Σας χαιρετώ όλους παίδες, επιτέλους γράφτηκα και εγώ ενώ διαβάζω φανατικά πάνω από χρόνο ...
Γρήγορες συστάσεις για να μπούμε στο θέμα μας τώρα .
Ετών 41 σε δύο μήνες , 104 κιλά και 1.94 ύψος .
Μέχρι τα 29 αθλητής βόλλευ οπότε λεπτός με πολύ χαμηλό λίπος αλλά χωρίς μεγάλη μυικότητα .
Ξεκίνησα με ένα φίλο και κάναμε μία σεζόν φούλ στο gym , σχεδόν κάθε μέρα και τα αποτελέσματα ήταν τρομερά στη μυικότητα και στη δύναμη .Έφθασα να κάνω 105 κιλά πάγκο 4 κανονικές επαναλύψεις και γενικά τότε στα 30-31 είχα το καλύτερο σώμα από ποτέ και σε όγκο και σε γράμμωση .Τότε 97 κιλά.
Μετά έπαθα επικονδυλίτιδα οπότε λανθασμένα το παράτησα .Δεν ασχολήθηκα σοβαρά να το ξεπεράσω ,δηλαδή να δώ γιατρό,αλλά όσες φορές μέσα στα χρόνια αυτά πήγα να το ξαναξεκινήσω οι πόνοι στους αγκώνες μου δημιουργούσαν φόβο και αρνητισμό συν τις οικογενειακές υποχρεώσεις και τελείωσε το θέμα...
Τελικά λίγο η κρίση των σχεδόν 40 ,λίγο επειδή μου έλειπε πολύ όλα αυτά τα χρόνια , κατάφερα εδώ και 1 με 1μιση χρόνο και ξεκίνησα πάλι σοβαρά να ασχολούμαι.
Έχω ανέβει και πάλι σε κιλά και σε δύναμη .
Πάω 3 με 4 φορές τη βδομάδα ,πολλές φορές και πρωί πριν το γραφείο που υπάρχει μία ώρα διαθέσιμη.
Στις βασικές ασκήσεις είμαι σε επίπεδο τώρα :
Πάγκος , 4 reps στα 85 kg
Dead lifts , 3X8 reps στα 85 kg
Squat , 3X8 reps στα 75 kg .
Συνήθως τα χωρίζω 2 προπονήσεις full upper body και 2 ή 1 full low .Ακόμα δεν έχω ξεκινήσει το κλασικό στήθος-δικέφαλοι , πλάτη-τρικέφαλοι κλπ , σε λίγο καιρό θα πάω εκεί ...
Πριν ένα χρόνο, λίγο μετά που ξεκίνησα και πάλι ήμουν στα 21 % λίπος , τώρα δεν έχω πάει για λιπομέτρηση ,με το μάτι με κόβω κοντά στα 17 ή 18 % ....
Φαγητό έχω βελτιωθεί πολύ αλλά ακόμα δεν έχω μπεί σε διαδικασία να μετράω όλα τα μικροσυστατικά με ακρίβεια , μόνο το σύνολο θερμίδων και το σύνολο σε πρωτείνη και αυτά όχι και καθημερινά ..Εδώ θέλω βοήθεια πώς μπορώ να βοηθηθώ και να τα μετράω με κάποια περισσότερη ευκολία επειδή είναι σίγουρα από τους τρόπους να πάω ακόμα παραπέρα ...
Ο στόχος ? Ο κλασσικός να ανέβω σε βάθος χρόνου σε μυικότητα πέφτοντας παράλληλα και σε λίπος ....Δεν ξέρω βέβαια η ηλικία και οι ορμόνες πόσο θα το δυσκολέψουν όλο αυτό ....
Τί θα προτείνατε ? Να πάω όλη την περίοδο τώρα για όγκο και μετά την άνοιξη γράμμωση ?Ή καλύτερα μικρές περίοδοι εναλλαγής των δύο ακόμα και μέσα στη βδομάδα και ανάλογα με το ποιά μέρα πάω προπόνηση ?
Από συμπληρώματα πέρνω μόνο πρωτείνη και σε λίγο θα ξεκινήσω κρεατίνη 5 gr για 1-2 μήνες και μετά off .
Επίσης στα συμπληρώματα αναμένω τις προτάσεις σας .
Συγγνώμη αν κούρασα , κάποια στιγμή θα ποστάρω και φώτο .
Να είμαστε καλά παιδιά .