Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 59
  1. 11-05-20 07:52 #1
    Προεπιλογή Θλαση προσαγωγού και ενοχληση σε ενα κοκκαλάκι της παλαμης
    Kαλημέρα.
    Ειχα παθει 4 βδομάδες πριν καθως πηγα να κάνω σπαγγάτο και το ζόρισα λίγο (κατι που δεν εχω ξανακάνει απλα εβλεπα κατι κοριτσια μικρα που τα τραβαγαν οι δασκαλες τους με το ζορι να κανουν oversplit και θεωρησα πως δεν ειναι κακο να το ζορισω λιγο) Ε την πάτησα ακουσα ενα χρατς σαν να σκίζεις κόλλα χαρτιού δεν πόνεσα. Την επομενη μερα εκανα γιογκα χωρις να κανω ανοιγματα και τετοια, καταλαβα πως τραυματίστηκα αλλα νομιζα πως ειναι κατι ελαφρύ και σε δυο μερες θα περασει. Απο την 2η μερα ειδα πως δεν μπορουσα να κανω ουτε πιο απλες στασεις γιατι ειχε χαθει η ευλυγια σε αυτο το ποδι που τραυματιστηκε, για να κανω γιογκα οπως πριν περασαν 3-4 βδομαδες αλλα και παλι ανοιγματα και διπλωσεις εντονες ουτε καν. Και συνεχιζε η ευλυγισια στο ποδι να μην εχει επανέλθει πληρως. Αλλα βελτιωθηκε αρκετα.
    Το κακο ομως ειναι πως πηγα να δοκιμασω να κανω εξασκηση στον κατακόρυφο στις 4 βδομαδες (προχθες δηλαδη) τα πηδηματακια δηλαδη και καθως επεφτε το ποδι κατω μετα απο καθε πηδηματακι ΠΟΝΑΓΕ αρκετα. Τωρα δηλαδη ξαναεγινε η θλαση; Μετα τον κατακορυφο εκανα με δυσκολια γιογκα και την υπολοιπη μερα με ενοχλουσε περισσότερο ακομα και απο οταν ειχα πρωτοτραυματιστει.
    Ποσο καιρο κανει να περασει μια θλαση;
    Επισης κατι ασχετο με αυτο, ενω ποτε δεν τραυματιστηκα παρατηρω πως το δεξι χερι μου δεν εχει τοση δυναμη οσο το αριστερο σε στασεις ισορροπιας, και ειδα πως αν κανω μπουνια το χερι μου πεταει αυτο το κοκκαλάκι που εβαλα σε κυκλο στην φωτογραφια. Και ειναι λες και εχει μεγαλυτερη κινητικότητα το κοκκαλο που ζωγραφισα διπλα του την ευθεια κοκκινη γραμμη οχι κατι τρομερο αλλα αν κατσεις να το παρατηρησεις. Και σε μια σταση ισορροπιας ενοιωσα να μετακινείται λιγο. Δεν ειναι πρησμένο πάντως. Τι μπορει να ειναι αυτο;
    Όνομα: katagma-skafoeidous-ostou.jpg Εμφανίσεις: 706 Μέγεθος: 95,0 KB
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melene : 11-05-20 στις 07:58
     

  2. 11-05-20 19:32 #2
    Προεπιλογή
    Γεια χαρά melene.
    Γενικά διαγνώσεις από το ίντερνετ δε βγαίνουν.
    Αυτό πρέπει να το γνωρίζεις.
    Στο πρώτο θέμα , θεωρητικά μιλάμε για μια υπερδιαταση των προσαγωγών, 1 μήνας έχει ήδη περάσει. Οι πόνοι σε διάταση εμφανίζονται ξανά. Η πιο απλή σκέψη είναι δίνεις χρόνο στο πόδι, αποφεύγεις διατάσεις των προσαγωγών (στιλ σπαγγατο) ή ασκήσεις προσαγωγών. Και ναι μπορεί ένας τέτοιος πόνος να πάει να "κουκουλωθει" και να τον έφερες με μια κίνηση διάτασης στην επιφάνεια πάλι.

    Στο δεύτερο θέμα , χώρις εξέταση και χωρίς ακτινογραφία δε λεμε τίποτα. Σαν ακτινογραφία εννοούμε μετακάρπιο σε 3 επίπεδα. Αν πάντως δεν έχεις συμπτώματα ή τυχαία το παρατήρησες χωρίς όμως να πονάει κτλ , και άρα μπορεί να είναι και ιδέα σου δεν κάνεις τίποτα.

    Λυπάμαι που δε σε βοηθαω αλλά κάτι παραπάνω δεν μπορώ να πω από ένα ίντερνετ.
    Περαστικά.
     

  3. 11-05-20 23:18 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρά melene.
    Γενικά διαγνώσεις από το ίντερνετ δε βγαίνουν.
    Αυτό πρέπει να το γνωρίζεις.
    Στο πρώτο θέμα , θεωρητικά μιλάμε για μια υπερδιαταση των προσαγωγών, 1 μήνας έχει ήδη περάσει. Οι πόνοι σε διάταση εμφανίζονται ξανά. Η πιο απλή σκέψη είναι δίνεις χρόνο στο πόδι, αποφεύγεις διατάσεις των προσαγωγών (στιλ σπαγγατο) ή ασκήσεις προσαγωγών. Και ναι μπορεί ένας τέτοιος πόνος να πάει να "κουκουλωθει" και να τον έφερες με μια κίνηση διάτασης στην επιφάνεια πάλι.

    Στο δεύτερο θέμα , χώρις εξέταση και χωρίς ακτινογραφία δε λεμε τίποτα. Σαν ακτινογραφία εννοούμε μετακάρπιο σε 3 επίπεδα. Αν πάντως δεν έχεις συμπτώματα ή τυχαία το παρατήρησες χωρίς όμως να πονάει κτλ , και άρα μπορεί να είναι και ιδέα σου δεν κάνεις τίποτα.

    Λυπάμαι που δε σε βοηθαω αλλά κάτι παραπάνω δεν μπορώ να πω από ένα ίντερνετ.
    Περαστικά.
    Σε ευχαριστώ!
    Ναι το καταλαβαίνω απλα δεν ηθελα να πάω στο νοσοκομείο τωρα με τον ιό, συν πως να παω να πληρωσω ιδιώτη για κάτι τόσο μικρο δεν αξίζει. Αλλα καποια στιγμη αν δεν περασει το χερι μου ισως παω.

    Δηλαδή η θλάση δεν περνάει σε ένα μηνα, ξέρεις μήπως πόσο καιρό θελει για να περάσει εντελώς και να μπορώ να ξανακάνω σπαγγάτο ;
    Δεν εκανα κινηση διατασης αλλα πηδηματακια για να καταφερω τον κατακορυφο και καθως επεφτε με πιεση το ποδι μου κατω ποναγα. Ακομα και το τράνταγμα ειναι επικίνδυνο;

    Το χερι μου απλα μου εκανε εντυπωση που ενω ειμαι δεξιόχειρας εβλεπα πως δεν ειχε δυναμη καθολου σε σχεση με το αριστερο σε καποια σταση ισορροπίας ενω με το αριστερο μπορουσα με το δεξι οχι, και καπως εβλεπα οτι δεν ειναι τοσο σταθερη η παλαμη στην εξωτερικη ακρη αλλα δεν ειχα πονο σιγουρα ακομα και τωρα δεν ειναι πρησμένο. Αλλα επειδη το τσεκαρα και εκανα μπουνια πολλες φορες και το πιεζα να δω αν οντως εχει ασταθεια ενω πριν δεν με ενοχλουσε τωρα με ενοχλει ακομα και οταν δεν κανω γυμναστικη. Ειμαι αδυνατη μπορει σε ασκήσεις οπως κατακόρυφος ή αλλες στηρίξεις στα χερια να μην αντεξαν τα χερια μου;
    Επισης κατι μηνες πριν καθως εκανα γιογκα εβλεπα το μικρο δαχτυλακι καπως να χει παρει μια περιεργη κλίση και δεν μπορουσα με τιποτα να το κανω οπως το αλλο. Αλλα μετα αυτο διορθωθηκε δεν ειχα ασχοληθει και ιδιαιτερα το πηρα αψήφιστα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melene : 11-05-20 στις 23:32
     

  4. 11-05-20 23:36 #4
    Προεπιλογή
    Και στο δεξι χερι επειδη χρησιμοποιω και το ποντικι στο λαπτοπ εχω τενοντίτιδα ή συνδρομο καρπιαιου (τενοντιδα μου πε ο γιατρος αλλα μετα ο πονος μετατέθηκε μετα την επισκεψη μου απο την βαση του χεριου στον αντίχειρα και πρώτο μέσο οποτε εγω θεωρω πως ειναι συνδρομο καρπιαιου). Δεν πιστευω να χει να κανει με αυτο.
     

  5. 12-05-20 07:22 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο melene Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δηλαδή η θλάση δεν περνάει σε ένα μήνα, ξέρεις μήπως πόσο καιρό θέλει για να περάσει εντελώς και να μπορώ να ξανακάνω σπαγγάτο ;
    Οπως έγραψε και ο φίλος παραπάνω ,δεν γίνεται διάγνωση μέσω ίντερνετ. Αυτό όμως που μπορώ να πω με σιγουριά είναι πως μια θλάση στην γάμπα που είχα εγώ με ταλαιπώρησε πάνω από 6 μήνες. Και αυτό γιατί δεν πήγα από την αρχή σε έναν ορθοπεδικό και περίμενα να περάσει από μόνο του.
     

  6. 12-05-20 09:13 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giorgos04 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως έγραψε και ο φίλος παραπάνω ,δεν γίνεται διάγνωση μέσω ίντερνετ. Αυτό όμως που μπορώ να πω με σιγουριά είναι πως μια θλάση στην γάμπα που είχα εγώ με ταλαιπώρησε πάνω από 6 μήνες. Και αυτό γιατί δεν πήγα από την αρχή σε έναν ορθοπεδικό και περίμενα να περάσει από μόνο του.
    Καλημέρα! Καταλαβαίνω. Και τι σου έκανε για την θλάση; Σου εδωσε φάρμακα;
     

  7. 12-05-20 10:37 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο melene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα! Καταλαβαίνω. Και τι σου έκανε για την θλάση; Σου εδωσε φάρμακα;
    Έκανα καμιά 20αρια φυσικοθεραπειες,μετα χρειάστηκα καμιά 10αρια ακομη και ειχα παρει και ενα αντιφλεγμονώδες.
    Να πας σε εναν γιατρο.
     

  8. 12-05-20 11:17 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο melene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στο δεξι χερι επειδη χρησιμοποιω και το ποντικι στο λαπτοπ εχω τενοντίτιδα ή συνδρομο καρπιαιου (τενοντιδα μου πε ο γιατρος αλλα μετα ο πονος μετατέθηκε μετα την επισκεψη μου απο την βαση του χεριου στον αντίχειρα και πρώτο μέσο οποτε εγω θεωρω πως ειναι συνδρομο καρπιαιου). Δεν πιστευω να χει να κανει με αυτο.
    Να σαι ρωτήσω τι ηλικία έχεις?
    Όπως ειπα πιο πάνω δεν μπορούμε να πούμε πολλά.
    Ακτινογραφία ή αποτέλεσμα μαγνητικής ευχαρίστως να το σχολιάσουμε. Διαφορετικά δεν μπορεί κάτι να γίνει.
     

  9. 12-05-20 11:59 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σαι ρωτήσω τι ηλικία έχεις?
    Όπως ειπα πιο πάνω δεν μπορούμε να πούμε πολλά.
    Ακτινογραφία ή αποτέλεσμα μαγνητικής ευχαρίστως να το σχολιάσουμε. Διαφορετικά δεν μπορεί κάτι να γίνει.
    25 ειμαι παιζει ρολο η ηλικια σε αυτους τους τραυματισμους; Αμα ημουν 18 θα περναγε πιο ευκολα;
     

  10. 12-05-20 12:13 #10
    Προεπιλογή
    Παίζει ρόλο στο Σύνδρομο του Καρπιαίου Σωλήνα. Στην ηλικία αυτή μπορείς να το ξεχάσεις.
     

  11. 12-05-20 12:48 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζει ρόλο στο Σύνδρομο του Καρπιαίου Σωλήνα. Στην ηλικία αυτή μπορείς να το ξεχάσεις.
    Δηλαδη σε ποια ηλικία πρεπει να το κοιτάξω; Από ότι ξερω ειναι να μην το παθεις μετα δεν περνάει.
    Moυ χε πρωτοεμφανιστει οταν ξεκινησα γιογκα εκανα και με το στρωμα του γυμναστηριου και γλιστραγα. Πλεον ισως επειδη εξοικειώθηκα με την γιογκα και πηρα και δικο μου στρωμα δεν μου εμφανίζεται με την γιογκα τοσο αλλα με το να γραφω πολυ στον υπολογιστή και με το ποντίκι απο τα κλικ. Αλλα ενω παντα εγραφα πολυ η εμφανιση του προβληματος εγινε με την γιογκα δυστυχως. Οι γονεις μου δεν εχουν κανενα τετοιο θεμα, μονο εγω. Ισως επειδη ειμαι λεπτη και με λεπτα ακρα να μην ειχα αρκετη δυναμη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melene : 12-05-20 στις 12:51
     

  12. 12-05-20 13:33 #12
    Προεπιλογή
    Καταρχήν αυτό εμφανίζεται μετά τα 40.
    Δεν είναι κάτι να κοιτάξεις, αν δώσει συμπτώματα θα το καταλάβεις. Αν εμφανιστεί χειρουργείται εύκολα.
    Ξαναλέω συζητάμε λίγο στον αέρα.
    Δεν ξέρουμε για το πράγμα συζητάμε αυτή τη στιγμη.
    Αν κάτι παρουσιαστεί το βλέπεις τότε.
     

  13. 12-05-20 14:35 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν αυτό εμφανίζεται μετά τα 40.
    Δεν είναι κάτι να κοιτάξεις, αν δώσει συμπτώματα θα το καταλάβεις. Αν εμφανιστεί χειρουργείται εύκολα.
    Ξαναλέω συζητάμε λίγο στον αέρα.
    Δεν ξέρουμε για το πράγμα συζητάμε αυτή τη στιγμη.
    Αν κάτι παρουσιαστεί το βλέπεις τότε.
    Παντως πρηζοντουσαν μεχρι και τα δαχτυλα μου και με ποναγε πολυ το χερι μου!
    Ακομα εχω συμπτωματα απλα δεν γραφω πολυ στον υπολογιστή, αν καμια μερα το παρακανω παλι ποναω. Iσως να ναι απλα τενοντίτιδα.
    Ευχαριστώ και παλι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melene : 12-05-20 στις 14:39
     

  14. 12-05-20 15:35 #14
    Προεπιλογή
    Αμα ειναι θα παω στα επειγοντα ελπιζω να μην με βρίσουν επειδη θα παω για μια θλαση, αλλα τι να πω αμα ειναι ενας μηνας και εγω χειροτερεψα τι αλλο να κανω;
     

  15. 12-05-20 17:12 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο melene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα ειναι θα παω στα επειγοντα ελπιζω να μην με βρίσουν επειδη θα παω για μια θλαση, αλλα τι να πω αμα ειναι ενας μηνας και εγω χειροτερεψα τι αλλο να κανω;
    Αν είναι ένας μήνας και χειροτερεψες να κλείσεις ενα ραντεβού και να περιμένεις άλλες 5 μερες να πας σε ένα ιδιώτη. Δε θα συμβεί τίποτα σε 5 μέρες.. Δεν είναι αυτά περιστατικά να πάνε στα επείγοντα. Επείγον σημαινει κάτι που πρέπει να θεραπευτεί σήμερα. Δεν είναι ο εφημερεύων για να λύσει το κάθε πρόβλημα που μας απασχολεί. Αυτό δεν το γράφω μόνο για εσένα αλλά για όλους μας. Σεβασμός στη δουλειά όλων. Για το καλό και των άλλων ασθενών που είναι πραγματικό επείγον περιστατικό και θα χρειαστεί εξαιτίας σου/μου/του να περιμένουν.
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία