Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 12-03-20 21:02 #1
    Προεπιλογή Τραυματισμός τραπεζοειδούς
    Καλησπέρα σε όλους! Από το Σάββατο έχω ένα φοβερό πόνο στον δεξιό τραπεζοειδή. Περίμενα να περάσει αλλά τίποτα. Πήγα τη Δευτέρα στο νοσοκομείο και μου έκαναν μια ένεση αναλγητικού όπως και την Τρίτη και μου είπαν να φοράω κολάρο. Αλλά ο πόνος μέχρι και σήμερα δεν έχει φύγει. Τώρα θα με κράξετε κάποιοι, αλλά από περιέργεια και μόνο, έκανα 2 ασκήσεις από μια επανάληψη (χωρίς βάρη βέβαια) ώστε να στρεσάρω ώμους-τραπεζοειδείς για να δω αν πονάω κατά τη διάρκεια των ασκήσεων και δεν πονάω. Βάζω συνέχεια κρέμες (counterpain, sportgel) αλλά τίποτα. Δυστυχώς στο νησί που μένω δεν υπάρχει δυνατότητα φυσιοθεραπευτή, μόνο το καλοκαίρι. Οπότε οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: Να κάνω προπόνηση; Bodyweight κάνω και σπανίως χρησιμοποιώ resistance bands. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω από μόνος μου να καταπραΰνω τον πόνο; Ευχαριστώ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-03-20 21:55 #2
    Προεπιλογή
    Επειδή οι τραπεζοειδεις εμπλέκονται σε πολλές ασκήσεις του άνω κορμού και με δεδομένο ότι υπάρχει πόνος στη περιοχή καλό είναι για κάποιο διάστημα να απέχεις από την προπόνηση του άνω κορμού,τώρα αν σε χαλάει παίξε ασκήσεις δικεφάλων και τρικεφαλων με μέτρο,μη τα βλέπεις μαύρα τα πράγματα είναι ευκαιρία να μεγαλώσεις τα πόδια σου.

    Προσπάθησε όσο πιο πολύ μπορείς να κρατάς ζεστό το σημείο που σε ενοχλεί, και αφού δεν υπάρχει η δυνατότητα για φυσικοθεραπεια κάνε διατάσεις μέχρι το σημείο που αντέχεις τον πόνο,υπάρχουν πολλά video στο YouTube που θα σε βοηθήσουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-03-20 23:37 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δημητρης 1924 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή οι τραπεζοειδεις εμπλέκονται σε πολλές ασκήσεις του άνω κορμού και με δεδομένο ότι υπάρχει πόνος στη περιοχή καλό είναι για κάποιο διάστημα να απέχεις από την προπόνηση του άνω κορμού,τώρα αν σε χαλάει παίξε ασκήσεις δικεφάλων και τρικεφαλων με μέτρο,μη τα βλέπεις μαύρα τα πράγματα είναι ευκαιρία να μεγαλώσεις τα πόδια σου.

    Προσπάθησε όσο πιο πολύ μπορείς να κρατάς ζεστό το σημείο που σε ενοχλεί, και αφού δεν υπάρχει η δυνατότητα για φυσικοθεραπεια κάνε διατάσεις μέχρι το σημείο που αντέχεις τον πόνο,υπάρχουν πολλά video στο YouTube που θα σε βοηθήσουν.
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Οι διατάσεις αυτές είναι συγκεκριμένα για τραπεζοειδείς ή για τον αυχένα; Γιατί ξέρω για τον αυχένα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-03-20 23:39 #4
    Προεπιλογή
    Μήπως τυχαία ρώτησες πως βοηθάει το κολάρο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-03-20 23:42 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως τυχαία ρώτησες πως βοηθάει το κολάρο?
    Όχι. Υποθέτω πάντως για να μου κρατά τον αυχένα σταθερό ώστε να μη χειροτερεύω τα πράγματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-03-20 10:19 #6
    Προεπιλογή
    Ενδιαφέρουσα άποψη.
    Απάντηση με παράθεση