυρή σύσταση από όσες κατευθυντήριες οδηγίες έχω δει για την οστεοαρθρίτιδα γόνατος. Με λίγα λόγια, ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται και όχι να αποφεύγεται. Μόνο οφέλη έχει! (όταν γίνεται με την κατάλληλη καθοδήγηση φυσικά)
    Αυτή τη στιγμή δεν μου έρχεται καμία χρόνια παθολογία στο γόνατο κατά την οποία να είναι απόλυτη αντένδειξη το τρέξιμο ή τα άλματα, για αυτό και παραξενεύομαι
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-12-19 22:59 #5
    Προεπιλογή
    ευρηματα μετα MRT λενε > κάθετη ρήξη του εξωτερικού μηνίσκου του πρόσθιου κέρατος ! Γιατρος δεν είμαι , δεν γνωρίζω πολλα από αυτά , με λίγα λογία υπάρχει και λίγο υγρο στο γόνατο. με φυσιοθεραπευτή καναμε ποδηλατο, καθησματα χωρις μπαρα φυσικα , εκτασεις τετρακέφαλων σε μηχάνημα και πιεσεις τετρακέφαλων σε μηχανημα και αυτό !
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-12-19 00:35 #6
    Προεπιλογή
    Προγραμματα για βαρη πολλα...ξεκινησε με τα βασικα κ σιγα σιγα χωρις να επιβαρυνεις το γονατο.
    Εκει που πρεπει να ριξεις το βαρος οπως λες ειναι στη διατροφη.
    Καλως ηρθες ...κ δεν εισαι μεγαλος
    Old School
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-12-19 01:42 #7
    Προεπιλογή
    Άρα για τα πόδια έχεις ήδη ένα πρόγραμμα στο οποίο μπορείς να χτίσεις σταδιακά.
    Κάνε το ποδήλατο για αερόβιο σε πρώτη φάση και βλέπεις πως θα πάει.
    Πάντως αν ο φυσικοθεραπευτής έχει απαγορέψει το οτιδήποτε (στη συγκεκριμένη περίπτωση το τρέξιμο και τα άλματα), σημαίνει ότι έχει ένα σκεπτικό στο μυαλό του με το οποίο οφείλει να σου βγάλει αυτός πρόγραμμα με βάση αυτό το σκεπτικό. Ή το ελάχιστο να συνομιλήσει με το γυμναστή ο οποίος θα σου βγάλει το πρόγραμμα.
    Συγνώμη αλλά οι περιορισμοί που σου έχει βάλει βασίζονται κάπου. Δεν θα μυρίσει τα νύχια του ο γυμναστής για το τι έχει στο μυαλό του ο άλλος.
    Επομένως, ζήτα για ασκήσεις στα πόδια πιο σαφείς οδηγίες από το φυσικοθεραπευτή, με σαφή κριτήρια για το πότε και πώς θα κάνεις πρόοδο στα κιλά και στις ασκήσεις.
    Για το άνω μέρος (στήθος, πλάτη, χέρια) ανάλογα με τις μέρες και το χρόνο που έχεις διαθέσιμο, δες τα ανάλογα θέματα εδώ στο φόρουμ (για προγράμματα split, upper-lower, full-body).

    Καλή αρχή!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-12-19 14:08 #8
    Το avatar του χρήστη Madd_Chadd

    Εγγραφή
    26-09-2010
    Περ.
    serres
    Μηνύματα
    3.844
    Προεπιλογή
    If you eat like a girl you look like a girl!!!
    Απάντηση με παράθεση