Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 12 από 12
  1. 03-05-20 13:51 #1
    Question Φθηνότερος βόειος κιμάς στην Αθήνα;
    Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα!

    Με ενδιαφέρει να αγοράζω αρκετή ποσότητα κάθε μήνα (περίπου 21kg, 700γρ ημερησίως).

    Είχα βρει ένα κρεοπωλείο στο Περιστέρι που τον έβαζε σε προσφορά στα €4/kg, αλλά το ανέβασαν στα €5/kg.

    Έχετε κάποια VFM πρόταση; Supermarket συνήθως είναι πιο ακριβά από κρεοπωλεία.

    Βαρβάκειο δεν έχω πάει ποτέ και δεν ξέρω αν αξίζει (έχω ακούσει πολλά με απατεωνιές στο ζύγι κλπ).
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-05-20 16:04 #2
    Προεπιλογή
    5 ευρω νομιζω πως ειναι εξαιρετικα καλή τιμή.


    ΥΓ. πολύ δεν είναι σχεδον 1 κιλο μοσχαρι καθε μερα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-05-20 16:40 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giorgos04 Εμφάνιση μηνυμάτων
    5 ευρω νομιζω πως ειναι εξαιρετικα καλή τιμή.
    Λέω αν παίζει τίποτα φθηνότερο στην αγορά (π.χ. Βαρβάκειο), αν ξέρει κανείς.

    Οι εποχές είναι δύσκολες και αν στοκάρεις ποσότητα μετράει και το ευρώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giorgos04 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ. πολύ δεν είναι σχεδον 1 κιλο μοσχαρι καθε μερα?
    Δεν είναι πολύ. 700 γραμμάρια είναι γύρω στις 2000 θερμίδες και το bare minimum για carnivore diet.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-05-20 17:36 #4
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Βαρβάκειο έχει πάντα πιο φτηνές τιμές, και αν πάς προς το κλείσιμο της αγοράς στο τέλος την ημέρας, κάνεις και παζάρια, καθώς αναγκάζονται να πετάνε κάποιοες ποσότητες. Εσύ μπορεί να αγοράσει ποσότητα και να την αποθηκεύεις στο καταψύκτη σε καθορισμένες μερίδες όπως σε βολεύει.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 03-05-20 17:43 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαρβάκειο έχει πάντα πιο φτηνές τιμές, και αν πάς προς το κλείσιμο της αγοράς στο τέλος την ημέρας, κάνεις και παζάρια, καθώς αναγκάζονται να πετάνε κάποιοες ποσότητες.
    Τι ώρα συμφέρει να πάει κανείς; Και για τι τιμές μιλάμε περίπου;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ μπορεί να αγοράσει ποσότητα και να την αποθηκεύεις στο καταψύκτη σε καθορισμένες μερίδες όπως σε βολεύει.
    Αυτό ακριβώς κάνω φίλε μου, στην κατάψυξη και το βγάζω από την προηγούμενη μέρα να ξεπαγώσει, 10 λεπτά στο τηγάνι και είναι έτοιμο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-05-20 17:52 #6
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Να πας κατά τις 2.00 μμ Στη Βαρβάκειο έχει και άλλα προϊόντα που πληρώνουμε πιο ακριβά γενικά στην αγορά.
    Όσο για την τιμή θα πρέπει να λαμβάνεις υπόψη και τη ποιότητα που αγοράχεις. Διαφορετικό είναι να πάρεις έτοιμο κιμά και διαφορετικό να διαλέξεις ένα κομμάτι κρέας και να ζητήσεις να στο κάνει κιμά. Προτιμώ το δεύτερο για να ελέγχω το ποσοστό λίπους που θα έχει.
    Γενικά αν θέλεις καλή τιμή και σκοπεύεις να αγοράσεις ποσότητα θα πρέπει να το θέτεις από την αρχή. ΚΑι καλό είναι να κάνεις πιο βόλτα όλη την αγορά και έπειτα να διαλέξεις.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 03-05-20 18:05 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πας κατά τις 2.00 μμ Στη Βαρβάκειο έχει και άλλα προϊόντα που πληρώνουμε πιο ακριβά γενικά στην αγορά.
    Όσο για την τιμή θα πρέπει να λαμβάνεις υπόψη και τη ποιότητα που αγοράχεις. Διαφορετικό είναι να πάρεις έτοιμο κιμά και διαφορετικό να διαλέξεις ένα κομμάτι κρέας και να ζητήσεις να στο κάνει κιμά. Προτιμώ το δεύτερο για να ελέγχω το ποσοστό λίπους που θα έχει.
    Γενικά αν θέλεις καλή τιμή και σκοπεύεις να αγοράσεις ποσότητα θα πρέπει να το θέτεις από την αρχή. ΚΑι καλό είναι να κάνεις πιο βόλτα όλη την αγορά και έπειτα να διαλέξεις.
    Κατατοπιστικός, ευχαριστώ!

    Σχετικά με το λίπος, δεν ψάχνω άπαχο κιμά, ιδανικά θέλω να έχει λίπος γύρω στο 30%, μιας και το απαιτεί η διατροφή μου.

    Να είναι έτοιμος κομμένος δεν με πειράζει (έτσι έπαιρνα από το κρεοπωλείο), αρκεί να μην είναι σάπιο/για πέταμα το κρέας, κάτι που φαίνεται και οπτικά (ζωηρό κόκκινο χρώμα αντί για καφετί).
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 21-05-20 02:18 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο carnivore Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι πολύ. 700 γραμμάρια είναι γύρω στις 2000 θερμίδες και το bare minimum για carnivore diet.
    Δεν σε βλεπω καλα φιλε μου σε λιγα χρονια.. Αξιζει ολο αυτο; Εσυ αποφασιζεις..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 21-05-20 02:24 #9
    Προεπιλογή
    Πληρωμές με κάρτα δέχονται στην Βαρβάκειο ή θέλει μετρητά; Μήπως καλύτερα μετρητά για παζάρεμα τιμών;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σε βλεπω καλα φιλε μου σε λιγα χρονια.. Αξιζει ολο αυτο; Εσυ αποφασιζεις..
    Μια χαρά είμαι ρε συ, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως.

    Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στα άρθρα του Carnivore Aurelius αν σε ενδιαφέρει να μάθεις τι παίζει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-05-20 19:14 #10
    Προεπιλογή
    Ποσο καιρο ακολουθεις τετοια διατροφη; Εχει παρακολουθησει τις τελευταιες οδηγιες τοιυ ΠΟΥ σχετικα με την διατροφη και τι ειναι επιβλαβες για τον ανθρωπο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 26-05-20 19:22 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσο καιρο ακολουθεις τετοια διατροφη; Εχει παρακολουθησει τις τελευταιες οδηγιες τοιυ ΠΟΥ σχετικα με την διατροφη και τι ειναι επιβλαβες για τον ανθρωπο;
    Φίλε μου είσαι offtopic, δεν μπήκα εδώ μέσα για preaching.

    Κάτι επί του θέματος έχεις να απαντήσεις; Αν όχι, σε παρακαλώ (πολύ-πολύ ευγενικά) προσπέρασε και πήγαινε παρακάτω.

    Ευχαριστώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 31-05-23 20:22 #12
    Προεπιλογή
    Bump!

    Έχουμε άλλες προτάσεις;

    Πλέον έχει φτάσει €8 το κιλό... διπλάσια τιμή σε σχέση με πριν 3+ χρόνια!
    Απάντηση με παράθεση
     

Tags for this Thread