Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 59
  1. 04-07-20 14:13 #31
    Προεπιλογή
    Δυστυχως εκανα σημερα γιογκα μετα απο ενα μηνα και δεν εχει περασει ! Βεβαια βελτιωθηκε κατα 80% τι αλλο να κανω πια εχω κατσει τοσο πολυ που ενοιωθα απαισια η αντοχη μου εχει πεσει τρομερα δεν μπορω να καθομαι αλλο.
    Επισης διαβασα αυτο εδω και δεν μου αρεσε καθολου!
    'Όταν πλέον δεν πονάει ο μυς σε όλο το εύρος κίνησης, τότε ξέρουμε ότι έχουμε θεραπευτεί. Ωστόσο επειδή η επούλωση γίνεται με δημιουργία ουλής και όχι νέων μυϊκών ινών, ο μυς που έπαθε θλάση ενδέχεται -ανάλογα με την έκταση της βλάβης- να χάσει μέρος της ισχύος του, ενώ είναι επιρρεπής σε νέο τραυματισμό εάν καταπονείται χωρίς πρόληψη."
    Ξερει κανεις τι εννοεί οταν λεει "¨με ουλη" δηλαδη δεν φτιαχνονται παλι καινουργιες μυικές ίνες;
    Yπαρχει μηπως καμια κρεμα να βαλω μπας και περασει η θλαση επιτελους; Τωρα να μην ξανακανω γιογκα εχω μπουχτήσει πραγματικα ηδη με το ζορι ξεκινησα σημερα μεχρι και το βαδισμα μου ειναι βαρη απο το καθισιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melene : 04-07-20 στις 14:28
     

  2. 05-07-20 02:18 #32
    Προεπιλογή
    Ναι ισχύει ότι δεν μπορούμε να φτιάξουμε μυϊκές ίνες σε μυς που έχουν πάθει θλάση. Ο οργανισμός παράγει συνδετικό ιστό για να καλύψει αυτό το "έλλειμμα". Ακούγεται απογοητευτικό και τρομακτικό. Όμως αυτό δεν σε κάνει πιο επιρρεπή, αρκεί να του δώσεις τα φορτία που χρειάζεται για να προσαρμοστεί και να αναπτύξει τριγύρω τη μάζα-δύναμη-ευλυγισία που είχε ο μυς και πριν.

    Από τον Απρίλιο μέχρι τώρα η επούλωση -αν ήταν θλάση- έχει γίνει. Απλά, καλό είναι σταδιακά και με υπομονή να δώσεις φορτία και να μην το φοβάσαι. Δυστυχώς δεν θα περάσει μόνο του. Ούτε από τη μια μέρα (προπόνηση) στην άλλη. Αφού είναι καλύτερα, δούλεψε σε αυτό και σιγά-σιγά θα βελτιωθεί. Ως γενικό κανόνα έχε ότι να μην σου μένει ο πόνος ως το επόμενο πρωί. Αν έρχεται στην προπόνηση και μετά φεύγει είσαι οκ! Προσοχή όμως γιατί απ'ότι κατάλαβα έχεις μείνει αρκετό καιρός εκτός δράσης, οπότε ξεκίνα με χαμηλή ένταση για να προσαρμοστείς και πάλι.

    Φιλική συμβουλή: Καταλαβαίνω την αγωνία σου και το άγχος στο να βρεις απαντήσεις, αλλά μείνε ψύχραιμη και σκεπτική προς απόψεις-σελίδες-ειδικούς-"ειδικούς" που μπορεί να πουλάνε θαυματουργές κρέμες ή διασπείρουν ιδέες τρόμου για το σώμα μας. Αα και μην περιμένεις ότι η αποκατάσταση είναι ευθεία γραμμή, έχει και πισωγυρίσματα (μερικές φορές). Αλλά ο μόνος δρόμος είναι αυτό που σου έγραψα παραπάνω. Όσο αφήνεσαι, τόσο το χειρότερο. Καλή επάνοδο!
     

  3. 05-07-20 05:59 #33
    Προεπιλογή
    Παντως μεχρι και πριν 3 βδομαδες δεν ειχε περασει σιγουρα, εδω και τωρα και δεν εχει περασει 100% !
    Τι αλλο να ναι εκτος απο θλαση ομως; Οπως ειχα πει ακουσα ενα χρατσσσσ στο σπαγγάτο λες και σκίζεις μια κόλλα χαρτι. Δεν συνέχισα την γιογκα γιατι οπως και να χει τελειωνα εκεινη τη στιγμη. Μετα την ιδια μερα ακομα και οταν πχ σηκωνομουν απο το κρεβατι (καθομαι με το λαπτοπ στο κρεματι μου πολλες φορες) καθως σηκωνομουν ακουγα παλι χρατσ χρατσ απο τον μυ. Το ακουσα 3 φορες εκεινη την μερα καθως απλα σηκωνώμουν. Δεν με ποναγε καθολου και την επομενη μερα εγω εκανα κανονικοτατα γιογκα δεν ειχε χαθει καθολου η ευλυγισία μου και δε ποναγα. Την 3η μερα ομως χαθηκε η ευλυγισία μου και δεν μπορουσα να κανω καθολου γιογκα ετσι τα παρατησα κατι μερες μετα ξαναεκανα αλλα σαφως δεν εκανα σπαγγάτο ή πολλα ανοιγματα, αλλα και παλι το ποδι μου με ενοχλουσε αλλα συνέχιζα να κανω και υπέθετα πως θα περασει επισης οσες φορες εκανα ακουγα πολλα χρατσ χρατσ αλλα δεν παρατήρησα καποια . Ενα μηνα μετα τον αρχικο τραυματισμο εκανα αυτα τα αλματάκια που ειπα προσπαθώντας να κανω κατακόρυφο και εγινε ΧΑΛΙΑΑΑΑΑΑ ενοιωθα πονο στο σημειο της θλάσης ακομα και οταν απλα ημουν ξαπλωμενη και ενοιωθα σαν οίδημα αν και εμφανισιακα δεν υπηρχε κατι. Κατι μερες ημουν χαλια 3-4. Μετα σπανια ξαναεκανα γιογκα και τωρα ενα μηνα δεν εκανα καθολου ειδα βελτιωση δεν εχω πονο πλεον αλλα νοιωθω δεν ξερω πως να το πω καπως, παντως σιγουραααα δεν εχει περασει ειναι βεβαιο αυτο, γιατι οχι μονο σπαγγατο δεν μπορω να κανω αλλα ουτε και γενικα αλλα ανοιχτατα στα ποδια.
    Αυτα τα χρατσ χρατσ που ακουω τι ειναι νεες θλασεις;
    Γιατι και σημερα ακουσα μερικα μικρα χρατσ χρατσ ομως.
    Αν ξαναπαω τωρα στο γιατρο και μου κανει ακτινογραφια θα φαινεται ακομα και αν εχει περασει αν ειναι θλαση ή ήταν κάτι αλλο;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melene : 05-07-20 στις 06:09
     

  4. 05-07-20 07:42 #34
    Προεπιλογή
    Επισης εγω νομιζω πως ειναι θλαση οπίσθιου μηριαίου γιατι εμενα εδω στο σημειο που εβαλα το βελακι ειναι η ενοχληση και οχι στους προσαγωγους, απλα και ο γιατρος που πηγα ανέφερε κατι για προσαγωγους (δεν θυμαμαι αν του πα εγω πως αυτο νομιζω πως εχω και τον επηρέασα) αλλα σε αυτο το σημειο που δειχνω με το βελακι με πιεσε να δει και εκει ακριβως εχω το θεμα. Καλα ειναι οι προσαγωγοι στο σημειο αυτο; Εγω ειχα επηρεαστει γιατι ενας γνωστος μου ειχε πει πως μαλλον ειναι θλαση προσαγωγου. Και ενω η βασικη ενοχληση ειναι στο σημειο που εβαλα το βελακι οταν ημουν πολυ χαλια ειχε προχωρησει προς τα κανω ως το γονατο, οπως ακριβως δειχνει η φωτογραφια, την βρηκα απο ενα αρθρο που λεει για θλασεις οπίσθιων μηριαιων. Λετε να χει παθει κατι ο τένοντας; Μα η μυικη θλαση 1ου βαθμου θα χε περασει τοσους μηνες μετα, αν ηταν 2ου δεν θα χα πρηστει;
    Όνομα: hamstrings_injuries.jpg Εμφανίσεις: 851 Μέγεθος: 92,8 KB

    Τι να πω τι επαθα τωρα τοσους μηνες απο το τιποτα πραγματικα! Εχω ξεσυνηθίσει τοσο που νοιωθω 100 χρονων αληθεια, επαθα σοκ χθες που εκανα γιογκα, συν οτι ημουν τοσο καλη που δεν παιζει ακομα και χωρις προθέρμανση να τραυματιζομουν ειχα τρομερη ελαστικοτητα, και χθες παρολο που χα ζεσταθει και ειχε περασει ωρα που ξεκίνησα ενοιωθα ενα μικρο τράβηγμα στο αλλο ποδι στο μπουτι μου! Ενταξει αυτο ηταν λες και εσπασε μια μυική ινα δεν ηταν κατι, απλα σοκαριστηκα δεν μπορω σιγουρα να συνεχίσω να καθομαι και αλλο παντως στο τελος θα τραυματιστω και παλι με τοσο καθισιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melene : 05-07-20 στις 07:55
     

  5. 05-07-20 08:10 #35
    Προεπιλογή
    να ακριβως εδω ειναι το προβλημα μου πιο ακριβως δεν γινεται ομως λες και ειναι στο σημειο που ενώνεται ο μυς με το κοκκαλο να το πω! Όνομα: R54_Tenontes_4.jpg Εμφανίσεις: 1440 Μέγεθος: 318,0 KB
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melene : 05-07-20 στις 08:18
     

  6. 07-07-20 15:33 #36
    Προεπιλογή
    Καταρχάς, όπως καταλαβαίνεις, τηλε-διάγνωση δεν γίνεται! Επομένως, κρατάω μια επιφύλαξη για το αν είναι θλάση. Ας μην μπω σε λεπτομέρειες όμως γιατί και θα μπερδευτείς και θα είναι καθαρά εικασίες ό,τι κι αν πω!
    Όσον αφορά την ακτινογραφία, δεν βοηθάει ούτε στη διάγνωση ούτε στην πρόοδο της θλάσης. Οπότε δεν έχεις να κερδίσεις κάτι με αυτό. Το να κάνεις άλλη μια επίσκεψη σε γιατρό κοστίζει, αλλά και αν πας στο Δημόσιο η πικρή αλήθεια είναι ότι δεν θα ασχοληθούν ιδιαίτερα με κάτι τέτοιο και πολλές φορές δεν ξέρουν κιόλας (σημείωση: το διαβάζω μια μαγνητική και λέω τι βλέπω, ΔΕΝ είναι διάγνωση).
    Θα σου πω όσο πιο απλά και περιληπτικά γιατί έχασες το εύρος σου μέσα σε τόσες λίγες μέρες. Κόντινε ο μυς; Απίθανο! Το άφησες και ξεσυνήθισε; Μάλλον και αυτό απίθανο! Η ίνες που κόπηκαν ήταν μακριές και τώρα έγιναν κοντές; Μεγαλειώδες ΟΧΙ!
    Άρα τι έγινε; Σε προστατεύει το νευρικό σου σύστημα απ'το να φτάσεις σε ακραίες θέσεις γιατί...όπα κάπως έτσι την πάτησες! Τι θέλω να πω με αυτό. Το ότι δεν πάει, και νιώθεις περίεργα, και όσο περνάει ο καιρός "χάνεις" κι άλλο την ευλυγισία σου δεν έχει να κάνει με το μήκος των μυών ή με κάτι άλλο από τη δομή τους (πχ τη θλάση). Έχει να κάνει με το ότι το νευρικό σου σύστημα και τα σήματα που στέλνει ο "προσαγωγός" προς τον εγκέφαλο (προς το νωτιαίο μυελό είναι πιο σωστά, αλλά κράτα τον εγκέφαλο ως κάτι πιο απλό), τώρα τα δέχεται ως "επικίνδυνα" γιατί την πάτησε μια φορά και δεν σε αφήνει να χαλαρώσεις και να ξαναφτάσεις εκεί που ήσουν. Και στην αρχή ο εγκέφαλος είχε δίκαιο να σε προστατεύσει από το να το κάνεις χειρότερα, τώρα όμως μετά από τόσο καιρό πρέπει να το δουλέψεις σταδιακά για να "πείσεις" το νευρικό σου σύστημα ότι όλα είναι καλά. Με λίγα λόγια επειδή μπορεί να σε μπέρδεψα, σε περίπτωση που ήταν θλάση, ο μυς έχει επουλωθεί και το μόνο που μένει είναι να τον ξανα-προπονήσεις για αυτό που θες (ευλυγισία, στη συγκεκριμένη περίπτωση). Κράτα και αυτό που σου είπα σε προηγούμενο σχόλιο, πάντρεψε τα, και ξεκίνα σίγα-σιγά να δεις πως πάει. Στο τονίζω όμως, ενοχλήσεις και πόνο -πιθανόν- να έχεις (διάβασε αυτό που σου είχα γράψει για την επόμενη μέρα), το θέμα είναι να το πας σταδιακά και να μην περιμένεις να φύγουν πρώτα οι πόνοι και μετά να ξεκινήσεις. Μαζί πάνε αυτά
    Ξεκίνα λίγο καιρό και πες μας πως πάει!
     

  7. 07-07-20 16:35 #37
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Κάνε προπονήσεις με βάρη και αν εκανες ήδη θα το είχες ξεχάσει τωρα το προβλημα
    Δηλαδη απλές βασικές ασκήσεις για μηριαίο τετρακέφαλο χωρίς επιφόρτιση κιλών και επαναλήψεις 20-25 και με την ροή αίματος και οξυγόνου στην περιοχή θα αναρρώσει πιο γρήγορα , και πρίν καιρό το είχα πεί οτι μετα απο κάποιο διάστημα πρέπει να αρχίσεις ενεργητική ξεκούραση
    Απλά είναι τα πράματα και έτσι θα καταλάβεις και την σημασία στην άθληση των αντιστάσεων , έτσι ζημια δεν μπορείς να πάθεις 100% στάνταρ γιατι όταν ενα βάρος σου επιτρέπει να βγάζεις 20-25 επαναλήψεις πως να σε κάνει ζημιά
    επίσης εμένα με κόψαν κομάτι τενοντα και τετρακέφαλο απο ατυχημα και συνέχισα μετα απο χρόνια να κατεβαίνω σε αγωνες ενω δεν υπήρχε καμία ελπίδα να ξαναλυγίσει το πόδι μου και εσυ κολλάς σε μια θλάση , που είπαμε ο μυς σκλυραίνει και σφίγγει λόγω του σημείου τραυματισμού και της ακινησίας λόγω του προβλήματος
    Και τι έγινε? αυτα είναι για να φτιάχνουν και εσυ κολλάς με την γιόγκα και ευλυγισία , που αν δεν φτιάξει εντελώς πως να επανακτήσει την ευλυγισία του
    Ακόμη και ενα λάστιχο αν κοπεί και δεθεί στο σημείο το σημείο του δεσίματος θα είναι πιο σκληρό και δύσκαμπτο , όχι ο μύς που λογικό στο σημείο της θλάσης να υπάρχει δυσκαμψία η οποία με βάρη αρχικα και εν συνεχεία ήπιες διατάσεις θα επανέλθει , αλλα αν δεν κάνεις βάρη όπως πρέπει θα περιμένεις πολύ ακόμη
    Εδω ποδοσφαιριστές στην αποκατάσταση με τα βάρη εντάσσονται πιο γρήγορα στην κανονικότητα , υπο προϋποθέσεις πάντα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
     

  8. 09-07-20 02:22 #38
    Προεπιλογή
    Παιδιά γεια σας και πάλι! Και ευχαριστω για την τόση βοήθεια
    Οποτε καλώς δεν εκατσα να μου κάνει τις ακτινογραφίες και έφυγα, ειχα διαβασει πως για θλάση σου κανουν απλα υπέρηχο και δεν ηθελα να φαω την ακτινοβολία άδικα. Σιγουρα τελικα ήταν θλάση οπίσθιου μηριαίου όμως και οχι προσαγωγου το δα και σε βιντεο δυο φυσικοθεραπευτών και λενε μεσα στο βιντεο πως αν η θλάση γινει ψηλά στο μυ εκει που ενώνει με το κόκκαλο αργει να περασει, ενω η θλαση στο μέσο του μυ περνάει πιο εύκολα. Εγω την επαθα ψηλα κειε που ενώνει με το κόκκαλο και το βιντεο αναφερόταν σε θλάση οπισθιου μηριαίου και εδειχναν το σημειο που την επαθα.
    Πραγματικα παντως αν δεν ειχα κανει αυτο που μου ειπε ο TRIANTAFYLLOU δεν θα μου χε περασει ακομα, περασε η θλαση ή τουλαχιστον το 80% σε 3-4 βδομαδες αφότου σταματησα να κανω γιογκα ενω τους 2 πρωτους μηνες δεν ειχε περασει καθολου !!!!! Υποθετω πως αυτο εφταιγε που δεν γινομουν καλα.
    Τωρα εκανα 3 μερες γιογκα και μπορω να κανω σχεδον ολες τις στασεις χωρις προβλημα εκτος βεβαια απο σπαγγάτο και οσες θελουν πολύ μεγαλο ανοιχτα στα πόδια αλλα τουλαχιστον με το "βασικο " μαθημα δεν χειροτερεύω και μπορω να κάνω κανονικά, γιατι πραγματικα δεν μπορειτε να φανταστείτε πόσο ξεσυνήθισα και επεσαν οι αντοχες μου τρομερα το ξερω πως σας ζάλισα αλλα πραγματικα δεν εχω αντοχες και διαθεση να κανω γιογκα πλεον γιατι οταν κατι σου ειναι τοσο δυσκολο δεν σε τραβαει, πριν που τα εκανα ολα για πλακα μου φαινοταν διασκεδαστικό. Τωρα ειναι μαρτύριο (κανω δυνατό μαθημα και οχι της πλακας).
    Αλλα αφου μπορω να ξεκινησω σιγα σιγα θα το παλεψω παντως οντως η θλαση δεν περασε 100% αλλα μπορω να κανω στο ευρος που δεν με ενοχλεί σωστα; Δεν περασε γιατι αν ηταν θα μπορουσα να κανω οτι και πριν.
    35TRIANTAFYLLOU καταλαβαινω οσα λες απλα εγω στην περίπτωση μου μαλλον τα εκανα ολα μπαχαλο απο την αρχη για αυτο πηρε τοσο καιρο να φτιαξει υποθετω θα χε φτιαξει απο τις 3 πρωτες βδομαδες αν ειχα ενεργήσει σωστα , εχω ενα λαστιχο αν ειναι θα κανω ασκήσεις με αυτο!
    Μια τελευταια ερωτηση αν τωρα κανω γιογκα κανονικα ενω νοιωθω οτι δεν περασε 100% υπαρχει προβλημα;
    Επισης και κατι άσχετο, αν αθλείσαι με άδειο στομάχι χάνεις κιλά; Γιατι εμενα με βολευει να κανω το πρωι που δεν εχω φαει κατι αλλα δεν θελω και να αδυνατίσω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melene : 09-07-20 στις 02:27
     

  9. 10-07-20 06:26 #39
    Προεπιλογή
    Παιδια εκανα χθες βραδυ προσαγωγους απαγωγους στο μηχανημα γυμναστηριο και τωρα με ενοχλει παλι το σημειο της θλασης, λετε να το ξανατραυμάτισα; ή ειναι φυσιολογικο;
    Αν χασω παλι την ευλυγισία μου σιγουρα ναι! Αλλα θελω να ελπιζω οτι ειναι φυσιολογικο. Τι λετε ; Να κατσω σημερα και να δω πως ειμαι αυριο;
     

  10. 10-07-20 11:43 #40
    Προεπιλογή
    Θελω να πιστευω πως ειναι πονος επειδη ξεσυνήθισα παντως πως ποναμε οταν εχουμε καιρο να γυμναστουμε ετσι καπως με ποναει! αλλα σε αρκετα μεγαλo βαθμο, απλα γιατι στο αλλο ποδι δεν ποναω; Αν μπει καποιος ας μου πει...
     

  11. 14-07-20 02:33 #41
    Προεπιλογή
    Τελικα δεν χειροτερεψα στα ιδια ειμαι! Δεν ξερω γιατι αλλα ειχα πιαστει τρομερα ειδικα στο ποδι που χω την θλαση ισως θελει ενδυνάμωση.
    Παντως εγω κανω κανονικα τωρα και ας ποναω λιγο σε διατασεις και τετοια;
    (Σαν ημερολόγια εγινε το θέμα αλλα δεν εχω βοηθεια απο αλλου, οπως ειπατε και εσεις στο δημοσιο δεν ασχολουνται με τετοια)
     

  12. 18-07-20 00:48 #42
    Προεπιλογή
    Πηγα ξανα και εκανα λιγα μηχανηματα, πολυ λιγο αυτην την φορα και ΠΑΛΙ με ποναει τωρα το σημειο της θλασης!
    Πραγματικα τα χω χαμμένα δεν ξερω τι να πω πια. Επισης εχω και αισθηση αναπηδησης, δηλαδη οτι κανει ο μυς λες και ειναι μια χορδή αν μπορω να το εξηγησω καπως. Eπισης και την αλλη φορα με ποναγαν και οι γυρω μυς του ιδιου ποδιου ΠΟΛΥΥΥΥ περισσότερο απο οτι σε σχεση με το αλλο ποδι το μη τραυματισμενο!
    Και τωρα ενω επανηλθα αφοτου εκανα γιογκα με ποναγε ο προσαγωγος του τραυματισμενου ποδιου και μετα με τα βαρη αυτο χειροτερεψε και νομιζω πως με ποναει και το σημειο της θλασης στο τεντωμα αλλα δεν ειμαι σιγουρη μηπως επειδη ποναει ο προσαγωγος νομιζω πως ειναι η θλαση.
    Μα το αλλο ποδι μου ειναι μια χαρα ομως!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melene : 18-07-20 στις 01:00
     

  13. 22-07-20 01:21 #43
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα πήγα σε ένα γιατρό ιδιώτη αυτήν την φορά.
    Μου πε πως το αίσθημα αναπήδησης ειναι απο την θλάση και μένει μόνιμα αλλά εγώ αν γυμνάζομαι συστηματικά δεν θα το νοιώθω ιδιαιτέρως.
    Και του πα πως οταν πηγα στα μηχανήματα 2 φορές μετά ειχα μυικούς πονους στις γυρω μυικές ομάδες σε πολύ μεγαλο βαθμό στο ποδι της θλασης ενώ στο άλλο πόδι οχι σε τοσο μεγαλη ένταση και κάνει ειπε καποιες προσαρμογές το πόδι, δεν καταλαβα ακριβώς γιατί!
    Μου πε πως θέλει ενδυνάμωση και πως δεν έχει το τραυματισμένο πόδι τόση δύναμη όσο το άλλο.
    Πω βρε παιδια ειναι δυνατόν που να ξερα πως μενει μόνιμο "κουσούρι" από μια θλάση. Μια φορα την πάτησα και ήταν για τα καλα!
    Να ρωτήσω κάτι που ξέχασα να τον ρωτήσω η ουλή σχηματίζεται ακόμα και όταν απλά έχουν τραβηχτεί οι ίνες και δεν έχουν κοπεί; Μηπως ξέρει κανεις;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melene : 22-07-20 στις 01:26
     

  14. 27-07-20 01:26 #44
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Κυριολεκτικα πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό και εξηγώ για να μην παρεξηγηθώ !
    αν δεν υπάρχει ουλή απο τομή , θλάση βαριάς μορφής και δεν συραφθεί τοτε ναι θα μείνει σημάδι , όπως συναντάμε σε πολλους αθλητες και κυρίως ββερ που αυτα δεν κρύβονται λόγω έκθεσης του σώματος , αν είναι μικρής μορφής η διάταση τότε δεν θα φαίνεται τιποτε στο μάτι
    μετα λές οι μύς πονάνε στις γυρω μυικές ομάδες και αυτο νορμάλ είναι απο παρατεταμένη αγυμνασιά , όπως δηλαδη ένας αρχάριος παει στο γυμναστήριο και τα δίνει όλα και πονάει μια βδομάδα , απλα σε ενα γυμνασμένο που για λόγω τραυματισμού σταμάτησε κάποιο διάστημα και έπεσε μυικά και απο φυσική κατάσταση, όταν γίνει καλα και ενταχθει στις προπονήσεις , λόγω της μνήμης του σώματος που λέμε , θα φτάσει πιο γρήγορα στο προηγούμενο επίπεδο
    Ηλιας Τριανταφυλλου
     

  15. 10-08-20 06:09 #45
    Προεπιλογή
    Καλημερα!
    Ευχαριστω και παλι. Απλα το ρωτησα γιατι πονανε πολυ οι γυρω μυικες ομαδες ΜΟΝΟ στο τραυματισμένο ποδι και στο αλλο μονο σε νορμαλ πλαίσα, για αυτο μου εκανε μεγαλη εντυπωση.
    Η αγυμνιασιά δεν θα αφορουσε ολο το σωμα; Συγνωμη αν σας ζαλίζω απλα μου χει κανει μεγαλη εντυπωση αυτο. Θα το παλεψω απο εδω και περα να δω αν θα επανέλθω.
     

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία