Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 11-07-20 14:40 #1
    Προεπιλογή Να αλλάξω το functional training με πυγμαχία;
    Εδώ και ένα χρόνο (μείον 3 μήνες καραντίνας) κάνω functional training (είναι στην ουσία αρκετά παρόμοιο με το crossfit απλά δεν έχει το ανταγωνιστικό στοιχείο και νομίζω είναι πιο "ασφαλές" γιατί δεν βιάζεσαι τόσο και οι ασκήσεις είναι πιο εύκολο να γίνουν σωστά.
    Είμαι πολύ ικανοποιημένος και από τα αποτελέσματα που λίγο λίγο έρχονται (έχω χάσει περίπου 8 κιλά και τοσώμαμου έχει βελτιωθεί αισθητά. Προφανώς και ακόμα υπάρχει πολύ δουλειά αλλά πάει πολύ καλά).

    Το παράπονο μου πάντα ήταν ότι δεν υπήρχε μια "ομαδικότητα". Δηλαδή είμαστε 10 αθλούμενοι που το πολύ πολύ να πουμε γεια μεταξύ μας. Όσοι έχουν παραπάνω σχέσεις γνωριζόντουσαν από πριν. Επειδή οι περισσότεροι είναι και ένστολοι λένε τα δικά τους οπότε δεν μπορείς να 'τρυπώσεις".

    Πρόσφατα έχασα και έναν γονέα και όλο αυτό με ταρακούνησε κάπως και με έκανε να νιώσω ότι θέλω να είμαι κάπως πιο κοινωνικός και να έχω περισσότερες παρέες και φίλους. Σκέφτηκα τις πολεμικές τέχνες επειδή νομίζω αποκτάς "δέσιμο" πιο εύκολα με τον/τους άλλον/άλλους. Ισχύει κάτι τέτοιο; Γράφω στον τίτλο την πυγμαχία επειδή γίνεται στο ίδιο μέρος και ο προπονητής φαίνεται πολύ συμπαθητικός. Όμως έχω και μια επιφύλαξη κατά πόσο θα είναι εξίσου καλή σαν προπόνηση η πυγμαχία (από πλευράς γυμναστικής). Γιατί σκέφτομαι στο functional δεν έχεις να κάνεις με άθλημα απλά δίνεις μια εξήγηση του ασκησιολογίου και μετά ξεκινάει η προπόνηση. Όμως στις πολεμικές τέχνες δεν θα χει και λίγη ώρα εξήγηση σε τεχνικές, τρώγοντας χρόνο γυμναστικής; Επίσης μήπως είναι μόνο αερόβιο; Χωρίς μπάρες δηλαδή και μονόζυγα, απλά σκοινάκι, μπουνιές, κοιλιακούς και push ups?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-07-20 17:27 #2
    Προεπιλογή
    Αν μπορείς κάνε και τα δύο συνδυαστικά,η πυγμαχία όπως και όλα τα ατομικά αθλήματα είναι μοναχικά δε θα βρεις ομαδικότητα που υπάρχει σε αθλήματα όπως το ποδόσφαιρο ή το μπάσκετ κλπ.
    Σε όποιο άθλημα η πολεμική τέχνη και αν πας ένα μέρος τις προπόνησης αφιερώνεται στο να δείξουν και να εξηγήσουν τις τεχνικές και αυτό είναι πολύ λογικό να γίνεται,από πλευράς γυμναστικής η πυγμαχία είναι super μην έχεις καμιά αμφιβολία, τώρα από εκεί και πέρα αν δεν σε ενδιαφέρει το αγωνιστικό κομμάτι μπορείς να κάνεις εξήγηση από την αρχή ότι σε ενδιαφέρει μόνο σαν προπόνηση οπότε κανείς ότι και οι υπόλοιποι αλλά αν δεν θέλεις δεν παίζεις σπαρινγκ αφού δε σε ενδιαφέρει η επαφή και το στήσιμο πάνω στο ρινγκ.
    Κάνε μια κουβέντα με τον προπονητή μιας και είναι στον ίδιο χώρο και πες του να πας 2-3 φορές να κάνεις προπόνηση να δεις πως είναι από μέσα τα πράγματα και να έχεις πιο ξεκάθαρη εικόνα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-07-20 15:14 #3
    Προεπιλογή
    Συνδυαστικά δύσκολο διότι το κόστος θα ανέβει σε απαγορευτικά ύψη. Το μόνο που ίσως είναι νόημα είναι να πάω σε κανένα από τα φτηνά γυμναστήρια με 70 ευρώ το χρόνο συνδρομή + την πυγμαχία. Αν και μου φαίνεται αστείο να πάω σε 2 γυμναστήρια. Το ότι είναι μοναχικό άθλημα ίσως έχεις δίκιο. Βέβαια σκεφτόμουν ότι με αυτόν που έχεις για αντίπαλο, όταν έχεις αντίαπλο, μια ψιλοσχέση δημιουργείται, όχι; Γιατί άθλημα τύπου ποδόσφαιρο δε θα ήθελα, δε με ψήνει καθόλου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-07-20 21:47 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kunodotonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή είμαστε 10 αθλούμενοι που το πολύ πολύ να πουμε γεια μεταξύ μας. Όσοι έχουν παραπάνω σχέσεις γνωριζόντουσαν από πριν. Επειδή οι περισσότεροι είναι και ένστολοι λένε τα δικά τους οπότε δεν μπορείς να 'τρυπώσεις".
    Η ζωη μου όλη σε 2 γραμμες ! οποτε σε καταλαβαινω.. Δεν το κοβω με την πυγμαχια να κανεις δουλεια.. εκτος αν σου αρεσει σαν δραστηριοτητα και αυτο απο μονο του αρκει. Τεννις εχεις σκεφτει? παιζεται με 2-4 ατομα και δεν παρεμβαλονται κλωτιδια και μπουνιδια. Νομιζω θα σου ερθει κουτι. Τωρα αυτο το functional training που λες, νομιζω δεν σε γεμιζει απο μονο του σαν δραστηριοτητα οποτε καποια στιγμη θα το παρατησεις οπως και να εχει, οποτε ισως να το κανεις μια ωρα αρχιτερα αν ειναι ετσι, για να μη χανεις χρονο και χρημα, και να το αντικαταστησεις με κατι αλλο οτι και αν ειναι αυτο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-07-20 21:57 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Captain Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ζωη μου όλη σε 2 γραμμες ! οποτε σε καταλαβαινω.. Δεν το κοβω με την πυγμαχια να κανεις δουλεια.. εκτος αν σου αρεσει σαν δραστηριοτητα και αυτο απο μονο του αρκει. Τεννις εχεις σκεφτει? παιζεται με 2-4 ατομα και δεν παρεμβαλονται κλωτιδια και μπουνιδια. Νομιζω θα σου ερθει κουτι. Τωρα αυτο το functional training που λες, νομιζω δεν σε γεμιζει απο μονο του σαν δραστηριοτητα οποτε καποια στιγμη θα το παρατησεις οπως και να εχει, οποτε ισως να το κανεις μια ωρα αρχιτερα αν ειναι ετσι, για να μη χανεις χρονο και χρημα, και να το αντικαταστησεις με κατι αλλο οτι και αν ειναι αυτο..
    Το functional μαρεσει γιατι με βοηθησε πολυ στο σώμα μου. Έμαθα κάπως να ψιλοκάνω μονόζυγο, να κάνω μονόζυγο από αυτό που κινείσαι στο πλάι, να κάνω ασκήσεις σωστά, τι σημαινει deadlift, squat κτλ. Ίσως ακουστεί υπερβολικό αλλά ήταν σχολείο για μένα. Με έμαθε πως να κάνω γυμναστική χωρίς καθόλου μηχανήματα. Μόνο ελεύθερα βάρη, ισομετρικές κτλ. Ο προπονητές δε είναι ο καλύτερος που θα μπορούσα να έχω. Αν ήμουν και τύπου 15 χρονών και έκανα κάποιο άθλημα θα ήθελα πολύ να είχα έναν τόσο καλό τύπο για προπονητή μου (28 είμαι τώρα). Τένις δεν με τρελαίνει ούτε ξέω που έχει κοντά μου. Πυγμαχία την προτείνω γιατί και ο προπονητής εκεί φαίνεται συμπαθητικός και η προπόνηση λογικά καλή θα είναι (και έχω και γάντια ). Αλλά γενικά είμαι ανοικτός σε προτάσεις. Είχα κάνει ένα πρόγραμμα που είχε σάκο κ (μπουνιές, γονατιές, κλωτσιές με καλάμι) και ασκήσεις κοιλιακούς κτλ που μαρεσε πολύ αλλά το άφησα για να συνεχίσω το functional
    Απάντηση με παράθεση