Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 12 από 12
  1. 27-02-20 00:53 #1
    Το avatar του χρήστη JimD7

    Εγγραφή
    15-01-2020
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή Τι να κάνω με τις θερμίδες;
    Γειά σας. Πριν απο μερικές μέρες ζυγίστηκα και είμαι 91,5 κιλά. Έχω ύψος 1.85. Υπολόγισα τις θερμίδες που θα πρέπει να παίρνω καθημερινά και τα αποτελέσματα είναι τα εξής:

    1. Θερμίδες συντήρησης: 2,763
    2. Θερμίδες για να χάνω βάρος σταδιακά: 2,513
    3. Θερμίδες για να χάνω βάρος πιο γρήγορα: 1,763

    Μιας και ακολουθώ ένα πρόγραμμα με βάρη για υπερτροφία, θα ήθελα να ρωτήσω ποιό από τα 3 παραπάνω θα πρέπει να ακολουθήσω. Τι θα πρέπει να κάνω; Ρωτάω, γιατί δεν θέλω να χάσω και μυική μάζα. Πριν ένα μήνα περίπου, ήμουν 90,5 κιλά. Η πρωτείνη που παίρνω τώρα είναι από 160-180γρ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-02-20 09:32 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Όταν θες να κάνεις υπερτροφία πρέπει να είσαι πάνω από τις θερμίδες συντήρησης αλλά όχι πολύ ψηλά και πάντα με ενα control για να δεις πως αντιδρά το σώμα σου, αν κανει κατακρατήσεις εύκολα, αν λιπώνει κτλ
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-02-20 19:55 #3
    Το avatar του χρήστη JimD7

    Εγγραφή
    15-01-2020
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν θες να κάνεις υπερτροφία πρέπει να είσαι πάνω από τις θερμίδες συντήρησης αλλά όχι πολύ ψηλά και πάντα με ενα control για να δεις πως αντιδρά το σώμα σου, αν κανει κατακρατήσεις εύκολα, αν λιπώνει κτλ
    Σε ευχαριστώ. Θα δοκιμάσω να ανέβω 300 θερμίδες παραπάνω από τις θερμίδες συντήρησης για μια εβδομάδα και αναλόγως, θα μειώσω λίγο ή θα παραμείνω σε αυτές. Πιστεύω ότι χάνω 300-500 θερμίδες τις μέρες που κάνω βάρη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-03-20 20:39 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    Εφόσον θες υπερτροφία καλό είναι να αρχίσεις με 300 θερμίδες πάνω από την συντηρηση.Η πρωτείνη σου καλό είναι να βρίσκεται στα 1,8-2 γραμ αννά κιλό σωματικού βάρους.Ασφαλώς θα πρέπει να εστιάσεις σε ζωικές τροφές καθώς αυτές έχουν όλα τα απαραίτητα αμινοξέα.
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-03-20 23:06 #5
    Το avatar του χρήστη JimD7

    Εγγραφή
    15-01-2020
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aris1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον θες υπερτροφία καλό είναι να αρχίσεις με 300 θερμίδες πάνω από την συντηρηση.Η πρωτείνη σου καλό είναι να βρίσκεται στα 1,8-2 γραμ αννά κιλό σωματικού βάρους.Ασφαλώς θα πρέπει να εστιάσεις σε ζωικές τροφές καθώς αυτές έχουν όλα τα απαραίτητα αμινοξέα.
    Ναι Άρη, ήδη έχω ανεβάσει εδώ και μια εβδομάδα τις θερμίδες κατα 300 πάνω απο τη συντήρηση και είμαι στα 160-180gr πρωτείνη (κυρίως ζωική αλλά και φυτική).

    Ερώτηση: Έχω ελάχιστα παραπανίσια κιλά στην κοιλιά + τα love handles. Είναι φυσιολογικό αυτό στην υπερθερμιδική;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-03-20 23:20 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    Οι περισσότεροι μαζεύουμε εκεί λίπος.Είναι λογικό όταν ανέβεις σε κιλά να πάρεις λίγο ακόμα λίπος.Με απλά λόγια θα σου έλεγα να μην ξεφύγεις πάνω από 15-17% λίπος.Αν δεν μπορείς να υπολογίσεις το λίπος σου τουλάχιστον πρόσεχε να μην ξεφύγεις οπτικά.Αν το λίπος είναι σε νορμαλ πλαίσια ναι είναι φυσιολογικό και νορμαλ.Αν φένεσαι σαν μπόγος,προφανώς το έχεις παρακάνει.Πόσο περίμετρο μέσης έχεις?
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-03-20 22:10 #7
    Το avatar του χρήστη JimD7

    Εγγραφή
    15-01-2020
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aris1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι περισσότεροι μαζεύουμε εκεί λίπος.Είναι λογικό όταν ανέβεις σε κιλά να πάρεις λίγο ακόμα λίπος.Με απλά λόγια θα σου έλεγα να μην ξεφύγεις πάνω από 15-17% λίπος.Αν δεν μπορείς να υπολογίσεις το λίπος σου τουλάχιστον πρόσεχε να μην ξεφύγεις οπτικά.Αν το λίπος είναι σε νορμαλ πλαίσια ναι είναι φυσιολογικό και νορμαλ.Αν φένεσαι σαν μπόγος,προφανώς το έχεις παρακάνει.Πόσο περίμετρο μέσης έχεις?
    Το ποσοστό λίπους μου δεν το γνωρίζω, αλλά η περίμετρος της μέσης μου είναι 97cm. Μπορεί να μειώσω τις θερμίδες, από 300 παραπάνω απο τη συντήρηση, να τις κάνω 200.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 09-03-20 22:59 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    Με 97cm μέση καλό είναι να μην ξεφύγεις πολύ σε θερμίδες.
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 10-03-20 21:14 #9
    Το avatar του χρήστη JimD7

    Εγγραφή
    15-01-2020
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aris1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 97cm μέση καλό είναι να μην ξεφύγεις πολύ σε θερμίδες.
    Αυτό έχω σκοπό να κάνω. 200-300 θερμίδες παραπάνω απο τη συντήρηση. Ποια πιστεύεις οτι είναι η κατάλληλη περίμετρος μέσης; Αν και αυτό θα το κάνω όταν ξεκινήσω τη γράμμωση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 10-03-20 22:56 #10
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    Εξαρτάται...Η περίμετρος μέσης έχει να κάνει με διαφόρους παράγοντες και εννοείται παίζει σπουδαίο ρόλο ο στόχος του καθενός.Γενικά καλό είναι για θέμα υγείας η περίμετρος μέσης να είναι το πολύ το ύψος σου σε εκατοστά δια 2.πχ 185/2=93 το ανώτερο.Αλλά ξαναλέω έχει να κάνει και με τον στόχο σου,προφανώς το υψος δια 2 για έναν bb είναι πολύ.
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 11-03-20 20:59 #11
    Το avatar του χρήστη JimD7

    Εγγραφή
    15-01-2020
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aris1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται...Η περίμετρος μέσης έχει να κάνει με διαφόρους παράγοντες και εννοείται παίζει σπουδαίο ρόλο ο στόχος του καθενός.Γενικά καλό είναι για θέμα υγείας η περίμετρος μέσης να είναι το πολύ το ύψος σου σε εκατοστά δια 2.πχ 185/2=93 το ανώτερο.Αλλά ξαναλέω έχει να κάνει και με τον στόχο σου,προφανώς το υψος δια 2 για έναν bb είναι πολύ.
    Ευχαριστώ πολύ Άρη. Όπως σου είπα, βρίσκομαι σε υπερθερμιδική, οπότε αυτό που μπορώ να κάνω προς το παρόν, είναι να μειώσω 100 ή μπορεί και 200 θερμίδες, με την πρωτείνη να παραμένει σταθερή. Αργότερα που θα ξεκινήσω υποθερμιδική, θα πέσω 100 - 200 θερμίδες. Αυτές οι 100-200 θερμίδες στην υπερθερμιδική που θέλω να μειώσω, μειώνουν σημαντικά την πρόοδο αύξησης της μυικής μάζας; Γνωρίζεις;
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 30-05-20 12:24 #12
    Προεπιλογή
    Αν κρατας την πρωτεινη ψιλα δεν χανεις ευκολα παρα πολλη τουλαχιστον μυικη μαζα. Τωρα για 100-200 θερμιδες κατω της συντηρησης ουτε λογος.Εγω ειμαι τωρα -650 και δεν εχω χασει αλλα ειναι αναλογα και ο καθε οργανισμος !!
    Απάντηση με παράθεση