Θέμα: πρωτεΐνη

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. 19-08-20 12:58 #1
    Προεπιλογή πρωτεΐνη
    Καλησπερα θελω να ρωτήσω αν υπάρχει καμιά καλή εφαρμογή για πρωτεΐνες, υδατ,λιποι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-08-20 15:24 #2
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα είμαι ο Άγγελος χαίρομαι που μπήκα στη παρέα σας. είχα ένα σοβαρό ατύχημα με τη μηχανή μου πριν 2 χρονιά και έχει τωρα κανενα χρονο που κανω γυμανστικη στο σπιτι και κανω και διατροφή με 5 γεύματα τη μέρα..απο τα 89 κιλα που ειχα τωρα ειμαι στα 83 με υψος 1,82 και 41 χρονών, απλά θα ήθελα να ρωτήσω για διατροφή και για μυική ανάπτυξη αλλα να μένω πάνω κατω στα ιδια κιλά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-08-20 18:03 #3
    Προεπιλογή
    Πρώτα απ'ολα σιδερένιος, είναι εφικτό ως ένα σημείο βέβαια να βάζεις μυϊκή μάζα και ταυτόχρονα να χάνεις περισσότερο λίπος από αυτό που λαμβάνεις απο την διατροφή σου, έτσι τα κιλά μένουν στο + - 3 περίπου οπότε δεν έχεις μεγάλες αλλαγές στο βάρος σου έχεις όμως αλλαγές στο πως δείχνεις.

    Αν θέλεις ρίξε και μια ματιά στις ενότητες διατροφή - προπόνηση να πάρεις μια ιδέα, τώρα μια εφαρμογή που είναι πολύ γνωστή για να υπολογίζεις τις θερμίδες σε Π/Υ/Λ είναι το my fitness pal, υπάρχουν και άλλες βέβαια.

    Μπορείς να γράψεις την διατροφή την προπόνηση σου και τι στόχο έχεις ώστε να έχουμε μια πιο ξεκάθαρη εικόνα και εδώ είμαστε για να τα συζητήσουμε

    Καλός ήρθες στην παρέα μας
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-08-20 11:44 #4
    Προεπιλογή
    Eυχαριστω πολύ Δημήτρη 1924 και καλός σας βρήκα. Τώρα σε οτι αφορά τη προπόνηση κάνω 3 φορές την εβδομάδα με αλτήρες απο τη μέση και πάνω όμως γιατί ακόμα έχω οστεοσηνθεση στο δεξί πόδι και στο αριστερό ακρωτηριασμό οπότε στα πόδια κάνω ακόμα φυσικοθεραπια και κάνω κάθε μέρα ασκησης και λιγο δυνάμωμα τετρακέφαλου με το βάρος του σώματος.

    ΠΡΩΙΝΟ
    • 1 γιαουρτι 2% (16g 18g) με 3-4 κουταλιες βρωμη και μια κουταλια του γλυκου μελι ΟΜΕΛΕΤΑ με 4-6 αυγα με 2 κροκους και 2 φετες γαλοπουλα βραστη
    • Τορτιγια η ψωμι ολικης με 4 φετες γαλοπουλα βραστη και 1 αυγο.
    • 1,5 γιαουρτι 2%φρεσκα φρουτα


    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ
    • ΦΡΟΥΤΑ ΕΠΟΧΗΣ



    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ
    • ΣΝΙΤΣΕΛ ΧΟΙΡΙΝΟ ΑΠΑΝΑΡΙΣΤΟ/ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΣΕ ΚΙΜΑ ΜΠΙΦΤΕΚΙΑ ΜΕ ΒΡΩΜΗ (2ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ)ΟΤΙ ΨΑΡΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΟΧΙ ΤΗΓΑΝΙ/ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΟΛΙΚΗΣ Η ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ ΜΕ ΜΠΟΛΙΚΟ ΜΠΡΟΚΟΛΟ.ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΣΑΛΑΤΑ ΕΠΟΧΗΣ ΚΑΙ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΑ 9ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΡΙΖΙ ΠΑΤΑΤΑ) ΤΟΣΟ ΟΣΟ Η ΠΑΛΑΜΗ ΜΟΥ .ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΚΡΕΑΣ ΘΕΛΩ ΑΡΚΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΧΟ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ
    • ΟΣΠΡΙΑ ΦΑΟΛΙΑ ΓΙΓΑΝΤΕΣ ΜΑΥΡΟΜΑΤΙΚΑ /ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ/ΤΟΝΟ ΑΡΕΑ ΚΑΙ ΠΟΥ /ΣΑΡΔΕΛΑΑ ΣΕ ΚΟΝΣΕΡΒΑ ΟΧΙ ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΑ.

    ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ
    • ΞΗΡΟΙ ΚΑΡΠΟΙ :ΜΙΑ ΧΟΥΦΤΑ ΑΜΥΓΔΑΛΑ /ΦΟΥΝΤΟΥΚΙΑ/ΚΑΡΥΔΙΑ.
    • ΜΙΣΗ ΧΟΥΦΤΑ ΣΤΑΦΙΔΕΣ,ΓΚΟΤΖΙ ΜΠΕΡΙ,ΙΠΠΟΦΑΕΣ,ΜΥΡΤΙΛΟ ,ΒΑΤΟΜΟΥΡΑ
    • ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΓΙΑΟΥΡΤΙΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ
    • ΜΙΑ ΦΕΤΑ ΨΩΜΙ ΜΕ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΜΕΛΙ Η ΤΑΧΙΝΙ


    ΒΡΑΔΥΝΟ
    • ΟΤΙ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΜΠΟΡΩ


    ΠΡΟ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ
    • 1 ποτηρι γαλα 2%
    Και ο στοχος μου ειναι πανω απο ολα ενα υγειες σώμα! και επιτα σωματική βελτίωση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-08-20 13:10 #5
    Προεπιλογή
    Το μόνο που θα άλλαζα θα ήταν το ποτήρι γάλα το βράδυ, ίσως με κάποια ασπράδια ή λίγο cottage με ξηρούς καρπούς. Το βραδυνό τι ώρα το κάνεις που αναφέρεις και πινεις το γάλα τι ώρα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-08-20 19:41 #6
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα το βραδινό γύρο στης 8 και το γαλα 10 το βράδυ..Απλα προσπαθω να την φτιαξω στα μετρα μου με βαση αυτα που εχω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-08-20 14:10 #7
    Προεπιλογή
    Θα σου πω την γνώμη μου χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι και η πιο σωστή.
    Στο πρωινό στην Νο 1επιλογή θα έβγαζα το γιαούρτι και τις φέτες γαλοπούλας και θα το άφηνα ως εξής 6 αυγά ολόκληρα + 5 κ.σ.βρωμη (είναι περίπου 50 g) + 1 κ.γ μέλι αυτό η με γάλα αμυγδάλου -καρύδας η με νερό.

    Νο2. Θα μείωνα την γαλοπούλα και θα το έβαζα ως εξής 1φέτα τυρί χαμηλών λιπαρών, 1φέτα γαλοπούλα βραστή, 2αυγά, ντομάτα η μαρούλι.

    Στο δεκατιανο θα έβαζα μαζί με τα φροτα και το γιαούρτι 2% που έχω βγάλει από το πρωινό, αν όμως για πρωινο εχεισ κάνει την επιλογή Νο 3, θα έβαζα για δεκατιανο ξηρούς καρπούς (όχι 15 αμύγδαλα δεν είσαι σπουργίτι)
    Οι τροφές που έχεις για μεσημεριανό είναι οκ και μπορείς να κάνεις πολλούς συνδυασμούς, αλλά δεν συμφωνώ με την ποιότητα του υδατανθρακα ( τι πάει να πει τόσο όσο η παλάμη μου) όχι ανέβασε τον υδατανθρακα

    Απογευματινό αν είναι το προπονητικό γεύμα θα έβαζα 1 τοστ με μέλι και ταχίνι η με φυστικοβουτηρο + καφέ

    Βραδυνο ισχύει ότι και για το μεσημεριανό και εδώ αν το βραδινό είναι το μεταπροπονητικο γεύμα μην φοβάσαι να αυξήσεις των υδατανθρακα

    Προ του ύπνου θα έβγαζα το γάλα και θα έβαζα η ξηρούς καρπούς η 1 κ.σ ταχίνι η φυστικοβουτηρο η 1γιαούρτι 2% με ξηρούς καρπούς η με 1 κ.σ. ταχίνι η φυστικοβουτηρο

    Να βάζεις ελαιόλαδο (δεν το γράψεις γιαυτό το επισημαίνω) μη το φοβάσαι σε normal ποσότητες

    Ελπίζω να σε βοηθήσει αυτό το πλάνο όπως είπα και στην αρχή είναι κάτι που έτσι θα το πήγαινα εγω με τις τροφές που έχεις γράψει, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι και το πιο σωστό ok.
    Καλή συνέχεια και τα λέμε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-08-20 00:07 #8
    Προεπιλογή
    ευχαριστω Γιαννη να εισαι καλα.. και εγω δοκιμες κανω να δω τι μου βγαινει ,και διαβαζω πολυ πανω στο θεμα και εννοειται ρωταω να μαθαινω και γενικα με ενδιαφερει ολη αυτη η φαση διατροφη και βαρη.εγω εκανα πολεμικες τεχνες με τα βαρη λιγα πρααγματα..Ηθελα και κατι ακομα να ρωτησω για βραδυ ομελετα ειναι καλα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Angelos79 : 27-08-20 στις 00:11
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-08-20 16:33 #9
    Προεπιλογή
    Μια χαρά είναι η ομελέτα και για το βράδυ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-08-20 21:37 #10
    Προεπιλογή
    Το χανω λιγο με τις θερμιδες μερικες φορες ειμαι πιο κατω δηλαδή..Θα το βρω που θα παει..
    Απάντηση με παράθεση