Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 21
  1. 21-04-20 11:57 #1
    Προεπιλογή Τύπος πρωτείνης για μη ολοκληρωμένη διατροφή
    Γεια σας παιδια.
    Δεν ήξερα τι καλύτερο τίτλο να βάλω επειδή όντως ο τύπος πρωτείνης που θέλω πρέπει να κάνει για την δική μου ανάγκη που
    ουσιαστικά δεν είναι κάποιο συγκεκριμένο πλάνο διατροφής.
    Σώμα: 1,73 , 83 κιλά , 32 χρονών
    Στόχος: Αδυνάτισμα
    Διατροφή: Δεν κάνω συγκεκριμένη διατροφή απλά προσέχω τι τρώω Ουσιαστικά τρώω κανονικά φαγητό σε
    λιγότερες ποσότητες και χωρίς να τρώω παχυντικές τροφές. (ξέρω ότι δεν θα έχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα
    αλλά ο τρόπος ζωής μου τώρα με περιορίζει στο να κάνω κάτι παραπάνω)
    Προπόνηση: Λόγω του ότι είναι κλειστά τα γυμναστήρια το πρόγραμμα που ακολουθώ είναι το παρακάτω
    Αρχίζω με 15 ή 20 λεπτά διάδρομο.
    5λεπτα προγράμματα με λάστιχα 4 φορές την βδομάδα ή και 5.
    Το πρόγραμμα αποτελείται από 5 ασκήσεις του 1 λεπτού και για στήθος, πλάτη , πόδια , ώμους κάνω 3 σετ.
    Δικέφαλα τρικέφαλα κάνω 2 σετ. Ενδιάμεσα στα σετ για ξεκούραση κάνω 3 με 5 λεπτα διαδρομο για να μην καθομαι ταχυτητα στο 6.
    Όλο το πρόγραμμα διαρκεί 1 ώρα περίπου. λίγο περισσότερο.
    Περιγραφή ημέρας: Για βοήθεια έχω ήδη τα παρακάτω και πρέπει να τα βάλω σε μια σωστή σειρα.
    γράφω τον τρόπο που σκέφτομαι να τα πάρω και πείτε μου αν θεωρείτε ότι είναι σωστό.
    Πρωί λιποδιαλύτης
    Στις 11 το μεσημερι σκεφτομουν μια καζεινη αν και ξερω οτι ειναι πρωτεινη για τον υπνο κατα κυριο λογο.
    Στις 15:00 λιποδιαλυτης
    Στις 15:30 με 16:00 την προπόνηση που ανέφερα.
    Μέσα στην προπόνηση bcaa
    Μετά την προπόνηση πρωτείνη
    Φαγητό κανονικό περίπου στις 7 με 8 το απόγευμα.

    Ξαναγράφω ότι ξέρω ότι όλο το πρόγρμμα είναι ΕΝΤΕΛΩΣ λάθος απλά αυτήν την στιγμή για συγκερκιμένους λόγους δεν μπορώ
    να ακολουθήσω κάτι οτιδήποτε διαφορετικό λόγω δουλειάς, παιδιών κτλ. πχ στην δουλειά ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΦΑΩ.
    Οπότε για αυτό και ακολουθώ αυτό το πρόγραμμα.
    Και όπως λέω ο στόχος είναι να αδυνατίσω. Γενικά είμαι στο γυμναστήριο καθημερινά για 4 με 5 φορές την βδομάδα εδώ και 7 χρόνια άρα εχω 83 κιλά με αρκετό λίπος όμως έχω και καλή σχετικά μυική μάζα. Δεν ξεκινάω τώρα προπόνηση πρώτη φορά στην ζωή μου.

    Βασική ερώτηση. Τι στο καλό να προσθέσω ανάμεσα στους 2 λιποδιαλύτες το πρωί και πριν την προπόνηση?
    Καζείνη? απλά την πρωτείνη που ήδη έχω? προτείνη ογκου που έχει αρκετές θερμίδες?
    Προτείνετε να αφαιρέσω κάτι από όλα τα συμπληρώματα ή να προσθέσω?

    Συμπληρώματα:
    olimp thermo speed hardcore
    biotech hydro whey zero
    biotech bcaa zero

    sorry για το μεγάλο Post αλλά έπρεπε να κάνω όλη την ανάλυση.

    Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-04-20 12:03 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    καλημερα φιλε, απο το να σου λεει ο καθενας τα δικα του, οσον αφορα την πρωτεινη διαβασε λιγο το αρθρο κ αποφασισε μονος σου

    Συμπλήρωμα Πρωτεΐνης σε Σκόνη

    για πριν την προπονηση αν εχεις φαει κανα 3ωρο πριν κανονικα δεν ειναι αναγκη να προσθεσεις κατι αλλο.
    για το πρωι αν δεν σου βγαινει οπως το εχεις, απλα βγαλε τους λιποδιαλυτες κ φαε κανονικα πρωινο

    επισης ειναι μεγαλο κριμα να δινεις τοσο ουσια στο πως θα παρεις τους λιποδιαλυτες, κ τη διατροφη να την αφηνεις σε 2η-3η μοιρα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-04-20 12:11 #3
    Προεπιλογή
    όπως είπα είμαι αρκετό καιρό στο γυμναστήριο για να ξέρω πολύ καλά ότι τον στόχο σου δεν στον εκπληρώνουν τα συμπληρώματα αλλά η διατροφή κατά κύριο λόγο και εννοείται και η προπόνηση.
    το θέμα είναι βασικό για εμένα δυστυχώς ΟΛΗ μέρα δεν μπορώ να φάω κάτι. ούτε το πρωί ούτε αργότερα. δεν έχει νόημα να αναλύσω περισσότερο
    την ζωή μου απλά δεν γίνεται. οπότε προσπαθώ να βολευτώ με ότι έχω.

    όπως είπα πριν την προπόνηση δεν τρώω. άρα αυτή είναι η απορία. τι να προσθέσω ενδιάμεσα στον πρώτο λιποδιαλύτη και τον λιποδιαλύτη
    πριν την προπόνηση. τι τύπο πρωτείνης?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-04-20 12:12 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mihalis19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι τύπο πρωτείνης?
    ε, διαβασε το αρθρο κ αποφασισε, δεν ειναι επιστημη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 21-04-20 12:20 #5
    Προεπιλογή
    Το άρθρο αν και εννοείται αναφέρει ένα σωρό σημαντικά πράγματα δεν νομίζω ότι μπορεί να απαντήσει βάση της δικής μου καθημερινότητας
    τι είναι σωστό να προσθέσω στις 11 το πρωί που ρωτάω εγώ.
    η απορία είναι τι τύπο πρωτείνης πρέπει να προσθέσω.
    καζείνη? την πρωτείνη που ήδη έχω? πρωτείνη όγκου? τίποτα?
    προφανώς αν ήξερα τι να κάνω δεν θα έγραφα καν εδω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 21-04-20 12:25 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ναι αλλα η σκεψη σου δεν εχει λογικη..
    ρωτας κατι, κ ενω σου γραφω μια κατευθυνση στο θεμα, την αντιπαρερχεσαι με το οτι "δεν μπορεις να αναλυσεις την κθημερινοτητα σου, γιατι δεν εχει νοημα", αλλα θα δεχτεις μια απαντηση που θα σου δωσω οσον αφορα τον τυπο της σκονης που θα παρεις, χωρις να μπορεις να αξιολογησεις μονος σου τα δεδομενα που σου δινει ενα αρθρο πανω σε αυτο που ρωτας..go figure.
    οοτε για να καλυφθεις σαν απαντηση, παρε μια πολλων πηγων κ θα εισαι οκ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 21-04-20 12:29 #7
    Προεπιλογή
    Άσχετα με το τι θα καταλάβω εγώ από το άρθρο γιατι μπορεί να είμαι και χαζός και μην καταλάβω σωστά (λέμε τώρα)
    θα ήθελα να δω πως κάποιοι άλλοι θα συμπεριφέρονταν με τα δεδομένα που έδωσα.
    απλά θα ήθελα να δω τις απόψεις. αυτό είναι.
    ευχαριστώ πάντως που ασχολήθηκες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 21-04-20 12:31 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    δεν μπορει να ασχοληθει καποιος να σου δωσει σοβαρη απαντηση οταν δεν δινεις δεδομενα..στις γενικοτητες μονο γενικοτητες θα παρεις σαν απαντησεις αυτο εννοω.
    οποτε οπως τα διαβαζω, μια γενικη απαντηση ειναι η πολλων πηγων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 21-04-20 12:36 #9
    Προεπιλογή
    Ανάλυσα πλήρως μια μέρα.
    Τι παραπάνω να αναλύσω? τι ακριβώς κάνω στην δουλειά και δεν μπορώ να φάω?
    ότι από την ώρα που θα τελειώσω την προπόνηση μέχρι τις 11:30 θα τρέχω με τα παιδιά και με ένα σωρό πράγματα που πρέπει να γίνουν?
    τα μηνύματα δεν έχουν πνεύμα αντίλογου ή αντιπαράθεσης. απλά προσπαθώ να καταλάβω τι άλλο θα έπρεπε να είχα πει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 21-04-20 12:41 #10
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    τι τρως κ ποτε το τρως, απλο ειναι..πχ τρως μονο αυτη τη μια φορα το απογευμα κ ποτε αλοτε μεσα στη μερα?
    ποσοτητες, θερμιδες κοκ.
    κανεις fasting δλδ λογω των υποχρεωσεων σου μεσα στη μερα?
    αν ναι, μπορεις να συνδιασεις την σκονη κ με κατι αλλο για να σου αποδωσει καλυτερα, φαγητο δεν ειναι μονο οταν θα κατσεις κ θα φας σε πιατο με μαχαιροπηρουνο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 21-04-20 12:54 #11
    Προεπιλογή
    ναι το πρόγραμμα είναι ακριβώς όπως το έγραψα με τίποτα λιγότερο ή περισσότερο.
    τρώω 1 φορά την μέρα κανονικό φαγητό ότι και αν είναι αυτό απλά με προσοχή.
    χωρίς ψωμιά χωρίς γενικότερα να τρώω παχυντικά.
    ε λογικό είναι ότι αφού δεν κάνω ΔΙΑΤΡΟΦΉ δεν μπαίνω στην διαδικασία να προσέχω macros ή θερμίδες.
    τι να τα κάνω αφού λείπει ο βασικός κορμός διατροφής πχ να τρώω κάτι ανά 3ωρο.

    άρα η απαντηση είναι ότι τρώω μια φορά την μέρα απόγευμα προς βράδυ.
    τι τρώω? οτιδήποτε. μακαρόνια, ρυζια με κοτοπουλο , διαφορα κρεατικά. τέτοια απλά πράγματα όχι κάτι ιδιαίτερο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 21-04-20 13:01 #12
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mihalis19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    χωρίς ψωμιά χωρίς γενικότερα να τρώω παχυντικά.
    ε λογικό είναι ότι αφού δεν κάνω ΔΙΑΤΡΟΦΉ δεν μπαίνω στην διαδικασία να προσέχω macros ή θερμίδες.
    τι να τα κάνω αφού λείπει ο βασικός κορμός διατροφής πχ να τρώω κάτι ανά 3ωρο.
    το απο πανω ειναι ολο λαθος κ σαν σκεψη κ σαν πραξη.
    μπορεις να κανεις μια χαρα διατροφη κ να προσεχεις τα μακρος σου, κ με ενα γευμα την ημερα, συν τα οποια συμπληρωματα μπορει να παιρνεις στο ενδιαμεσο για να σου βγαινει οπως το θες, απο τη στιγμη που επιλογη δεν εχεις.

    υπαρχει τροπος, μιας κ τα μακροσυστατικα ειναι συγκεκριμενα για τον καθενα κ μπορει να καλυφθουν ειτε με 1 γευμα τη μερα ειτε με 15..υπαρχει ενα σωρο κοσμος που το κανει αυτο.
    μπορει σε αυτα που λες οτι τρως να σου λειπουν βασικα μακρσυστατικα που τα αγνοεις κ αυτο το καταλαβαινω οτι μπορει κ να γινεται απο την παρακατω προταση.
    τα ψωμια ειναι ασχετα με το παχος, οπως τα γραφεις κ γω τρωω ψωμι που κ που, θερμιδες ειναι δεν παχαινει το ψωμι σαν ψωμι.
    εσυ δλδ τωρα προτιμας να κανεις αυτο που κανεις, κ κατα πασα πιθανοτητα να το κανεις κ λαθος αντι να παρεις καμια ιδεα να το σουλουπωσεις καπως.

    οποτε για να καταληξουμε, αν εδινες πληροφοριες θα μπορουσες να παρεις καμια πληροφορια συγκεκριμενη για το πως θα κανεις πιο σωστα αυτο που κανεις, τωρα απλα παιρνεις μια ξερη απαντηση οσον αφορα την σκονη κ οκ, αν σε καλυπτει αυτο fine by me.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 21-04-20 15:57 #13
    Προεπιλογή
    Πινε μια whey να συμπηρωνεις πρωτεινη χωρις πολλες θερμιδες και μην το πολυψαχνεις απο τη στιγμη που δεν ακολουθεις συγκεκριμενη διατροφη. Μου εκανε εντυπωση ομως οτι στις πιθανες επιλογες συμπεριλαμβανεις και την πρωτεινη ογκου. Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να θες να αδυνατισεις και να πινεις πρωτεινη ογκου που εχει δεν ξερω ποσες θερμιδες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 21-04-20 21:44 #14
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Captain Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πινε μια whey να συμπηρωνεις πρωτεινη χωρις πολλες θερμιδες και μην το πολυψαχνεις απο τη στιγμη που δεν ακολουθεις συγκεκριμενη διατροφη.
    +10

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Captain Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου εκανε εντυπωση ομως οτι στις πιθανες επιλογες συμπεριλαμβανεις και την πρωτεινη ογκου. Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να θες να αδυνατισεις και να πινεις πρωτεινη ογκου που εχει δεν ξερω ποσες θερμιδες?
    +1000
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 22-04-20 00:34 #15
    Προεπιλογή
    Την πρωτεινη όγκου την ανέφερα για τον λόγο ότι έχει αρκετές θερμίδες και ίσως με βοηθήσει στο ότι κάνω ΜΟΝΟ 1 γεύμα την μέρα. Επίσης ίσως να με βοηθησει στην
    Προπόνηση γιατί με καθόλου γεύμα και 1 ώρα το προγραμμα που ανέφερα είναι αρκετά δύσκολο για εμένα

    Μόνο για αυτό έγινε η αναφορά της ίσως και λάθος
    Παρήγγειλα τελικά μια syntha 6
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία