Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. 12-02-20 11:59 #1
    Το avatar του χρήστη spdrosin

    Εγγραφή
    09-10-2013
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    5
    Question Single Muscle vs Spit Workout
    Χαιρετώ την παρέα.

    Έχω διαβάσει κάποια πράγματα στο forum και γενικά, ώστε να επικαιροποιήσω τις γνώσεις μου, αλλά επειδή ο κάθε ασκούμενος είναι μια ξεχωριστή περίπτωση θα ήθελα βάσει της δικής μου "υπόθεσης" να ρωτήσω 2 πράγματα, καθώς λόγω υποχρεώσεων υπάρχει σημαντική έλλειψη χρόνου για ενδελεχή αναζήτηση.

    Είμαι 34 χρονών κι ασχολούμαι από μικρό παιδί με τη γυμναστική - συστηματικά/καθημερινά τα τελευταία 14 χρόνια από τα οποία τα πρώτα 8-9 αφορούσαν αποκλειστικά βάρη στο γυμναστήριο, ενώ τα τελευταία 5-6 αφορούσαν μόνο το crossfit.

    Λόγω κάποιων τραυματισμών που με ταλαιπώρησαν τους τελευταίους μήνες στα χέρια μου (golfer's elbow στο ένα και κάποιο "πείραγμα" σε κάποιο νεύρο στο άλλο που προκαλούσε μούδιασμα σε 2 δάχτυλα) αναγκάστηκα να επιστρέψω στο (κλασικό) γυμναστήριο. Η αποκατάσταση των παραπάνω έχει περάσει το 95%, προπονούμαι ήδη 3,5 μήνες με βάρη και θα συνεχίσω σίγουρα για άλλους 3,5 (και μετά αναλόγως θα δω αν θα νιώθω 100% για να επιστρέψω στο crossfit).

    Πάντα στο γυμναστήριο (βάρη) ακολουθούσα πρόγραμμα εκγύμνασης μιας μυικής ομάδας την ημέρα.

    Οι μέρες που γυμνάζομαι είναι Δευτέρα με Παρασκευή αποκλειστικά - Σαββατοκύριακο δε γυμνάζομαι ποτέ και δε θα αλλάξει αυτό. Το λέω στην περίπτωση που κάποιος θα προτείνει να κάνω διάλειμμα την Τετάρτη και να πάω Σάββατο. Γνωρίζω πως αυτό θα ήταν ιδανικό σε μια 5ήμερη προπόνηση, αλλά όπως προείπα το ΣΚ είναι πάντα "αυστηρά" ελεύθερο υποχρεώσεων.
    "Αντέχω" να κόψω την Τετάρτη μου και να κάνω 4 split προπονήσεις - αρκεί να βγαίνει ένα πλήρες πρόγραμμα. Θα ήταν καλύτερο στην περίπτωση μου; Η αλήθεια είναι πως θα με βόλευε να έχω μια ακόμα μέρα ξεκούρασης ενδιάμεσα στην εβδομάδα μου, καθώς έχω γενικά αρκετά απαιτητικό καθημερινό (επαγγελματικό και μη) πρόγραμμα. Και στο crossfit τα τελευταία 3 χρόνια έριξα τις προπονήσεις μου από 5 σε 4 και ήμουν υπερκαλυμμένος. Βέβαια εκεί κάθε προπόνηση γυμνάζει (σχεδόν) όλο το σώμα.

    Στόχος μου είναι αρχικά η συντήρηση του καλού μου επιπέδου. Εννοείται πως η μυική ανάπτυξη είναι επιθυμητή, αλλά όντας πλέον στα 34 και μετά από τόσα χρόνια ενασχόλησης, γνωρίζω πως με τη μέθοδο που ακολουθώ (σωστή και άφθονη τροφή, πρωτεΐνη τύπου gainer, πολυβιταμίνη και γλουκοζαμίνη) δεν έχω και πολλά περιθώρια, οπότε μένω σε αυτό και είμαι ικανοποιημένος.

    Οπότε για συνοψίσω όλο το παραπάνω ιστορικό σε μια-δυο ερωτήσεις:

    Σ' ένα πρόγραμμα που μπορεί να ακολουθηθεί από Δευτέρα μέχρι Παρασκευή θα ήταν προτιμότερο να κάνω 5 συνεχόμενες προπονήσεις με μια μυική ομάδα την ημέρα και αν "ναι" με ποια σειρά; Γνωρίζω πως σε αυτήν την περίπτωση (που την ακολουθώ ήδη) υπάρχουν λάθη, όπως η υπεργύμναση κάποιον μυικών ομάδων.

    Εναλλακτικά μήπως θα ήταν πιο σωστό να κάνω 4 split προπονήσεις (με Τετάρτη διάλειμμα, που η αλήθεια είναι θα με βόλευε πλέον) και αν "ναι" ποιοι είναι οι σωστοί συνδυασμοί και με ποια σειρά;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spdrosin : 12-02-20 στις 12:11
    Dare To Be Different
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-02-20 14:29 #2
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα.

    Καταρχάς 34 χρονών δεν σε πήραν και τα χρόνια ώστε να μην μπορείς να δεις πρόοδο.

    Στην περίπτωσή σου είμαι σίγουρος ότι θα σε βόλευε πολύ ο διαχωρισμός άνω σώμα/κάτω σώμα (upper/lower λέγεται το πρόγραμμα). Για παράδειγμα, Δευτέρα και Πέμπτη γυμνάζεις το άνω σώμα (στήθος,πλάτη, ώμοι, χέρια) και Τρίτη και Παρασκευή το κάτω σώμα (πόδια και αν θες κοιλιακούς). Κάνεις από 2 ασκήσεις σε κάθε μεγάλη μυϊκή ομάδα σε κάθε πρόγραμμα όπως είναι το στήθος, η πλάτη, οι τετρακέφαλοι και οι οπίσθιοι μηριαίοι και 1 άσκηση σε πιο μικρές ομάδες όπως είναι οι ώμοι, τα χέρια και οι γάμπες. Τετάρτη και Σαββατοκύριακα τα έχεις ελεύθερα όπως θα σε βόλευε άλλωστε.

    Μπορείς να δεις εδώ ένα παράδειγμα.

    Είναι αρκετά καλό πρόγραμμα μιας και έχει καλό όγκο προπόνησης συνδυαστικά με συχνότητα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 13-02-20 00:52 #3
    Το avatar του χρήστη spdrosin

    Εγγραφή
    09-10-2013
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    5
    Thumbs up
    Χαράλαμπε, σ' ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και την άμεση απάντησή σου.

    Η ηλικία είναι σχετική, δε λένε; Όποιος με γνωρίζει πρώτη φορά και πρέπει να μαντέψει την ηλικία μου με κάνει για 28-29 (αν ξυριστώ κιόλας άσ' το).

    Έπειτα από αρκετούς τραυματισμούς όλα αυτά τα χρόνια (από διαστρέμμα με ολική ρήξη συνδέσμου, μέχρι δισκοκοίλες και χειρουργεία χιαστών-δεν αναφέρω καν τενοντίτιδες, κλπ, κλπ) και έχοντας περάσει πολλές ημέρες της ζωής μου σε φυσικοθεραπευτήρια και πολλή προσπάθεια για να καταλήγω πλέον να λέω "είναι σαν να μην έχω πάθει ποτέ τίποτα", ναι είμαι στη φάση που δε θέλω άλλο να πιέσω τον εαυτό μου, δεν υπάρχει κάτι άλλο, από το να συντηρηθώ σε αυτό το επιπέδο που είμαι και έχοντας μόνο την υγεία μου.
    Το "είναι σαν να μην έχω πάθει τίποτα" δε σημαίνει πως δεν ακούω το σώμα μου ή ότι δε θυμάμαι τι έχω περάσει για να είμαι πάλι "εδώ" όπως είμαι τώρα.

    Όσον αφορά το κυρίως θέμα μας - αυτό που κοιτάμε:
    Πολύ ενδιαφέρον αυτό που μου πρότεινες - ακριβώς το ίδιο μου πρότειναν και σε άλλη συζήτηση που είχα.
    3 στους 3 μου είπατε το ίδιο.
    Οπότε το ΣΚ θα το ψάξω, θα το μελετήσω και θα παίξω έτσι ακριβώς.

    Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι.
    Dare To Be Different
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-02-20 11:17 #4
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Η πλειοψηφία των μυοσκελετικών προβλημάτων σου βγήκαν με την ενασχόλησή σου με το crosfit ή και από προηγουμένως από τα κλασικά βάρη ή άλλους παράγοντες;
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-02-20 14:50 #5
    Το avatar του χρήστη spdrosin

    Εγγραφή
    09-10-2013
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    5
    Προεπιλογή
    Από το crossfit κληρονόμησα μόνο τα: golfer's elbow στο ένα χέρι και κάποιο "πείραγμα" σε κάποιο νεύρο στο άλλο χέρι, που προκαλούσε μούδιασμα σε 2 δάχτυλα. Αυτά που έγραψα στο πρώτο post μου δηλαδή. Τα οποία προέκυψαν πρόσφατα (στο τελευταίο 6μηνο δηλαδή, ενώ ασχολούμαι μια 5ετία γεμάτη), αλλά όπως είπα είμαι κατά 95% καλά πλέον.
    Πίστεψέ με η προπόνηση του crossfit για μένα έχει πραγματικά τους δικούς μου ρυθμούς και (μυοσκελετικές) αντοχές - δεν "πλακώνομαι" - συνήθως παίζω με τα προτεινόμενα γυναικεία κιλά για να καταλάβεις. Στοχεύω σε πολλές επαναλήψεις ή περισσότερους κύκλους, γιατί είμαι άνετος προφανώς με τα κιλά αυτά (τα γυναικεία που είπα). Δεν επηρεάζομαι και δεν τρελαίνομαι ό, τι κι αν γίνεται γύρω μου, ό ,τι κι αν μου λένε οι προπονητές. Που βέβαια κανείς δε μου λέει τίποτα, γιατί ξέρουν πως θα κάνω τα δικά μου εγώ και μόνο εγώ ξέρω εμένα και τι θέλω/μπορώ.

    Χιαστό (χειρουργείο) και κόψιμο τένοντα (που ανέφερα σε διάστρεμμα) συνέβησαν από ποδόσφαιρο 5Χ5 (μετά το χειρουργείο το έκοψα εννοείται το αθλήμα).
    Ένας μικρός εκφυλισμός μηνίσκου που εμφανίζεται αραιά και που στο άλλο γόνατο ξεκίνησε από το Snowboard (το έχω κόψει κι αυτό).
    Η δισκοκοίλη μου βγήκε όταν ήμουν 22-23 όπου έκανα (πολλά) το πρωί βάρη και το βράδυ Muay Thai.

    Βιβλίο μπορώ να γράψω ολόκληρο.

    Οπότε πολύ σωστά το έθεσες: η πλειονότητα των τραυματισμών μου προήλθε από άλλους παράγοντες και από τα κλασικά βάρη σε μικρότερη ηλικία.
    Dare To Be Different
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-02-20 00:31 #6
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spdrosin Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάποιο "πείραγμα" σε κάποιο νεύρο στο άλλο χέρι, που προκαλούσε μούδιασμα σε 2 δάχτυλα.
    been there
    για τσεκαρε
    η ηλικια που εισαι ειναι εξαιρετικα παραγωγικη, δεν θα εκανα 5νθημερο προγραμμα με τπτ. 3 μερες ειναι τελεια, 4 δεν ξερω αν εχω διαθεση να ανεχτω. δες το παραπανω λινκ και κοιτα push-pull-legs ή full body (spoiler alert: full body).
    "Pressure. It changes everything.
    Some people, you squeeze them, they focus. Others fold.
    Can you summon your talent at will?
    Can you deliver on a deadline?
    Can you sleep at night?"
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-02-20 04:22 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Πάντα όμως να έχεις στο μυαλό σου ότι αν γίνει η αρχή σε κάτι μετα ακόμη και απο πλήρη αποκατάσταση είναι πιο εύκολο να γίνει υποτροπή!
    Τα βάρη σαν μορφή άσκησης αν δεν κάνει κάποιος πρωταθλητισμό δεν δικαιολογούν τραυματισμούς σοβαρούς ,όπως πχ αν ασχολείται κάποιος με ποδόσφαιρο , ειδικα σε μικρούς χωρους όπως στα 5χ5 όπου δέχονται τεραστιες πιέσεις οι κλειδώσεις λόγω της απότομης εναλλαγής φορτίου στα φρεναρίσματα που λέμε όπως στις στροφες του κορμου υπο πίεση
    Απο την άλλη το κρός φιτ στο μεγαλύτερο ποσοσστο είναι η χαρα του φυσικοθεραπευτή , εσυ ίσως να ανήκεις στους τυχερούς που αντεχει το σασί , αλλα θέλει προσοχη και κάποιες επιβαρυντικές ασκήσεις να αποφεύγονται η να γίνονται πιο ελεγχόμενα και με λιγότερο φορτίο

    Απο την άλλη με τα βάρη ξεπερνάμε τραυματισμούς και ζημιές δικαιολογούνται μόνο σε επίπεδο πρωταθλητισμού , εγω με πολλα χρόνια σε επίπεδο πρωταθλητισμού δεν έχω πάθει ζημιά σοβαρη στα βάρη παρ όλο που γυμναζόμασταν παλια υπερβολικά λόγω άγνοιας και ξεπέρασα σοβαρο τραυματισμό απο ατύχημα στο γόνατο με μηχανή!
    Η ζημια που έχω πάθει στα βαρη ήταν στα πρώτα 5-6 χρόνια φθορα στην επιγονατίδα απο βαρυα σκουώτ , αλλα δεν έφταιγαν τα βαρια κιλά αλλα το ότι λόγω άγνοιας δεν κάναμε σωστες διατάσεις ζέσταμα και αποθεραπεία και τα έκανα αφού έπαθα και έμαθα

    Εσυ βλέπε τα μηνύματα που δίνει το σώμα και σχεδίασε το πρόγραμμά σου ανάλογα με την ανταπόκριση που έχει στις ασκήσεις και κυρίως προγραμμάτισε ανάλογα με τούς στόχους σου και τι θέλεις να πετύχεις σωματικά
    Τα βάρη θεωρητικα είναι η πιο ασφαλής προπόνηση γιατι δέχεσαι ομαλές επιβαρύνσεις , μπορείς να αυξάνεις σταδιακα το φορτίο και ενω λέμε κάποιες ασκήσεις επιβαρυντικές παρ όλα αυτα το σώμα μπορει να δεχτει πολλαπλάσια επιβάρυνση σε ποδόσφαιρο πχ λόγω της ταχύτητας και των απότομων στροφων και σταματημάτων και τα φορτια στον σκελετο είναι περισσότερα και ας μην κουβαλάμε βάρος έξτρα ,όπως και στο κρός φιτ όπου η ταχύτητα εκτέλεσης σε ορισμένες ασκήσεις με φορτίο δίνει μεγαλύτερη καταπόνηση
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 14-02-20 11:51 #8
    Το avatar του χρήστη spdrosin

    Εγγραφή
    09-10-2013
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    been there
    για τσεκαρε
    η ηλικια που εισαι ειναι εξαιρετικα παραγωγικη, δεν θα εκανα 5νθημερο προγραμμα με τπτ. 3 μερες ειναι τελεια, 4 δεν ξερω αν εχω διαθεση να ανεχτω. δες το παραπανω λινκ και κοιτα push-pull-legs ή full body (spoiler alert: full body).
    Σ' ευχαριστώ συμφορουμίτη - να είσαι καλα.
    Γενικότερα, αν καταλάβω πως υπάρχει θέμα, πηγαίνω σε γιατρό - δεν αφήνω πότε στην τύχη της την υγεία μου.
    Ο νευρολόγος μου είχε συστήσει 2-3 μηνη αποχή από την καταπόνηση στον κορμό, οπότε το έριξα 2 μήνες σε βάρη ποδιών, κοιλιακούς/ραχιαίους και αερόβιο. Εκείνη την περίοδο, ναι, πήγαινα 3 φορές.
    Ενίσχυσα τον οργανισμό μου με κουρκουμίνες, συμπλέγμα βιταμινών Β, κ.α. και όλα καλά.

    Σ' ευχαριστώ που με καταλαβαίνεις. Στις 3 φορές δε μπορώ να πέσω - θα πάθω κατάθλιψη - αλλά στις 4 νομίζω θα είμαι σούπερ.
    Άμα καθόμουν όλη μέρα θα πήγαινα και 5, όπως όταν ήμουν φοιτητής, αλλά πλέον νομίζω κι εγώ με τους "παραγωγικούς" ρυθμούς που αναφέρεις κι εσύ οι 4 φορές είναι οκ.

    Και όπως είπα πιο πάνω είμαι 95% καλά. Αφήνω ένα 5% "αέρα" για να μην παίρνω θάρρος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντα όμως να έχεις στο μυαλό σου ότι αν γίνει η αρχή σε κάτι μετα ακόμη και απο πλήρη αποκατάσταση είναι πιο εύκολο να γίνει υποτροπή!
    Τα βάρη σαν μορφή άσκησης αν δεν κάνει κάποιος πρωταθλητισμό δεν δικαιολογούν τραυματισμούς σοβαρούς ,όπως πχ αν ασχολείται κάποιος με ποδόσφαιρο , ειδικα σε μικρούς χωρους όπως στα 5χ5 όπου δέχονται τεραστιες πιέσεις οι κλειδώσεις λόγω της απότομης εναλλαγής φορτίου στα φρεναρίσματα που λέμε όπως στις στροφες του κορμου υπο πίεση
    Απο την άλλη το κρός φιτ στο μεγαλύτερο ποσοσστο είναι η χαρα του φυσικοθεραπευτή , εσυ ίσως να ανήκεις στους τυχερούς που αντεχει το σασί , αλλα θέλει προσοχη και κάποιες επιβαρυντικές ασκήσεις να αποφεύγονται η να γίνονται πιο ελεγχόμενα και με λιγότερο φορτίο

    Απο την άλλη με τα βάρη ξεπερνάμε τραυματισμούς και ζημιές δικαιολογούνται μόνο σε επίπεδο πρωταθλητισμού , εγω με πολλα χρόνια σε επίπεδο πρωταθλητισμού δεν έχω πάθει ζημιά σοβαρη στα βάρη παρ όλο που γυμναζόμασταν παλια υπερβολικά λόγω άγνοιας και ξεπέρασα σοβαρο τραυματισμό απο ατύχημα στο γόνατο με μηχανή!
    Η ζημια που έχω πάθει στα βαρη ήταν στα πρώτα 5-6 χρόνια φθορα στην επιγονατίδα απο βαρυα σκουώτ , αλλα δεν έφταιγαν τα βαρια κιλά αλλα το ότι λόγω άγνοιας δεν κάναμε σωστες διατάσεις ζέσταμα και αποθεραπεία και τα έκανα αφού έπαθα και έμαθα

    Εσυ βλέπε τα μηνύματα που δίνει το σώμα και σχεδίασε το πρόγραμμά σου ανάλογα με την ανταπόκριση που έχει στις ασκήσεις και κυρίως προγραμμάτισε ανάλογα με τούς στόχους σου και τι θέλεις να πετύχεις σωματικά
    Τα βάρη θεωρητικα είναι η πιο ασφαλής προπόνηση γιατι δέχεσαι ομαλές επιβαρύνσεις , μπορείς να αυξάνεις σταδιακα το φορτίο και ενω λέμε κάποιες ασκήσεις επιβαρυντικές παρ όλα αυτα το σώμα μπορει να δεχτει πολλαπλάσια επιβάρυνση σε ποδόσφαιρο πχ λόγω της ταχύτητας και των απότομων στροφων και σταματημάτων και τα φορτια στον σκελετο είναι περισσότερα και ας μην κουβαλάμε βάρος έξτρα ,όπως και στο κρός φιτ όπου η ταχύτητα εκτέλεσης σε ορισμένες ασκήσεις με φορτίο δίνει μεγαλύτερη καταπόνηση
    Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. Συμφωνώ σε όλα αυτά που αναφέρεις και τα έχω γράψει και ο ίδιος παραπάνω:

    "Πίστεψέ με η προπόνηση του crossfit για μένα έχει πραγματικά τους δικούς μου ρυθμούς και (μυοσκελετικές) αντοχές - δεν "πλακώνομαι" - συνήθως παίζω με τα προτεινόμενα γυναικεία κιλά για να καταλάβεις. Στοχεύω σε πολλές επαναλήψεις ή περισσότερους κύκλους, γιατί είμαι άνετος προφανώς με τα κιλά αυτά (τα γυναικεία που είπα). Δεν επηρεάζομαι και δεν τρελαίνομαι ό, τι κι αν γίνεται γύρω μου, ό ,τι κι αν μου λένε οι προπονητές. Που βέβαια κανείς δε μου λέει τίποτα, γιατί ξέρουν πως θα κάνω τα δικά μου εγώ και μόνο εγώ ξέρω εμένα και τι θέλω/μπορώ".

    "Έπειτα από αρκετούς τραυματισμούς όλα αυτά τα χρόνια (από διαστρέμμα με ολική ρήξη συνδέσμου, μέχρι δισκοκοίλες και χειρουργεία χιαστών-δεν αναφέρω καν τενοντίτιδες, κλπ, κλπ) και έχοντας περάσει πολλές ημέρες της ζωής μου σε φυσικοθεραπευτήρια και πολλή προσπάθεια για να καταλήγω πλέον να λέω "είναι σαν να μην έχω πάθει ποτέ τίποτα", ναι είμαι στη φάση που δε θέλω άλλο να πιέσω τον εαυτό μου, δεν υπάρχει κάτι άλλο, από το να συντηρηθώ σε αυτό το επιπέδο που είμαι και έχοντας μόνο την υγεία μου.
    Το "είναι σαν να μην έχω πάθει τίποτα" δε σημαίνει πως δεν ακούω το σώμα μου ή ότι δε θυμάμαι τι έχω περάσει για να είμαι πάλι "εδώ" όπως είμαι τώρα".


    Οπότε δε θεωρώ τον εαυτό μου γερό σασί επ' ουδενί. Αντιθέτως υπάρχουν πολλά "παράσημα" και γι' αυτό προσέχω διπλά και τριπλά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spdrosin : 14-02-20 στις 12:00
    Dare To Be Different
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-02-20 02:28 #9
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    πολύ καλα κάνεις και εδω απαντάτε και το ερώτημα που κάνουν αρκετοι ποια είναι η καλύτερη μορφή άσκησης ? εγω απαντάω αυτη που μας αρέσει και ενοείται την κάνουμε σωστα
    Απο κεί και πέρα αν κάποιος έχει σαν στόχο να χτίσει μύς και στοχεύει αρχικα στο να βάλει μυική μάζα , τότε το ιδανικό είναι ενα κλασικο ββεράδικο σπλίτ πάντα με συνδιασμό καρδιαγγειακών ασκήσεων και ανάλογη διατροφη για να έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα στον λιγότερο δυνατό χρόνο σε σχέση με άλλες μορφές άσκησης όπως πχ και το κρός φιτ !!
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 15-02-20 14:36 #10
    Το avatar του χρήστη spdrosin

    Εγγραφή
    09-10-2013
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    5
    Thumbs up
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολύ καλα κάνεις και εδω απαντάτε και το ερώτημα που κάνουν αρκετοι ποια είναι η καλύτερη μορφή άσκησης ? εγω απαντάω αυτη που μας αρέσει και ενοείται την κάνουμε σωστα
    Απο κεί και πέρα αν κάποιος έχει σαν στόχο να χτίσει μύς και στοχεύει αρχικα στο να βάλει μυική μάζα , τότε το ιδανικό είναι ενα κλασικο ββεράδικο σπλίτ πάντα με συνδιασμό καρδιαγγειακών ασκήσεων και ανάλογη διατροφη για να έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα στον λιγότερο δυνατό χρόνο σε σχέση με άλλες μορφές άσκησης όπως πχ και το κρός φιτ !!
    Έτσι ακριβώς κι εγώ.

    Συμφωνούμε απόλυτα.
    Dare To Be Different
    Απάντηση με παράθεση