Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 04-06-20 00:14 #1
    Προεπιλογή Κουρασμενα ματια
    Καλησπερα στο φορουμ πριν απο 3 μηνες μετα απο μια εντονη προπονηση ποδιων ειχα κουρασμενα ματια-τσουξιμο, βαρυ κεφαλι σαν ασταθεια και κομαρα-ατονια τελος παντον περνω την πιεση μου ειχα 14-15 την αλλη μερα 16 με αυτα και με αυτα παω νοσοκομειο οπου βαρεσα 20 εδω να πω οτι ειχα φοβο απο μικρος με το πιεσομετρο και οποτε πηγενα να την παρω παντα ειχα λιγο παραπανω απο το φοβο-αγχος μου στο νοσοκομειο εκανα εξετασεις καρδιογραφημα και την επομενη μερα σε εξωτερικο παλι εξετασεις και για θυροειδη + τριπλεξ + υπερηχο νεφρων ολα καθαρα το μονο ανεβασμενω το cpk και η κρεατινινη εδω να πω τα μονο συπληρωματα που περνω οσα χρονια γυμναζομαι ειναι ενα σκουπ prework out πριν την προπονηση και ενα scoup πρωτεινη μετα ,τελος παντον μετα απο αυτα συνεχισα να μετρω την πιεση μου στις αρχες ητανε 14-15 και μετα επεσε , απο την μερα που με επιασε ολο αυτο εκανα μια παυση 40 ημερων κοντα απο γυμναστικη και αρχισα παλι οταν ενιωθα ετοιμος και ενιωθα τις δυναμεις μου παλι και αρχισα σιγα σιγα για καμια 10αρια μερες και μετα με ξαναεπιασε ετσι αυτη η κουραση στα ματια η ατονια και παλι με επιασε ο φοβος οτι εχω πιεση και την πηρα και επεζα παλι 14-15-16 παντα με πολυ αγχος και φοβο να την περνω.. παω παλι στον γιατρο και με ξεκιναει χαπι για υπερταση μου ειπε να το περνω αν στην πρωινη μετριση ειναι πανω απο 14 και συνολικα το πηρα 4 φορες εδω και 20 μερες χωρις χαπι πιεσης και πλεον χωρις φοβο και αγχος στο πιεσομετρο η πιεση μου ειναι κανονικη 12-13 αλλα εχω ακομα αυτην την κουραση στα ματια και σαν μικρους πονοκεφαλους να πω οτι κανω γυμναστικη τωρα οχι με βαρη μονο με το σωμα μου (ελξεις πους απς βυθησεις) και τρεξιμο .Εγω κατεληξα μηπως ητανε υπερπροπονηση γιατι γυμναζομουνα 6 φορες την βδομαδα βαρη για πολυ καιρο και ο οργανισμος κλαταρε αλλα εχουνε περασει 3 μηνες και αυτη η κουραση στα ματια δεν μου εχει φυγει δεν ειναι οτι την εχω ολη την ωρα αλλα τις περισσοτερες ωρες της μερας. Τωρα που να οφειλετε ολο αυτο? απο το αγχος και το στρεςς με την πιεση η ειναι κατι αλλο που πρεπει κοιταξω παραπανω καποιος να ειχε κατι παρομοιο? ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-06-20 12:32 #2
    Προεπιλογή
    Οποιος καταφερε και το διάβασε χωρις να κουραστουν και τα δικα του ματια,μπραβο. Εγω πάντως δεν μπορεσα.
    Να πας σε εναν γιατρο φιλε μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-06-20 07:47 #3
    Προεπιλογή
    Το μονο που θα σου πω και ...Μονο ως προς τα Ματια ....φροντισε στην εκτονωση της αναπνοης πανω στην ασκηση (εκπνοη) , να μην την κρατας ουτε για δευτ/πτο. Να "φευγει" κατα τη διαρκεια
    της πιεσης δλδ ομαλα , ετσι αποδεσμευεις κ τη πιεση στα ματια.
    Τωρα για ολα τα υπολοιπα που λες ,προσπαθησε να δεις τι σε πειραζει να το απομονωσεις ,τις αντοχες σου ,τον τροπο ζωης σου κ φυσικα οπως κ εκανες ...στο γιατρο.
    Old School
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-06-20 01:22 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.796
    Προεπιλογή
    αυτο θέλει διάγνωση απο οφθαλμίατρο δεν είναι να λέμε εδω γιατροσόφια για ενα τόσο λεπτο θέμα όπως τα μάτια και η αλήθεια διαβάζοντας και γω αυτο όσο μπόρεσα πρέπει να ανέβασα πίεση στα μάτια και κατ αρχήν κάνεις το πιο απλό ξεκούραση και βλέπεις αντιδραση και πως νιώθεις
    Αυτο εγω το κόβω και αυξημένο στρές γιατι το στρές παντού μπορει να χτυπήσει , ακόμη και συνδυαστικά ζόρισμα στην προπόνηση η ενασχόληση με υπολογιστες δεν θέλει και πολύ
    Τωρα που ανοιξαν οι πλάζ αν πηγαίνουμε τακτικα και βλέπουμε τούς κορδονοιούς στις παραλίες έτσι τα γυμνάζουμε τα μάτια και συγχρόνως λειτουργεί το όλο πρότζεκτ και σαν αντιστρές
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 09-06-20 00:51 #5
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Καλό είναι να επισκεφτείς έναν οφθαλμίατρο με γνώση και μηχανήματα ειδικά για εξέταση των ματιών. Και αυτός θα σου πει ακριβώς τι έχεις και τι πρέπει να κάνεις.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 10-06-20 18:54 #6
    Προεπιλογή
    θες σιγουρα σιγουρα εξεταση απο οφθαλμιατρο και ίσως και νευρολόγο. Δεν μας ειπες το πιο βασικο, οταν πηγες στο νοσοκομειο εξεταστηκες απο αυτες τις ειδικοτητες? και αν ναι τι σου ειπαν? Επισης αυτα τα ενοχληματα τα εχεις πλεον οταν γυμναζεσαι η και σε ασχετες φασεις? Επισης την πρωτη φορα σε επιασε κατα τη διαρκεια της προπονησης η μετα το τελος αυτης?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Captain : 10-06-20 στις 19:04
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 13-06-20 15:35 #7
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω για τις απαντησεις ειχα παει σε οφθαλμιατρο δεν μου εκανε καμια ειδικη εξεταση βεβαια μονο στο ενα ματι βρηκε αστιγματισμο 0.75 γενικα το νιωθω καθολη την διαρκεια της μερας αλλες φορες λιγοτερο αλλες φορες περισσοτερο πανω στην γυμναστικη δεν το καταλαβενω ιδιαιτερα παντος αυτο ολο και τα παραπανω που σας ειπα με επιασε μετα απο μια εντονη προπονηση ποδιων σφιγκομουνα ιδιαιτερα θυμαμε
    Απάντηση με παράθεση