Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 28-04-20 20:52 #1
    Προεπιλογή Πονος στην κοιλια μετα απο κοιλιακους.
    Γεια σας παιδια!!Ειμαι καινουργιος στο φορουμ.Πριν μια εβδομαδα περιπου εκανα αυτην εδω την ασκηση: https://www.youtube.com/watch?v=RyXmVcPbMFw .Την επομενη μερα επειδη εκανα και καμψεις ειχα πονο σε τρικεφαλο,κοιλια και σβερκο.Μια εβδομαδα μετα μου εχει μεινει πονος ψηλα στην κοιλια σαν σουβλιες.Σημειωτεον ειμαι αρχαριος,ειχα να κανω γυμναστικη πολυ καιρο.Απο την εμπειρια σας ειναι σοβαρος ο τραυματισμος?Μηπως εχετε να μου προτεινετε καμια ασκηση κοιλιακων για αρχαριους?Ευχαριστω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-04-20 09:21 #2
    Προεπιλογή
    Αρχάριος και έβγαλες ολο αυτό το προγραμμα??
    Και οι κοιλιακοί μύες είναι. Μην ανησυχεις. Ακομη και κάποιο τράβηγμα να είναι, θα περασει.
    Καλές προπονήσεις και σιγα - σιγα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-04-20 14:47 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Οι συγκεκριμενες ασκησεις ειναι εξαιρετικα βατες για εναν αρχαριο. Ο πονος στον σβερκο λιγο αψυχολογητος, κοιτα να εχεις ουδετερο το κεφαλι σου μην σφιγγεσαι σε σημειο που να γερνει το κεφαλι μπροστα και οι ωμοι να ακουμπουν τα αυτια. Δεν το θελουμε. Οι σουβλιες που περιγραφεις ειναι ο γνωστος πονος πιασιματος (doms) των κοιλιακων. Μυς ειναι και πιανονται. Θα περασει μονο του, ακομα πιο γρηγορα αν μενεις ενυδατωμενος και κοιμασαι καλα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 30-04-20 01:05 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Δεν νομίζω να υπάρχει κανένας τραυματισμος , είναι καθαρα απο αγυμνασιά και ασκήσεις όπως οι κάμψεις που κρατάνε συγχρόνως ολο το σώμα σε στάση σανίδα σε συνδιασμό με προπόνηση κοιλιακών την προηγουμενη μέρα έφεραν αυτή τη γαλάκτωση στούς μυς και πόνο
    Επόμενο μετα απο έλλειψη προπόνησης και επανένταξη , καλή διατροφη ώστε να δίνεις συγχρόνως και διατροφικα στοιχεία και το σώμα θα αναρρώσει
    Και το σβέρκο πιάνετε γιατι τίνει να κρατα το κεφάλι σταθερο ισομετρικά και οι αγύμναστοι μυς πιάστηκαν , σε συνδιασμό με πιθανή λάθος τεχνική και αυτοσυγκέντρωση στην άσκηση όπου μπορεί πάνω στο ζόρισμα να σφίγγεται το σβέρκο και καμια φορα μπορεί να σφίγγει κάποιος και τα δόντια και να σπάσει κανα δόντι , δεν σημαίνει ηθελε να γυνάσει το σαγόνι
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση