Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 12-02-20 11:59 #1
    Το avatar του χρήστη spdrosin

    Εγγραφή
    09-10-2013
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    5
    Question Single Muscle vs Spit Workout
    Χαιρετώ την παρέα.

    Έχω διαβάσει κάποια πράγματα στο forum και γενικά, ώστε να επικαιροποιήσω τις γνώσεις μου, αλλά επειδή ο κάθε ασκούμενος είναι μια ξεχωριστή περίπτωση θα ήθελα βάσει της δικής μου "υπόθεσης" να ρωτήσω 2 πράγματα, καθώς λόγω υποχρεώσεων υπάρχει σημαντική έλλειψη χρόνου για ενδελεχή αναζήτηση.

    Είμαι 34 χρονών κι ασχολούμαι από μικρό παιδί με τη γυμναστική - συστηματικά/καθημερινά τα τελευταία 14 χρόνια από τα οποία τα πρώτα 8-9 αφορούσαν αποκλειστικά βάρη στο γυμναστήριο, ενώ τα τελευταία 5-6 αφορούσαν μόνο το crossfit.

    Λόγω κάποιων τραυματισμών που με ταλαιπώρησαν τους τελευταίους μήνες στα χέρια μου (golfer's elbow στο ένα και κάποιο "πείραγμα" σε κάποιο νεύρο στο άλλο που προκαλούσε μούδιασμα σε 2 δάχτυλα) αναγκάστηκα να επιστρέψω στο (κλασικό) γυμναστήριο. Η αποκατάσταση των παραπάνω έχει περάσει το 95%, προπονούμαι ήδη 3,5 μήνες με βάρη και θα συνεχίσω σίγουρα για άλλους 3,5 (και μετά αναλόγως θα δω αν θα νιώθω 100% για να επιστρέψω στο crossfit).

    Πάντα στο γυμναστήριο (βάρη) ακολουθούσα πρόγραμμα εκγύμνασης μιας μυικής ομάδας την ημέρα.

    Οι μέρες που γυμνάζομαι είναι Δευτέρα με Παρασκευή αποκλειστικά - Σαββατοκύριακο δε γυμνάζομαι ποτέ και δε θα αλλάξει αυτό. Το λέω στην περίπτωση που κάποιος θα προτείνει να κάνω διάλειμμα την Τετάρτη και να πάω Σάββατο. Γνωρίζω πως αυτό θα ήταν ιδανικό σε μια 5ήμερη προπόνηση, αλλά όπως προείπα το ΣΚ είναι πάντα "αυστηρά" ελεύθερο υποχρεώσεων.
    "Αντέχω" να κόψω την Τετάρτη μου και να κάνω 4 split προπονήσεις - αρκεί να βγαίνει ένα πλήρες πρόγραμμα. Θα ήταν καλύτερο στην περίπτωση μου; Η αλήθεια είναι πως θα με βόλευε να έχω μια ακόμα μέρα ξεκούρασης ενδιάμεσα στην εβδομάδα μου, καθώς έχω γενικά αρκετά απαιτητικό καθημερινό (επαγγελματικό και μη) πρόγραμμα. Και στο crossfit τα τελευταία 3 χρόνια έριξα τις προπονήσεις μου από 5 σε 4 και ήμουν υπερκαλυμμένος. Βέβαια εκεί κάθε προπόνηση γυμνάζει (σχεδόν) όλο το σώμα.

    Στόχος μου είναι αρχικά η συντήρηση του καλού μου επιπέδου. Εννοείται πως η μυική ανάπτυξη είναι επιθυμητή, αλλά όντας πλέον στα 34 και μετά από τόσα χρόνια ενασχόλησης, γνωρίζω πως με τη μέθοδο που ακολουθώ (σωστή και άφθονη τροφή, πρωτεΐνη τύπου gainer, πολυβιταμίνη και γλουκοζαμίνη) δεν έχω και πολλά περιθώρια, οπότε μένω σε αυτό και είμαι ικανοποιημένος.

    Οπότε για συνοψίσω όλο το παραπάνω ιστορικό σε μια-δυο ερωτήσεις:

    Σ' ένα πρόγραμμα που μπορεί να ακολουθηθεί από Δευτέρα μέχρι Παρασκευή θα ήταν προτιμότερο να κάνω 5 συνεχόμενες προπονήσεις με μια μυική ομάδα την ημέρα και αν "ναι" με ποια σειρά; Γνωρίζω πως σε αυτήν την περίπτωση (που την ακολουθώ ήδη) υπάρχουν λάθη, όπως η υπεργύμναση κάποιον μυικών ομάδων.

    Εναλλακτικά μήπως θα ήταν πιο σωστό να κάνω 4 split προπονήσεις (με Τετάρτη διάλειμμα, που η αλήθεια είναι θα με βόλευε πλέον) και αν "ναι" ποιοι είναι οι σωστοί συνδυασμοί και με ποια σειρά;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spdrosin : 12-02-20 στις 12:11
    Dare To Be Different
    Απάντηση με παράθεση