Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 38
  1. 27-04-20 12:33 #16
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κρατάω πάντως αυτό που λες ότι δε σε βολεψαν.
    Παντως στην συζητηση ως προς το τι απο τα δυο ειναι λιγοτερο ογκωδες/πιο βολικο να σημειωθει οτι το ενα βγαινει παμφθηνα ενω οι τοστιερες θελουν οπως ειπες πολλα κατοσταρικα.
    Γενικα το θεμα ειναι απο τα αγαπημενα μου μιας και ειναι ενα ονειρο μου απο μικρος να φτιαξω το δικο μου home gym. Αυτην την στιγμη δεν εχω τον απαιτουμενο χωρο αλλα
    στο μελλον με βλεπω για power rack, deadlift platform, GHR, kettlebells, sandbags και παει λεγοντας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-04-20 12:50 #17
    Προεπιλογή
    Γεια σας παιδια! εγω εκανα για μερικα χρονια προπονηση σε home gym, μονο με βασικο εξοπλισμο ομως (μπαρα, rack klp). Δυστυχων πλεον αναγκαζομαι να πηγαινω σε κανονικο γυμναστηριο , και δεν παλευεται. Μια οι αργιες, μια το ωραριο, μια να εχει φουλ κοσμο, μια το ενα μια το αλλο φφφ. Αυτο που μου ειχε λειψει ηταν μια τροχαλια, πιο πολυ για τρικεφαλους και λιγο πλατη για πολλες επαναληψεις. Και κανενα leg extension/leg curl. Αλλα γενικα χωρις πολλα πολλα καλυπτεσαι πολυ καλα! Για τους ρυθμιζομενους αλτηρες εχω να πω πως αν αντεχει το budget σου πισετυω θα ειναι βολικοι στις ασκησεις με λιγα σχετικα κιλα , γιατι στους φτιαχτους το βαλε-βγαλε στους δισκους ειναι ταλαιπωρια, ειδικα αν αλλαζεις συχνα κιλα για ζεσταμα, πυραμιδες , αλλη ασκηη και δεν ξερω εγω τι αλλο. Και μετα για βαρια κιλα μπορεις να εχεις και τις λαβες και να βαζεις πχ δισκους 15-20 κιλα πανω οταν χρειαζεται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-04-20 12:51 #18
    Προεπιλογή
    Κάποιοι άνθρωποι επενδύουν σε home gym το οποίο τους καλύπτει μέχρι...να βαρεθουν την προπόνηση στο σπίτι σε 1,2 χρόνια ενώ άλλοι μπορούν να συνεχίζουν επ'αοριστου.
    Το που ανήκεις θα το ανακαλύψεις αργά ή γρήγορα.
    Το πολυοργανο προσωπικά δεν χρειάζεται η μπορείς εάν όλα πάνε καλά να προσθέσεις στο τέλος ανάλογα τον χώρο.
    Half rack-power rack κλπ οπωσδήποτε , μπάρα ολυμπιακή -πιατα , αλτήρες , δίζυγο,bands και έχεις καλύψει τα πάντα.
    Υπάρχει σε eBay ψηλή τροχαλία που τοποθετείς στο τοίχο...αν δεν θες να φτιάξεις δικιά σου(εγώ έφτιαξα) για πλάτη -τρικεφαλα κλπ.οποτε δεν λείπει κάτι βασικό που δεν μπορείς να εκτελέσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-04-20 13:18 #19
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Έχω καταλάβει ότι ο predator έχει μια αδυναμία στο smith machine και η αγορά του κοιτάει να είναι γύρω από αυτό.

    Αν θυμάμαι από το log σου (predator) ενδιαφέρεσαι για το Pegasus® SC-1280A Smith Λ 522 της παρακάτω εικόνας...

    Όνομα: mekma_25664_4_1565617983.jpg Εμφανίσεις: 432 Μέγεθος: 84,0 KB

    Εντάξει...καλό φαίνεται για home gym! Δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα με τις τροχαλίες (να κολλάνε κ.λπ. που ειπώθηκε). Γενικά δουλειά θα γίνεται ασυζητητί.

    Το αρνητικό είναι ότι δεν διαθέτει rack για κανονική μπάρα και spotters. Θα μπορούσες να συμβιβαστείς χωρίς το smith machine για home gym και με αυτά τα λεφτά ή με λιγότερα να αγόραζες ένα power rack με τροχαλία και όλα τα παρελκόμενα (μονόζυγο/δίζυγο) και έναν πάγκο.

    Γνώμη μου αυτή θα ήταν η πιο "ορθή" λύση. Τώρα αν θες οπωσδήποτε smith machine...go for it.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-04-20 13:33 #20
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χαράλαμπος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω καταλάβει ότι ο predator έχει μια αδυναμία στο smith machine και η αγορά του κοιτάει να είναι γύρω από αυτό.

    Αν θυμάμαι από το log σου (predator) ενδιαφέρεσαι για το Pegasus® SC-1280A Smith Λ 522 της παρακάτω εικόνας...

    Όνομα: mekma_25664_4_1565617983.jpg Εμφανίσεις: 432 Μέγεθος: 84,0 KB

    Εντάξει...καλό φαίνεται για home gym! Δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα με τις τροχαλίες (να κολλάνε κ.λπ. που ειπώθηκε). Γενικά δουλειά θα γίνεται ασυζητητί.

    Το αρνητικό είναι ότι δεν διαθέτει rack για κανονική μπάρα και spotters. Θα μπορούσες να συμβιβαστείς χωρίς το smith machine για home gym και με αυτά τα λεφτά ή με λιγότερα να αγόραζες ένα power rack με τροχαλία και όλα τα παρελκόμενα (μονόζυγο/δίζυγο) και έναν πάγκο.

    Γνώμη μου αυτή θα ήταν η πιο "ορθή" λύση. Τώρα αν θες οπωσδήποτε smith machine...go for it.
    χαχαχα με εχεις καταλαβει οπως φαινεται Η αληθεια ειναι πως αμα μπορεσω να βρω power rack με τροχαλιες πανω/κατω μονοζυγο/διζυγο πραγματικα δεν θα κολαγα στο smith machine γιατι θα μπορουσα να εκανα τα ιδια ακριβως αλλα με ελευθερα βαρη... Απλα η προσφροα αυτη σου λυνει και τα χερια καθως σου τα δινει ολα μαζι (παγκος κλπ) και η μονη αγορα που μενει μετα με 300-350 ευρω ειναι ενα rack και μια μπαρα
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-04-20 13:50 #21
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Υπάρχουν...ενδεικτικά σου αναφέρω το Viking C-11 Power Rack στα 500 ευρώ (θα μπορούσε και λιγότερα, αλλά Ελλάδα είμαστε). Με λίγο ψάξιμο μπορείς να βρεις...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-04-20 15:32 #22
    Προεπιλογή
    Ναι εχεις δικιο βρηκα με τα ιδια χρηματα power rack + ολυμπιακη μπαρα 180cm + παγκο (μαζι με μαξιλαρι και εκτασεις καμψεις ποδιων) οποτε εννοειται πως θα παρω αυτα
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-04-20 16:25 #23
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Απλά δώσε προσοχή στο εσωτερικό μήκος της μπάρας (στον χώρο των λαβών και όχι των δίσκων) και στο μήκος του power rack ώστε να ταιριάζουν.

    Αν θες γράψε μας τι επέλεξες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με καλό φίλο κάναμε σε πολυοργανο στο σπίτι του και δεν ήταν η κίνηση σαν κίνηση όπως τη θέλει κάποιος. Ακόμα και τρικέφαλους στην τροχαλία να έκανες κολλαγε. Δεν ημουν ευχαριστημενος.
    Ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ που συνέβη αυτό είναι στο σφίξιμο των κοχλιών κατά τη συναρμολόγηση. Μπορεί να έσφιξε περισσότερο τον κοχλία στην τροχαλία και να δυσκολευόταν να γυρίσει η τροχαλία λόγω της τριβής και γι' αυτό να σου δημιουργήθηκε αυτή η αίσθηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-04-20 16:30 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χαράλαμπος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά δώσε προσοχή στο εσωτερικό μήκος της μπάρας (στον χώρο των λαβών και όχι των δίσκων) και στο μήκος του power rack ώστε να ταιριάζουν.

    Αν θες γράψε μας τι επέλεξες.



    Ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ που συνέβη αυτό είναι στο σφίξιμο των κοχλιών κατά τη συναρμολόγηση. Μπορεί να έσφιξε περισσότερο τον κοχλία στην τροχαλία και να δυσκολευόταν να γυρίσει η τροχαλία λόγω της τριβής και γι' αυτό να σου δημιουργήθηκε αυτή η αίσθηση.
    Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου και την βοηθεια σου κιολας!! Τα βρηκα ολα στο ιδιο καταστημα οποτε θα γραψω τα ονομα τα τους

    1) Πάγκος Γυμναστικής με Μαξιλάρι Δικεφάλων VIKING ES-517
    2) Μπάρα ολυμπιακού τύπου Power Force ατσάλινη KL-3300
    3) Κλωβός Δύναμης Home Power Rack F-HPR Force USA (λιγο πιο ακριβο αλλα αρκετα καλο πιστευω)
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-04-20 16:41 #25
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Το power rack πολύ καλό, αλλά όχι ο πάγκος. Δες καλύτερα τον Pegasus ZY 2051 (Λ 521)
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 27-04-20 17:14 #26
    Προεπιλογή
    Ναι εχεις δικιο πολυ καλυτερος παγκος αυτος οντως!!
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 27-04-20 19:36 #27
    Προεπιλογή
    Εχω πολυμηχανημα εδω κ 20 χρονια . Ψηλη τροχαλια ,χαμηλη,πιεσεις στηθους,πεκ ντεκ,λεγκ εξτενσιον,μηριαια δικεφαλα σε ορθια σταση.
    Χωρις να ειναι τραγικο, ευχαριστως θα το ανταλλασα με μια μονο "Καλη" τροχαλια γυμναστηριου. Τωρα αν ηταν ενα πολυμηχανημα βαρεου τυπου κ αναλογης αξιας,σιγουρα θα ηταν διαφορετικα ...δεν εχω δοκιμασει τελευταια.
    Η καλη τροχαλια που λεω ,μαζι με τον ρυθμιζομενο παγκο με ορθοστατες που εχω + 2 μπαρες,κιλα κ αλτηρες ...μπορεις να κανεις αξιοπρεπη προπονηση με μονο στερηση της ευκολιας μηχανηματος για ποδια.
    Old School
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 27-04-20 21:47 #28
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Η λύση είναι στα x-treme. Προσωπικά αν είχα το χώρο που θέλω να δημιουργήσω, θα έπαιρνα αυτό με κλειστά μάτια.

    Όνομα: 06-003-045-x-fit_1003.jpg Εμφανίσεις: 491 Μέγεθος: 185,6 KB
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 27-04-20 22:31 #29
    Προεπιλογή
    Για επιλογη μηχανηματος ...ΜΟΝΟ με προσωπικη δοκιμη. Κ εννοειται ο υποψηφιος αγοραστης να εχει καποια πειρα.
    Πχ ο παγκος που ειχα παρει παλια ειχε επιπροσθετο να προσαρμοσεις κ για Λεγκ εχτενσιον. Τελειως αχρηστο ,εκτος αν ηθελες να παρεις καποια στιγμη τα γονατα στο χερι.
    Old School
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 27-04-20 22:56 #30
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Συμφωνώ με Levrone. Επειδή έχω φτιάξει γύρω στα 3 διαφορετικά home gyms για μένα και κάμποσα άλλα για φίλους, έχω καταλήξει ότι δεν χρειάζεται πολυόργανο. Θεωρώ must τους ορθοστάτες ή ένα καλό στιβαρό rack, μια ολυμπιακή μπάρα, ολυμπιακούς δίσκους, μια στραβόμπαρα, αλτήρες και αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για τροχαλία πάνω κάτω με πρόσθετα κιλά. Τα υπόλοιπα είναι συμπληρωματικά και μπορείς να τα βάζεις με τον καιρό.
    Visit my website here ➡ https://iqfitness.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία