Θέμα: Χαλάρωση

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 07-06-20 00:59 #1
    Προεπιλογή Χαλάρωση
    Καλησπέρα παιδιά! Καλώς σας βρήκα!
    Μόλις έκανα εγγραφή γιατί βλέπω οτι τα λέτε ωραία και προσπαθείτε, ε και έχω απορίες.
    Αρχικά συγγνώμη αν γράφω σε λάθος μέρος
    Το θέμα είναι το εξής. Έχασα πρόσφατα 30+ κιλά με αποτέλεσμα χαλάρωση στην περιοχή της κοιλιάς και στο εσωτερικό των μηρών
    Το περισσότερο που είχα κάνει σε γυμναστική είναι καναπές-κρεββάτι. Εδώ και 3 μήνες όμως έχω ξεκινήσει με ένα έρμο στατικό ποδήλατο να κάνω 15 χλμ την μέρα (συνήθως χωρίς τρελή αντίσταση- το ψιλοαλλάζω κάθε φορά, άλλοτε πιο χαλαρά, άλλοτε πιο γρήγορα).Επίσης, εδώ και 2-3 βδομάδες έχω ξεκινήσεις κοιλιακούς-ασκήσεις για πόδια-χέρια-βαράκια κλπ. Δεν έχω την απαίτηση να έχω την τέλεια κοιλιά ή πόδια, όμως θέλω να σφίξω κάπως και κυρίως να το συνεχίσω σωστά γιατί μου αρέσει σαν διαδικασία.
    Τι ασκήσεις να κάνω για το κάτω μέρος της κοιλιάς (από αφαλό και κάτω)? όσες έχω δει μου πονάνε τραγικά την μέση ενώ έχω στρωματάκι.
    Επίσης, στους κλασσικούς κοιλιακούς ΟΤΙ και αν κάνω πονάει αρκετά ο λαιμός μου. Τσέκαρα το φορουμ για συμβουλές επί τούτου και οσο και αν τις εφάρμοσα δεν βλέπω κάποια διαφορά. Μήπως είναι φυσιολογικό απλά;
    Ακόμα, έχω δει κάτι σαν ελατήριο για το εσωτερικό των μηρών. Πιστέυετε κάτι τέτοιο θα βοηθήσει;
    Και τέλος την σανίδα πως την κάνετε ρε παιδιά;;; Στα 10 δευτερόλεπτα μαξ σκάω κάτω σαν σακί
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-06-20 23:09 #2
    Προεπιλογή
    Αν εχασες 30+ κιλα οπως λες, ειναι φυσιολογικο να εχει κρεμασει το δερμα. Ομως δεν προκειται περι χαλαρωσης, αλλα ειναι εξτρα δερμα που δημιουργηθηκε οταν οι συνθηκες το απαιτουσαν και τωρα απλα παρεμεινε εκει. Ποσος καιρος ειναι που εχεις αδυνατισει? Σιγουρα το να υπετροφησουν κοιλιακοι και ραχιαιοι μπορει να βοηθησει την κατασταση , δεν ξερω ομως κανεναν που να εχασε πολλα κ,ιλα και το δερμα να τσιτωσε. Πολλοι κανουν χειρουργειο για να απαλλαγουν απο αυτο (κοιλιοπλαστικη).

    Τωρα οσον αφορα τη σανιδα, αυτο ακριβως ειναι το νοημα! και αν σημερα εκανες 10'' , μεθαυριο θα κανεις 12, μετα 15 και παει λεγοντας!!
    Απάντηση με παράθεση