Άρη σε ευχαριστώ για το σχόλιό σου .Πάντως ναι στις ασκήσεις που αναφέρεις προσπαθώ κυρίως να ανεβάσω κιλά , μαζί με τροχαλία για πλάτη ή μονόζυγο , αυτές είναι έτσι και αλλιώς οι σημαντικότερες πολυαρθρικές.
Έχω χρησιμοποιήσει 4-5 μέρες τον θερμιδομετρηρή , δύο γρήγορες ερωτήσεις για σένα και για τα άλλα παιδιά :
1. Είναι σωστό το νούμερο που βγάζει για πρωτείνη το οποίο εμπεριέχει το σύνολο και από φυτικές και ζωικές για τον υπολογισμό του συνόλου των απαιτήσεων για 1,5 gr /κιλό σμωτθκού βάρους ? Δηλαδή υπολογίζει εκτός από τις πλήρεις και τις πρωτείνες από όσπρια και ζυμαρικά που δεν είναι πλήρεις .Υπάρχει μία διαφωνία στα σάιτ περί αυτού και θα ήθελα γνώμες .
2. Έχω ψιλοφρικάρει με το σύνολο των λιπαρών που μου βγαίνουν 30-37 % του συνόλου των macros ...Είναι παρα πολλά αν αναλογιστούμε ότι οι προτάσεις του σαιτ είναι στα 15-20% λιπαρά επί του συνόλου. Παρόλο που το μεγαλύτερο μέρος είναι καλά λιπαρά από αυγά ,ελαιόλαδο , ψάρι και ξηρούς καρπούς έχω προβληματιστεί πολύ για τα κρυμμένα λιπαρά που υπάρχουν σε τροφές που δεν το περιμένεις π.χ στο ψωμί , σε κουλούρι ολικής κλπ...Τί αρνητικά μπορέί να έχει τόσο μεγαλο ποσοστό λιπαρών και πώς μπορώ να μειώσω αποτελεσματικά ?