Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 17

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 05-12-19 01:22 #1
    Προεπιλογή Νέο μέλος στην παρέα
    Σας χαιρετώ όλους παίδες, επιτέλους γράφτηκα και εγώ ενώ διαβάζω φανατικά πάνω από χρόνο ...
    Γρήγορες συστάσεις για να μπούμε στο θέμα μας τώρα .
    Ετών 41 σε δύο μήνες , 104 κιλά και 1.94 ύψος .
    Μέχρι τα 29 αθλητής βόλλευ οπότε λεπτός με πολύ χαμηλό λίπος αλλά χωρίς μεγάλη μυικότητα .
    Ξεκίνησα με ένα φίλο και κάναμε μία σεζόν φούλ στο gym , σχεδόν κάθε μέρα και τα αποτελέσματα ήταν τρομερά στη μυικότητα και στη δύναμη .Έφθασα να κάνω 105 κιλά πάγκο 4 κανονικές επαναλύψεις και γενικά τότε στα 30-31 είχα το καλύτερο σώμα από ποτέ και σε όγκο και σε γράμμωση .Τότε 97 κιλά.
    Μετά έπαθα επικονδυλίτιδα οπότε λανθασμένα το παράτησα .Δεν ασχολήθηκα σοβαρά να το ξεπεράσω ,δηλαδή να δώ γιατρό,αλλά όσες φορές μέσα στα χρόνια αυτά πήγα να το ξαναξεκινήσω οι πόνοι στους αγκώνες μου δημιουργούσαν φόβο και αρνητισμό συν τις οικογενειακές υποχρεώσεις και τελείωσε το θέμα...
    Τελικά λίγο η κρίση των σχεδόν 40 ,λίγο επειδή μου έλειπε πολύ όλα αυτά τα χρόνια , κατάφερα εδώ και 1 με 1μιση χρόνο και ξεκίνησα πάλι σοβαρά να ασχολούμαι.
    Έχω ανέβει και πάλι σε κιλά και σε δύναμη .
    Πάω 3 με 4 φορές τη βδομάδα ,πολλές φορές και πρωί πριν το γραφείο που υπάρχει μία ώρα διαθέσιμη.
    Στις βασικές ασκήσεις είμαι σε επίπεδο τώρα :
    Πάγκος , 4 reps στα 85 kg
    Dead lifts , 3X8 reps στα 85 kg
    Squat , 3X8 reps στα 75 kg .
    Συνήθως τα χωρίζω 2 προπονήσεις full upper body και 2 ή 1 full low .Ακόμα δεν έχω ξεκινήσει το κλασικό στήθος-δικέφαλοι , πλάτη-τρικέφαλοι κλπ , σε λίγο καιρό θα πάω εκεί ...
    Πριν ένα χρόνο, λίγο μετά που ξεκίνησα και πάλι ήμουν στα 21 % λίπος , τώρα δεν έχω πάει για λιπομέτρηση ,με το μάτι με κόβω κοντά στα 17 ή 18 % ....
    Φαγητό έχω βελτιωθεί πολύ αλλά ακόμα δεν έχω μπεί σε διαδικασία να μετράω όλα τα μικροσυστατικά με ακρίβεια , μόνο το σύνολο θερμίδων και το σύνολο σε πρωτείνη και αυτά όχι και καθημερινά ..Εδώ θέλω βοήθεια πώς μπορώ να βοηθηθώ και να τα μετράω με κάποια περισσότερη ευκολία επειδή είναι σίγουρα από τους τρόπους να πάω ακόμα παραπέρα ...
    Ο στόχος ? Ο κλασσικός να ανέβω σε βάθος χρόνου σε μυικότητα πέφτοντας παράλληλα και σε λίπος ....Δεν ξέρω βέβαια η ηλικία και οι ορμόνες πόσο θα το δυσκολέψουν όλο αυτό ....
    Τί θα προτείνατε ? Να πάω όλη την περίοδο τώρα για όγκο και μετά την άνοιξη γράμμωση ?Ή καλύτερα μικρές περίοδοι εναλλαγής των δύο ακόμα και μέσα στη βδομάδα και ανάλογα με το ποιά μέρα πάω προπόνηση ?
    Από συμπληρώματα πέρνω μόνο πρωτείνη και σε λίγο θα ξεκινήσω κρεατίνη 5 gr για 1-2 μήνες και μετά off .
    Επίσης στα συμπληρώματα αναμένω τις προτάσεις σας .
    Συγγνώμη αν κούρασα , κάποια στιγμή θα ποστάρω και φώτο .
    Να είμαστε καλά παιδιά .
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-12-19 11:23 #2
    Προεπιλογή
    Συνεχισε ετσι...με τη φορα που πηρες.
    Οταν λες να "παιξεις ογκο" μη πεσεις στη παγιδα κ παρεις περιτα κιλα που θα δυσκολευτεις μετα να χασεις. Ενταξ ..προς την Ανοιξη μπορεις να προσεξεις περισσοτερο ,βλεποντας κ αναλογα σε τι κατασταση θα εισαι.
    Καλως ηρθες
    Old School
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-12-19 17:22 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    Καλώς ήρθες φίλε μου.
    Υπάρχουν αρκετές εφαρμογές στο κινιτο που μπορείς να κατεβάσεις και να μετρας θερμίδες. Ακόλουθα το ποσοστό λίπος σου όσον αφορά τον όγκο η την γράμμωση.
    Εφόσον εισαι όπως λες κοντά στο 18% θα αιπεζα ελαφρώς υπερθερμιδικα για ένα διάστημα ακόμα και στην πορεία θα πήγαινα ισοθερμικά. Όσο πλησιάζει το καλοκαίρι θα αρχίζε να ρίχνεις λίγο τις θερμίδες σου και να κιμενεσαι ελαφρώς υπερθερμιδικα. Συμφωνώ με τους προλαλησαντες να μην ανάβεις υπερβολικά σε κιλά γιατί πολυ εύκολα. Θα ξεφύγεις και σε λίπος.
    Όσο για τα συμπληρωματα δες αν έχεις εληψεις στην διατροφή σου και ανάλογα με αυτήν επέλεξε κι συμπληρώματα. Η κρεατινη ως ένα βαθμό θα δώσει το κάτι παραπάνω. Από. Εκεί και πέρα αναλογα με το ποσό ελειπης είναι η διατροφή σου ή ολοκληρωμένη μπορείς να δεις και τα υπόλοιπα όπως πρωτεΐνη, Ω3, πολύ βιταμίνη κλπ.
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-12-19 19:59 #4
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πολύ Χρήστο , είσαι γίγαντας πραγματικός ένας φοβερός αθλητής .
    Άρη σε ευχαριστώ για την απάντηση .Βασικά είχα κατεβάσει μία εφαρμογή στο samsung αλλά δεν με βόλεψε ..Δεν την ακολούθησα πάνω από μήνα γιατί για κάθε τροφή είχε πολλές επιλογές με τις περισσότερες να γράφουν λάθος τα macros ...Δεν θυμάμαι πώς την λέγαν..Πρέπει να ξαναψαχτώ για κάτι που μου ταιριάζει ...
    Από την κρεατίνη περιμένω να δώ πόσο θα μου δώσει ..Πρώτη φορά που θα την πάρω σκέτη παλιά μόνο σε blend την nitrotech αρα δεν έγινε σοβαρά και σταθερά στην πρέπουσα δοσολογία και οπότε ουσιαστικά δεν μπορέί να αξιολογηθεί ...Φοβάμαι μήπως επειδή είμαι οριακά πάνω από 40 δεν αποδώσει όπως λένε πολλά άρθρα αλλά δεν περιμένω παπάδες ,ένα 5 % να μου δώσει σε δύναμη και ανάρρωση θα αξίζει μία χαρά ...Θα την ξεκινήσω σύντομα στις αρχές του χρόνου ( της ΟΝ έχω πάρει )οπότε θα πάω όπως λες ελαφρώς υπερθερμιδικά τους πρώτους δύο τρεις μήνες του χρόνου και μετά θα πέσω λίγο σταδιακά μέχρι και το καλοκαίρι ..
    Θα κάνω και σύντομα την λιπομέτρηση και θα στείλω ενημέρωση .
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-12-19 21:40 #5
    Το avatar του χρήστη Madd_Chadd

    Εγγραφή
    26-09-2010
    Περ.
    serres
    Μηνύματα
    3.844
    Προεπιλογή
    If you eat like a girl you look like a girl!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-12-19 22:30 #6
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Madd_Chadd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δώσε και καμιά συμβουλή καμιά φορά ή πες ένα "γεια" γραπτως .

    @Panos voula βλέπω ότι έχεις μια εμμονή με την ηλικία λες και σε πήραν τα χρόνια. Ακόμα και στα 40 μπορεί κανείς να χτίσει το σώμα του μια χαρά. Σίγουρα όσο μεγαλώνουμε υπάρχουν πτώσεις και χρειάζονται μεγαλύτεροι χρόνοι αποθεραπείας αλλά δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα από 30-50+ όσο το έχεις στο μυαλό σου. Αν το πάρεις ζεστά θα δεις ότι σκέφτεσαι λάθος...
    Απάντηση με παράθεση