Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 38
  1. 26-04-20 13:32 #1
    Προεπιλογή Ιδεςς για home gym;
    Καλημερα σε ολους, οπως ειχα ξανα πει εχω ξεκινησει μια διαδικασια για να φτιαξω ενα home gym και θα ηθελα την βοηθεια σας. Για αρχη εχω ενα μπατζετ 1500-1600 ευρω και ο χωρος θα ειναι το δωματιο μου ουτε τεραστιο ειναι για να μπορω να βαλω υπερβολικα πολλα πραγματα ουτε και πολυ μικρο. Υπολογιζω μπορω να χωρεσω 2-3 μηχανηματα + ποδηλατο + αλτηρες + δισκους.

    Εγω σκεφτηκα για αρχη να βαλω ενα πολυοργανο ετσι ωστε να μπορω να κανω ολες τις ασκησεις που εκανα στο γυμναστηριο... Το πολυ οργανο αυτο εχει μονοζυγο εχει παγο εχει μαξιλαρι για δικεφαλα εχει τα εξαρτηματα για τα ποδια εχει σμιθ μπαρα ενσωματομενη εχει ψηλες τροχαλιες εχει και χαμηλες τροχαλιες. Σκεφτηκα να βαλω το πολυοργανο + 1 ποδηλατο για αεροβιο + 120 κιλα σε δισκους + 8-10 ζευγαρια αλτηρες για αρχη και μετα αναλογα με τον χωρο που περισσευει θα αγορασω στα σιγουρα και ενα power rack για να μπορω να κανω και ελευθερα καθισματα. Εσεις πιστρευετε αξιζει κατι τετοιο η θα μου προτεινατε αλλες αγορες με αυτα τα χρηματα?? να θυμισω πως δεν θελω να φτιαξω κατι που να εχει να κανει καθαρα με powerlifting οποτε γι αυτο και σκεφτηκα το πολυοργανο πρωτα σαν αγορα και μετα αναλογα με το χωρο και το power rack... Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-04-20 13:53 #2
    Προεπιλογή
    To πρώτο ερώτημα είναι το θες για μόνιμα ή για όσο διαρκεί η καραντίνα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-04-20 14:03 #3
    Προεπιλογή
    Για μονιμα, εγω και τα γυμναστηρια θα παρουμε διαζυγιο Εφοσον μπορω να φτιαξω ενα home gym και να καλυπτομαι δεν υπαρχει λογος να δινω επιπλεον χρηματα για γυμναστηριο... Συν οτι επειδη το σπιτι δεν το νοικιαζω εχω το περιθωριο επεκτασης στο μελλον ενωνοντας τα 2 δωματια που ειναι το ενα διπλα στο αλλο
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-04-20 14:24 #4
    Προεπιλογή
    Εγώ είμαι της άποψης όχι πολυοργανο. Από κει ξεκινάω.
    Με καλό φίλο κάναμε σε πολυοργανο στο σπίτι του και δεν ήταν η κίνηση σαν κίνηση όπως τη θέλει κάποιος. Ακόμα και τρικέφαλους στην τροχαλία να έκανες κολλαγε. Δεν ημουν ευχαριστημενος.
    Εγώ θα σου λεγα :
    2 αλτήρες (δεν ξέρω στα ελληνικά τώρα τη λέξη) ρυθμιζόμενους που να αλλάζει το βάρος με ένα κουμπάκι, να βρίσκονται οι αλτήρες μέσα στα δισκάκια , να ξέρεις τι βάρος θέλεις , να γυρίζεις ένα διακόπτη και να σηκώνεις τόσα δισκάκια όσα θελεις ανάλογα με την άσκηση.
    Πάγκο σαφώς.
    Μια μπάρα ή/και στραβομπαρα και δίσκους (δεν είναι ανάγκη να πάρεις όλους τους δίσκους με τη μία , σιγά σιγά)
    Μια καλή γκάμα από λαστιχα-ιμαντες αντίστασης που με τη σύντομη εικόνα που έχω από αυτούς ειμαι ευχαριστημένος , και κάποιες πχ ασκήσεις όπως εκτάσεις ποδιών τις παλεύεις έτσι.
    Μονόζυγο
    Στην πορεία κάνεις και κατάσταση με μια ηλεκτροκόλληση φτιάχνεις με δύο σιδερα ένα "Γ" με υποδοχή μπάρας , βιδωνεις το Γ ανάποδα στο σοβατεπι και κανείς και σταυρό.
    Φαν του ποδηλάτου εγώ δεν είμαι, κι εγώ τότε αγόρασα στο παλιό μου σπίτι αλλά πριν δύο εβδομάδες το πούλησα στο eBay.
    Θα έπαιρνα ίσως ενα στεπερ.

    Παρεμπιπτόντως να πω ότι κι εγώ ακόμα μια φορά θα την ξαναπάω έτσι τη δουλειά. Για καθαρά επαγγελματικούς λόγους δεν μπορώ να πηγαίνω γυμναστήριο και ακόμα μια φορά τη λύση θα τη δώσει το home gym.
    Υπάρχουν πολλές ιδέες, δεν είναι ανάγκη να τρέξουν όλες αμέσως και το κυριότερο είναι πράγματα που αλλάζουν. Τα πουλάς , τα διώχνεις. Το πολυοργανο σου μένει , σου τρώει όλο το χωρο και δεν το διώχνεις εύκολα.
    Αυτά πιστεύω εγώ. Αν μου έρθει και άλλη ιδέα θα γράψω. Ωραίο θέμα πάντως , θα μου χρειαστεί κι εμένα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-04-20 15:12 #5
    Προεπιλογή
    Πολυ ωραια η ιδεα για τους αλτηρες αυτους, με ενα γρηγορο ψαξιμο εφτασα στο σημειο να γλυτωνω 200-250 ευρω οποτε συμφερει αυτο 100% εξοικονονηση χωρου και χρηματος, οσο για το πολυοργανο τοσο κακη προπονηση γινοταν δηλαδη?? επειδη βρηκα ενα πολυ καλο στα 750 που ειναι σαν γυμναστηριο κυριολεκτικα με δωρο το παγκο και ολα τα αλλα
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-04-20 16:12 #6
    Προεπιλογή
    Εμένα προσωπικά δε μου αρεσε. Και το είχε πάρει από γνωστή αλυσίδα με είδη διατροφής και γυμναστικής.
    Σίγουρα ίσως άλλος έχει αντίθετη άποψη. Εγώ λέω τι είδα.

    Είχα ξαναγράψει ότι είμαι φαν αυτών των αλτήρων , τότε δεν έκατσε , τώρα τους έχω πάλι στο προσκήνιο. Ειναι διαδεδομένοι και εδώ στη Γερμανία πολύ, ξέρω όμως ότι υπάρχουν και στην Ελλάδα. Με 570 ευρώ βρίσκεις κορυφαία μάρκα , δύο αλτήρες 32.5 καθένας , με 260 ευρώ βρίσκεις εξίσου καλή μάρκα 2 αλτήρες 25 κιλά κάθενας.

    Μπαρα-ες , πάγκο , ορθοστατες , λάστιχα , αλτήρες , δίσκους νομίζω χωράνε στο μπάτζετ που έχεις. Το θέμα είναι να έχεις καλό χώρο. Όχι να κάνεις και να χεις δίπλα τη σιδερωστρα ξέρω γω.

    Ξεκινάς στην αρχή , ίσως και με όχι την τοπ μάρκα, γιατί όχι και μεταχειρισμένα , βλέπεις πως πάει , και αν δουλέψει το σύστημα κάτι που δεν ήταν αρκετά ποιοτικό το αλλάζεις για κάτι καλυτερο.
    Αν για αερόβιο είχες έναν ανοικτό χωρο κοντά σου , πάρκο γήπεδο κτλ , εγώ δε θα παιρνα τιποτα. Σαν το τρεξιμο τίποτα , και σαν το τρεξιμο έξω κανένας διάδρομος. Τώρα αν έχεις άφθονο χώρο και προκύψουν λεφτά πάρε ότι αερόβιο θες.

    Μην ξεχάσεις όμως ότι και ολη αυτή την κατάσταση που τώρα μοιάζει ιδεατή και σούπερ , μπορεί αύριο να τη βαρεθεις και να θες να ξαναγυρίσεις στο γυμναστήριο. Όλα παιζουν. Όπως και το ότι για να κάνεις απόσβεση οικονομική , ανάλογα βέβαια και το πληρώνεις τώρα μηνιαίως στο γυμναστήριο ίσως χρειαστείς και χρόνια. Αλλά ας πάει καλά το θέμα και μετά έρχεται και η οικονομική απόσβεση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-04-20 06:45 #7
    Veteran
    Το avatar του χρήστη kutsup

    Εγγραφή
    07-10-2008
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    577
    Προεπιλογή
    Επειδή έχω κι εγώ στο σπίτι όλα τα βασικά, half rack, πάγκο, δίζυγο-μονόζυγο, μπάρα, αλτήρες με 110κιλα σύνολο και διάδρομο, θα βαρεθείς κάποια στιγμή και θα θέλεις το γυμναστήριο. Ποιο πολύ για συμπλήρωμα τα θέλω, καλή ώρα η τωρινή εποχή ή διάφορες άλλες περιόδους που είναι κλειστό το γυμναστήριο ή εγώ δεν έχω και πολύ χρόνο να πάω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-04-20 09:01 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Τα μηχανηματα για μενα δεν εχουν θεση σε home gym εκτος αν μιλαμε για εξαιρετικα μεγαλο χωρο και budget.
    Half rack, bench, bar, plates, μονοζυγο/διζυγο ειναι οι πρωτες αγορες και ειναι μονοδρομος.

    Αμεσως μετα χρειαζεσαι bands και μαλιστα καλης ποιοτητας τυπου Elite FTS και οχι φτηνιαρικα. Τα βγαζουν τα λεφτα τους.

    Οσο για τα βαρακια εγω προσωπικα δεν εχω επενδυσει αλλα αν ηθελα για το σπιτι μου δεν θα επαιρνα ουτε πολλα διαφορετικα
    (γιατι βγαινει πανακριβα) ουτε τα βαρακια τοστιερες που επιλεγεις βαρος (πολυ ογκωδη, εχω ακουσει δεν βολευουν σε καποιες ασκησεις).
    Θα επαιρνα μια μπαρα για βαρακια με διαμετρο που δεχεται κανονικα plates σαν αυτην στη φωτογραφια. Νομιζω ειναι εξαιρετικη επιλογη,
    δινεις 50 ευρω και εχεις οτι βαρακι θελεις με τα plates που εχεις ετσι κι αλλιως αγορασει για τα υπολοιπα lifts.

    Όνομα: Screenshot_6.png Εμφανίσεις: 686 Μέγεθος: 20,3 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-04-20 10:47 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kutsup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή έχω κι εγώ στο σπίτι όλα τα βασικά, half rack, πάγκο, δίζυγο-μονόζυγο, μπάρα, αλτήρες με 110κιλα σύνολο και διάδρομο, θα βαρεθείς κάποια στιγμή και θα θέλεις το γυμναστήριο. Ποιο πολύ για συμπλήρωμα τα θέλω, καλή ώρα η τωρινή εποχή ή διάφορες άλλες περιόδους που είναι κλειστό το γυμναστήριο ή εγώ δεν έχω και πολύ χρόνο να πάω.
    Να ενας παραγοντας που δεν σκεφτηκα να σου πω την αληθεια... Οντως το βαριεσαι πλεον να κανεις προπονηση σπιτι?? πιο πολυ το σκεφτηκα σαν λυση του οτι κανεις οτι ωρα θες οση ωρα θες χωρις να περιμενεις κανεναν να τελειωσει
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-04-20 10:50 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα μηχανηματα για μενα δεν εχουν θεση σε home gym εκτος αν μιλαμε για εξαιρετικα μεγαλο χωρο και budget.
    Half rack, bench, bar, plates, μονοζυγο/διζυγο ειναι οι πρωτες αγορες και ειναι μονοδρομος.

    Αμεσως μετα χρειαζεσαι bands και μαλιστα καλης ποιοτητας τυπου Elite FTS και οχι φτηνιαρικα. Τα βγαζουν τα λεφτα τους.

    Οσο για τα βαρακια εγω προσωπικα δεν εχω επενδυσει αλλα αν ηθελα για το σπιτι μου δεν θα επαιρνα ουτε πολλα διαφορετικα
    (γιατι βγαινει πανακριβα) ουτε τα βαρακια τοστιερες που επιλεγεις βαρος (πολυ ογκωδη, εχω ακουσει δεν βολευουν σε καποιες ασκησεις).
    Θα επαιρνα μια μπαρα για βαρακια με διαμετρο που δεχεται κανονικα plates σαν αυτην στη φωτογραφια. Νομιζω ειναι εξαιρετικη επιλογη,
    δινεις 50 ευρω και εχεις οτι βαρακι θελεις με τα plates που εχεις ετσι κι αλλιως αγορασει για τα υπολοιπα lifts.

    Όνομα: Screenshot_6.png Εμφανίσεις: 686 Μέγεθος: 20,3 KB
    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου, σκεφτηκα πολυοργανο μιας και ο χωρος δεν ειναι τεραστιος οποτε θελω με 2-3 πραγματα να καλυπτω σχεδον το 100% που εκανα στο γυμναστηριο πχ με το πολυοργανο που βρηκα στα 750 ευρω εχω παρα πολλα πραγματα ( Τροχαλιας πλατης,πιεσεις στηθους, πιεσεις ωμων, εκτασεις και καμψεις ποδιων, απαγωγους προσαγωγους,κωπηλατικες, πιεσεις τρικεφαλων , ημιεπαγγελματικο παγκο μαζι με μαξιλαρι για δικεφαλους, χαμηλη ψηλη τροχαλια) μαζι με ενα power rack και μια ολυμπιακη μπαρα φτιαχνεις το τελειο home gym για να κανεις μια προπονηση γυμναστηριου μιας και δεν με ενδιαφερει το powerbuilding ουτε προκειται να παω να κανω τα τεραστια ρεκορ σε lifts
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 27-04-20 11:06 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων


    Θα επαιρνα μια μπαρα για βαρακια με διαμετρο που δεχεται κανονικα plates σαν αυτην στη φωτογραφια. Νομιζω ειναι εξαιρετικη επιλογη,
    δινεις 50 ευρω και εχεις οτι βαρακι θελεις με τα plates που εχεις ετσι κι αλλιως αγορασει για τα υπολοιπα lifts.
    Φίλε επειδη κι εγώ το ψάχνω όπως έγραψα , τα χεις πιάσει αυτά τα βαρακια που δείχνεις? Γιατί πρέπει κι αυτά να έχουν αρκετό όγκο αν καταλαβαίνω καλά.
    Βέβαια , θα συμφωνήσω , ίσως αν κάποιος πάρει και μπάρα κτλ η εναλλακτική που προσφέρεις είναι καλή. Εγώ δε σκοπεύω να πάρω μπάρα.
    Σε καμία περίπτωση πάντως δε θα έπαιρνα τα κλασσικά τα μικρά αυτά που για να μπει το σίδερο στην τρύπα και να προωθηθεί σου βγάζει την πίστη (αν δε σφηνώσει και δεν μπαίνει καν , μου χει με ένα δισκάκι)
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 27-04-20 11:20 #12
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Ασφαλως και αν πιστευεις οτι η τροχαλια ειναι μια προτεραιοτητα για σενα να παρεις κατι παρεμφερες. Ο μινιμαλιστικος εξοπλισμος βεβαια που σου προτεινω δεν σε αναγκαζει να ακολουθησεις μινιμαλιστικη προπονηση. Οι επιλογες σου σε ασκησεις με τα παραπανω ειναι αμετρητες. Ναι μεν δεν εχεις προσβαση σε leg extensions/leg curls αλλα μπορεις να κανεις front squats/romanian deadlifts. Οι ασκησεις αυτες με τη μπαρα δεν ειναι εκ φυσεως ασκησεις δυναμης/powerlifting/weightlifting μπορεις καλλιστα να βαλεις λιγοτερα κιλα και να κανεις σετ των 8-10-12-15-20. Ειναι ασκησεις που πολλοι bodybuilders χρησιμοποιουν για υπερτροφια και σαφως ανωτερες απο τα μηχανηματα.
    Επισης σχεδον ολες οι ασκησεις τροχαλιας γινονται με bands, τα κρεμας στο μονοζυγο (εντοιχισμενο οχι αυτα που σφηνωνουν) και κανεις curls,extensions,face pulls κτλπ. Για chest adduction προσωπικα κρεμαω κρικους απο το μονοζυγο και κανω ring flies. Δηλαδη εχεις πολλες εναλλακτικες για να κατσεις να αγορασεις ακριβα μηχανηματα που μπορει να θελουν και καθε χρονο συντηρηση. Η αποψη μου παντα, αν θεωρεις οτι το χρειαζεσαι και σαρεσει να το παρεις.

    Μερικοι βαριουνται στα home gyms αλλοι οχι ειναι στον ανθρωπο. Καλο ειναι να μην ριξεις 2 χιλιαρικα πριν καν δεις αν σαρεσει η προπονηση στο σπιτι
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 27-04-20 11:30 #13
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε επειδη κι εγώ το ψάχνω όπως έγραψα , τα χεις πιάσει αυτά τα βαρακια που δείχνεις? Γιατί πρέπει κι αυτά να έχουν αρκετό όγκο αν καταλαβαίνω καλά.
    Βέβαια , θα συμφωνήσω , ίσως αν κάποιος πάρει και μπάρα κτλ η εναλλακτική που προσφέρεις είναι καλή. Εγώ δε σκοπεύω να πάρω μπάρα.
    Σε καμία περίπτωση πάντως δε θα έπαιρνα τα κλασσικά τα μικρά αυτά που για να μπει το σίδερο στην τρύπα και να προωθηθεί σου βγάζει την πίστη (αν δε σφηνώσει και δεν μπαίνει καν , μου χει με ένα δισκάκι)
    Οχι δεν τα εχω χρησιμοποιησει ακομη, μονο σε βιντεο τα εχω δει. Η διαμετρος της λαβης ειναι μικροτερη απο την διαμετρο των εξωτερικων ακρων για να υποστηριζουν τα plates για κανονικη μπαρα.
    Αν καποιος το ψαξει λιγο με τις διαμετρους, να ειναι σιγουρος δηλαδη οτι χωρανε τα βαρη του στα ακρα και οτι η λαβη τον βολευει πιστευω ειναι μια πολυ ασφαλη αγορα με τεραστιο value.
    Ισως να παραμενει καλη επιλογη και για αυτους που δεν σκοπευουν να παρουν κανονικη μπαρα ομως, ~50 ευρω η μπαρα τυπου αλτηρα και αλλα 100-150 για μεταχειρισμενα 10κιλα και 5κιλα plates
    αναλογα με τις αναγκες του καθενος βγαινει πολυ φθηνα. Συμφωνω χιλια τα εκατο με τα βιδωτα, δεν θα τα επαιρνα και δωρεαν να μου τα εδιναν

    Και ναι, δικασα τις τοστιερες που ειναι ογκωδεις αλλα και αυτα ειναι ογκωδη αυτο ειναι το μονο αρνητικο τους. Νομιζω θα ειναι πιο βολικα ομως, γιατι τοστιερες εχω δοκιμασει και δεν μαρεσαν.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ioannis Duff : 27-04-20 στις 11:32
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 27-04-20 12:06 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλο ειναι να μην ριξεις 2 χιλιαρικα πριν καν δεις αν σαρεσει η προπονηση στο σπιτι
    Συμφωνώ 100%.
    Κι όπως έγραψα πιο πάνω , τα μικρά τα ξεφορτωνεσαι εύκολα. Εγώ θυμάμαι πέρυσι όταν είχα δει ότι στο νέο μου σπίτι δεν είχα χώρο για όλα αυτά (δίσκους , μπάρες, ορθοστάτες ,κτλ) για να τα ξεφορτωθώ τελευταία στιγμή πήγα και τα χάρισα σε ένα συνάδελφο. Πιο πολλά θα μου έπαιρνε η μεταφορική να τα μεταφέρει πάρα και το κόστος αγοράς τους.

    Το πολυοργανο και λεφτά να έχει κάποιος αν δεν έχει χώρο δεν το παίρνει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 27-04-20 12:11 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ναι, δικασα τις τοστιερες που ειναι ογκωδεις αλλα και αυτα ειναι ογκωδη αυτο ειναι το μονο αρνητικο τους. Νομιζω θα ειναι πιο βολικα ομως, γιατι τοστιερες εχω δοκιμασει και δεν μαρεσαν.
    Και αν πλάτος έχουν οι δύο αλτήρες που συκρινουμε ας πούμε το ίδιο , τουλάχιστον στις τοστιέρες τα δισκάκια έχουν όλα ιδια διάμετρο. Σε αυτά που δείχνεις αν βάλεις 2 δεκακιλους δισκους στην κάθε πλευρά του αλτήρα για να κάνεις έναν 20αρη αλτήρα πχ για ώμους , η διάμετρος του δισκου που θα είναι μεγαλυτερη θα το δυσκολεύει ακόμα πιο πολύ.

    Οκ συζητάμε για να συζητάμε. Αν δεν το δοκιμάσει κάποιος τι άποψη να έχει? Κρατάω πάντως αυτό που λες ότι δε σε βολεψαν.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία