Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 36

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 17-04-20 01:01 #1
    Προεπιλογή Το παρεξηγημενο στις μερες μας "Bro split"
    Μιας και δεν ειχα τι να κανω τωρα θα ηθελα να εκθεσω την αποψη μου μετα απο τοσα χρονια στον χωρο του body building σαν γυμναστης αλλα και σαν ασκουμενος.

    Οταν εγω ξεκινησα να γυμναζομαι με βαρη απο 13 εως 18 σποραδικα και απο 19 μεχρι και σημερα που ειμαι 37 συστηματικα ( με διακοπες οπως οι στρατιωτικες μου υποχρεωσεις και καποια θεματα υγειας κατα καιρους) υπηρχε τοτε η φιλοσοφια του κλασσικου bro split ( 5 προπονησεις την εβδομαδα 2 μερες ξεκουραση , μια φορα να δουλευεται η καθε μυικη ομαδα με high intensity and high volume και προφανος με low frequency).

    Σημερα απο οτι βλεπω στα youtube βιντεος οι περισσοτεροι το χλευαζουν και ολοι μιλανε για καλυτερα αποτελεσμετα μυικης αναπτυξης με high frequency low volume και καμια φορα και με low intensity(εδω ελεος).

    Εγω με βαση την εμπειρια μου και την προσωπικη αλλα και την εμπειρια εκατονταδων πετυχημενων μυικα ανεπτυγμενων ασκουμενων στα γυμναστηρια που εχω δουλεψει που τα λεγαμε ολη μερα ειναι η εξης:

    Οποιον ατομο εβλεπα με επιτυχια σε μυικη αναπτηξη (ειτε με φαρμακο ειτε φυσικο) και τον ρωτουσα ποσα σημεια "παιζει" την ημερα, η απαντηση ηταν παντα η ιδια " ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥ Γ..ΜΑΩ τη μανα"

    Ετσι πορευτηκα και εγω για πολλα χρονια και τα τελευταια χρονια για να δω αν η "μοδα" της εποχης ειναι σωστη , μπηκα και εγω στο τρυπακι να παιζω 2 και 3 σημεια σε μια προπονηση (γιατι θελω να ειμαι ανοιχτομυαλος) και το αποτελεσμα ηταν να μικραινω αντι να μεγαλωνω και να ειμαι και μονιμος κουρασμενος (Κεντρικο νευρικο συστημα και γενικη κοπωση λογο high frequency ) χωρις να ειμαι ιδεαιτερα "πιασμενος" στα σημεια μου.

    Λενε πολλοι οτι δεν εχει σημασια να εχεις μεταπροπονητικους πονους... και οτι ισως δεν ειναι και καλο για την μυικη αναπτηξη.
    Η εμπειρια μου ομως ειναι εντελως διαφορετικη.
    1) Αναπτησομαι μυικα ΜΟΝΟ αν εχω μεταπροπονητικο πονο
    2) ΟΛΑ τα ατομα που εχω γνωρισει και εχουν ανεπτυγμενη μυικη μαζα μου αναφερουν οτι οταν γυμναζουν ενα σημειο ποναει για τουλαχιστον 5 μερες μετα την προπονηση του ( οπως συμβαινει και με εμενα)
    2) ΟΛΑ τα ατομα που εχω γνωρισει και δεν ειχαν μεταπροπονητικο πονο... ειχαν ελαχιστη αναπτηξη.

    Οποτε το LOW volume δεν απαρκει στο να προσφαιρει ολικη καταστροφη (που λεει ο λογος) για να υπαρξει ΜΑXIMUM MUSCLE GROWTH.
    Δεν μιλαμε για εναν αρχαριο που ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ θα βαλει λιγη μαζα στην αρχη.... μιλαμε για ενα ατομο το οποιο δουλευει το σωμα του τουλαχιστον ενα χρονο.

    Εγω προσωπικα που ειμαι νατουραλ( και πολλοι αλλοι ) βιωνω το εξης μετα απο μια προπονηση ενος σημειου κανοντας 15 σετς μεχρι τελικης πτωσεως για τα μεγαλα και 9 για τα μικρα σημεια.
    1η μερα μετα την προπονηση ηπιος πονος
    2η μερα αισθηση σαν να εχω υποστει χειρουργιο στο σημειο το οποιο δουλεψα
    3η μερα 30% λιγοτερος πονος
    4η μερα πονος αρκετος αλλα ανεκτος
    5η μερα αισθημα κοπωσης στο σειμιο και ενοχληση μονο κατα το stretching
    6η μερα καθολου πονος και το σημειο ειναι ετοιμο να δεχτει κι αλλη προπονηση.

    Ολα τα ατομα με καλη μυικη αναπτυξη μου ανεφεραν τα ιδια συμπτωματα.

    Ακομα και τους νατουραλ bodybuilders (που ειναι πραγματικα νατουραλ οχι τους fake natties) που βλεπω στο youtube του εξωτερικου το bro split αναφερουν οτι τους δινει τα καλυτερα αποτελεσματα και πως δοκιμασαν κι εκεινοι τις σημερνες μοδες και πως ξαναγυρισαν στο bro.
    Και ολους τους νατουραλ youtubers που βλέπω παλι του εξωτερικου που υπακουουν στις καινουριες προπονητικες φιλοσοφιες και ολο αναφορα στις καινουριες ερευνες ειναι( που μετα απο λιγο καιρο βγαινει μια πιο καινουρια και αναιρει την προηγουμενη) ειναι λιγοτερο μυικα ανεπτυγμενοι απο τους bro splitαδες που αναφερουν μαλιστα αυτο που βιωσα κι εγω... οτι δηλαδη με τα high frequency ειχαν περισοτερο κοπωση CNS παρα μυικη αναπτυξη.

    Εδω τωρα εγω δεν ποσταρα για να δημιουργησω αντιπαραθεσεις.... ο καθενας ας κανει οτι θελει.
    Ο Λογος του ποστ ειναι για τα ατομα που δεν βλεπουν τα αποτελεσματα που θελουν με τα Upper - Lower και τα full body μηπως να δοκιμασουν το Bro split και να δουν μηπως και εκεινοι εχουν καλυτερα αποτελεσματα.
    Δηλαδη με λιγα λογια λεμε εμπειριες μηπως καποιος τις βρει χρησιμες.

    Παντως για μενα 3 και 6 σετς για ενα σημιο και μετα παμε στο επομενο( και ας τα ξαναγυμνασουμε με τον ιδιο τροπο μετα απο 2 μερες) ειναι τσιγκολελετες και ποτε δεν θα καταφερει καποιος να εχει MAXIMUM MUSCLE GROWTH διοτι δεν καταστρεφει με τοσα λιγα σετς ολες τις απαιτουμενες μυικες ινες ετσι ωστε να υπαρχει ολικη αναδομηση. Με λιγα λογια γαργαλας τα αρ...δια του σημειου και μετα απο 2-3 μερες του τα ξανα γαργαλας.... ετσι για να κανουμε και λιγο πλακα.

    ΑΑΑΑ ρε Γιωργο Καπετανακη... να αναπαυεται η ψυχουλα σου εκει που εισαι.
    Τον ειχα ρωτησει στις αρχες της πορειας μου στο body building ποιο θεωρει το καλυτερο προγραμμα για ογκο και μου ειχε πει την εξης φραση:
    "Ενα σημειο την ημερα. Μεγαλυτερη καταστρφη και καλυτερη αναρρωση"
    Ησουν πολυ μπροστα ρε Γιωργαρα.

    Αυτα απο εμενα και να παραθεσω και μια φωτο με Bro split απο τα 19 μεχρι τα 27 συστηματικα γι αυτους που θελουν να βλεπουν και αποδειξεις περαν απο τα λογια.

    Όνομα: bro.jpg Εμφανίσεις: 1602 Μέγεθος: 63,4 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-04-20 01:25 #2
    Προεπιλογή
    Γενικά συμφωνώ σε αρκετά από όσα είπες και διαφωνώ σε κάποια άλλα. Κατα τη γνώμη μου (κάνω και εγώ βάρη ως natural από τα 14 μου και είμαι 22) το brosplit έχει να σου δώσει πολλά ανάλογα κ με τις προδιαγραφές σου. Είναι ένας ΠΟΛΥ καλός διαχωρισμός ώστε να κάνεις μεγάλα χέρια, μεγάλους ώμους και τραπς. Κάποιος που έχει λεπτά πόδια σε γενικές γραμμές, θα κερδίσει πολύ χρόνο εάν κάνει 2x week τα πόδια, όπως και την πλάτη του. Το καλό με το brosplit είναι πως εάν είναι σωστά δομημένο (βασική άσκηση βαριά, μετά απομονωτικές με τη σωστή σειρά κλπ) έχει ΣΙΓΟΥΡΗ ανάρρωση το οποίο έχει ως αποτέλεσμα σχεδόν σίγουρη αύξηση δύναμης, αν και αργή είναι συνήθως πιο σταθερή από κάποιος που προσπαθεί να ανεβάζει συνεχώς τα κιλά του μέσα στην εβδομάδα. Επιπλέον παίζει σημαντικό ρόλο ο τρόπος ζωής του καθενός, η δουλεία του, οι υποχρεώσεις του. Παλιά πριν τα 18 μου έλεγα FULL BODY 3X WEEK LOW REPS OVERLOAD ETC ETC και μετά κατάλαβα, μόλις άλλαξε η ζωή μου επειδή μεγάλωσα, ότι δε μπορούν να κάνουν όλοι ίδια προγράμματα. Κάποιος ο οποίος κάνει χειρονακτική δουλειά και μπορεί να έχει μέχρι και οικογένεια, ένα 4ήμερο κλασικό split θα έχει καλύτερα αποτελέσματα μιας και θα διαρκέσει μεγαλύτερο χρονικό διάστημα που είναι βασικός παράγοντας μυικής ανάπτυξης, το να μην αλλάζεις δηλαδή κάθε τρεις και λίγο διαφορετικά προγράμματα επειδή ψάχνεις ''κάτι καλύτερο". Ό,τι πρόγραμμα και να κάνεις, πιο αργά ή πιο γρήγορα, θα μεγαλώσεις αυτό είναι σίγουρο. Το βασικό είναι το πρόγραμμα να έχει διάρκεια (μεγάλη κ όχι 1 μήνα κ αλλάζω και δεν προλαβαίνω να αποκομίσω πράγματα) και από εκεί και πέρα παίζουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο διατροφές, ξεκούραση κλπ τα οποία η πλειονότητα γνωρίζουν σε γενικές γραμμές, απλά το δύσκολο είναι να τηρήσεις μια διατροφή η οποία πρέπει να προσαρμόζεται και αυτής βάση του lifestyle που έχεις. Για το max muscle growth Και το upper/lower Που ανέφερες διαφωνώ. Μπορεί να έχει ίδια και καλύτερη μυική ανάπτυξη και έχω αρκετές έρευνες από ncbi (pubmed) τις οποίες άμα διαβάσεις θα πειστείς.Μεταπροπονητικό πόνο έχεις καθαρά για το λόγο πως κάνεις μόνο μια φορά την εβδομάδα κάθε μυική ομάδα και βάσει ερευνών συνδέονται ελάχιστα εως καθόλου με την μυική ανάπτυξη. Εγώ προσωπικά όταν έκανα squat 3x week είχα μεγαλύτερα πόδια από bodybuilders του γυμναστηρίου που έβαζαν αναβολικά και έκαναν 1 φορά την εβδομάδα και ήμουν προφανώς και πιο δυνατός. Ότι έχει γραφτεί και από τους 2 μας αναφέρεται προφανώς για natural αθλητές.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Christopherquad : 17-04-20 στις 01:28
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-04-20 11:52 #3
    Προεπιλογή
    Κατ εμε Ολα τα σημεια θελουν μια φορα την εβδομαδα με καθε σετ σε failure και για μεγαλες ομαδες 12-15 σετς και για μικρες 9-12 σετς.
    Κοιλιακοι και γαμπες 2 φορες την εβδομαδα 9 σετς σε καθε προπονηση.

    Πειραματιστηκα για 3 μηνες να ανεβασω γαμπες με 3-4 φορες την βδομαδα frequency παιζοντας 3 δυνατα σετς σε καθε προπονηση. Οι γαμπες μου καμια αλλαγη σε μεγεθος.
    Εδω και ενα μηνα το γυρισα σε 2 φορες την εβδομαδα με 9 σετς σε καθε προπονηση και εχουν μπαλαρει πολυ καλα.

    Το ιδιο εκανα και σε ολα μου τα σημεια για διαστηματα και τα ιδια αποτελεσματα ειχα.

    Κατ εμε τα upper-lower και τα full body ειναι ειτε για εναν αρχαριο για τον 1ο χρονο του το πολυ... η για εναν φτασμενο που ειναι σε φαση συντηρησης και λογο υποχρεωσεων δεν μπορει να γυμναζεται πανω απο 3 φορες την εβδομαδα.

    Με το Bro split επισης δεν χτυπας κοκκινα στο ΚΝΣ και ειναι μονιμος ξεκουραστο(καταφερνει να ανακαμψει) πραγμα πολυ σημαντικο ... δυστυχως ο περισσοτερος κοσμος εχει αγνοια οσον αφορα τον ρολο του ΚΝΣ και ποσο σημαντικο ειναι να μην του βαρας κοκκινα αν σε ενδιαφερει η μυικη αναπτηξη αλλα και η συνολικη υγεια.

    Το να εχεις στοχο την μυικη αναπτηξη και να παιζεις σε μια προπονηση πχ. στηθος και μετα να πρεπει να πας πλατη και μετα να πρεπει να πας ωμους και μετα και μετα και μετα.... ειναι ατοπο.
    Κανεις μισες δουλειες ετσι και κουραζεσαι και τσαμπα χωρις να εχεις παραγωγικη κουραση.

    Απο το να μην κανεις τπτ και να καθεσαι ολη μερα καναπε εννοειτε! Βουρ για full body!
    Αλλα αν θελεις πραγματικα να εχεις τα μεγιστα αποτελεσματα σε θεμα μυικης αναπτυξης τοτε θελει αφοσιωση εκεινη την ημερα σε ενα βασικο σημειο και να το χτυπησεις απο ολες τις γωνιες του και να καταστρεψεις με τα πολλα επαναλαμβανωμενα σετς οσες περισσοτερες μυικες ινες σου επιτρεπεται πριν ξεκινησης και τσιγκλας την παραγωγη κορτιζολης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-04-20 12:03 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Viper5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το Bro split επισης δεν χτυπας κοκκινα στο ΚΝΣ και ειναι μονιμος ξεκουραστο(καταφερνει να ανακαμψει) πραγμα πολυ σημαντικο ...
    πως γινεται αυτο φιλε οταν δουλευεις καθημερινα σχεδον μεχρι failure που γραφεις πιο πανω?

    επισης, αν κανω πλατη τη δευτερα μεχρι αστοχιας κ μετα την επομενη μερα κανω στηθος κ την 3η-4η μερα στη σειρα κανω χερια, θεωρεις οτι τα χερια που θα τα κανω την 3η μερα δεν θα εχουν κλασει αμα εχω δουλεψει πλατη/στηθος μεχρι failure τις 2 πρηγουμενες μερες?
    κ το ιδιο κ με τους ωμους?

    με το bro split οπως το εννοεις πρακτικα αυτο που κανεις ειναι να δουλευεις τις 2 μεγαλυτερες ομαδες του ανω κορμου μια φορα τη βδομαδα (στηθος-πλατη) κ ξεκωλιαζεις τους ωμους κ τα χερια σε καθημερινη σχεδον βαση αφου αυτα θα δουλεψουν κ στο στηθος κ στην πλατη(μεχρι failure), αλλα και οταν θα κανεις ωμους, και οταν θα τα κανεις μονα τους τα χερια..δεν ακουγεται πολυ λογικο αυτο.

    το καλυτερο προγραμμα ειναι αυτο που βολευει περισοτερο δεδομενων των συνθηκων που εχει ο καθενας στην καθημερινοτητα του νομιζω, αλλα μαλλον απο αυτα που διαβαζω οτι γραφεις, δεν εχεις καταλαβει πως δουλευει ενα upper/lower η ενα full body..χωρις να ειμαι απολυτα κατα σε ενα bro split αυτο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-04-20 12:13 #5
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω για την απαντηση.

    Μαλλον εσυ δεν εχεις καταλαβει ομως το πως συντασεται το ΣΩΣΤΟ bro split για να μην εχειςτην αμεση εμπλοκη των ομαδων απο την μια μερα στην αλλη που ανεφερες.

    ΣΩΣΤΑ ΔΟΜΗΜΕΝΟ BRO SPLIT

    1η μερα ΣΤΗΘΟΣ
    2η μερα ΠΛΑΤΗ
    3η μερα ΤΙΠΟΤΑ ( Βλεπεις τι ωραια που αναρρωνουν τα χερακια σου?)
    4η μερα ΩΜΟΙ
    5η μερα ΧΕΡΙΑ
    6η μερα ΠΟΔΙΑ
    7η μερα ΤΙΠΟΤΑ ( βλεπεις τι ωραια εχουν αναρρωσει ωμοι και χερια για να ξαναμπεις Στηθος και πλατη?)

    Καταλαβες τωρα ποσο αρμονικα αναρρωνουν ολα και δεν εμπλεκονται απο την μια μερα στην αλλη οι ωμοι και τα χερια?

    Οσον αφορα τις ερευνες οι καινουριες ειναι ολες μουφα. Τις ακολουθουσα κι εγω σαν τρελος γιατι παντα μου αρεσει να μαθαινω να και εξελισομαι.Ενα απο τα ΜΟΤΟ μου ειναι " Η γνωση ειναι δυναμη"
    Οταν ομως διαβαζα μετα απο καιρο οτι ολο καποια πιο καινουρια ερευνα εβγαινε και αναιρουσε την προηγουμενη ... τοτε εχασα καθε ενδιαφερων.
    Οι ερευνες αυτες δεν θα ειναι ποτε ευστοχες διοτι δεν λαμβανουν υποψην πολλες μεταβλιτες και ειναι πολυ απομονομενες.
    Εδω μας ελεγαν τοσα χρονια οτι τα BCAA ευνοουν την προτεινοσυνθεση και σε βαζουν σε φαση αναβολισμου και βγηκε μια καινουρια ερευνα ενος που ειναι ο "Νονος των αμινοξεων" που εχει αφιερωσει ολη του την ζωη πανω στην ερευνα των αμινοξεων και απεδειξε οτι τα BCAA σε βαζουν σε μια μονιμη φαση καταβολισμου.

    Οποτε το μονο πραγμα που ειναι τελικα πραγματικα εγκυρο ειναι η ΠΡΑΞΗ.... και οχι οι θεωριες.

    Λενε οτι θελει 2 φορες την εβδομαδα τουλαχιστον για μεγιστη αναπτηξη αλλα οι μεταβλιτες οπως ΚΝΣ και κορτιζολη και τεστοστερονη ειναι εξω απο την ερευνα τους.
    Διοτι ασχοληθηκαν με μεμονομενες μυικες ομαδες και για μικρο χρονικο διαστημα... Η πραγματικη ομως ζωη δεν ειναι ετσι διοτι οφειλεις να γυμναζεις ΟΛΕΣ τις μυικες ομαδες εφ ορου ζωης και οχι σε ενα συγκεκρθμενο time frame.
    Εκει το παιχνιδι αλλαζει εντελως γιατι εχεις να κανεις με συσωρευμενη long term καταπονηση η οποια θα ξεκινησει να σε βαζει σε φαση καταβολισμου(ΚΝΣ-ΚΟΡΤΙΖΟΛΗ-ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ) και οχι με short term καταπονηση που εκει αλλαζουν ολα.
    Θελουμε και διαρκεια... δεν ειμαστε φωτοβολιδες.

    Οσον αφορα αυτο που με ρωστησες γιατι το Bro ειναι πιο ηπιο για το ΚΝΣ ειναι επειδη κανεις 15 σετς και μετα πας σπιτι σου να φας.
    ενω με τα τα upper lower ο συνολικος αριθμος σετσ που θα κανεις για τις 300 ομαδες που θα παιξεις θα ειναι περισοοτερος...
    Τωρα αν σε καποιον με full body kai upper-lower τα συνολικα σετς βγαινουν κατο απο 15.... τοτε ας κανει καλυτερα μονο αεροβιο... καλυτερο κορμι θα εχει και θα ειναι και πιο ξεκουραστος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Viper5 : 17-04-20 στις 12:26
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-04-20 13:25 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Viper5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΣΩΣΤΑ ΔΟΜΗΜΕΝΟ BRO SPLIT

    1η μερα ΣΤΗΘΟΣ
    2η μερα ΠΛΑΤΗ
    3η μερα ΤΙΠΟΤΑ ( Βλεπεις τι ωραια που αναρρωνουν τα χερακια σου?)
    4η μερα ΩΜΟΙ
    5η μερα ΧΕΡΙΑ
    6η μερα ΠΟΔΙΑ
    7η μερα ΤΙΠΟΤΑ ( βλεπεις τι ωραια εχουν αναρρωσει ωμοι και χερια για να ξαναμπεις Στηθος και πλατη?)

    Καταλαβες τωρα ποσο αρμονικα αναρρωνουν ολα και δεν εμπλεκονται απο την μια μερα στην αλλη οι ωμοι και τα χερια?
    αδερφε, ολο το ποστ εχει τοσα στραβα που δεν ξερω απο που να αρχισω..αλλα θα μεινω στην αρχικη μου ερωτηση γιατι με το απο πανω δεν την απαντησες καθολου.
    οποτε ξαναρωταω..

    γραφεις οτι ειναι καλυτερα να προπονουμε τα ποδια πχ, μια φορα τη βδομαδα μεχρι μυικης αστοχιας για να αναρρωσουν καλυτερα κλπ, κ μετα εδω μου παραθετεις ενα σπλιτ που εμπλεκει τα χερια σε τεσσερις (4) φορες την εβομαδα μεχρι αστοχιας (παλι εμεσα η αμεσα) κ θεωρεις με τη δικη σου λογικη οτι τα ποδια που ειναι το μεγαλυτερο μερος του σωματος θελουν να αναρωσουν μια προπονηση τη βδομαδα γιατι με 2 φορες θα τα ζορισεις κ δεν θα μπορουν να ανταπεξελθουν..
    ενω τα χερια που ειναι 3 παλαμες μυς (στην κυρολεξια) θα αναρωνουν αβερτα με 4 φορες μεχρι αστοχιας μερα παρα μερα η κ καθε μερα γιατι βλεπω εχεις στηθος/πλατη καπακια...εκτος αν εδω θεωρεις παλι οτι στο στηθος κ την πλατη κ τους ωμους τα χερια δεν δουλευουν..

    οποτε για να σου απαντησω, οχι ουτε αρμονια βλεπω, ουτε "ωραια αναρρωση των χεριων" πουθενα κ σου εξηγησα γιατι...
    κατι πανω σε αυτο εχεις να απαντησεις οτι δλδ πως γινεται τα ποδια που ειναι ο μεγαλυτερος μυς του σωματος (συνδιαστικα παντα) θελουν 1 φορα τη βδομαδα αν τα κανεις μεχρι αστοχιας, ενω τα χερια που υποβοηθουν παντου, τους αλλαζεις τον αδοξαστο 4 φορες τη βδομαδα κ ολα καλα αναρρωνουν κ δεν τρεχει τπτ.
    κ το ιδιο ισχυει κ για το στηθος, 4 παλαμες μυς ειναι ολο κ ολο πως γινεται να το συγκρινεις με τα ποδια σε ενταση κ volume προπονησης...?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 18-04-20 01:03 #7
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα σε όλους με υγεία πάνω από όλα και χρόνια πολλά.
    Δεν γράφω συχνά αλλά θα διαφωνισω για τα Σπλιτ προγράμματα ότι έχουν καλητερα αποτελέσματα πάντα σε νατουραλ αθλητές η ασκούμενους.

    Η μόδα όπως είπατε αλλάζει από Σπλιτ σε απερ λοου και ούτο καθεξής και ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του αλλά πάντα γυρνάει γύρο απότης βασικές ασκήσεις.

    Θεωρω πως το πιο σωστό πρόγραμμα είναι αυτό που σου αρέσει σε περίπτωση που είσαι ερασιτέχνης και οχι επαγγελματίας αυτό που θα σε κάνει να ΕΧΕΙΣ επιμονή και. Υπομονή στην διατροφή σου και στην προπόνηση σου.
    Γιατί στην πραγματικότητα αυτό φέρνει αποτελέσματα και οχι το Προπονητικό πλάνο.

    Πάντως θεωρώ πως έχεις αδικήσει λίγο τα full body προγράμματα και upper lower γιατι βασίζονται στις βασικές ασκήσεις που σίγουρα κάνεις και δεν αλλάζεις και δεν σε αποκλείει να βάλεις μια η δυο συμπληρωματικες για να σε πιάσει.

    Στα βασικά που πρέπει να ακολουθούμε γιατί δεν είμαστε επιστήμονες και γιατί δεν κατέχουμε όλοι.
    Το θέμα στην σμιλευσει του μυ είναι από που θα χτυπησεις του μύες από πια γωνία και σε πιο μέρος θα ασκήσεις την πίεση που πρέπει για να έχεις ερέθισμα. με ένα σωστό uper η full body θα δώσεις το ερέθισμα σε πολλές γωνίες σχεδόν όπως στο Σπλιτ.
    Με την μοναδική διαφορά ότι θα χτυπισεις την μυική μονάδα 2 φορές την εβδομάδα δλδ 6με7 φορές άλλες εμεσα και άλλες άμεσα μέσα στον Μήνα ενώ στο σπλιτ 4 με πενθήμερη προπονηση.
    Περισσότερα ερεθίσματα καλητερα αποτελέσματα όπως λες και εσύ απλά με. Διαφορετικό πλάνο.

    Στα ψιλά γράμματα και όπως έχει δείξει η ιστορία η αθλητές δουλεύουν πολλά προγράμματα και το καθενα φέρνει συγκεκριμένα αποτελέσματα κανένα δεν ειναι καλητερο από Τ άλλα.
    Και η μεγάλη αλήθεια ότι σε πολλα γυμναστήρια έπαιζε τα τελευταία 15 χρόνια η θεωρία του κονσέρβα Σπλιτ
    Και του άντρα κόκορα χωρίς πόδια.
    Όπως προείπα και από επανω
    Η επιμονή και η υπομονή φέρνουν αποτελέσματα.

    Υ. Γ. Θεωρω πως άμα έχεις 5 μέρες στην διάθεση σου για προπόνηση ο καθένας δλδ είναι Καλητερο ένα 3μερο full body η up/low πρόγραμμα με 2 αερόβια καλά, πάρα Σπλιτ φιλικά πάντα.




    Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 18-04-20 20:16 #8
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    ακόμα γι αυτά τσακώνεστε? δε βαρεθήκατε τόσα χρόνια?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-04-20 16:28 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Εχω να μπω καιρο στο φορουμ και το πρωτο που βλεπω ειναι αυτο το τοπικ και αναρωτιεμαι αν ειμαστε το '90 τωρα. Θα προσπαθησω να κρατησω συντομη την απαντηση.
    Οταν ανεφερομαστε στη προπονηση καλυτερα να ανεφερθουμε περισσοτερο σε καποια βασικα πραγματα οπως ενταση, συχνοτητα και ογκος προπονησης παρα να σχολιαζουμε upper/lower , full body , bro split και αλλα παρομοια.
    Τα μπρο σπλιτ εχουν το μειονεκτημα της μειωμενης συχνοτητας , που αν καποιος θελει ευκολα θα βρει γιατι εχει σημασια η συχνοτητα για την μυικη αναπτυξη. Εχει αποδειχθει οτι μεγαλυτερη συχοντητα = μεγαλυτερη μυικη αναπτυξη. Τωρα το πως θα το κανεις ειναι παντα δικο σου θεμα για να ισορροποιησεις και τα τρια.
    Το γεγονος οτι βρισκεις περισσοτερα ατομα που εχουν μυικοτητα με αυτη τη μεθοδο (μπρο σπλιτ) ειναι γιατι οι περισσοτεροι αυτο ειναι που κανουν και λογικο ειναι να υπαρχουν αποτελεσματα. Αυτο που νομιζω οτι υσχηει ειναι οτι με το μπρο σπλιτ (ετσι οπως το εθεσες εσυ) απλα κερδιζεις λιγοτερο οσον αφορα τη προπονηση και χανες ευκαιριες για μυικη απαντυξη.
    Καλο ειναι να καταλαβεις περισσοτερο πως λειτουργαν τα τρια παραπανω πριν βγαλεις συμπερασμα τελικο. Και επισης το πιο σημαντικο που ειναι να εχεις progressive overload , γιατι χωρις αυτο ειναι παρα πολυ πιθανο να μην εχεις αποτελεσματα (ή τουλαχιστον θα ειναι απειροελαχιστα) οτι μεθοδο και να ακολουθησεις.
    Να δωσω κι εγω κατι περισσοτερο πρακτικο απο την εμπειρια μου. Full body εχω και τοπικ αν ψαξει καποιος εδω , που με λιγες παραλλαγες (να μιωσουμε ογκο) εχω δει αποτελεσματα ισως καλυτερα απο τα σπλιτ και τα αλλα. Βεβαια παντα ειναι debatable αν ηταν απο τη προπονηση ή ειναι απο τη διατροφη , αλλα παντως αν αντεχεις ψυχολογικα τις 2.5 , 2.5+ ωρες στο γυμ ευκολα το δοκιμαζεις.
    Οσο τα μπρο σπλιτ με την εννοια που βαζεις με ΜΟΝΟ μια 1 μυικη ομαδα ειναι δυσκολο. Αλλα ακολουθω και μπρο σπλιτ που εχει καποιο σκεπτικο πισω του (αν θεωρεις αυτο μπρο σπλιτ) Ειναι οπως εχει

    1μερα Στηθος δικεφαλα
    2 μερα Ποδια
    3 μερα Ωμους - τραπς - τρικεφαλο (ισως και κοιλιακοι αλλα τις περισσοτερες φορες οχι)
    4 μερα Πλατη
    5 μερα Κοιλιακοι(δηλαδη ξεκουραση)
    6 απο την αρχη

    Αν εχεις ελευθερο χρονο 7 μερες ή 6 τουλαχιστον την εβδομαδα ειναι οκ, και αυτο ακολουθω αρκετο καιρο , αν και αλλαζω μεσα καποια πραγματα απο επ. , σετ και μεθοδους καποιες φορες. Τωρα ας μελετησουμε προσεκτικα:

    1) συχνοτητα 5 μερες , οχι 7 μερες οπως τις περισσοτερες
    2) βλεπουμε οτι χρησηποιουμε synergestic muscle στρατηγικα:

    - 1 μερα τα δικεφαλα εχουν δουλεχει πριν 2 μερες με τη πλατη
    - 3 μερα οι ωμοι με το σηθος και επισης 1-3 μερα στηθος και τρικεφαλα (και στο στηθος εχω ολα τα σετ pushing movements - οχι κρος οβερ , ανοιγματα , πεκ ντεκ , αλλα πιεσεις που πραγματικα δουλευουν και τα τρικεφαλα)
    -4 μερα Ο κυκλος ακολουθει

    Τωρα δε θα γραψω ολα , οσον αφορα τον ογκο γιατι μπαινουμε σε αλλο θεμα. Εδω τωρα ειναι δικο σου θεμα να καταληξεις σε συμπερασμα για τον ογκο προπονησης. Απο οτι καταλαβαινω κανεις ολα σχεδον μεχρι αποτυχιας . Το προβλημα ειναι οτι αν θελεις να κανεις μεγαλυτερο ογκο προπονησης με μεγαλη ενταση δε νομιζω να εχεις θετικα αποτελεσματα. Γιατι εχω δει κατι τετοια με 40 σετ στηθος 30 σετ τρικεφαλα κτλπ ολα μεχρι αποτυχιας και αν ειναι πολυαρθρικες οι περισσοτερες ασκησεις δε βλεπω την μυικη απαντυξη να γινεται ευκολα. Βεβαια τα ιδια 30 σετ αν δεν ειναι πολυαρθρικες ισως να ειναι οκ, δε ξερω. Εχω κανει πολυαρθρικες με 30-40 σετ / εβδομαδα , αλλα σε full body.

    Τωρα να καταληξω σε καποιο συμπερασμα θελω.. Ισως αν εκανα 3 μερες την εβδομαδα με μοιρασμενο τον ογκο , τα σετ να ειχα λιγο καλυτερα αποτελεσματα ( π.χ. 5% , ισως 10%). Αλλα δεν μου αρεσει και δε το κανω. Για αυτο το τελικο συμπερασμα μετα απο τα τοσα χρονια (που εκανα οτι μ@λ@κια βρω οπως προγραμματα ετοιμα με υποσχεσεις μεγαλες , χρησιμοποιουσα καποιες φορες μονο τις φιλοσοφιες των μεθοδων και εκανα παραλλαγες και αλλα πολλα με τη βια για να δω το 'μεγαλο' αποτελεσμα) ειναι:

    Παντα πρεπει να κανεις προπονηση που διασκεδαζεις και μπορεις να ακολουθησεις για μεγαλη χρονικο περιοδο , γιατι αλλιως παντα μπορεις να βρεις δικαιολογιες να μη την ακολουθεις. Αν ειναι μπρο σπλιτ , upper / lower , full body , push/pull/legs κ.ο.κ. δεν εχει τοσο μεγαλη σημασια ειδικα αν την οργανωσεις ξεροντας πως λειτουργουν τα τρια λεγομενα παραπανω.
    Αν αυτο ειναι το μπρο σπλιτ για σενα , κανε αυτο , απλα προσπαθησε να εφαρμοσεις καλυτερα τα παραπανω για να καταφερεις να εχεις περισσοτερη μυικη απαντυξη. Τωρα και η διατροφη παιζει μεγαλο ρολο , αλλα ειναι θεμα που θελει καμποσες εκατονταδες σελιδες εδω περα για να το σχολιασουμε..
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 23-04-20 14:31 #10
    Προεπιλογή
    Οχι δεν ημαστε στο 90.
    Ειμαστε σε ενα thread στο οποιο λεμε ο καθε ενας την αποψη του(συμφωνα με την εμπειρια του) οσον αφορα τον πιο αποτελεσματικο τροπο για να βαλει ενας ανθρωπος μυικη μαζα... και αυτο δεν εχει να κανει με χρονολογια αλλα με αποτελεσματα ρεαλιστικα.

    Τις ερευνες εγω της διαβαζα-παρακολουθουσα για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα διοτι παντα θελω να εξελισσομαι σε πραγματα που πραγματικα με ενδιαφερουν και με αφορουν , οπως ειναι και το μποντι μπλιλντινγκ (οποτε αυτο το σχολιο για το αν ειμαστε στο 90 ειναι ατοπο).
    Απο ενα σημειο και μετα οταν διαπιστωσα οτι καθε καινουρια ερευνα που εβγαινε, ακυρωνε την προηγουμενη (απο συμπληρωματα μεχρι τροπο ασκησης) αντιληφθηκα οτι τελικως οι ερευνες δεν θα ειναι ποτε ευστοχες ...οποτε το μοναδικο μου "οπλο" ειναι η προσωπικη εμπειρια αλλα και η εμπειρια των ατομων που γνωριζα στην πραγματικοτητα στην πορεια της ζωης μου.

    Οταν κανεις μια ερευνα για να βρεις την απαντηση στο γιατι πχ. καποιος ειναι υπερβαρος , τα ατομα που συμπεριλαμβανεις σε αυτη σου την ερευνα ειναι εκατονταδες ατομα υπερβαρα και τους κανεις ερωτησεις στο τι και ποσο τρωνε για αν δεις γιατι εχουν καταληξει να ειναι υπερβαρα...
    Μετα οταν τελιωσεις αυτη την ερευνα... θα πας και θα ασχοληθεις με εκατονταδες αδυνατους και θα τους ρωτησεις τι και ποσο τρωνε...
    Στο τελος θα κανεις μια ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ στοιχιων των 2 ομαδων και θα καταληξεις σε ενα ΑΝΤΙΚEΙΜΕΝΙΚΟ συμπερασμα διοτι θες να δυπλοτσεκαρες το τι κανουν αυτοι που γινονται υπερβαροι(το αντικειμενο δηλαδη της αρχικης ερευνας) και τι απο αυτα ΔΕΝ κανουν αυτοι που ειναι δεν ειναι υπερβαροι. (ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΕΓΚΥΡΗ ΕΡΕΥΝΑ).

    Αυτο λοιπον εκανα και εγω τοσα χρονια που δουλευα σε 6 διαφορετικα γυμναστηρια για να ερευνησω τι εκαναν απο προπονητικη σκοπια τα ατομα με συμαντικα μυικα κερδη εναντι των αλλων που δεν ειχαν.
    1)UNIVERSAL Ρεντι (Εκατονταδες ασκουμενοι)
    2)UNIVERSAL Καλλιθεας (Εκατονταδες ασκουμενοι)
    3)Joe Weider Κοριδαλου (Εκατονταδες ασκουμενοι)
    4)Life Line Παλαιο Φαληρο (Εκατονταδες ασκουμενοι)
    5)CAMPUS Περαμα (Δεκαδες ασκουμενοι)
    6)ANIMUS Καστελλα (Δεκαδες ασκουμενοι)

    Επιανα ΟΛΑ τα ατομα που ειχαν τα καλυτερα μυικα κερδη (με αναβολικα και χωρις αναβολικα) και ΟΛΟΙ τους δουλευαν το Bro split και μολις αλλαζαν προγραμματα με περισσοτερες μυικες ομαδες μεσα σε μια μερα με λιγοτερο ογκο(σετς) για τις μυικες ομαδες μου ελεγαν χαρακτηριστικα οτι αντι να μεγαλωνουν...στην καλυτερη περιπτωση εμεναν στασιμοι.
    Τα ιδια ακριβως αποτελεσματα ειχα και εγω οπως και εκεινοι.


    Και τα υπολοιπα ατομα που ΔΕΝ ειχαν καλο μυικο κερδος εκαναν 3 και 4 σημεια σε μια μερα.

    Εντομεταξυ το με το Μπρο σπλιτ κανεις 12 με 15 σετς και τελος μεσα σε 40 λεπτα.
    Ενω με τα Upper kai Lower και full body ξεπερνας κατα πολυ αυτο το οριο ... οποτε δεν ισχυει αυτο που καποιοι ειπαν οτι τα αλλα προγραμματα ειναι πιο ευκολα.
    Το Μπρο σπλιτ ειναι το πιο ευκολο και επικοδομιτικο προγραμμα και γι αυτο το κανεις χρονια χωρις να καιγεσαι.

    Οποτε εγω για πανω απο μια δεκαετια(κοντα 2 δεκαετιες) εκανα την ερευνα μου ... την προσωπικη μου ερευνα που ειναι αδιαμφησβητιτη για μενα γιατι την εκανα με τα ιδια μου τα ματια πανω σε εμενα και σε εκατονταδες ασκουμενους

    Ο λογος που μπηκα εδω ειναι πραγματικα για να μοιραστω μαζι σας τα ευρηματα μου.
    Εγω με τον χαρακτηρα που διαθετω αν διαβαζα κατι παρομοιο σε κατι που θα με ενδιεφερε, θα εβαζα σε εφαρμογη αυτα που λεει αυτος ο ανθρωπος που ειναι τοσα χρονια σε αυτον τον χωρο και εχει καταληξει σε αυτα τα ευρηματα και πανω του αλλα και σε τοσους αλλους.

    Αυτα ειχα να πω. Οποιος θελει να βοηθηθει απο αυτο το thread εχει καλως.

    Καλες προπονησεις να εχουμε με υγεια!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 23-04-20 16:53 #11
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Πρωτα δε μπορεις να βγαζεις συμπερασμα για ολες τις ερευνες, πρεπει να κανεις αναφορες , γιατι ειναι διαφορετικα τα πραγματα.
    Απο κει και περα τα αλλα τα ειπα, το γεγονος οτι δε ξερουν πως να κανουν τα προγραμματα και οτι οι περισσοτεροι δεν ενδιαφεροντε τοσο πολυ να μορφωθουν ειναι γεγονος. Ας το θεσω ετσι να με καταλαβεις με παραδειγμα: αν κανεις 15 σετ στηθος τη δευτερα που κανουν ολοι (πες οριζοντιο παγκο - κλασσικο) και κανεις δευτερα / τεταρτη / παρασκευη 5 σετ τη φορα , κανε ενα guess ποιος θα βαλει περισσοτερη μυικη μαζα με το χρονο. Το να μενουν στασιμοι ή ακομα και να χανουν μυς περισσοτερο εχει να κανει οτι αλλαζουν τον ογκο της προπονησης παρα με το οτι αποφασισαν να αλλαξουν απο bro split σε κατι αλλο. Τελικα το συμπερασμα ειναι οτι αν εκαναν ιδιες ασκησεις / σετ θα ειχαν μεγαλυτερη μυικη αναπτυξη οταν εχουν μεγαλυτερη συχοντητα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 23-04-20 22:53 #12
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Viper5 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τις ερευνες εγω της διαβαζα-παρακολουθουσα για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα διοτι παντα θελω να εξελισσομαι σε πραγματα που πραγματικα με ενδιαφερουν και με αφορουν , οπως ειναι και το μποντι μπλιλντινγκ (οποτε αυτο το σχολιο για το αν ειμαστε στο 90 ειναι ατοπο).
    Απο ενα σημειο και μετα οταν διαπιστωσα οτι καθε καινουρια ερευνα που εβγαινε, ακυρωνε την προηγουμενη (απο συμπληρωματα μεχρι τροπο ασκησης) αντιληφθηκα οτι τελικως οι ερευνες δεν θα ειναι ποτε ευστοχες ...οποτε το μοναδικο μου "οπλο" ειναι η προσωπικη εμπειρια αλλα και η εμπειρια των ατομων που γνωριζα στην πραγματικοτητα στην πορεια της ζωης μου.

    Οταν κανεις μια ερευνα για να βρεις την απαντηση στο γιατι πχ. καποιος ειναι υπερβαρος , τα ατομα που συμπεριλαμβανεις σε αυτη σου την ερευνα ειναι εκατονταδες ατομα υπερβαρα και τους κανεις ερωτησεις στο τι και ποσο τρωνε για αν δεις γιατι εχουν καταληξει να ειναι υπερβαρα...
    Μετα οταν τελιωσεις αυτη την ερευνα... θα πας και θα ασχοληθεις με εκατονταδες αδυνατους και θα τους ρωτησεις τι και ποσο τρωνε...
    Στο τελος θα κανεις μια ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ στοιχιων των 2 ομαδων και θα καταληξεις σε ενα ΑΝΤΙΚEΙΜΕΝΙΚΟ συμπερασμα διοτι θες να δυπλοτσεκαρες το τι κανουν αυτοι που γινονται υπερβαροι(το αντικειμενο δηλαδη της αρχικης ερευνας) και τι απο αυτα ΔΕΝ κανουν αυτοι που ειναι δεν ειναι υπερβαροι. (ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΕΓΚΥΡΗ ΕΡΕΥΝΑ).

    Αυτο λοιπον εκανα και εγω τοσα χρονια που δουλευα σε 6 διαφορετικα γυμναστηρια για να ερευνησω τι εκαναν απο προπονητικη σκοπια τα ατομα με συμαντικα μυικα κερδη εναντι των αλλων που δεν ειχαν.
    1)UNIVERSAL Ρεντι (Εκατονταδες ασκουμενοι)
    2)UNIVERSAL Καλλιθεας (Εκατονταδες ασκουμενοι)
    3)Joe Weider Κοριδαλου (Εκατονταδες ασκουμενοι)
    4)Life Line Παλαιο Φαληρο (Εκατονταδες ασκουμενοι)
    5)CAMPUS Περαμα (Δεκαδες ασκουμενοι)
    6)ANIMUS Καστελλα (Δεκαδες ασκουμενοι)

    Επιανα ΟΛΑ τα ατομα που ειχαν τα καλυτερα μυικα κερδη (με αναβολικα και χωρις αναβολικα) και ΟΛΟΙ τους δουλευαν το Bro split και μολις αλλαζαν προγραμματα με περισσοτερες μυικες ομαδες μεσα σε μια μερα με λιγοτερο ογκο(σετς) για τις μυικες ομαδες μου ελεγαν χαρακτηριστικα οτι αντι να μεγαλωνουν...στην καλυτερη περιπτωση εμεναν στασιμοι.
    Τα ιδια ακριβως αποτελεσματα ειχα και εγω οπως και εκεινοι.


    αδερφε, σεβαστες οι αποψεις, αλλα αυτο το ποστ με κολλησε κορονοιο που το διαβασα..
    Απάντηση με παράθεση