Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 13-02-20 23:48 #1

    Εγγραφή
    17-05-2014
    Περ.
    Κύπρος
    Μηνύματα
    13
    Smile ΣΥΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ
    Καλησπέρα σας, θα ήθελα την γνώμη σας για κάτι που με προβληματίζει. Είμαι 21 χρονων, στα 16 μου μέχρι τα 19 ασχολήθηκα πάρα πολυ με το γυμναστηριο και εχτισα ενα σωμα που ειμουνα πολυ ευχαριστημενος ειχα φτασει τα 78 κιλα με 7% λιπος στα 18 μου με 1,85 ύψος πήγενα καθημερινά γυμναστήριο ήταν το πάθος μου και έβλεπα τεράστιες αλλαγές στο σώμα μου. Στα 19 μου πήγα φαντάρος (καταδρομέας) και στην αρχή κάναμε αρκέτες ασκήσεις και διατηρούσα το σώμα μου αν και έχασα 5 κιλα γράμμωσα αργότερα όταν πήραμε το μπερε αρχίσαμε να μήν κάνουμε τίποτα έχασα όλη μου την όρεξη για γυμναστική (άρχικα και το κάπνισμα το οποίο συνεχίζω δεν ξέρω αν φερεί και αύτο ευθύνη). Αργότερα τελείωνοντας το στρατο μέχρι σήμερα δηλαδή στο 3ο έτος των σπουδών μου ξεκιναώ την γυμναστική για 3 μήνες και όλο και κάτι τυγχαίνει ή αρρωστάω σοβαρα ή μου κόβετε απότομα η όρεξη και σταματάω για αλλους 2-3 μήνες και έχω μπεί σε αύτο το τριππάκι. Τους 3 μήνες προπόνησης βλέπω έλαχιστη διαφορά στο σώμα μου αλλα δυναμώνω και σηκώνω περισσότερα κιλά στο γυμναστήριο και μετα όταν σταματαώ παίρνω λίπος αρκετό χάνω την δύναμη μου και ξεκινάω πάλι απο το 0 και κάθε φορα το σώμα μου γίνετε όλο και χειρότερο πριν ξεκινήσω τί συβούλες θα μου δείνατε όστε να μπορώ να βγώ απο αύτο το τριππακι και να βάλω την γυνμναστική στην καθημερινότητα μου όπως παλιότερα το θέλω πάρα πολύ αλλα όλο κατι γίνετε που αύτα μπορεί να είναι απλα δικαιλογίες. Μπορεί να είναι ψυχολογικό ή να μήν κάνω σωστή προπόνηση ή διατροφή η να έπεσε η τεστο μου τουλάχιστον έτσι νιώθω δεν έχω την όρεξη και "πείνα" που έιχα πριν 5 χρόνια. Σας ευχαρίστω για τον χρόνο σας κάθε αποψή μπορεί να με βοηθήσει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-02-20 09:54 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Φίλε, ολο αυτό που αναφέρεις, ειναι καθαρά πως το έχεις βάλει στο μυαλό σου.
    Κατουσίαν πρέπει να τοποθετήσεις στο μυαλό σου σε ένα καλύτερο "κουτάκι" την σχέση σου με την προπόνηση και κυρίως τους στόχους που θετεις οταν να γυμνάζεσαι.
    Ειδικα αυτό που λες ότι μπορεί να εχει πέσει η τέστο σου στα 21, μην το ξαναπείς καν.
    Είσαι σε μια ηλικία που προφανώς έχει και άλλες ανησυχίες, να σπουδάσεις, να διασκεδάσεις, να κανεις γνωριμίες, αλλά η προπόνηση πρέπει να είναι στο πρόγραμμά σου.
    Μια ιδέα είναι να ανοίξεις ένα ημερολόγιο προπονησης, να καταγράφεις τις προπονήσεις γιατί κατά κάποιο τρόπο "δεσμεύεσαι" να το τηρείς.
    Καλή επιτυχία και να ξέρεις πως δεν μπορούμε να είμαστε πάντα τούρμπο σε ότι κάνουμε, το θέμα είναι να μην το αφήνουμε
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-02-20 19:15 #3

    Εγγραφή
    17-05-2014
    Περ.
    Κύπρος
    Μηνύματα
    13
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστώ πολύ
    Απάντηση με παράθεση