Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 32
  1. 11-04-20 20:17 #16
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Εδω δεν υπάρχει περίπτωση να υποθέσει κάποιος οτι μπορεί να πήρες κρεατίνη και να βγήκε τέτοιο πρήξιμο σαν αλεργικό σοκ , η καλύτερα και φυσιολογικότερα σαν να έγινε αντίδραση και αύξηση ινσουλίνης
    Δηλαδη πάλι πολλα ερωτήματα γεννούνται , η αντίδραση αυτη του οργανισμού μέχρι αυτο το σημείο σε πόσες μέρες έγινε ? και μπορεί να γίνει αν με την λήψη φόρμουλας κρεατίνης φορτώσεις υδατάνθρακα και δημιουργεί έξτρα κατακράτηση νερού
    Δηλαδη ενας αθλητης με λεπτη επιδερμίδα προαγωνιστικά μπορεί να έχει μετα την προπόνηση μια έντονη κατακράτηση νερού όταν φάει απλό υδατάνθρακα όπως πχ βάζαμε ζάχαρη με αμινοξεα κρεατίνη κτλ για φόρτωμα και δημιουργούσε μια έντονη κατακράτηση η οποια έφευγε και ήταν απο έκκριση ινσουλίνης , γιατι άλλο λίπος άλλο νερό υποδόρια
    Πέρα απο αυτα όμως η Αλκαλική κρεατινη αποκλείεται να δημιουργει τετοια κατάσταση και αυτο λέμε όλοι οτι δεν έχουμε δεί τετοια άμεση αντίδραση και αν έχω δει σε κάποιο άτομο με την φόρμουλα κρεατίνης , ούτε κάν θα το απέδιδα στην κρεατίνη διοτι ήταν σε φαση που έτρωγε φούλ θερμίδες οπότε λογικό ήταν
    ίσως το σκέυασμα που πήρες να σε κάνει έτσι ήταν φούλ σε υδατάνθρακα απλό που ενδείκνυται και απλα σε σένα ειδικα έφερε τετοια αντίδραση
    Και στην τελικη αν η κρεατίνη σε δίνει αυτα που ζητάς και την παίρνεις πχ μαζα δύναμη αντοχή , τότε δεν πρέπει να σε χαλάει αυτο εφόσον φεύγει με την διακοπή , αν όμως το ζητούμενο είναι η γράμμωση παίρνεις την αλκαλικη και τελειώνει η φασαρία
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-04-20 20:43 #17
    Προεπιλογή
    Να απαντησω στα ερωτηματα σας κε. Τριανταφυλου.

    "" η αντίδραση αυτη του οργανισμού μέχρι αυτο το σημείο σε πόσες μέρες έγινε ? και μπορεί να γίνει αν με την λήψη φόρμουλας κρεατίνης φορτώσεις υδατάνθρακα και δημιουργεί έξτρα κατακράτηση νερού""

    Μεσα σε 10 μερες απο την αρχη της ληψης μονουδρικης κρεατινης δημηουργειτε αυτη η αντιδραση που βλεπετε.
    Δεν εχω παρει καμια φορμουλα... παντα σκετη μονουδρικη και η συγκεκριμενη μαρκα που βλεπετε στην φωτο που με εκανε ετσι ειναι οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ της Nutrend οι καψουλες μονουδρικης 3,7γρ ημερισιως... ΑΛΛΑ δεν εχει να κανει η μαρκα διοτι με ΟΛΕΣ τις μαρκες που ειχα δοκιμασει ειχα ΠΑΝΤΑ το ιδιο αποτελεσμα. ( παντα επιλεγω τις καλυτερες εταιριες by the way).

    Οταν δεν παιρνω κρεατινη πινω ημερισιως γυρω στα 4 με 5 λιτρα νερο το λιγοτερο και κατουραω καμια 15αρια φορες τη μερα.
    Οταν παιρνω κρεατινη πινω την ιδια και ισως και μεγαλυτερη ποσοτητα νερου και κατουραω τις μισες φορες ( αφου κραταει ολα νερα ο οργανισμος μου προφανως).
    Εδω και 5 μερες που την εχω κοψει κατουραω σαν τρελος... και μερα με την ημερα στεγνωνω παλυ.( εχω χασει ηδη 1,5 κιλα σωματικο βαρος απο τα 3 κιλα ΝΕΡΑ που μου εβαλε)
    Μεσα σε περιπου 10 μερες μαξιμουμ απο διακοπη κρεατινης επιστρεφω την στεγνη μου κατασταση.

    Οπως ανεφερα και στο προηγουμενο ποστ η διατροφη μου με η χωρις κρεατινη παραμενει στεγνη και ιδιες θερμιδες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Viper5 : 11-04-20 στις 20:52
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-04-20 21:07 #18
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    κανα 2 διορθωσεις μονο..
    γραφεις οτι δεν εχεις παρει φορμουλα κρεατινης (παντα σκετη) ενω πιο πισω γραφεις οτι εχεις παρει cell tech η οποια ειναι φορμουλα κ οχι μονο αυτο, αλλα με πολυ μεγαλες ποσοτητες σε ζαχαρη μεσα, κ ολοι που την χρησιμοποιουν γραφουν οτι "πρηζονται" απο νερα, προφανως οχι απο την κρεατινη που περιεχει.

    περαν αυτου, οντως θολωνεις αρκετα αποτις φωτογραφιες, αλλα η 2η διορθωση ειναι οτι κακως πινεις τοσο νερο που γραφεις, λογω του οτι παιρνεις κρεατινη, απορω που τα διαβαζετε ακομα το 2020 αυτα..η ποσοτητα κ μονο του νερου που πινεις (4-5 λιτρα το λιγοτερο??, ελεος φιλε) μπορει να σου κανει την κατακρατηση...με την ληψη κρεατινης πινεις οσο νερο πινεις συνηθως, δεν υπαρχει καποια αναγκη απο το σωμα για παραπανω νερο..
    αυτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-04-20 21:13 #19
    Προεπιλογή
    Εχεις δικιο η cell tech ηταν φορμουλα...
    Απλα ειμαι 37 και την ειχα παρει στα 19 και ουτε που το θυμομουν.

    Τα λιτρα αυτα του νερου τα πινω επειδη διψαω... δεν ζοριζομαι να πινω παραπανω νερο.
    Και χωρις κρεατινη τοσο πινω. Εγραψα οταν περνω κρεατινη ΙΣΩΣ πινω λιγο περισσοτερο
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-04-20 21:18 #20
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ναι τι να πω..
    δοκιμασε την αλκαλικη τοτε, απλα πληροφοριακα η αλκαλικη ειναι μονουδρικη κρεατιινη μαζι με σοδα σε περιπτωση που δεν το εχεις υποψη σου, δεν ειναι κατι διαφορετικο σαν ουσια..κρεατινη δλδ ειναι κ αυτη ανακατεμενη με σοδα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-04-20 21:27 #21
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Προσωπικά θα μιλήσω γενικά! Ναι υπάρχει περίπτωση η κρεατίνη να σε παραμορφώσει σε φούσκα και γιαυτό δυο είναι οι παράγοντες.
    Η διατροφή να περιέχει αρκετό ποσοστό από γρήγορο υδατάνθρακα-απλού υδατάνθρακα και μπορεί να είναι και φρούτα αυτό το ποσοστό.
    Δεύτερο να μην λειτουργεί θετικά, να μην κρατιέται στο ενδοκύτταρο του μυ και να φαίνεται υποδόρια. Φυσικά εδώ θα έλεγα πως και εμείς μπορεί να μην την αξιοποιούμε σωστά, εφόσον το σώμα δεν εκτίθεται στις μέγιστες δοκιμασίες του, γιατί ουσιαστικά η κρεατίνη λειτουργεί μετά την προπόνηση και όχι πριν.
    Τα υγρά κατακράτησης πάνε συνήθως σε σηεμία συσσώρευσης των υγρών, είτε αυτό λέγεται κοιλιά είτε πλαϊνά.
    Ένα άλλο λάθος είναι που ακολουθούμε την παρότρυνση της συσκευασίας... 5γρ η δόση. Λάθος για μένα. Το σωστό είναι να ξεκινάμε με το ελάχιστο πχ 2 γρ. την ημέρα, 1γρ πριν την προπόνηση και 1γρ. μετά την προπόνηση. Όσο δουλεύει χαμηλά τη διατηρούμε χαμηλά, αν όχι αυξάνουμε. Αν δούμε πως κάνουμε κατακράτηση με την αύξηση της τότε μειώνουμε και πάλι.
    Ο χειρισμός είναι να αλλάζουμε τη δοσολογία. Αν δούμε πάλι πως δεν μας κάθεται, κάτι απόλυτα φυσιολογικό, αλλάζουμε συμπλήρωμα... Προσωπικά θα προτιμούσα Βήτα αλανίνη και Κιτρουλίνη. Tα extreme store έχουν πολύ ποιοτικά και τα δυο.

    Ελπίζω να βοήθησα ή έστω να σε καθησύχασε η άποψη μου.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-04-20 21:33 #22
    Προεπιλογή
    Οποτε δεν βκεπω να σωζεται η κατασταση χαχα.

    Μιλαγα τις προαλλες στο LIVE CHAT που κανει ο Καναδος Jason Gallant (all natural παλια κατεβαινε σε αγωνες natural και εβγαινε πρωτος) και τον ρωτησα αν χρησημοποιει κρεατινη και μου ειπε οτι ειχε δοκιμασει καποιες φορες και οτι τον γεμιζε τοσα πολλα νερα και αυτον που δεν μπορουσε να καταλαβει που βρισκοταν με την διατροφη του... δηλ οτι δεν μπορουσε να ξερει αν πρεπει να κατεβασει θερμιδες η οχι διοτι η κρεατινη τον εκανε τοσο θολο που δεν ηξερε που πρεπει βρισκεται θερμιδικα
    Και μου ειπε οτι δεν ξαναπηρε ποτε γι αυτον τον λογο και οτι ειχε να παρει 20 χρονια. Ο δυδιμος ομως αδερφος του που κατεβαιναν μαζι παλια σε αγωνες ειχε καλα αποτελεσματα και την χρησημοποιει ακομα και σμρ.

    Ευχαριστω για την απαντηση NASSER
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-04-20 23:05 #23
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    το νερό που λές οτι πίνεις 4-5 λίτρα σκέφτηκες ποτε αν είναι υπερβολή η άν πραγματικα το χρειάζεσαι ?
    ούτε καλοκαίρι και να περπατας στην έρημο τόσο νερο
    κ επίσης μιλάμε για αλκαλική κρεατίνη που σε καμία περίπτωση δεν δημιουργεί κατακράτηση κ το τόνισα ξεκάθαρα θα το καταλάβει ένας που είναι αγωνιστικός και έχει ήδη ψιλή φλούδα και θα φανεί η λεπτομέρεια και όχι να πρήζετε έτσι το στομάχι
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-04-20 23:06 #24
    Προεπιλογή
    Τι να πω? Τοσο διψαω τοσο πινω εδω και χρονια.
    Δεν ειχα ποτε καποια αρνητικη παρενεργεια.
    Αν ομως θεωρητικα ειναι λαθος... θα το μειωσω

    Μακαρι η αλκαλικη να μην μου κρατησει τοσο νερο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Viper5 : 11-04-20 στις 23:12
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 11-04-20 23:15 #25
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    ενοείτε εσυ θεωρείς νορμαλ 4-5 λίτρα νερό ? ειδικα σε περίοδο χειμώνα? και επίσης εφοσον υπάρχει λίπος στο σώμα έστω και λίγο υποδόριο που φαίνεται ξεκάθαρα στις πρώτες φώτο , τότε όπου υπάρχει λίπος εκεί δημιουργείται και η κατακράτηση , για αυτο πρήζονται και τα μάτια , φαίνεται ξεκάθαρα στην τελευταια φωτο
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 11-04-20 23:27 #26
    Προεπιλογή
    Εγω ηξερα οτι το να πινεις νερο διωχνει το κατακρατουμενο και πως αν δεν πινεις κανεις κατακρατηση.
    ΟΧΙ ομως οτι γι αυτο πινω 4 με 5 λιτρα! ειπαμε διψαω.
    Τεσπα θα προσπαθησω να το μειωσω σε 3 με 4 λιτρα.
    Χωρις κρεατινη παντως δεν μου κανει καποιο θεμα η ποσοτητα που πινω...ουτε μουρη ουτε σωμα οπως φαινεται στις πρωτες 2 φωτο... τωρα αν ΜΕ κρεατινη κανεις μεγαλυτερη κατακρατηση ετσι... ΟΚ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Viper5 : 11-04-20 στις 23:41
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 11-04-20 23:42 #27
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    αυτο να πίνουμε υπερβολικά πολύ νερο για να μειώσουμε την κατακράτηση είναι άλλου παπα ευαγγέλιο και έχει να κάνει για αγωνιστική κατάσταση και 3-4 μέρες , για να είμαστε για μια μέρα, μια στιγμή, στην τελεια αγωνιστική μας κατάσταση , που σημαίνει αλλες συνθήκες διατροφής κτλ
    Το να πίνουμε ενα σκασμό νερό δεν κάνει καλό ούτε στα νεφρα ,ρώτησε και ενα γιατρό και θα δείς τι θα σε πεί και είμαι σίγουος παίζει κι αυτο ρόλο, δεν υπάρχουν μόνο άκρες η λύση είναι η μέση που σημαίνει ισοροπία
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 11-04-20 23:56 #28
    Προεπιλογή
    """δεν υπάρχουν μόνο άκρες η λύση είναι η μέση που σημαίνει ισοροπία"""
    Αυτο που μολις γραψατε ειναι το ΜΟΤΟ μου και ετσι πορευομαι σχεδον στα παντα και το λεω και στους αλλους χαχα.

    Δεν γνωριζα οτι ειναι υπερβολη... απο αυριο μειωνετε το νερο.
    Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

    Απο βδομαδα περιμενω να μου ερθει η αλκαλικη της "NOW sports" να δουμε τι θα κανει και αυτη...
    Υποτιθετε αυτες κρατανε λιγοτερο νερο, ειναι και η δοση μονο 3γρ που πρωτεινεται ...για να δουμε.

    Μια ερωτηση μονο ετσι για να ειμαι σιγουρος επειδη λεει 2 καψουλες πριν και 2 μετα την προπονηση... πιστευεται οτι αν την πινω με το pre workout πριν προπονηση που εχει καφεινη , θα μειωσει την δραση της κρεατινης η ειναι μυθος?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 12-04-20 13:08 #29
    Προεπιλογή
    Άσχετο,εγώ με κρεατινη πάντως ζήτημα να βάλω μισό κιλό, χωρίς να αλλάζω κάτι άλλο στην διατροφή, συνήθως μετά την προπόνηση μπαίνει με υδατάνθρακες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 12-04-20 13:27 #30
    Προεπιλογή
    Σου δινει ομως δυναμη και αντοχη στην δυναμη και καλυτερη αναρρωση?

    Ειδα καποια απο τα PR βιντεακια σου. Μπραβο φιλε πολυ καλος!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία