Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 23-06-20 12:23 #1
    Προεπιλογή Διατροφή & Ασκήσεις
    καλησπερα σας θελω παρακαλω μια βοηθεια αν καποιος γνωριζει.λοιπον ειμαι 28 ετων και εχω ξεκινησει εδω και 2 χρονια περιπου γυμναστηριο.ο σκοπος μου ειναι να σφιξω και μ ενδιαφερουν οι γλουτοι ανορθωση και μυικη αυξηση.θεμα βαρους δεν ειχα ποτε και εκ φυσεως εχω σκαρι λεπτου ανθρωπου-νορμαλ.το προβλημα μου ειναι το εξης.ενω εχω παι και σε διατροφολογο και ακολουθω πιστα διατροφη βασισμενη στην πρωτεινη ως επι το πλειστον (ασπραδια,ψαρι,κοτοπουλο,λαδερα,φρουτα κτλ),και ενω γυμναζομαι μερα παρα μερα (βεβαια λογω του οτι ειμαι μητερα και δουλευω οχταωρο πενθημερο,σιγουρα καταλαβαινετε οτι δεν μπορω να ειμαι καθε μερα γυμναστηριο και καποιες φορες ελαχιστες βεβαια μπορει ν παω ανα 2 ημερες.βαρη σηκωνω μεχρι 30 κιλα προς το παρον και κανω και ασκησεις αντιστασης) βλεπω οτι αντι να αυξανω εστω και λιγο τη μυικη μου μαζα ,αντ αυτου εχω αδυνατισει κιολας και μαλιστα αισθητα.αλλαγη εχω δει απειροελαχιστη μονο στην κοιλια που εχει σφιξει.δηλαδη ενω τα κανω αυτα εγω βλεπω αντιθετα πραγματα απ αυτα που θελω.εχω κοψει τηγανιτα γλυκα junk food τα παντα.τρωω μονο οτι οριζει η διατροφη και παλι τιποτα..σιγουρα αντιλαμβανομαι οτι ειναι και θεμα σωματοτυπου του καθενος και ξερω οτι και στις γυναικες ειναι πιο δυσκολο να κανουμε μυς οπως οι αντρες οκ..αλλα τιποτα?????και συγνωμη ολες αυτες που βλπουμε στην tv τι παραπανω κανουν κι εχουν αυτα τα σωματα και τους γλουτους?????????????
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-06-20 14:34 #2
    Προεπιλογή
    Πιστεύω ότι υπάρχουν δύο περιπτώσεις σε αυτό που λες.

    Α. Εσύ βλέπεις ότι έχεις αδυνατίσει αλλά αν είσαι στα ίδια κιλά με πριν, αυτό δείχνει ότι έχεις κατέβει σε ποσοστό λίπους και έχεις βάλει μυϊκή μάζα έστω και λίγο.

    Β. Υπάρχει περίπτωση να τρως λιγότερες θερμίδες από όσες καταναλώνεις μέσα στο εικοσιτετραωρο σου, οπότε αν είναι αυτό θα πρέπει να το συζητήσεις με τον / την διατροφολογο σου, λογικά θα πρέπει να σου αύξηση τις θερμίδες.

    Είναι πιο δύσκολο μια γυναίκα να βάλει μυϊκή μάζα σε σχέση με τον άντρα σε (φυσικό πάντα επίπεδο) αυτό έχει να κάνει με τις ορμόνες, όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα υπάρχουν μυικα κέρδη αν κάνεις σωστή προπόνηση (στο μετρό που μπορείς γιατί υπάρχουν και άλλες υποχρεώσεις) και σωστή διατροφή, όσο δε για τα κιλά που λες είναι μια χαρά δε σημαίνει ότι αν καταφέρεις να σηκώσεις 200 κιλά θα αποκτήσεις τρελή μάζα, στο σημείο των γλουτων ίσως να πρέπει να δώσεις μεγαλύτερη έμφαση και να τους γυμναζεις με μεγαλύτερη συχνότητα μέσα στην εβδομάδα, δεν γνωρίζω τι πρόγραμμα ακολουθείς αλλά αν για παράδειγμα έχεις σήμερα στήθος με ώμους η με τρικεφαλους στο τέλος αφού ολοκληρώσεις το πρόγραμμα σου θα κανείς και δύο ασκήσεις απομόνωσης που θα 'χτυπανε' τους γλουτούς, οπότε την ημέρα που γυμναζεις τα πόδια θα ξανά κανείς γλουτούς έτσι με αυτό τον τρόπο μεγαλώνουμε την συχνότητα στα σημεία που θέλουμε να δώσουμε μεγαλύτερη έμφαση.

    Μην απαγοητευεσαι σκέψου από που ξεκίνησες και πού είσαι τώρα αυτό θα σε βοηθήσει να πας πιο μακριά να φτάσεις πιο κοντά στον στόχο σου.

    Καλός ήρθες στην παρέα μας
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-06-20 11:23 #3
    Προεπιλογή
    σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.η αληθεια ειναι οτι εχω κατεβει σε κιλα 1-2 απ οτι ημουν πριν ξεκινησω διατροφη και ακηση.βεβαια οπως ειπα λογω υποχρεωσεων δεν μπορω πχ οταν πνιγομαι στη δουλεια να παω να φαω ακριβως μετα απο το 3 ωρο που λεει το προγραμμα ειναι αδυνατον δηλαδη αυτο..αλλα δν παρεκλινω καθολου δν τρωω ουτε σοκολατακι δηλαδη..αυστηρα οτι λεει το προγραμμα ..και γυμναστικη οσω μπορω προσπαθω εστω να κανω 3 φορες μεσα στην εβδομαδα τουλαχιστον ..θελω να πω οτι αν και ψιλοαστατο εχω ενα προγραμμα..αυτο που λες με τις θερμιδες το χω σκεφτει κι εγω
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-06-20 13:25 #4
    Προεπιλογή
    Αν έχεις κατεβεί 1-2 κιλά αλλά ξεχωρίζουν οι μυικες ομάδες ( μυικος προσδιορισμος) π.χ ώμοι, δικέφαλοι, τετρακεφαλοι κλπ αυτό δείχνει ότι έχεις κατέβει σε ποσοστό λίπους, οπότε δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό.
    Είναι λογικό ότι έτσι όπως είναι η ζωή μας με υποχρεώσεις και τρεχάματα πολλές φορές είναι ανέφικτο να είμαστε on the point,αλλά είναι προτιμότερο να φάμε ένα γεύμα πιο αργά από το να παραλειψουμε εντελώς, και την προπόνηση την προσαρμοζουμε ανάλογα.,σίγουρα θα υπάρχουν μέρες που δεν έχεις όρεξη να πας στο gym από την άλλη όμως έρχονται και οι τύψεις,αν νιώθεις κομμάτια δεν πας κανείς off και δεν έγινε τίποτα, αν όμως τελικά πάρεις την απόφαση να πας κάνε ότι δεν βαριέσαι όποιες ασκήσεις θέλεις για όποιες μυικες ομάδες θέλεις, και όσο θέλεις , μην κάνεις το πρόγραμμα που θα έκανες κανονικά γιατί θα σε κούραση περισσότερο, είναι προτιμότερο να πας μισή ώρα και να κάνεις 3 ασκήσεις διάφορες ότι δεν βαριέσαι και να φύγεις από το να πας και να επιμένεις να βγάλεις το πρόγραμμα που θα έκανες κανονικά.

    Αν είσαι για καιρό σε διατροφή και κάποια μέρα θέλεις να φας ένα παγωτό ή ένα burger με πατάτες εννοείται δε χάλασε ο κόσμος δε θα σου κάνει κακό ίσα ίσα που αν έχει κολλήσει ο μεταβολισμός και έχεις πιάσει πλατό θα σε βοηθήσει να ξεκολλήσει απλά εκείνη την ημέρα μπορείς αν θέλεις να αφαιρέσεις ένα γεύμα που έχεις και στη θέση του να βάλεις το ελεύθερο.

    Καλή συνέχεια στην προσπάθεια σου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-06-20 22:10 #5
    Προεπιλογή
    σ ευχαριστω παρα πολυ !να σαι καλα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-06-20 19:31 #6
    Προεπιλογή
    1. Πειραματίσου, αλλάζοντας μεθόδους προπόνησης.
    2. Μην επηρεάζεσαι από τις εικόνες σωμάτων γυναικών σε TV, YouTube κ.λπ.
    Απάντηση με παράθεση