Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 11-02-20 21:04 #1
    Προεπιλογή Γυμναστική στο σπίτι με μονόζυγο-δίζυγο
    Καλησπέρα, εχω ενα όργανο γυμναστικής μονόζυγο δίζυγο και αποφάσισα να ξεκινήσω παλι να γυμνάζομαι.Σκοπός της προπόνησης αρχικά ειναι το χάσιμο βαρους διότι ειμαι 1.83 ύψος και 93 κιλα και 23 χρονων.Κυρίως εχω φτιαξει κοιλιά και θα ήθελα να πέσει οσο γίνεται.Επόμενος στόχος ειναι η αυξηση μυικης μάζας.Ξέρω ήδη ασκήσεις που πρέπει να κανω διοτι εκανα μεχρι και πριν 3 χρονια απλα θα ηθελα συμβουλες οσον αφορα το ζεσταμα πριν την προπονηση.Τι ασκησεις μπορω να κανω μεσα στο σπιτι για να ζεστανω τους μυες?Και οποιαδηποτε συμβουλη για ασκησεις με μονοζυγο διζυγο εννοειται δεκτη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-02-20 00:14 #2
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις elastic band η γενικά λάστιχα γυμναστικής με αξιοσημείωτη αντίσταση για να προθερμάνεις τις αρθρώσεις που θα συμμετέχουν στις ασκήσεις του μονόζυγου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 13-02-20 21:35 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    Όσον αφορά το ζέσταμα καλό είναι στην αρχή ένα γενικό ζέσταμα κυρίως με δυναμικές διατάσεις.Στην πορεία μπορείς να κάνεις για ζέσταμα κάποια push ups στ γόνατα,κάποια καθίσματα κλπ.Εννοείται αν εχεις λάστιχα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις.Επιπλέον μπορείς να κάνεις ζέσταμα με μπουκαλια 1 λιτρού.
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-02-20 02:42 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    όπως πολυ σωστα απάντησαν και τα παιδια πιο πάνω το ζέσταμα είναι πολυ σημαντικό γιατι οι ασκήσεις που κάνουμε όπως μονόζυγο δίζυγο που χρησιμοποιούμε ώς αντίσταση το σωματικό μας βάρος κατευθείαν (γιατι πχ στο μονόζυγο δεν μπορούμε να ελαφρύνουμε για να ξεκινήσουμε με λιγότερο βάρος και σταδιακά να ανεβάζουμε) και επειδη δεν έχεις την δυνατότητα να κάνεις τροχαλία έλξεις με λιγότερο βάρος , τότε ζέσταμα χωρίς βάρος με περστροφες χεριών διατάσεις και κάμψεις η με κάποιο ελαφρυ βάρος αλτηρα η κάποιο αντικείμενο ελαφρα κωπηλατική πχ εγω κάποτε όταν ήμουν καθηλωμένος στο σπίτι λόγω ατυχήματος έπαιρνα απο συσκευασίες τροφίμων έως σακούλες με άμμο , η κάποια σίδερα που τα χρησιμοποιούσα ώς αλτήρες και έκανα κάποιες ασκήσεις και εσυ μπορείς να τις κάνεις να προθερμάνεις τις μυικές ομάδες που πρόκειται να γυμνάσεις και με τις κάμψεις πχ μπορείς να ξεκινήσεις με γόνατα μετα μόνο στα πέλματα και μετα τα πόδια σε ύψωμα όπως πχ κρεβάτι η καρέκλα για επικληνή και να γυμναστει το πάνω μέρος του στήθους
    και καλό μέσο προθέρμανσης εύχρηστο και φτηνό είναι και τα λάστιχα , αρκεί να γνωρίζει κάποιος να τα χρησιμοποιεί

    Αλλα όπως έχω πεί πολλες φορες και εδω στο φόρουμ αν κάποιος δεν ξέρει να γυμνάζεται και να κάνει πατέντες για εκγύμναση να μην δοκιμάζει στο σπίτι μονος γιατι μπορεί να πάθει σοβαρούς τραυματισμούς η ατυχήματα λόγω άγνοιας , ενα παράδειγμα που έκανε κάποιος σε ενα αυτοχέδιο ξύλινο πάγκο ανοίγματα έσπασε ο πάγκος και τον ήρθαν όλα στα μούτρα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση