Καλημέρα σε όλους. Νέος στο φόρουμ , αλλά με αρκετό διάβασμα σχετικό με το αντικείμενο της ιστοσελίδας.
Αρχή καλοκαιριού , κλειστά τα γυμναστήρια εδώ και κοντά 2 μήνες και παντελής αποχή τόσο από γυμναστική όσο και από διατροφή.
1.80 εκ. το ύψος μου και 77 κιλά το βάρος.

Για να μπαίνω στο θέμα , μετά από σχετική πρόταση της παρέας μου για μπάνιο χθες και αφού πραγματοποίησα το καθιερωμένο καλοκαιρινό bodygroom ( όντας φουλ τριχωτός) , συνειδητοποιήσα πως το σωσίβιο γύρω από την μέση μου, καθώς και η κοιλιά μου είναι παραφουσκωμένα...
Θα ήθελα τα φώτα σας , για να φτιάξω ένα διατροφικό πλάνο με μειωμένες θερμίδες για να μαζέψω τα ασημάζευτα. Το ότι θα χάσω μυικό όγκο αναπόφευκτα το γνωρίζω , αλλά επειδή η κατάσταση είναι απελπιστική δεν με πολυενδιαφέρει στην παρούσα φάση. Η γυμναστική που θα ακολουθώ αυτό το διάστημα θα αποτελείται εναλλάξ από cardio: γρήγορο περπάτημα / τζόκιν και hiit (push ups , sit ups , burpees κτλ).

Επί του θέματος , οι θερμίδες συντήρησης μου είναι 2650 και σκεφτόμουν πως μια καλή αρχή θα ήταν 2300 με κατανομή μακροσυστατικών Π/Υ/Λ - 40/40/20 (%) , τις οποίες θα μοιράσω σε 4 γεύματα.

Ξεκινάω με το πρωινό.
200ml γάλα αγελαδινό 1,5% + 60γρ. βρώμη +1 πράσινο μήλο.
2 αυγά ολόκληρα και 2 ασπράδια με μια κουταλιά σούπας ελαιόλαδο και 1 αγγούρι.
1 φέτα ψωμί τοστ ολικής με φυστικοβούτυρο και ελάχιστο μέλι.
710 θερμίδες 44γρ Πρωτεϊνη 62γρ Υδατάνθρακας 25γρ Λίπος