Σελίδα 8 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 106 έως 120 από 245
  1. 21-12-20 13:09 #106
    Προεπιλογή
    Τώρα και με το νέο στέλεχος στην Αγγλία δεν ξέρω αν βλέπω καλά τα πράγματα. Πάντως τα πράγματα είναι χειρότερα, τουλάχιστον από πλευράς ψυχολογίας, από ότι την άνοιξη. Τότε νομίζω όλοι προσπαθούσαν κάπως να αθληθούν με τρέξιμο κτλ. Τώρα κάπως το αποδεχτήκαμε να το πω; Δεν ασχολείται κανείς όσο πριν; Να βγω έξω για τρέξιμο κρυώνω + δεν έχω το στάδιο για να τρέξω γιατί θεώρησαν ότι έπρεπε να το κλείσουν οι ούγκανοι. Είμαι σε μια φάση που δεν την παλεύω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-12-20 01:02 #107
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    Και τι θα κάνουμε δηλαδη κάθε φορα που το κομάντο ο ιός θα μεταλλάσσεται θα βγάζουν και διαφορετικο εμβόλιο? Δε ρωτανε λέω εγω τους Σουηδούς που ούτε λοκνταουν έκαναν και η ζωή τους συνεχίζεται κανονικά
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-12-20 19:23 #108
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι θα κάνουμε δηλαδη κάθε φορα που το κομάντο ο ιός θα μεταλλάσσεται θα βγάζουν και διαφορετικο εμβόλιο? Δε ρωτανε λέω εγω τους Σουηδούς που ούτε λοκνταουν έκαναν και η ζωή τους συνεχίζεται κανονικά
    το θεμα είναι να γίνει κάτι σαν τη γρίπη που απλά θα κάνουμε το εμβόλιο κάθε χρόνο. Στην ουσία έγινε ένα ξέσπασμα φέτος με τον covid ο οποίος μοιάζει με την αντίστοιχη εποχή της γρίπης των χοίρων και των πτηνών απλά τότε δεν έγιναν τα ίδια πράγματα επειδή ήταν λιγότερο επιθετικός ο ιός. Στη Σουηδία απέτυχε το πείραμα με την "ανοσία αγέλης" η οποία κατέληξε σε σημαντικούς αριθμούς θανάτων ηλικιωμένων ατόμων. Επίσης μιλάμε για μια κοινωνία που έχει αρκετά περίεργες σχέσεις σε σχέση με αυτά που έχει συνηθίσεο ο Έλληνας. Προσωπικά προτιμώ την καραντίνα και να περιμένω το εμβόλιο από το να δω φίλους μου να χάνονται. Έχω έναν φίλο με κυστική ίνωση και έναν με άσθμα. Ειδικά ο πρώτος έχει παιδευτεί απίστευτα στη ζωή του. Δεν προτίθεμαι στο όνομα της ανοσίας αγέληας να τους δω να πεθαίνουν επιτρέποντας την απότομη μόλυνση πολλών στόμων μέχρι να χτιστεί ανοσία. Έχω περάσει covid ασυμτπωμστικά και νιώθω πολύ ανακουφισμένος γιατί μπορούσα να τους βλέπω χωρίς να φοβάμαι οτι θα "τους κάνω κακ'ο".
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-12-20 13:21 #109
    Προεπιλογή
    Με τα 9000 με εμβόλια.. μη σας πω ποιανού αγίου ανήμερα θα ανοίξουν τα γυμναστήρια..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-01-21 23:46 #110
    Προεπιλογή
    Τελικά να το πάρουμε απόφαση δεν θα ανοίξουν ποτέ τα γυμναστήρια; Και στην αρχή ναι έλεγα να είναι κλειστά, επικίνδυνα κτλ. Όμως επικίνδυνο είναι και το καθισιό, η ψυχολογική καταπόνηση από την αδράνεια και η έλλειψη σωματικής άσκησης. Βλέπω έναν γνωστό μου που όλο παει σε γήπεδα και προπονεί πελάτες. Κρυώνω και μόνο στην ιδέα νυχτερινής αερόβιας έξω. Και προσωπικά, μου φαίνεται πολύ δύσκολο μετά τη δουλειά να τρέχω σε γήπεδα μέσα στο κρύο. Ενώ στο γυμναστήριο που είναι ζεστά μια χαρά έκανα κροσφιτ. Στεναχωριέμαι λίγο. Κοιτιέμαι στη δουλειά όταν αλλάζω (γιατρός είμαι και στη δουλειά φοράω το σκραμπ και όταν πήγαινα κροσφιτ κοιτιόμουν φουλ και έλεγα αα για δες δεν είσαι πια χλάπατσας έχεις σφίξει.. τώρα πάει..).
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 30-01-21 11:09 #111
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Firesoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά να το πάρουμε απόφαση δεν θα ανοίξουν ποτέ τα γυμναστήρια;
    νταξ, το ποτέ ειναι μεγαλη κουβεντα φιλε, αλλα φετος πλεον το θεωρο αμφιβολο αν ανοιξουν πανω απο κανα μηνα συνολικα κ αν..ισως οπως περισυ μαζι με την εστιαση, προς καλοκαιρι μερια, αλλα μεταξυ μας ουτε καλοκαιρι φετος πιστευω οτι θα κανουμε..θα πουν, για να μην παθουμε τα περσινα που κοκκινησε η χωρα μεινετε μεσα ολο το καλοκαιρι κ με sms κ κομμενες μετακινησεις εκτος νομου..
    Παρολαυτα, καποιοι θα πηγαινουν για μπανακια με 6 στο βουρκο της βουλιαγμενης, αλλοι λιβεντες ετων 90 θα πηγαινουν για να ψαροτουφεκανε, κ αλλοι για οριεβασιες στα χιονια να τους πλακωνουν μετα..
    το θεμα ειναι ποσα συνοικιακα γυμναστηρια θα ξανα-ανοιξουν οταν ερθει η ωρα κοκ..τα προποτζιδικα να λειτουργησουν γιατι αυτη ειναι η προτεραιοτητα της χωρας, κ ολα καλα..

    τα δημοτικα που δεν κολλανε κ οι παιδικοι που ανοιξαν, 2 βδομαδες μετα τουλαχιστον 3-4 προσωπικες μου γνωριμιες με φλους μου που ξεκινησαν τα παιδια τους, εχουν κλεισει λογω κρουσματων..τα δημοσια σχολεια εδω κοντα σε μενα, κ αυτα το ιδιο , 2 βδομαδες αντεξαν, τωρα ξανα 2 βδομαδες κραντινα λεει κ βλεπουμε..
    μαλλον δεν κοβει τοσο πολυ στους ειδικους, η δεν ειχαν οι ιδιοι ποτε μικρα παιδια, η φιλους εστω με μικρα παιδια για να γνωριζουν πως καθε χρονο η γριπη κυκλοφορει απο τα παιδακια που κολλανε μεταξυ τους κ μετα την μεταφερουν σπιτι στους οικιους τους..στη δουλεια μου καθε χρονο αυτο συμβαινει, ασχετως του κοβιντ..
    σπασμωδικα μετρα χωρις ουσια κ προσανατολισμο., χωρις να θελω να κατηγορησω τους συγκεκριμενους που παιρνουν τις αποφασεις στην παρουσα φαση, γιατι κ αλλοι να τις επαιρναν παλι τα ιδια θα εκαναν..απλα πλεον, βλεπω οτι οι "ειδικοι" που εισηγουνται τα μετρα αυτα ειναι ενα ματσα αμπαλοι που δεν εχουν ιδεα τι να κανουν εκτος απο το να βγαινουν στα καναλια κ να λενε ο καθενας τα δικα του.
    το ΑΕΠ ωστοσο εχει παει στο 240%, το ελλειμμα εχει φτασει τα 11δις, με στοχο να ηταν στο 1,5 δις..θα μου πεις, παντου οι οικονομιες τραβανε το ιδιο λουκι..οκ, αλλα εσυ δεν εισαι Γερμανια ή Αγγλια, οποτε προφανως κ δεν ειναι το ιδιο κ οταν ερθει η ωρα για το λογαριασμο θα σου πουν βγαλτα περα μονος σου, οπως παντα..Αλλα, τι ηθελες δλδ να σε αφησουμε να πεθανεις απο κοβιντ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 30-01-21 16:54 #112
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Με τρείς λέξεις : "Τον έχουμε πιεί"
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 30-01-21 20:36 #113
    Προεπιλογή
    Δυστυχώς θα πέσει λουκέτο σε πολλά συνοικιακά γυμναστήρια ,αν υπολογίσεις ότι αρκετοί έχουν φτιάξει το δικό τους σπιτικό γυμναστήριο...
    Κρίμα για τον κλάδο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 30-01-21 22:18 #114
    Προεπιλογή
    Εγώ το βλέπω για μετά το Πάσχα κατά τον Μάιο δηλαδή, για νωρίτερα δεν το βλέπω αφού δεν υπάρχει καμία αναφορά που να δίνει έστω στο περίπου ένα χρονικό περιθώριο, και από την άλλη πλευρά τα γυμναστήρια για τους επιδημιολογους θεωρούνται νούμερο ένα χώροι μεγάλης επικινδυνοτητας για την μετάδοση του ιού.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 30-01-21 23:12 #115
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Οποιος γυμναστηριούχος δεν έχει δουλέψει στην ζούλα αυτή την περίοδο στον χώρο του ή με περσοναλ και παράλληλα δεν είχε μεγάλους τζίρους για να πάρει λεφτά από τις επιστρεπτέες προκαταβολές, δύσκολα να αντέξει.
    Ναι μεν έχουν βγει σε αναστολή όλοι οι υπάλληλοι (αρα όχι μισθοί και ασφ εισφορές) και δεν πληρώνουν νοικια, αλλά υπάρχουν δημ. τέλη, φως , νερό.
    Και φυσικά για μην μιλάμε μονο για υποχρεώσεις επιχείρησης, πρέπει να βάλεις και ένα ποσό στο σπίτι σου για τις προσωπικές σου ανάγκες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 30-01-21 23:39 #116
    Προεπιλογή
    Νομίζω το πρόβλημα των αθλούμενων δεν είναι μόνο το πότε θα ανοίξουν αλλά και με τι ανεση θα ξαναπάει κάποιος όταν θα υπάρχει η έντονη σκέψη ότι θα ξανακλεισουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 01-02-21 02:41 #117
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    Σε μία επιδημία που το ανοσοποιητικό είναι σημαντικό ώστε η να το περάσεις ελαφρά ή αν το περάσεις να έχει άμυνα ο οργανισμός να αναρρώσει και να ανταπεξέλθει , μαζί με τον σωματικό παράγοντα που λόγω αδράνειας χάνεται η φυσική κατάσταση στο μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού , ένα άλλο σημαντικό είναι το ψυχολογικό που είναι υπεύθυνο για ένα σωρο άλλα νοσήματα και αυτοάνοσα , οι υπέυθυνοι- ανεύθυνοι , το βάζουν σε τελευταία μοίρα
    Και γενικά η ζημιά που γίνεται λόγω του φόβου να ζήσουμε μη τυχόν και πεθάνουμε , είναι τεράστια ,για την πλειοψηφία και τούς νέους πάμε για 2 χρόνια παύση απο την ζωή και στο τέλος θα μας πούν και για επιτυχία των εγκεφάλων που κυβερνούν τον κόσμο
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 02-02-21 16:36 #118
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    οι περισσοτεροι θανατοι δεν ειναι απο τον ιο,αλλα αυτο το αποκρυπτουν οι λεγομενοι ειδικοι που ειναι χρηματισμενοι παρα πολυ...στο ονομα της υγειας ενταφιασαν μια ολοκληρη χωρα...πεθαναν την οικονομια,την παιδεια,τις διαπροσωπικες σχεσεις ....και δεν πιστευω καθολου οτι σκεφτονται αυτοι την υγεια μας....
    γιατι υγεια χωρις ελευθερια και με οικονομικα προβληματα μονο σε ασθενειες οδηγει...και φυσικα αυτοκτονιες που επιμελως τα βοθροκαναλα αποκρυπτουν...
    ο κοσμος πεθαινει απο καρδιακα,απο κακρινο,απο καταθλιψη,απο ενδεια και μαζι με αυτα κοτσαρουν και ενα covid διπλα....ελεος πια με το ψεμα τους...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 04-02-21 00:03 #119
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο psonara Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι περισσοτεροι θανατοι δεν ειναι απο τον ιο,αλλα αυτο το αποκρυπτουν οι λεγομενοι ειδικοι που ειναι χρηματισμενοι παρα πολυ...στο ονομα της υγειας ενταφιασαν μια ολοκληρη χωρα...πεθαναν την οικονομια,την παιδεια,τις διαπροσωπικες σχεσεις ....και δεν πιστευω καθολου οτι σκεφτονται αυτοι την υγεια μας....
    γιατι υγεια χωρις ελευθερια και με οικονομικα προβληματα μονο σε ασθενειες οδηγει...και φυσικα αυτοκτονιες που επιμελως τα βοθροκαναλα αποκρυπτουν...
    ο κοσμος πεθαινει απο καρδιακα,απο κακρινο,απο καταθλιψη,απο ενδεια και μαζι με αυτα κοτσαρουν και ενα covid διπλα....ελεος πια με το ψεμα τους...
    όταν διαβάζω τέτοια σχόλια, καταλαβαίνω πως είναι αναπόφευκτη η νέα καραντίνα
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 04-02-21 18:42 #120
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Αναπόφευκτη είναι ούτως ή άλλος με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Έμπρακτα ούτε η ίδια η κυβέρνηση δείχνει να πιστεύει στην ...σοβαρότητα ( ; ) της κατάστασης με τις πρακτικές της (π.χ. αστυνόμευση σε πλατείες και ανοιχτούς χώρους για την απαγόρευση συνωστισμού, ενώ το ίδιο δεν γίνεται σε ΜΜΜ, σούπερ μάρκετ οπου εκεί γίνεται το έλα να δεις και άλλους κλειστούς χώρους. Κανένας έλεγχος σε αεροδρόμια και αυτό μπορεί να το επιβεβαιώσει οποιοσδήποτε ταξιδεύει άσχετα με το τι λέγεται στα ΜΜΕ. Άνοιγμα μαγαζιών μετά από καθολικό lockdown που έχει ως συνέπεια τον φυσιολογικό συγχροτισμό στα μαγαζιά και εύκολη διασπορά του ιού μέχρι να τα ξανά κλείσει κ.λπ. κ.λπ κ.λπ...). Με άλλα λογια οι πρακτικές αυτές δεν είναι καθόλου λογικές και δεν νομίζω ότι είναι τόσο...χαζοί να μην το ξέρουν.

    Όνομα: FB_IMG_1612005192415.jpg Εμφανίσεις: 279 Μέγεθος: 41,7 KB
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαράλαμπος : 04-02-21 στις 18:54
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 8 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία