Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 26-01-20 12:48 #1
    Προεπιλογή Δεν μπορώ να ανεβάσω κιλά στις πιέσεις πάγκου
    Καλημέρα παιδιά εδώ και τρεις μήνες έχω ξεκινήσει γυμναστήριο και στης ασκήσεις πάγκου δεν μπορώ να ανεβάσω κιλά.
    Έχετε καμία συμβουλή να με βοηθήσετε.?

    Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-01-20 13:03 #2
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Μείωσε τις επαναλήψεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-01-20 18:15 #3
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thanoslulea Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδιά εδώ και τρεις μήνες έχω ξεκινήσει γυμναστήριο και στης ασκήσεις πάγκου δεν μπορώ να ανεβάσω κιλά.
    Έχετε καμία συμβουλή να με βοηθήσετε.?

    Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τι προπόνηση κάνεις;

    Αν θες δώσε μερικές λεπτομέρειες σχετικές με σένα, όπως τον σωματότυπό σου, την καθημερινή σου ρουτίνα (αν είσαι υπερδραστήριος και έχεις ελλιπή ξεκούραση, κακό ύπνο κ.λπ.), αν τρως ή όχι καλά κ.λπ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-01-20 18:39 #4
    Προεπιλογή
    Είμαι 33 χρόνον, 192μμ, 87κγ.
    Δουλειά από της 07:00 έως της 19:00 ένα διάλειμμα το μεσημέρι, τρώω πρωινό στη δουλειά, και μεσημεριανό, χρόνος για φάω και άλλα γεύματα δεν υπάρχει λόγο τι τη στη κουζίνα δεν έχεις χρόνο για αυτά, Είμαι σεφ τελως πάντων. Μετά πάω στο γυμναστήριο και ακολουθώ το ένα πρόγραμμα το οποίο γυμνάζει μία ομάδα μυών κάθε μέρα οπότε πέντε μέρες την εβδομάδα πάω. Μετά αφού σχολασω θα πάω σπίτι να φάω το βραδινό μου και κοιμάμαι περίπου 6 ώρες Μαξίμου.
    Τα θέματα στο γυμναστήριο είναι σίγουρα ότι δεν μπορώ να βάλω παραπάνω από 40 κγ στην μπάρα όταν κάνω πιέσεις πάγκου.
    Και αδύνατον να βγάλω παραπάνω από 5 κάμψεις.
    Δεν λέω να παράκαμψω της άσκησης απλά να το συζητήσουμε για εναλλακτικες.

    Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-01-20 21:50 #5
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Λίγο συμμάζεμα χρειάζεσαι πιθανώς σε θέματα διατροφής και προπόνησης για να "ξεκολλήσεις" λίγο.

    Στο θέμα προπόνησης, αυτή που κάνεις τώρα δεν είναι η καλύτερη δυνατή. Και στον πάγκο πιθανολογώ κάνεις το κλασικό 3-4 σετ χ 10επαναλήψεις. Είναι λογικό να υπάρχει στασιμότητα από ένα σημείο και μετά. Φόρτωσε τη μπάρα και ας κάνεις λιγότερες (π.χ. και 4 ή 5 ή 6 επαναλήψεις). Έχε ποικιλία στις επαναλήψεις και μην πηγαίνεις μονοδιάστατα.

    Θα σε βοηθούσε ένα γραμμικό πρόγραμμα δύναμης και να "έχωνες" μερικές βοηθητικές ασκήσεις για να το κάνεις πιο...μποντιμπιλντεράδικο. Ή κάποιο πρόγραμμα που να έχει τουλάχιστον μεγαλύτερη συχνότητα εκγύμνασης κάθε μυϊκής ομάδας (δύο φορές την εβδομάδα αντί για μία).

    Για αρχή κάνε μερικές μικρές αλλαγές όσο μπορείς σε θέματα διατροφής (να έχεις επάρκεια θερμίδων και πρωτεϊνης που σου αναλογούν) και προπόνησης (εφ' όσον βλέπεις ότι κάτι δεν δουλεύει το αλλάζεις).
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-01-20 22:20 #6
    Προεπιλογή
    Όλα αυτά μου ακούγονται σαν μαθηματικά πανεπιστημίου που μου λες

    Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-02-20 10:41 #7
    Προεπιλογή
    Δοκίμασε με αλτήρες για λιγο καιρό
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-02-20 02:37 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Στο ΒΒ βέβαια ο στόχος δεν είναι απλα να σηκώνουμε πολλα κιλά , αλλα να αυξήσουμε τη μάζα με στόχο την σωματοδόμηση , απλα τα κιλά βοηθάνε να χτίσουμε μύς !
    Απο κεί και πέρα όλοι οι άνθρωποι δεν έχουν την δυνατότητα στην δύναμη γεννετικά , ανεβάζουν δύσκολα σε σχέση με άλλους που το έχουν
    Αρα εσυ πολύ απλα επειδη όπως λές δεν τόχεις , θα πρέπει να δουλέψεις για κάποιο διάστημα δυναμικά σε βασικές τουλάχιστον ασκήσεις όπως πχ πιέσεις στον πάγκο , με πολύ καλό ζέσταμα , κάποια ελαφρυα σετ προκόπωσης και μετα σταδιακα ανέβασμα βαριά με λίγες επαναλήψεις και μεγάλα διαλείμματα , καλό φαγητο ξεκούραση να δουλέψουν και οι ορμόνες και έρχεται και η δύναμη
    Γιατι όσο καλύτερα καύσιμα δώσεις στο σώμα τόσο καλύτερα αποδίδει σε όλους τους τομείς
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-02-20 13:17 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ΒΒ βέβαια ο στόχος δεν είναι απλα να σηκώνουμε πολλα κιλά , αλλα να αυξήσουμε τη μάζα με στόχο την σωματοδόμηση , απλα τα κιλά βοηθάνε να χτίσουμε μύς !
    Απο κεί και πέρα όλοι οι άνθρωποι δεν έχουν την δυνατότητα στην δύναμη γεννετικά , ανεβάζουν δύσκολα σε σχέση με άλλους που το έχουν
    Αρα εσυ πολύ απλα επειδη όπως λές δεν τόχεις , θα πρέπει να δουλέψεις για κάποιο διάστημα δυναμικά σε βασικές τουλάχιστον ασκήσεις όπως πχ πιέσεις στον πάγκο , με πολύ καλό ζέσταμα , κάποια ελαφρυα σετ προκόπωσης και μετα σταδιακα ανέβασμα βαριά με λίγες επαναλήψεις και μεγάλα διαλείμματα , καλό φαγητο ξεκούραση να δουλέψουν και οι ορμόνες και έρχεται και η δύναμη
    Γιατι όσο καλύτερα καύσιμα δώσεις στο σώμα τόσο καλύτερα αποδίδει σε όλους τους τομείς
    Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.

    Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-02-20 21:49 #10
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    Αρχικά συμαντικό ρόλο παίζει η διατροφή.Αν δεν κάνεις μια σωστή διατροφή,υποσιτίζεσαι,δεν τρως αρκετή πρωτείνη,τρως ελάχιστο υδατάνθρακα παίζει ρόλο.Ακόμα,πιθανόν να κάνεις για πολύ μεγάλο διαστημα την ιδια προπόνηση και να εχεις μείνει στάσιμος.Μια άλλη περίπτωση είναι η τεχνική σου να είναι λάθος.Αν όλα τα παραπάνω ειναι καλά μπορείς να δοκιμάσεις να μειώσεις τις επαναλήψεις και να βάλεις σε 2-3 σετ 5-6 επαναλήψεις.Επιπλέον μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις πάγκο 2 φορές την εβδομάδα,1 φορά(πχ Δευτέρα)|5-8 επαναλήψεις και 2η φορά(πχ Πμεπτη) 10-12.Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι για ένα διαστημα να εχεις επικλινή πάγκο μονο ή και μονο αλτήρες.Να βγάλεις δηλαδή τις πιέσεις πάγκου στον οριζόντιο.
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-02-20 22:20 #11
    Προεπιλογή
    Έχω ξεκινήσει με αλτήρες, και σίγουρα έχω δει μια μικρή αλλαγή, αλλά σίγουρα ξέρω ότι πρέπει να κάνω υπομονή μέχρι να ξαναμπορεσω να κάνω με μπάρα.

    Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση