Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 38

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 28-04-20 17:47 #29
    Προεπιλογή
    Πολύ ωραίο θέμα, με απόψεις και εμπειρίες χωρίς ατελείωτα κατεβατά φωτογραφιών που κάνουν το θέμα δυσανάγνωστο και κουραστικό.
    Εδώ και αρκετά χρόνια έχω φτιάξει το δικό μου home gym και προπονούμαι εκεί. Σε χώρο υπογείου,ο οποίος δεν ειναι μεγαλύτερος από ένα υπνοδωμάτιο.

    1) Ενα πολυόργανο( axxon fitness power station 5000 ) με τα παρελκόμενα του
    Όνομα: 178_AXXON_POWERSTATION_5000.jpg Εμφανίσεις: 1363 Μέγεθος: 37,7 KB
    2) Περίπου 300 κιλα σε plates
    3) Μπάρα, στραβόμπαρα, λαβές τροχαλίας,σχοινί, κτλ.
    4) 7 βιδωτα ζευγάρια αλτήρων όπου προσαρμόζονται πάνω τα plates
    5) Διάφορα άλλα αξεσουαρ όπως στρώματα,προστατευτικά πατώματος,οργανα κοιλιακών, κτλ.
    6) TRX
    7) Ποδήλατο γυμναστικής

    Εάν από το μηδέν αποφάσιζα να φτιάξω ξανά ένα γυμναστηριο στο σπίτι θα άλλαζα τα εξής:

    Αντί για το πολυόργανο θα έπαιρνα ένα κλουβί σαν και αυτό : Viking C-11 Power Rack

    Όνομα: C-11-600x600.jpg Εμφανίσεις: 996 Μέγεθος: 27,6 KB

    εαν κάποιος φτιάξει αλτηρες, αυτό πρέπει να γίνει με πολλά και μικρής διαμέτρου plates. Πχ για ενα 20κιλο,αντί για δυο 10κιλα plates, καλύτερα τεσσερα 5κιλα(ή και οχτώ 2.5κιλα). Είναι πολύ άβολοι οι αλτήρες με plates μεγαλης διαμέτρου.
    Απαγορευτικό εν μέσω προπόνησης να κάθεσαι να αλλάζεις το βάρος των αλτήρων. Απαραίτητα τα πολλά ζευγάρια για να έχεις την αναγκαία ποικιλία βαρών.
    Ας ξεκινήσει κάποιος με λάστιχα αντίστασης καλης ποιότητας. Αν δει ότι δεν καλύπτεται ας πάρει μετά και αλτήρες.

    Ποδήλατο έχω κάνει ελάχιστα.Σαν το τρέξιμο έξω δεν είναι τίποτα. Ζέσταμα εν'όψει προπόνησης πλέον κάνω με διαφορετικό τρόπο. Αυτά τα χρήματα θα τα έβαζα κάπου αλλού.

    Εκτάσεις τετρακεφάλων και κάμψεις μηριαίων δικεφάλων δύσκολα θα κάνεις ποιοτικά στο σπίτι.Χρειάζεται αρκετά ακριβός εξοπλισμός. Ενα καθισμα που προσαρμόζεις ένα εξαρτημα και βάζεις πάνω plates ,εμπειρικά είδα ότι, δεν είναι και ότι καλυτερο.

    Εν κατακλείδι,
    ενα κλουβι (πιθανώς με τροχαλία) ,plates, μπαρα και στραβόμπαρα,λαβές, ένας ποιοτικός πάγκος, μερικά ζευγάρια αλτήρων,προστατευτικά (καοτσούκ) τετράγωνα πατώματος φτιάχνουν ένα πολύ καλό σύνολο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos04 : 28-04-20 στις 17:49
    Απάντηση με παράθεση