Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 05-01-20 17:51 #1
    Προεπιλογή Ακρωμιοκλειδική (ac joint) και υπερακάνθιος
    Καλησπέρα και καλή χρονιά,
    Πριν απο λίγο καιρό άρχισα να νιώθω κάποια "τσιμπήματα" στην δεξιά κλείδα, κυρίως στην μέση της κλείδας παρά στην άκρη της. Μετά από λίγες εβδομάδες, πήγα τελικά και έκανα μαγνητική γιατί δεν ήθελα να το αφήσω στην τύχη του , παρακάτω είναι το πόρισμα. https://imgur.com/lGOMVog . Ο γιατρός μου έγραψε επίσης και φυσικοθεραπείες
    Οι ασκήσεις που αποφεύγω για λίγο καιρό,μιας και νιωθω μια ελαφριά ενόχληση είναι bench press,push ups, overhead shoulder press, standing biceps curl,dips.
    Στο πόρισμα αναφέρεται "Αρχόμενη εκφύλιση της ακρωμιοκλειδικής άρθρωσης.", ακούγεται κακό, έχετε κάποια συμβουλή?
    Γνωρίζετε κάποια άλλη ασκηση που να επιβαρύνει πολυ την ac joint ?
    Για τις επόμενες 2-3 εβδομάδες θα περιορίσω τις κινήσεις που πιέζουν την ακρωμιοκλειδικη (ac joint) και θα επικεντρωθώ σε άλλες μυικές ομάδες.
    Σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο?
    For the record, ασχολούμαι με βάρη περίπου 1.5-2 χρόνια.
    Ευχαριστώ Όνομα: mri.PNG Εμφανίσεις: 220 Μέγεθος: 133,4 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-01-20 18:57 #2
    Προεπιλογή
    Ρε παληκάρια σε αυτή τη μαγική χώρα που λέγεται Ελλάδα για μερικά τσιμπήματα γίνεται αμέσως μαγνητική? Δηλαδή έχουμε τόσα πολλά λεφτά και εγώ λείπω?

    Φίλε μου , μια χαρά η μαγνητική. Πεντακάθαρη. Πλυμενη με Ariel. Προφανώς τίποτα χειρουργησιμο , σου ήταν νομιζω σαφές αυτό έτσι κι αλλιώς.

    Θα έκανα λίγη αποχή από τα βάρη , πιο πολύ προληπτικά 2-3 εβδομάδες , και λίγη δουλειά με τον-τη φυσικοθεραπευτη-τρια.
    Αυτή η αρχόμενη εκφύλιση της ακρωμιοκλειδικης , και αν και εφόσον και να δούμε , δε θα σου δημιουργήσει κάποιο προβλημα. Μια κίνηση στην οποία μπορεί να νιώσεις λίγο πόνο στην ακρωμιοκλειδικη (αν νιώσεις) είναι το να πλησιάσεις τον ομοπλευρο αγκώνα στον ετερόπλευρο ώμο , γκουγκλαρε Cross Body Test να το δεις. Είναι η εξέταση που κάνουμε για να δούμε αν υπάρχει εκφύλιση στην ακρωμιοκλειδικη.

    Μη σε ανησυχεί όμως κάτι , είσαι νέος , δε θα έχεις κάποιο θέμα. Συντηρητικά η θεραπεία σου , φυσιοθεραπεία, λίγη αποχή , λίγα αντιφλεγμονώδη και θα ξαναμπεις στα βάρη.

    Καλή συνέχεια.
    Απάντηση με παράθεση